YAZZ AHMED – A Paradise in the Hold

recenze jazz
AddSatan
Hodnocení:
7.5

Yazz Ahmed přizvala do Paradise in the Hold krom dalších muzikantů i Natachu Atlas a vznikla promakaná, atmosférická i energická jazzová deska, probarvená nejen arabskými melodiemi, zpěvy i (poly)rytmy. Groovy, basklarinet, závany 70s Davise, 90s Garbareka i jiných Norů, Zorna, avant-progu, ambientu, noir, psych a klidně i Om.

Datum vydání: 28. února 2025
Label: Night Time Stories
Žánr: jazz fusion, arabic folk, spiritual jazz

Britsko-bahrajnskou trumpetistku, čtvrttónovou „křídlovkářku“ a skladatelku Yasmeen (Yazz) Ahmed jsem donedávna neznal, dle všeho je to ale na nejen jazzové scéně už poměrně zavedené jméno (mj. Bloom s Radiohead). Do širšího povědomí se sólově dostala s druhou deskou La Saboteuse (2017), na níž se podílel i bas/klarinetista Shabaka Hutchings ze Sons of Kemet. O dva roky později koncertovala v Jazz Docku (Rachot) a na albu Polyhymnia si vyzkoušela šéfovat big bandu (25 lidí – i sax a zpěv Nubya Garcia). Obě nahrávky jsem posléze 2-3x protočil a ne naposledy, doporučuju.

Na letošní desce je ansámbl o něco střídmější, ale i tak to dělá asi 17 muzikantů, byť některé nástroje a zpěváci zpestřují třeba jen 1-2-3 skladby. Nejznámějším jménem je tu tentokrát Natacha Atlas, známá asi hlavně z world music Transglobal Underground (Ahmed u nich hostovala též), která tu Yasmeeně ve třech skladbách oplatila spolupráci na svém posledním EP. Její procítěný zpěv spolu s trubkou/křídlovkou, houslemi, dronujícím basklarinetem a šelestěním perkusí v první She Stands On the Shore navodí tajemnou, blízkovýchodní atmosféru. Soumrak či úsvit na pobřeží Perského zálivu? Pak nastoupí chytlavá, houpavá linka basy, bicí v arabském rytmu a cinkání vibrafonu a Fender Rhodes.

Úvodní kus i některé části dalších skladeb můžou zaujmout i fans pozdějších Om (a Wyatt E., SC3, NnMm, Arooj Aftab aj.), ale hlavně východních poloh Jana Garbareka (Evening Land, Ragas and Sagas), a to i přes absenci saxofonu. A když jsme u těch Norů, tak hned ve druhé, titulní, lze chvílemi vzpomenout na Molværa a nejen díky elektrické atmo-kytaře (začátek a 3/3) Samuela Hällkvista i na Aarseta (Drøbak Saray), v ambietním úvodu Mermaids' Tears dokonce na Henriksena (PoW). Yazzin styl hry na trubku/křídlovku, zabarvení, přídechy či echováním se zmíněným < či > přibližuje. A také inspiračnímu zdroji norských trumpetistů – Milesi Davisovi (bez dusítka).

Tak jako už na předchozích deskách je tu znát vliv Milesových desek z let 1969-74, nejvýrazněji asi v té titulní. Jednoduchá hypno-groove basa a rytmika, kolem níž poletují psychedelické, volnější linky ostatních nástrojů (i basklarinet a cinkání Rhodes atd.), perkuse a až jazz-rock riffy v poslední třetině  jsou dost BitchesBrewoidní. Podobnosti by se našly i na Big Fun a He Loved Him Madly v psych-ambient místech. A různě se to prolíná a střídá s arabskými a dalšími přísadami. Většinou je to víc jazz s folk („“) vlivem, někde spíš naopak (7.), Though My Eyes je adaptací bahrajnského tradicionálu lovců perel.



Přístup Ahmed k fúzi s orientálním dědictvím občas připomene i spiritual jazz Alice Coltrane a Pharoaha Sanders, jinde i židovské polohy Johna Zorna (Yazz troubí i v The Spike Orchestra – slyš The Book Beri'ah Vol. 3: Binah). V některých pasážích však východní vliv ustupuje do pozadí a atmosféra se blíží i magii 70s i pozdějšího avant-progu. Zvláště v Mermaids' Tears se zpěvy Randolpha Matthewse a Brigitte Berahy jsem si (vágně?) vzpomněl i na klidnější části Hubarda od
Kayo Dot (a 6:48 Careful kvílení Pink Floyd), možná i Magma, bo tak něco? Kdosi zmiňuje i pozdní živáky Franka Zappy (neznal jsem, asi jo).

Objeví se i lehce filmově (spy/crime jazz?) působící, potemněle mlhavé (noir orient?) pasáže, evokující jakési záhadné, čarovné, noční děje (mj. Al Naddaha od 1:20 i její závěr, úvod/závěr MT atd.) osvěží i špetka elektroniky atd. A pěkně to do sebe vše zapadá - ingredience, linky nástrojů, zpěvy i rytmy se propojují a navazují v plynulé symbióze bez křeče, skladby mají zajímavý, promyšlený vývoj.

Většina nahrávky se nese ve středních či pomalejších tempech, ale jsou tu i hodně našláplé až divoké části, v Though a hlavně v Her Light se Martin France rozjede a rytmika až freneticky maká, místy i freejazzově či na hraně s d'n'b (závěr Though). Občas dost baví i práce s polyrytmy – bicí, perkuse (darbuka aj.) i tleskání v různých metrech. Závěrečná Waiting hypno-groovem a basklarinetem připomněla i mé (od loňska) ethio-jazz oblíbence The Sorcerers.

