DEATHSPELL OMEGA - The Long Defeat

recenze
mIZZY
Hodnocení:
6.5

Nejpomalejší, nejpřístupnější, nejjednodušší a pravděpodobně také nejhorší album Deathspell Omega. Je ale opravdu pouze špatné?

Deathspell OmegaDeathspell Omega jsou snad už více než deset let kapelou, kterou minimálně na blackmetalové scéně (ale i mimo ni) netřeba nikomu představovat. V tomto miléniu pravděpodobně nenajdeme žádné jméno, jehož alba by ovlivnila budoucí vývoj žánru tak, jak se to podařilo těmto Francouzům. Není se čemu divit, jejich hudba i texty byly vždy daleko nad blackmetalovým standardem, a proto je obliba Deathspell Omega i fakt, že k nim spousta mladých kapel vzhlíží, více než pochopitelná (stejně tak i důvody, proč je mnoho lidí nenávidí).

Ne všichni sice uctívají i jejich první alba, ale minimálně od roku 2004 a vydání desky Si Monvmentvm Reqvires, Circvmspice vlastně nelze v jejich tvorbě najít vyloženě špatný kus. Především nahrávkami Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum a Paracletus udělali opravdové díry do světa, a jejich popularita s kultovním statusem dodnes stále stoupá. Letošní rok se však pro fanoušky Deathspell Omega minimálně částečně stal zlomovým, protože hromadu svých uctívačů letošním dílem evidentně zklamali.

The Long Defeat je nejpomalejší, nejpřístupnější, nejjednodušší a pravděpodobně také nejhorší album Deathspell Omega. Je ale opravdu pouze špatné? Pro někoho, kdo čekal další FAS nebo The Synarchy of Molten Bones, asi ano. O nasypaném, rytmicky rozlámaném a disharmonickém pekle už nemůže být řeč. Vzhledem k historii kapely to je popík až za roh, který má mnohem blíže Mgłe, akorát s použitím pár disonantních akordů než k předchozím deskám. O technickém vrcholu, skladatelských invencích nebo zkrátka o čemkoliv pokrokovém se nelze bavit, takže i chápu, proč novinku hromada lidí označí za odpad a odmítne ji více poslouchat.

A i když i já jsem minimálně částečně zklamán z toho, že má nejoblíbenější kapela, která i ve svých slabších chvílích byla absolutní sázkou na jistotu, najednou nahrála něco neoddiskutovatelně horšího, do The Long Defeat jsem se zaposlouchal poměrně rychle a jako úplný průser ho nevidím. Jednak jsem po oznámení, že novinku nahrálo francouzské trio naživo, očekával změnu, menší vyšperkovanost a celkově menší zběsilost, a hlavně se dovedu přenést přes to, že Deathspell Omega už mají zkrátka to nejlepší za sebou a snaha nahrát třeba další FAS by asi stejně skončila neúspěchem.

Úvodní, téměř dvanáctiminutový kus Enantiodromia, který je zároveň nejdelším songem z celého alba, nezačíná až tak atypicky. Svým způsobem to je typický DsO otvírák, až na to, že se po druhé minutě místo blastbeatů přehoupne do rockového rytmu, kterého se překvapivě drží většina alba. Z mého pohledu zatím žádný problém, některé z nejpomalejších songů kapely považuji i za ty nejsilnější, takže bych si dovedl představit celou desku v tomhle duchu. Problém alba je ale jinde.

Svou unikátní atmosféru si Deathspell Omega stále zachovali a místy je fakt silná. Zrovna Enantiodromia i přes svou délku funguje fakt dobře a desku rozjíždí podobně vkusně, jako You Cannot Even Find the Ruins… uzavírá předchozí The Furnaces of Palingenesia. Po počátečním šoku a nezvyku mi ani nevadí nový hlas, který nepatří nikomu jinému než Ariochovi z Funeral Mist či Marduk, jenž v průběhu alba spolu s dalším hostem ještě zazní. Díky výrazné base a využití svých disharmonických akordů zní kapela bez blastbeatů méně jako black metal a spíše jako temnější verze Virus či Ved Buens Ende, což milovníkovi zmíněných jmen stále nemůže vadit. Vydat podobné dva songy jako kratší EPčko, vůbec bych se nezlobil.

