VAURA - Vista Of Deviant Anatomies

recenze
kotek
Hodnocení:
7.5

Předvídatelně nepředvídatelný písničky, ve kterejch temný fantastično potkává gotickou melancholii.

VauraFanouška rockový avantgardy Vaura už na první pohled zaujme jmény zúčastněných. Zakladatel Joshua Strachan (třeba Azar Swan) si k sobě přizval Kevina Hufnagela (třeba Gorguts) a Tobyho Drivera (třeba Kayo Dot) – takže tři borci, každej z nich projektů, že to na prstech nespočítáš, povětšinou nějaký volnomyšlenkářský směsky rocku a metalu. Pro pořádek se ještě sluší dodat, že jim tu tentokrát hostuje i Jeremiah Cymerman na klarinet… tady už fakt chybí snad jen Charlie Looker, tak možná příště…

Výsledek je předvídatelně nepředvídatelnej a žánrově se škatulkuje jen těžce. Je tu dost prog rocku, nějaká ta (black)metalová avantgarda á la Ulver, poctivá várka gotický melancholie, která připomene třeba Katatonii, a hojná zásoba vychytralejch popovejch melodií. Z toho výčtu na mě jdou mrákoty, ale tady jsou naštěstí znát muzikanstký zkušenosti všech zúčastněnejch s podobnejma hybridama, celek totiž dohromady funguje až překvapivě dobře. A nejvíc mi to nakonec připomíná konvenčnějšího Scotta Walkera kolem Bisch Bosch, třeba v takový Rosebud nebo The Outlander se skoro až (s úctou) opisuje.

Ale to jsem se zbytečně zamotal do hudebních přirovnání, k čemuž sice hudební produkce Vaury svádí, ale naštěští to není hlavní náplň. Vista of Deviant Anatomies se totiž především dobře poslouchá. Důraz se klade na náladotvorbu, temný magický fantastično tu potkává gotickou melancholii, Scott Walker Katatonii, klenutý melodie (ach, ty vokály) zneklidňující, roztřesený podklady. Výsledkem je opojnej lektvar ze spousty ingrediencí, kterej ale není přeplácanej – naopak, většinou z toho lezou pěkný písničky. Snad jen ve druhý půlce desky je trochu moc uměleckejch ambicí a hudba se místy zbytečně drobí, ale i tak zůstává trávení v pořádku.

Vložit komentář

bizzaro - 18.02.22 09:55:15
zaver je sice trosku rozplizlej, ale temny fantasticno zabaleny do goth havu bavi
kotek - 17.02.22 11:13:31
Dik za kontext :) Ad starsi Vaura - to me taky nebavilo, a ani jsem nejak nenasel vuli to znova poslouchat, takze prirovnani chybi - ta lenost... Jinak ja jsem naopak docela rad, ze toho dela vic Strachan, ale to je spis muj dlouhodobej problem s Driverem. Az na vyjimky mi veci od Drivera prijdou na papire zajimavy, ale v praxi nakonec spis nudny. Dlouhodobe bojuju treba s Kayo Dot, a nakonec se spis nechytam. Starchanuv vokal mi neva, naopak me bavi ze to ma blizko k Walkerovi. Ale treba pritelkyne slysela kousek a okamzite poznamenala, co ze to posloucham za sracku, takze urcite nesedne kazdymu. Ad Profound Lore, to je moje chyba, uz jsem byl mysli u dalsi recenze. Jdu to opravit :)
AddSatan - 17.02.22 09:36:10
první deska Vaura, která mě baví, resp. kterou jsem doposlouchal :) (zatím 3x), zvláště díky tomu posunu do / vlivům (post-)industrialu, musique concrète, dark ambientu, experimentům (""), což je asi největší změna oproti předchozím a mělo by to být v recenzi zmíněno ... kromě "Járy Cimrmana" to místy dobře oživil i Timba Harris (SC3, byl tu na Vítkově se "sólo" Driverem živě) houslema a kovový perkuse Isidro Reyese ... ten gothic rock/popovější začátek mě baví míň, opět mi ne úplně sedí Strachan/Strawnův vokál (místy mi připomíná ranýho Perryho z DCD - mj. Hufnagelovo triko ten vliv i možná potvrzuje?), škoda, že to nezpívá spíš Driver, ale to už by z toho byli (skoro) KD :) místy i v první, ale hlavně v druhý polovině mi to často připomíná i Nurse With Wound (míň dada), pozdnější Walker asi taky, na Ulver a Katatonii jsem si nevzpomněl, ale jako možná no... někdy jsou ty experimenty možná trošku moc "chtěný" / ne úplně přesvědčivý, ale většinou dobrý ... je to přiznaně inspirovaný povídkama Thomase Ligottiho (což se mi spojuje i s těma NWW, resp. C93), náhodou jsem konkrétně The Sect of the Idiot a Music of the Moon četl cca 3 měsíce zpátky, a Ligotti je vlastně taky "experimentální / surreal gothic horror / weird fiction", White Cocoons a Music of the Moon jsou konkrétní odkazy na stejnou povídku, takovej modernější Lovecraft (Idiot i přiznaně citací z Necronomiconu), včera jsem si to při poslechu četl a vystihli to dobře (byť to "strašidelný" dýchání ve White... je trochu úsměvný) ... místy se to blíží i třeba Univers Zero apod. temnějšímu avant/RIO jinak by mi vůbec nevadilo, kdyby příští KD byli ve zhruba podobným duchu, s tím, že by měl všechno pod kontrolou Driver, to bych věřil, že by mohl být výsledek ještě o level lepší 7 - 7,5 uvidím, co další poslechy... "edit: ok :) "... there is more music like this coming throughout the year, and it will eventually be compiled for physical release on vinyl/CD etc."

Zkus tohle