Všichni muzikanti hrají parádně, vzhledem k mé obsesi basklarinetem znovu vyzdvihnu George Crowleyho – kdykoliv nastoupí, tak si vrním, včetně sól. Sólování ostatních mě převážně baví taky, byť se místy dostaví pocit, že hrají trochu déle, nebo i něco trošku jiného, než bych rád a lehce tím rozmělňují atmosféru, náboj a celistvost kompozice (což se u jazzu stává). A jinde/y mě (dle nálady) občas napadne, že je to východní klišé či možná až moc líbivé/kýč. Ale v těch 70 minutách (!) je rozpačitějších míst rozeseto přijatelně, vlastně dost málo, větší problém tu nemám s ničím.

Zvuk super, obal fajn. Obecně sice preferuju temnější, divnější, disharmoničtější, údernější nebo naopak ambientnější (atd.) jazz, ale v rámci svého druhu/mixu je A Paradise in the Hold rozhodně vynikající, velmi dobrá deska. Po 2-3 týdnech velmi intenzivního poslechu se neohrála a možná jí během jara a léta docením ještě víc.

Vložit komentář

AddSatan - 30.05.25 15:12:36
novej Louca s kapelou dobrej psych folk-jazz trip do Káhiry, hypno, divno/polyrytmy, microtonal kytary, housle, perkuse, kontrabas atd. cca ffo: Secret Chiefs 3 (Ishraqiyun), židovský věci Johna Zorna, Ambarchi a spol. - Ghosted I, Širom a samo i The Dwarfs of East Agouza - ve kterejch Louca hraje s Bishopem a Shalabim, Sun City Girls
https://mauricelouca.bandcamp.com/album/bar-y-fera
AddSatan - 29.05.25 11:43:36
Odpověď brutusáček: Výrazná trubka mi odkazuje na truffaze, ale jenom tím že je v popředí....
nejen - zrovna poslouchám Truffazovu desku Saloua (2005) a tam je taky hodně arabskýho vlivu - zpěvy, perkuse i trubka hned v titulní i jinde + jazz fusion - skladba Tantrik to je úplně mega 70s Miles i s "kvákavou" trubkou :), fest dobrá deska (znám jí asi 10 dní?)

jinak v souvislosti - jsem zpětně zjistil, že tu v březnu hrál Dave Holland - basák, kterej s Milesem nahrál In a Silent Way, Bitches Brew (ta jeho minimal hypno-groove basa je super) a Live-Evil a ten už docela dlouho taky jede arabic/afro jazz - mj. s Anouar Brahem (ten i Madar s Garbarekem) na albu Blue Maqams i Jack DeJohnette (Milesův bubeník) ... no a příští rok tu bude hrát znova s kytaristou z Beninu, je to teda "trošku" dražší no...
https://www.pjmusic-eshop.cz/koncerty/dave-holland-lionel-loueke/
brutusáček - 29.05.25 10:48:57
Výrazná trubka mi odkazuje na truffaze, ale jenom tím že je v popředí. jinak super deska, díky za tip!
bizzaro - 22.05.25 18:45:32
Odpověď spyro: Bizzaro a davis nema vyraznu trubku?...
pisu, ze v ty muzikalni nahravce je na me nekdy prilis vyrazna, ze bych si ji tam asi vic zapustil. co s tim ma spolecneho Miles? :)
spyro - 22.05.25 16:47:36
Odpověď bizzaro: trubka je trošku výrázná, ale jasně, je to deska trumpetistky. klarine...
Bizzaro a davis nema vyraznu trubku?
Spyro - 22.05.25 16:37:37
Konecne na maraste aj poriadna hudba
AddSatan - 18.05.25 23:55:39
+ tohle dobrej loňskej hypno kraut-improv? folk/jazz z Egypta, vydal label Alana Bishopa a na last.fm to nemá Ambarchi/Berthling/Werliin a The Necks v similar jen tak náhodou, jiný nástroje - oud, housle, klávesy i harmonie, ale podobnej přístup
https://sublime-frequencies.bandcamp.com/album/the-handover
AddSatan - 18.05.25 22:29:32
Odpověď bizzaro: trubka je trošku výrázná, ale jasně, je to deska trumpetistky. klarine...
jako jo, kdo to skládá a šéfuje je znát, ale furt je toho ega v mixu/sólech atd. míň než třeba u Milese nebo Garbareka - u nich mi to trochu vadí, tady mi to ani nepřišlo + ta křídlovka má míň ostrej zvuk než trubka/sax zmíněných ... ad závěr rec - i po 2 měsících baví +- stejně, ty svižnější jako Her Light, Though My Eyes nebo i Waiting dobře makaj v autě :)

zkoušel jsem i jiný arabic jazzy a spousta fajn věcí, asi nejvíc zaujal Egypťan Maurice Louca s kapelou, 30. 5. vyjde nová deska, starší Elephantine dobrej psych-arabic folk/jazz, hypno i avant/free, je znát, že hrál s Alanem Bishopem (Sun City Girls), ffo i Sun Ra nebo i Ghosted (Ambarchi atd. viz Kotek rec) v 5. zpívá Nadah El Shazly ... deska Saet El Hazz divnější, avant/free folk, drone, vrzání, ambientní, živější i melodický - vydali Northern Spy (Zs, Horse Lords, Fred Frith atd.) - 1. skldba El-Fazza'ah nějak volně připomněla i soundtrack ze hry Diablo (Town) :) - je to jiný, ale podobně tajemná večerní/noční nálada
https://mauricelouca.bandcamp.com/
bizzaro - 17.05.25 10:31:32
trubka je trošku výrázná, ale jasně, je to deska trumpetistky. klarinet parádní, ty spiritual/psychedelic podklady s heboučkou basou se super doplňují, jednoduchý groovy to drží, fest zajímavý!

Zkus tohle