MAGMA

report

Průběhem koncertu jsem si uvědomil, že se účastním jakéhosi rituálu. Opakované zaříkávání, neznámá řeč, opakování motivů, pocit naprostého vytržení. Výborný koncert, který splnil očekávání.

MagmaV rámci prologu si dovolím malé dopravní okénko. Z Ústí až na Žižkov jsme jeli autem – chtěl jsem otestovat cestování po Praze po otevření Blanky. A skutečně, nepamatuji, že bych stověžatou proplachtil tak rychle. V šest odjezd, v 19:15 na místě. Jenže až před Akropolí si ověřuji, že rčení „Ústí není Praha“ od počátku věků platí a stále bude. Najít místo, které není vyhrazeno rezidentům, je zhola nemožné. Jedna z místních dam nám radí využít nedaleké podzemní garáže, leč tamní hlídač nám hned po příjezdu oznamuje: „Pánové, máme plno.“ Po půlhodině (!) kroužení žižkovskými uličkami nakonec zaparkuji na téměř shodném místě jako na začátku parkovací anabáze (tedy v modré zóně) a v mysli si říkám: „Jen se opovažte mně to auto odtáhnout!“

Do Akropole vcházíme v momentě, kdy velká ručička dotírá na devítku. V pravý čas, sál je plný, Magma nastupuje, dav šílí. A já se hrozím, protože zjišťuji, že oktetu chybí jeden člen. Kytarista James Mac Gaw, v novodobé historii Magmy personální jistota, tu není. Jak už kapela avizovala na webu a Stella Vander coby skromná moderátorka pondělního večera to řekla v samotném závěru koncertu, Mac Gawa od šestistrunky odtrhla rakovina a soubor tak jede koncerty bez něj. Na letošním turné kapela hraje v podstatě stále to samé, není proto překvapením, že se začíná Köhntarkösz. Na rozjezd to rozhodně není velký odpich a ejchuchů, nicméně plíživě nejistá schizo atmosféra pomalu, ale jistě všechny diváky infikuje. Dvojblok pianista Jérémie Ternoy – vibrafonista Benoit Alziary drtí ušní bubínky ve vysokých frekvencích jako plašič komárů. Proti nim stojí basák Philippe Bussonnet, možná jediný přitvrzující element, který skupině dodává rockové koule (nejlepší element kapely). První část Köhntarkösz je tak trochu netypická, vokálních partů je v ní málo, prim hrají klávesy a úvodní, neustále rozvíjené hlavní téma. Celé to připomíná sedmdesátkovou avant-psychedelii á la Soft Machine podobně jako na jejich desce Third. Druhá půle je pro Magmu typičtější, splašené tempo, jazzrockový rytmus, frenetická sóla. V závěru se ovšem vše vrací do prvotní vlekoucí se ponurosti.

Magma

MagmaDruhá věc nás přenese až do současnosti. Slag Tanz, letos vydané EP, představuje Magmu v jiném světle. I když skupina stále jede svůj styl, dokáže se v něm vyvíjet. I na Slag Tanz hraje prim úvodní téma, v průběhu dvaceti minut ale mění barvy – tu dramaticky frázované polyrytmy, onde odlehčenější fusion podpořené zpěvem Vanderové. Souhra vokálního tria, basy, kláves a vzadu jako srdce tepajících bicích Christiana Vandera vytváří propletenec a celé to zní, jako kdyby se 1980 (také Francouzi, mimochodem) zbláznili do Phila Glasse. Originalita a síla Magmy tkví v tom, že veškeré vlivy (vážná hudba, jazz, progrock) dokáže spojit tak, že žádný z nich nevyčuhuje. Skladby jsou pevně svázané partiturou, důraz na improvizaci se moc neklade. Je to možná škoda, protože právě v pasážích bez vokální dominance se kvartet jakoby uvolní a výsledný tvar se zhutní a dostane neuvěřitelný drive. Ve Slag Tanz dostane prostor na malé sólo i hlavní principál Vander. Jakkoliv si ho vážím, je třeba říct, že si ho cením více jako skladatele než jako bubeníka.

