MESHUGGAH - Koloss

recenze
bizzaro
Hodnocení:
7.6

Co do obsahu je Koloss o hodně přístupnější a přímější. Meshuggah dokonce začali tíhnout k atmosféricky položené muzice a vyhledávají až psychedelicky znějící motivy. A hlavně! Opustili „djent“ a pustili se do „groove“. I tak jejich pozice hegemonů zůstala neotřesena.

MeshuggahJak jen slova o týhle očekávaný desce rozjet? Snad tak, že mě spousta lidí pokládá za true Meshuggah worshipera, ale pravda je trošku jinde. Jasně, znám všechna jejich alba a vlastním i originály, byl jsem taky asi na více koncertech než většina fans na jejich jméno přísahajících, ale když se kouknete na moje Last.fm, ve srovnání s jinými si toto o mně, co do počtu poslechů, myslet nebudete. Ale jinak jo, mám Meshuggah rád, a jakože moc, ale jsou pro mě spíš kapelou, kterou jsem poznal v minulosti a kterou pro osobitý přístup k hudbě silně uznávám, než nedotknutelnými bohy. Navíc Meshuggah jsou věrni svému a moc nehledí na trendy, i když některým pomohli na svět. Jasně, teď mluvím o djentu, ale tomu jsem se věnoval v seriálu.

Když se čirou náhodou budeme bavit o tom, co je na Meshuggah tak úžasné, a už jsem to zmiňoval několikrát (a platí to stále), krom jejich osobitého přístupu je to neuvěřitelný cit pro tempa, linearitu materiálu a především groove. Ten je silně odděluje od ostatních, Meshu prostě mají neuvěřitelně schopnou hybnou sílu, rozproudí krev i v mrtvole, a to ať hrají pomalu nebo svižně. Ať tuhle kapelu milujete nebo nenávidíte, musíte uznat, že od první do poslední vteřiny poslechu se nemůžete na nic soustředit, určitě si nezahrajete „Bobříka ztopoření“, protože po celou dobu sebou budete šít, budete se kroutit ze strany na stranu, nesoustředěně se houpat. A co víc. Po poslechu budete mít chuť si album pustit ještě jednou. Poslech této kapely je totiž jak fáze, kdy se vám přepne mozek do stavu „snažím se v tom najít něco víc“. Odhalit skrytý význam, nějakej fígl, chyták.

Meshuggah

Nejinak je tomu s novým albem, které oficiálně vyšlo v pátek 21.3.2012. Ale dostáli Tre Kronor svému jménu a směřují svou bárku trošku jinam, nebo se začínají již opakovat? Bohové a stavitelé věží žánru by měli být dostatečně šílení a nebát se experimentovat, na druhou stranu svá poznávací znamení a něco, co léta budujete, asi za hlavu taky nezahodíte.

Doposud se Meshuggah na svých deskách prezentovali spíše chladnou a někdy i odměřenou muzikou, která byla plna kovů, industriálna, technologií a matematických, pro někoho snad i monotónních postupů a řešení, která mu na každé desce zněla stejně. Ono je to ale samozřejmě o pohledu na muziku i kapelu. Je to o tom, kolik podobných kapel a i jí samotnou znáte, jak ji máte naposlouchánu a tedy, jaké - klidně i drobné - nuance v ní dokážete slyšet. A takto je to samozřejmě i s Meshuggah. Čili si už nyní troufám říci, Koloss je jako deska jiná.

Meshuggah

Především. Co do obsahu je Koloss o hodně přístupnější a přímější. Ne že by snad svou porci šílenosti na ní fanatici nedostali, nicméně hledat a pátrat v jejích útrobách zajisté budou. Jsou totiž náležitě pod povrchem, nic není vystaveno na první odiv a, jak jsem napsal před chvilkou, Meshuggah se spíše vydali všem a snad až bez výhrady vstříc a vytasili se s materiálem, který pomalu slůvko „djent“ v záhlaví recenze eliminuje. Meshuggah totiž na Koloss znějí jako groovová kapela, jako vypsychovaný, potřeštěný a matematicky opracovaný „groove metal” novodobých kapel, jako jsou třeba DevilDriver. Ovšemže mě berte s rezervou. Ale těch starých sekaček, které byly pro Meshu příznačné, se dočkáte pomálu, kapela tentokrát v rytmu a polyrytmickém otáčení, které zní mnohem rovněji (zní!), více ohýbá jednotlivý tón a hraje si až s jednoduchou konstrukcí frázovaných záseků – třeba úvodní I am Colossus nebo z desky premiérově vypuštěná Break Those Bones Whose Sinews Gave It Motion; teď už vím, proč jsme si po jejím zveřejnění, ačkoli skladba nese typické znaky Meshuggah (samozřejmě zas ve zjednodušené podobě), říkali, že to je srágora. Já si nyní dokonce s její podprahovou melodií dokážu představit, že by měla ještě o minutku víc. Oni se totiž Meshuggah fakt hli z místa. MeshuggahJak zvukově, tak hudebně. Na této skladbě, pokud se do vás Švédi zrovna nepustí thrashově z ostra (kobercový nálet a bleedovka The Demon's Name is Surveillance, nátřask Do Not Look Down nebo trošku tupější The Hurt That Finds You First, která připomene úvodní věc z obZen), si uvědomíte, jak kapela začala tíhnout k atmosféricky položené muzice a vyhledává psychedelicky znějící motivy nejen v Thordendalových sólech. I nápady na hmatnících totiž situuje až nepřiměřeně melodicky (Swarn), najednou jakoby Meshuggah objevili i další struny než sedmou a osmou. A pak tu jsou dokonce i věci jako ne snad vyloženě klávesy, ale zvukový podkres, který pro ně není typický. Toť třeba fantastická Demiurge, kterou podle mě album mělo raději končit. Najednou jako by Meshuggah opustili severský chlad a hledali teplo jižních krajin. Fakt že jo.

