MELT BANANA

report

Tímhle by se mělo vítat jaro. Nádherná oslava radosti ze života, divných věcí, bordelu a rychlosti.

Ti dva na pódiu rozhodně nevypadali, že by spolu hráli pětadvacet let. Melt-Banana, legenda – čeho vlastně? Nechme otázku zatím otevřenou, všechno je to beztak rokenrol. Zběsilý japonský projekt se v Praze neukázal dlouhých patnáct let a v Underdogs bylo tedy co dohánět.

K úkolu přistoupili, jak jinak, vysokorychlostně. Únava nebo vyčpělost se téhle kapele evidentně vyhnula obloukem. Srdíčko tam pořád je, kytarový um a dynamit v hrdle jakbysmet. Melt-Banana už několik let vystupují bez živého basáka a bubeníka, což samozřejmě ortodoxnější metalheads nenaláká, ale k jejich současnější tvorbě – ujetým hitovkám s bubblegum nádechem – to sedlo.

Vracíme se k otázce žánru. Hitovky z alb Fetch a Cell-Scape, které tvořily hlavní část setu, vlastně sklouzávají až k nějakému veselému (pop) punku, ve kterém crazy kytaru doplňují cheesy elektronické zvuky, ovšem do toho vpadávají sypačky a kytarové jízdy pomalu jak od Krallice, případně se to celé kvapem rozpadá do mnohem sofistikovanějších poloh (zajímalo by mě, jestli poslouchali Teenage Jesus and the Jerks; zajímalo by mě, jestli je poslouchali Daughters).

V hodně solidním zvuku s mocnými (a chytrými) basovými linkami to hrne ukrutně. Noise rock, punk, grind, ať si každý vybere. Japonci si totiž z žánrů prostě berou, co se jim zlíbí, a dál to neřeší. Díky tomu měly ve skladbách sílu každý riff a každá sypačka. Vlastní tracky, osm speciálních “krátkých skladeb”, covery zprasené k nepoznání. Poslouchat Armstrongovo What a Wonderful World v tomhle podání byla čirá radost. A když hrozilo sklouznutí do punkové rutiny, je tu zpěvaččin štěkot, který dál seká rytmy. Čím hlasitější štěk, tím větší blaho, a když to trhalo bubínky, dostavila se extáze.

Vložit komentář

MlaW - 11.11.17 22:51:05
Nejít na koncert kvůli absenci živých bicích? Takhle vědomě se okrást to už je teda i na mě celkem silný kafe :D Ostatně není to jediná kapela co takhle funguje a že by to nějak ubíralo jejich kvalitám, s tím bych fakt nesouhlasil. Důkaz je hlavně v jejich vystoupení, který bylo opravdu napumpovaný a živý na naprostém maximu. A nějaká okleštěnost mi vůbec nepřišla na mysl. Navíc jsem měl možnost si překvapivě dlouze pokecat s Yako, ze které se vyloupla velmi milá osoba s naprosto libozvučnou japonskou angličtinou. Počet lidí těžko odhadovat, na M.A.C. of mad jich tam bylo jak do mariáše, Sheeva Yoga už měla trochu víc (ale přesně říct nedokážu) a na Melt-Bananu jsem šel úplně dopředu a nijak moc se neohlížel. Při odchodu se mi zdálo, že byl klub plenej tak do tří čtvrtin.
AddSatan - 24.10.17 10:15:04
Nó dle reportu se zdá, že jsem prohloupil, ale právě, zvláště absence živých bicích mě odradila (a na to člověk fakt nemusí být ortodoxnější metalhead) + jsem s odstupem zjistil, že mě trochu (místy/po delší době) irituje ten "pikaču vokál" :) a jo na novějších, zvláště na Fetch je toho veselýho "pop" punku až nějak moc...
DR - 24.10.17 08:58:25
Kolik přišlo lidí? Já nešel kvůli té okleštěné sestavě...

Zkus tohle