Magma

Magma

Je jasné, co zazní poté. Mëkanïk Dëstruktïw Kömmandöh, opus mnohými označovaný za nepřekonatelný. Na něm je Magma o poznání veselejší a pro mě je to asi jediná deska, kde je vliv Carla Orffa mnohými od jakéhosi kritika neustále omílaný skutečně slyšet. S přibývajícími minutami to v sále začíná vřít. MDK je totiž záležitost, při níž se posluchač snadno dostane do úplného tranzu. Rukopis Magmy sice tkví především ve střídání uvolněných a hutnějších sekvencí, zhruba od Da Zeuhl Ẁortz Mëkanïk ale skladba začíná růst a nabírat grády. Tam už se člověk veze. Živě si začínám uvědomovat, že se účastním jakéhosi rituálu. Opakované zaříkávání, neznámá řeč, opakování motivů, to vše vyvolává pocit naprostého vytržení. Kapela desku ukončuje předčasně a na samotný šamansky pohřební závěr – stejně jako u předešlé Slag Tanz – už nedojde.

Vzhledem k tomu, že ještě ani není půl desáté, je očividné, že odchod souboru je jen naoko. I přídavek je jasný. ZombiesÜdü Wüdü je zahraný oproti originálu o dost rychleji, úplný kvapík. Oproti předchozím monstrózním kusům zní Zombies až nepatřičně odlehčeně a svěže, takový soundtrack k jízdě vlakem na LSD hororově vyprahlou krajinou. Po ní už ale přichází definitivní konec. Výborný koncert, který splnil očekávání.