Stačí? Muzika přece není o rozboru a dekonstrukci, nebudu vám tu odhalovat všechna zákoutí desky, abyste o překvapení z jejich objevování přišli a stejně si nakonec našli své. I přes vyřčené je jasné, že valné části posluchačů nová deska Meshuggah bude připadat jako další zářez na pažbě jejich kulovnice, ale album se tentokrát opravdu nechává vláčet jinam. Je atmosféričtější, táhlejší, melancholičtější, ale i tak obsahuje silné a úderné skladby, které pro svou chytlavost a hitovost mají, řekl bych, snad i ambice dojít někam dál.

Jinak je vše beze změny. Meshuggah i s novou deskou platí za hegemony novodobého progresivního metalu, tedy muziky, jež přináší svojské myšlenky a nápady, které jinde neuslyšíte. A jen na okraj: progresivní neznamená technický, tam se spíše honí noty, složité zvraty a nečekané změny, Meshuggah furt hrají muziku, která přemýšlí nad nápadem a riffem, nad vedením melodie a její podpoře v rytmu.

Vložit komentář

Franta N. - 25.02.23 14:02:42
   Franta N.: Jediný, co mi nesedlo, je ta závěrečná skladba. Být na nějakým melancholicky rockovým albu, bral bych to, ale sem se nehodí.   aby měli co pouštět když odcházejí z pódia.:) Ke Kolossu se vracím asi nejméně, ale je fakt že když ano tak vlastně jdu po té "atmošce"...pravda
Mně právě u některých (možná většiny?) alb Meshuggah přijde, že atmosféra není úplně konzistentní, že je to místy dost sterilní, a cílem je, aby si posluchač mohl vychutnat (hlavně) složité rytmy v jejich čisté podobě, bez dalších prvků. Takový skoro rytmický minimalismus. Což je taky legitimní cesta, jak dělat zajímavou muziku, a chápu, že skalní fanoušci kapely jdou hlavně po tom, ale mně jako posluchači velkého množství black metalu nebo temno-death metalu celkem pochopitelně o něco víc sedí tahle poloha, kde je to o malinko míň o rytmickém šílenství a víc o určitém tajemném, možná zlověstném (určitě spíš, než "zlém") oparu.
brutusáček - 25.02.23 12:20:08
Jediný, co mi nesedlo, je ta závěrečná skladba. Být na nějakým melancholicky rockovým albu, bral bych to, ale sem se nehodí.
aby měli co pouštět když odcházejí z pódia.:) Ke Kolossu se vracím asi nejméně, ale je fakt že když ano tak vlastně jdu po té "atmošce"...pravda
Franta N. - 24.02.23 19:37:22
Dávám si to zrovna v rámci návratů ke starším deskám. Asi nejvíc atmosférická deska Meshuggah, což oceňuji, protože atmosférickou hudbu vyhledávám a na některých jejich deskách mi malinko chybí. Neřekl bych, že je to jednodušší, než jejich ostatní věci, respektive, takhle: Rytmicky a strukturou skladeb asi jo, ale právě to zapojení atmosférických prvků je tady dost rafinovaný. Spíš bych mluvil o jiným druhu složitosti, než na většině desek kapely. Jediný, co mi nesedlo, je ta závěrečná skladba. Být na nějakým melancholicky rockovým albu, bral bych to, ale sem se nehodí. Komu se na Meshuggah vždycky líbila hlavně technika hry a složitá rytmika, ten bude hodnotit asi trochu níž, kdo chce jejich rukopis v trochu ponuřejším kabátu, ten to asi ocení víc.
Stana - 12.05.16 21:53:52
no tak snad to bude stát za to, Kolossu jsem doteď nepřišel na chuť
brutusáček - 12.05.16 19:19:22
brutusáček - 18.04.15 00:10:23
znáte vůbec nového člena Meshuggah? :) https://www.youtube.com/watch?v=MiSr8iNwWsw
bizzaro - 18.03.15 16:15:27
píší novej matroš, očekávejte jej ve 2016 https://www.youtube.com/watch?v=hYjjwL022-0
bizzaro - 10.04.12 17:07:03