Průsery ale postupně začínají od druhé skladby, kde jisté hřejivé melodie dosahují až nepříjemné úrovně (tohle je opravdu mnohem více za čárou než třeba celkem příjemná melodie v The Crackled Book of Life) a hlavně pomalu ale jistě posluchači začne docházet, že Deathspell Omega začali pracovat i s typicky metalovým patosem, kterému se doposud vyhýbali. Jedná se o fakt nevkusná sóla a kytarová kvílení, která jednak zní děsivě, ale navíc do samotných skladeb ani extra nesedí, pouze zaplácnou celkem neexistující vývoj v gradaci skladby, aby byl konečně důvod k tomu si zasypat.

Na The Long Defeat je asi fakt nejhorší, že se tyhle iritující prvky objevují v průběhu hodně plochých skladeb, které by přitom mohly mít potenciál se překlenout v něco zajímavého, ale ne. Stejně jako v Eadem, sed aliter, i v třetím, poměrně natáhlém titulním songu, celkem infantilní kytara a nezáživné synťáky zbytečně prodlužují nekončící track místo očekávané změny. Zde se lze opravdu ztotožnit s názory, že by se deska měla raději jmenovat Too Long Bigbeat.

Výraznější zpestření, rozuměj konečně pořádný blastbeat, nastane až ve čtvrtém kusu Sie sind gerichtet! Dříve zmíněné neduhy z předchozích skladeb žel stále zůstávají, dokonce bych řekl, že jsou zde i o něco více výrazné. Hostující Mortuus zde na rozdíl od prvního songu taky až tak extra nesedí, ale furt to ve srovnáním se samotným koncem desky není takový šok.

Our Life is Your Death je regulérně přiznaná snaha o to udělat udělat rozjuchaný popíko-black à la Mgła. A to, že v něm dokonce hostuje Mikołaj, fakt nebude náhoda. Neříkám, že se Deathspell Omega tahle halekačka absolutně nepovedla, určitě tímhle osloví hromadu dalších fans, jen tak nějak přemýšlím, zda kapela tohoto formátu má něco podobného zapotřebí.

Takže si k závěru ještě jednou zopakujme otázku: je The Long Defeat opravdu špatné album? S ohledem na minulost kapely jednoznačně ano. V internetových diskuzích padají názory typu, že kdyby tohle album vydal kdokoliv jiný, tak nikoho nebude vůbec zajímat. Osobně si myslím, že to je ale přesně naopak. Vydat tohle jiná kapela, byl bych i shovívavější, ale jelikož se bavíme o Deathspell Omega, slabá novinka si přísnější kritiku prostě zaslouží. Na druhou stranu, i přes to, že ta deska zní, jak zní, už jsem ji slyšel tak desetkrát a počítám s tím, že se k ní, aspoň kvůli dobrému úvodu, ještě párkrát vrátím. Určitě ne tak často, jako ke zbytku diskografie, ale asi častěji, než k hromadě dalších kapel, které se akorát snaží o vykrádání DsO, ale moc jim to nejde.