MagmaMagmaMagma

Vložit komentář

mIZZY - 22.10.15 16:27:24
Sice vedle, ale já slyšel, že Clandestine Blaze mají hrát jako special guest i na Polské zastávce toho Mgla, OTOH, Misthyrming turné.
gorth - 21.10.15 19:02:21
*vedle
SV - 21.10.15 16:26:05
ja se tesim, ze bude Mgla hrat s Aspou v Bruselu Clandestine Blaze
Franta N. - 19.10.15 11:18:50
Uff, to mohlo být dobrý, na Magma mě vždycky nejvíc bavila basa.
AddSatan - 14.10.15 14:01:01
to je pak těžký no :), teda... já na to náladu taky vlastně úplně neměl, dostával jsem se do toho docela pomalu, ale tak nějak od půlky Köhntarkösz už mě to začalo vtahovat a pak už mě to pouštělo jenom chvilkama... podotýkám, že nejsem žádný ultras fanoušek / worshipper byl jsem nalevo od zvukaře a plno sice bylo dost, ale vyloženě nacpáno ne, žádný tlačenice jsem si nevšiml, nevím jak úplně vepředu teda... klávesy možná mohly být malinko víc, ale jinak zvuk prakticky super, basový sóla mě zrovna bavily :)
gorth - 14.10.15 13:43:11
za tyhle prachy bych příště nešel, trochu zklamání, ani přesně nevím proč, určitě mělo vliv to, že jsem měl náladu takřka protikladnou tomuhle typu koncertu, nacpaná Akropole měla taky svůj podíl, ale ani nijak by to myslím nebyl zas takovej ýbrkoncert (resp. tlačenici se na nich asi nedá vyhnout) chtěl bych hlasitější klávesy (hlavně v první skladbě jsem je skoro neslyšel), tišší zpěvy a míň basových onanií Slag Tanz a cca první půlka MDK super překvapivě mě dost bavily ty impro/instrumentální vložky Vander projevem leccos, ale rozhodně ne strojovej, Magma jako celek, no, asi jo, možná jedna z věcí, kvůli kterým nejsem až tak nadšený jinak jsem hrozně rád, že jsem se hecnul a koupil si už napřed lístek na toho Stockhausena, i když jsem si předtím asi stokrát říkal, co jsem za dementa, že to tak hrotím:) snad se mi podaří nějak popsat
AddSatan - 14.10.15 13:33:00
já kupoval lístek přímo v Akropoli - 790,- za kvlt co hraje 45 let a podá takovýhle výkon mi to přijde naprosto v pohodě, včetně "fake odchodu"
mIZZY - 14.10.15 13:27:45
Jedinej můj dražší koncert byli taky NIN :) (když samozřejmě nepočítám prachy za vlak do Katovic a podobně) Za lístek jsem krom loňských NIN nikdy více než litr nedal.
brutusáček - 14.10.15 13:15:11
jo tááákhle..tak to mi zamotal ondrajs a moje neumětelství ručiček...tyvoe po hodině a půl bych jim i odchod dovolil :DD... litra jsem dal naposledy za FNM a NIN....ale evidentně dle reportu to byl dobrej koncert a kapela je kvlt :)
mIZZY - 14.10.15 12:03:55
Hráli od 19:50 asi do 21:45, takže když si odmyslíme nějaké ty kecy a teátr s přídavkem, tak hráli skoro dvě hodiny. Zombies věnovaná kytaristovi byla super :D A u mě asi taky vládne Slag Tanz. Jednak ji znám poměrně dobře a zpěvy tam valí největší bomby. Škoda, že nehráli třeba ještě Riah Sahiltaahk, kterou v setlistu nedávno měli, bych si dal (spolu s De Futurou, samozřejmě) asi úplně nejvíc. Jinak ten koncert byl naprosto kapacitní. A jak jsme se s pár lidma shodli - na to, že hráli skoro dvě hodiny, tak mi celý koncert připadal, jako by skončil za 10 minut. Vander mě mimochodem taky hodně bavil, místy jsem vůbec nechápal, jak si všechny ty jeho úlety zvládá zapamatovat, aji jeho minuta zpěvu byla dost fajn. A stejně jako na youtube živácích, i v Akropoli se celou dobu tvářil, jako by měl v následujících sekundách dostat infarkt :D Jestli se dožijou dalšího turné, tak se jde určitě znovu. Těch devět kil za lístek se fakt dát oplatilo.
brutusáček - 14.10.15 10:51:28
Nó…to už je víc fér...jen jsem na tohle víc háklivější…tak nějak od koncertů co nejsou levný čekám, že to „naoko“ nebude tak nějak brzo, potažmo vůbec….a naučím se pozorněji číst ;-) a samozřejmě ;-) máš pravdu, beru své hnidopišské rozhořčení zpět
AddSatan - 14.10.15 10:28:37
velká ručička
ne malá :) hráli asi hodinu a půl (?) jsou i větší mrdky v hudbě, některý i podporuješ...
brutusáček - 14.10.15 10:05:22
hnidopich, ono to zřejmě bylo super.....jenom když: "Do Akropole vcházíme v momentě, kdy velká ručička dotírá na devítku...Vzhledem k tomu, že ještě ani není půl desáté, je očividné, že odchod souboru je jen naoko." pak teda přišel přídavek ale...kolik hracího času měli? :) odchody "na oko" je největší mrdka v hudbě..netipoval bych si že to má zapotřebí i Magma...
AddSatan - 14.10.15 09:49:14
tak tak, skvělý to bylo, nejĺíp mi živě vyzněla asi Slag Tanz (pro mě překvapivě, slyšel jsem jí poprvé až den před koncertem) - ten ústřední motiv je super + údernost (nejvíc "metal" :) ), cca druhá půlka Kömmanda (to snad taky hráli trochu rychleji, ke konci to jen tak tak stíhali zpívat mi přišlo) a samozřejmě Zombies nakonec (mj. zahrát jí po tom, co připomínali Mac Gawa je dost černohumorný :) ), ale líbilo se mi to více méně celý... sóla a drobný impro jak co, něco dobrý, něco možná zbytečný, ale tak to bylo pár chvil... instrumenty samozřejmě všechny super, basa!, ale nejvíc mě naživo překvapilo, jaký masakry hraje na tom vibrafonu - to jsem si nikdy z nahrávky neuvědomil...
bizzaro - 14.10.15 09:45:19
fajn, jak se oba autori doplnuji a vyzdvihli neco jineho, musela to byt masaz

Zkus tohle