bogaare, dik moc.. ty vole, bych necekal, rozpaky ;) no ja Meshu posloucham ("posloucham" :) - vysvetlim) asi od 93, v 95 jsem je videl poprvy a moc chytrej jsem z toho nebyl :D, takze az tak nak od toho 95, kdy na DEI zmenili styl na "djent", jsem to zacal vnimat a poslouchat France se z znam tak Kafku ;)
brutusáček - 07.04.12 13:15:22
no a to si zažil jejich nejhorší zvuk vůbec :)
bogaar - 07.04.12 09:23:44
Právě poslouchám Koloss a nestačím se divit jak je bizzaro vnímavej, nelze než s ním souhlasit. A hlavně, konečně někdo kdo umí vyjádřit myšlenky doslova bez zbytečných formalit. Meshuggah sem prvně viděl loni na festu Brutal Assault. Fantazie. Hudba z ObZen naživo mě dostala jednou provždy. Meshuggah svým převracením několika motivů pořád dokola objevují v metalu něco podobného co dělal Franc Schubert v klasické hudbě. Jen tak dál.
bizzaro - 03.04.12 17:46:25
vzdycky kdyz zacne The Last Vigil, mam pocit, ze mi album preskocilo na Planet Caravan :)
šimi - 01.04.12 03:28:27
Ty sáhodlouhý řeči o tom, jak přestali skládat jednotlivě a písně dávájí dohromady ve zkušebně jako kapela na výsledném znění nic nemění, protože to prostě není nijak radikálně slyšet.
V jednom rozhovoru Tomas řiká, že dohromady pracovali stejně jenom na "Swarm" a pak se vrátili k tomu, že každej přijde s nějakym nápadem, protože jsou na to tahkle zvyklí. Jinak co se desky týká, žádná revoluce - ani výraznější evoluce - se nekoná, jak se dalo očekávat podle prvního vypuštěnýho songu a jenom mě utvrdila v tom, co jsem si myslel už při obZen - na prdel už mě kluci asi neposaděj... Tim nechci říct, že by ta deska byla vyloženě špatná, to neni.
onDRajs - 29.03.12 20:02:35
Chápu, že největší hodnotou na netu je mít recenzi jako první, takže jsem rád, že autor desku hodnotí spíš obecně a daří se mu to. Horší už je to s jednotlivými skladbami, ale Bizz to dobře a rychle utnul. Jak se vyjádřil PF "prostě obyčejná deska kdysi revoluční kapely" je docela všeříkající, ale zatím mi přijde ještě o kousek slabší než Obzen. Ty sáhodlouhý řeči o tom, jak přestali skládat jednotlivě a písně dávájí dohromady ve zkušebně jako kapela na výsledném znění nic nemění, protože to prostě není nijak radikálně slyšet. Meshuggah se stali zajatci vlastního stylu, nedá se svítit a po těch letech se to dá čekat. Desky z 90. let, který zní furt svěže a člověk je hltá od první do poslední vteřiny jsou holt fuč. Koloss je už druhá deska v pořadí, na který jsou 3-4 fantastický kusy, zbytek je lepší nebo horší, ale zkrátka taková nepřekvapivá klasika od Meshuggah. Zatím tak 7/10.
m - 28.03.12 22:15:18
http://youtu.be/DWa583xHoio takhle se dělá nasranej (house-disco)rap a víc mě nezajímá daisy dee diktuje, kluci s fan factory dělaj křoví, německo 1996! čekuj:-)
bizzaro - 27.03.12 18:51:36
Co se to tu děje? Kde jsou stovkový hodnocení:)?
co si o me myslis?! :)
co možná recenzent trochu opomněl je Jens
jo, to mi z recky vypadlo a uz to dopisovat nebudu. jeho zpev prakticky pozbyl jakykoli agresivity, je to uz jen skoro cistej rev
jako dobrý, baví mě to, prostě obyčejná deska kdysi reovluční kapely
da se i tak rict, ale po mnoha poslesich tam nachazim posun a urcite se nebojim toho, ze zas kapely zacnou vykradat..
Ja myslel, ze je to sracka a von je to groove metal
zas necekane chytrej koment :))
šéf to vystihl parádně
výborně napsáno... ale tahle deska asi není pro mě:)
vynikající recka, ale tuhle deku si teda pustim. a těšim se na ní. díky šéfe.
vsem, a obzvlaste dvema poslednim, dik
lemmy - 27.03.12 17:51:34
vynikající recka. jsem ten, kdo na meshu utíká ze sálu/od pódia, ale tuhle deku si teda pustim. a těšim se na ní. díky šéfe.