Vložit komentář

bizzaro - 10.01.24 21:46:15
vcera uz jsme resili na foru :) je to presvedcivy, skoda toho :/ asi se nevi, kdo v ty sestave je/byl, co?
m4xp4yn3 - 10.01.24 12:24:32
SS-18 - 24.04.22 22:26:39
zvladam to do pulky, mozna v ty prvni zacinam neco nachazet, ale jakmile nastoupi teplomety tak to nemuzu vydrzet, ten konec je fakt tenhle kalibr https://tacairnet.com/2016/04/08/in-soviet-russia-airplane-engine-de-ices-you/
brutusáček - 18.04.22 11:03:45
Jiná DsO, objektivně vzhledem k diskografii slabší, nejslabší jasně. Natočit to jiná kapela, asi tomu tak ty točky dávat nebudu jako tady, ale (ne)překvapivě mě to baví. Víc rockec než disoblack no, třeba to už naživo bude...a bez Aspy :D
mIZZY - 14.04.22 13:16:43
Jako už u předchozí desky říkali něco o tom, že zvažují, že by ji mohli hrát live. Tohle by bylo určitě naživo ještě lépe proveditelné. Otázka, jestli bych chtěl zrovna vidět Deathspell Omega hrát naživo songy z novinky, hah. Jinak teda s tím bandcampem nemilé.
pepua - 14.04.22 11:48:56
emíčko a přiškříplej post-blečíkovej bigbítek bych od DsO nečekal. hlavne to neni vubec ívl, je to hipsterska alternativa, co by mohla jet s Harakiri, Celeste nebo Solstafir
První, co mě napadlo, že se chystaj vyprodávat stadiony společně s Mglou :-) Na redditu lidi zmiňujou ještě Spica z S.V.E.S.T. a kytarový sóla TT z Abigor,.. Každopádně teď tam řeší, že DsO (a taky Funeral Mist) zmizeli z Bandcampu.... https://www.reddit.com/r/DeathspellOmega/comments/u2x738/deathspell_omegas_bandcamp_page_is_gone/
mIZZY - 13.04.22 15:28:40
si jste nějak jistý tím, že tam už Aspa vůbec není, Rostén a Žentara jsou jasný + asi ještě jeden člověk, ale některý ty vokály pořád jako Aspa zní ... částečně ve 2. a v druhý půlce 4. třeba (je teda možný, že ho někdo imituje :) )
Mně taky připadá, že ho tam sem tam slyším, ale jistý si tím nejsem. Resp. je to on? Byl to vůbec někdy on? Kdo ví. Mortuus a Mikolaj jsou ale tutovka. Na tom posledním songu mě vlastně úplně nejvíc sere, že se M. ani vůbec nesnaží znít trochu jinak než v Mgle. To je úplně stejný frázování a všechno. Mi z toho prostě fakt vychází, že si řekli, že udělaj song jako Mgla se vším všudy a ani se u toho nebudou kdovíjak snažit. Jelikož ještě nemám v ruce desku, tak furt doufám, že pustili online nějakou jinou verzi a v reálu bude na vinylu úplně jiná hudba, ale asi ne, no :)
AddSatan - 13.04.22 14:33:20
emíčko bych od DsO nečekal.
ono už teda někde ke konci Fas je pasáž, co zní skoro jako madebythefire :) a Paracletus je z půlky nasypanej math/emocore-violence :) si dej/te někdy Orchid - Chaos is Me (1999), místy to není některým pasážím z P. daleko + sampl z Pendereckiho (nebo co to je) na začátku...
AddSatan - 13.04.22 14:08:16
Too Long Post-Bigbeat no :). Vlastně šli podobnou cestou jako poslední Ulcerate, ale je to ještě větší nuda...
nebo Solstafir
v závěru titulní úplně, nejdřív legrační "Laibach" patos/pompa a pak rozklad/vybrnkávka, kterou starý Sólstafir určitě někde mají si jste nějak jistý tím, že tam už Aspa vůbec není, Rostén a Žentara jsou jasný + asi ještě jeden člověk, ale některý ty vokály pořád jako Aspa zní ... částečně ve 2. a v druhý půlce 4. třeba (je teda možný, že ho někdo imituje :) )
js. - 13.04.22 12:29:26
amen.
sicky - 13.04.22 12:24:28
Za mě není problém v tom, že je to pomalý, jednoduchý anebo vyměklý, jako spíš, že je to nuda. Chybí mi tam zajímavý/chytlavý nápady, díky kterým bych měl chuť to znovu poslouchat. Ty skladby jsou prostě mizerný :)
js. - 13.04.22 12:01:56
tjn, myslím, že kvalitativně podobně mizernejch desek je všude plno, nevím, proč by tím někdo měl ztrácet čas. plus představa, že DSO někoho osloví tím, že budou znít jako nepovedená Mlha, mi nepřijde úplně podložená, nvm. strašně plochá deska. a to mi nahrazení Aspy nevadí, mi to vždycky přišlo jak Kidman u Meshu, famózní hudba, o pár tříd slabší vokál..
bizzaro - 13.04.22 11:59:21
emíčko a přiškříplej post-blečíkovej bigbítek bych od DsO nečekal. hlavne to neni vubec ívl, je to hipsterska alternativa, co by mohla jet s Harakiri, Celeste nebo Solstafir
kotek - 13.04.22 11:09:59
Jo, zacatek dobry ale pak uz to jde z kopce :) Ani by mi nevadilo, ze DsO presedlali na vyjetej disharmo rokec, ale tohle je i na pomery zanru docela nuda. Nejvic me vysiraj ty bigbeatovy beglajty v rytmech, vokaly a solicka, i toho patosu mohlo byt mene. Chapu srovnani s Virus, ale kvalitativne je tohle dost jinde. Jinak si dovolim nesouhlasit s Mizzym, jsem jeden z tech lidi, co by to vypnul po druhy skladbe (otvirak fajn) nebejt to DsO. Takhle jsem to dal trikrat, ale znova uz asi ne.

Zkus tohle