HERESIARCH - Edifice

recenze black/death
Dantez
Hodnocení:
8.2

Vydařená sofistikace war metalu na míle přesahující poslední počiny Diocletian – svých novozélandských kolegů.

Pokusů o sofistikaci war metalu proběhlo už několik, výsledek ale málokdy balancuje na pomyslné linii, kde se agresivita a nápaditější songwriting dostává do potřebného ekvilibria. Z nedávných pokusů lze zmínit Oracular Hexation od Diabolic Oath, významnější a nepokořenou metou ovšem nadále zůstává debut amerických Infernal Coil.

Novinka Heresiarch se kvalitám zmíněné desky blíží. Edifice je po nepříliš povedené prvotině velkým překvapením. 40 minut materiálu se poslouchá jako atmosférická, nápaditá a kýženě zlá warmetalová dekonstrukce, která však ctí žánrové fundamenty. Zároveň se  neostýchá sahat i za rámec odnože.

Novozélandská čtveřice postupuje příznačně – odráží se od někdejší tvrdosti krajanů Diocletian, nejvíce pak od Gesundrian. Natlakovaná a nekompromisní nátura desky, která je už dnes jednou z warmetalových deviz, posléze podléhá poměrně nečekaným úchopům a vytříbené produkci.

Heresiarch berou zkreslené riffy, zběsilé blast beaty i primitivní hammer blasty, které všemožné zpomalují, roztahují a restrukturalizují. Výsledkem je nápaditá hra s dynamikou, která umožňuje desce dýchat. A právě těmito momenty probíjí temná atmosféra umocněná nápaditějšími kytarovými aranžemi nebo chytrou perkusní hrou, která promyšleně využívá pochodových rytmů.

V pomalejších momentech lze rovněž nejlépe zaslechnout ozvěny starších vlivů. V kytarách i podvratných bicích lze rozeznat táhlejší pasáže Immolation a obou inkarnací Morbid Angel. V nejhlubším jádru ale jde pořád o war metal – rovnice je sice rozkládaná a přetřásaná, stále se však nejvíce opírá o základní prvky žánru.

Edifice se tak dá zařadit do útlé výseče desek, kterým se podařilo „povznést“ war metal. Dynamická vytříbenost s blackmetalovou atmosférou obestírá jádro z tvrdosti a primitivního buřičství. Dochází jen ke košatějšímu větvení, nejde se tak napřímo za náhlou smrtí, té nejprve předchází vyvážená  gradace. A proto celek funguje – s uctivým odrazem od pravidel a vydařeným dopadem na hranu rámce.

Datum vydání: 12. duben 2024
Vydali: Iron Bonehead Productions
Žánr: war metal, black metal, grindcore


Vložit komentář

Zkus tohle