gorth - 27.03.12 12:45:52
výborně napsáno... ale tahle deska asi není pro mě:)
brutusáček - 27.03.12 11:39:42
Jak můžu v hodnocení ještě nějaký bodíky přidat?;)
dole pod článkem máš stupnici, můžeš měnit jak je libo :)
Stana - 27.03.12 10:57:36
Jak můžu v hodnocení ještě nějaký bodíky přidat?;)
brutusáček - 27.03.12 10:50:27
Brute nejsem žádnej velkej Meshufanda tu kapelu respektuju, ale podle mě už byl Jens velkou devizou někdy na "None" a jeho výkon na "Chaosphere" mi přijde jednoduše skvělej.
ha, to jsem si zase naběhl, tak rozhodně to neni myšleno že by předtim byl špatnej a na chaosphere už vůbec, jen si myslim že jeho styl se trochu od nothing změnil a byl pro mě trochu v pozadí, "vrátil" se až právě s obZenem, který je právě víc "thrash" a víc "metal" :) než ty experimenty předtím
Annal - 27.03.12 10:24:51
Ja myslel, ze je to sracka a von je to groove metal
shogun - 27.03.12 10:16:16
mě to zatím vůbec neba, ale to je spíš náladou... za pár týdnů se k tomu vrátím :)
pf - 27.03.12 10:12:46
jako dobrý, baví mě to, ale na prdel jsem si z toho nějak nesedl, prostě obyčejná deska kdysi reovluční kapely
Střap - 27.03.12 10:12:30
Brute nejsem žádnej velkej Meshufanda tu kapelu respektuju, ale podle mě už byl Jens velkou devizou někdy na "None" a jeho výkon na "Chaosphere" mi přijde jednoduše skvělej.
DW - 27.03.12 10:12:02
no proto :) I stana tě podpořil :)
brutusáček - 27.03.12 09:19:55
tak bizz se nechce řadit k true worshiperům, já zatím zůstavám na svejch, nedám se zvyklat řečmi falešných proroků :)) co možná recenzent trochu opomněl je Jens už i obZen byl jeho velkou devizou a to je možná i to čím meshu vyčnívají jeho stylem zpěvu a barvou hlasu.
DW - 27.03.12 09:00:15
Co se to tu děje? Kde jsou stovkový hodnocení:)?
brutusáček - 27.03.12 08:20:58
hodně přístupný, hodně o atmosféře, thrash, sekanice...obZen skřížený s hlavou :)
ti stačil tejden jo? to bych to musel poslouchat kurva intenzivně a to by mě asi otrávilo :)
30-40 poslechů, crazyyy, ono to pomalu leze
šéf to vystihl parádně, ale pár ALE bych našel u sebe :) "The Demon's Name Is Surveillance" je něco tak nehezkýho, že s timhle trackem fakt bojuju a stejně ho vždycky přeskočim, ale taková "Break Those Bones Whose Sinews Gave It Motion"
protože první zminovaná je thrash a druhá je meshu catchovina? která je učebnicovým příkladem sekanin? :)
treba se to jeste vycizeluje ;)
úspěšný návrat tohoto termínu po letech :)
bizzaro - 27.03.12 07:57:50
ti stačil tejden jo? to bych to musel poslouchat kurva intenzivně a to by mě asi otrávilo :)
poslechu bylo hodne, ver mi :) nevim, zda mam rict, ze po vic nez 20ti letech poslouchani Mshggh uz to trosku umim (jakoze vim jak) poslouchat, ale tahle deska neni tak zapeklita. ber to jako "prvni nazor", treba se to jeste vycizeluje ;)
GIANNI - 27.03.12 01:06:19
šéf to vystihl parádně, ale pár ALE bych našel u sebe :) "The Demon's Name Is Surveillance" je něco tak nehezkýho, že s timhle trackem fakt bojuju a stejně ho vždycky přeskočim, ale taková "Break Those Bones Whose Sinews Gave It Motion", která se mě zdála úplně o hovně, tak v kontextu desky se mi moc líbí, stejně jako Do Not Look Down Demiurge je kolossální námrd a jeden z nejlepších songů od Meshu vůbec ale na nějakej pořádnej konečnej názor si nechám čas...z prvotního zklamání stejně časem bude hovno v trenkách :)
shogun - 27.03.12 00:51:27
ti stačil tejden jo? to bych to musel poslouchat kurva intenzivně a to by mě asi otrávilo :)

Zkus tohle