ALTARAGE - Worst Case Scenario

recenze
Dantez
Hodnocení:
7

Nejhorší možný scénář španělské enigmy se převážně obrací v kapelní prospěch.

AltarageOd raných 90. e na scéně vyjevilo nespočet kapel, které usilují o zhudebnění řádků H.P. Lovecrafta, o převedení plíživého chaosu do sonických vln. Některé z těles se snaží zachovat vypravěčskou formu, kterou doplní o padnoucí instrumentaci. Jiné zkoušejí jít po atmosféře: zejména pomocí kakofonie a disonance se snaží replikovat gró, které se skrývá za texty samotného autora. První přístup lze vycítit ze skladeb Nile, Morbid Angel nebo Septicflesh. Druhý je patrný z desek Great Old Ones, Catacombs či ze zeuhlové obskurnosti Shub-Niggurath.

Další kapely jdou dále, po esenci – k samotnému jádru, kde se smývají odstíny chapadel a myslí nepolapitelné hrany neeuklidovské architektury. Hudba tak na první poslech nemusí působit čistě lovecraftovsky, přístup je totiž spíše filosofický, tkví v navození zmatení či neklidu: něčeho, co je za rohem, který nebyl (a snad ani nemohl být) podroben prověrce.

Výsostnými zástupci poslední, nejspíše nejpoutavější kategorie jsou australští Portal, kteří inspiraci Lovecraftem nastínili jen několika odkazy na monstra z autorova folkloru, popřípadě chapadlovou stylizací, kterou uzmul Curator během jedné kapelní inkarnace. Zbytek zůstává za závojem. A právě závoj je často proprietou hudebních projektů, která se od zvuku Portal odrážejí. Po boku The Ominous Circle nebo Abyssal stojí právě Altarage.

Altarage se však z řady poměrně zaměnitelných kapel vymaňují, zejména díky úsilí o přetvoření „portalovského“ mustru. První znatelnou stopou v daném směru byl jakýsi industriální ráz, který hudbu španělské dvojice obestírá dodnes: zvuk Altarage je podstatně strojovější, repetitivnější a odlidštěný. Stopy člověka se přitom neztrácejí v objetí nepopsatelné hrůzy, nýbrž pod tlakem rdousivé machinace. Nad ruchy metalického lomozu se však stále nese disonantní kytarová práce jako od Portal.

Větší stupeň autorských obměn šlo vyslyšet na předešlém LP Succumb, kde se kromě industriálních až no-wave mlátiček rovněž objevily záměrně glitche a jiné experimentální výpady. Následující EP Cataract naznačilo, že Altarage v daném mustru na brzdu nešlápnou, nadhazování nových myšlenek mělo naopak pokročit ještě dále.

Worst Case Scenario předzvěst vyplňuje. V rámci hudebního rozvíjení se Altarage stávají jakýmsi protimluvem Portal. Disonantní základ zůstává, žánrové vymezení se ovšem odvíjí opačným směrem. Tam, kde se Portal drží starých Incantation, jdou Altarage dopředu: k mathcoru, djentu, občas snad až k deathcoru. Novinka je tak plná nečekaných otoček, jednou překvapuje nečekanými rytmickými výpady a přeskoky, poté riffem jako od Meshuggah, jindy dlouhou doznívající, takřka post-metalovou, plochou.

Worst Case Scenario tak působí jako pojistka Succumb. Říká, že Altarage už skutečně zní jako Altarage. Snaha o vymanění se je snad jen občas přespřílišná, přehršel vlivů z různých koutů místy působí nesourodě, moderna někdy vyhazuje ze rdousivé, úzkostné a utlačující aury kapely.

Poslední deska Altarage se obchází bez mnoha zbytečných řečí kolem. Kapela si vystačí s jednou větou, která dí „The future is so bleak it is almost physical“. Hudba na Worst Case Scenario přitom tvrzení zdařile sekunduje – pocit kalného fyzična se dostavuje, občas jen zbytečně chřadne pod snahou vysekávat barvité žánrové výpady. Portalovská dissonance v kombinaci s industriální nelidskostí funguje lépe.

vaněna
Hodnocení:
7

AltarageJá se zhostím svého pohledu na Altarage o mnoho profánnějším způsobem.

Po Succumb nebylo pro Altarage snadné posunout projev na vyšší úroveň a po pozornějším poslechu Worst Case Scenario si myslím, že k tomu ani nedošlo. Novinka není zdaleka tak zajímavá jako Succumb. Umí sice překvapit, ale v zásadě do mustru nastaveného předchozí deskou nic moc nového nepřidává.

První část alba – od úvodní skladby po Øwork – je vysloveně mdlá. Gift of Awakening výrazně zvedá laťku, a druhá polovina je mnohem lepší, ale bohužel, při délce 36 minut je polovina promarněné doby velká mrzutost. Co naplat, že poslední skladba Exhaust je asi nejlepším kapelním kusem a výborným finále desky.

Materiál ale na mě spíš působí jako trochu rozvedené EP než jako ambiciózní velká deska. Na tu si asi budeme muset ještě počkat. I tak pro milovníky portaloidního zvuku zůstávají Altarage povinnost a ke cti jim slouží, že se nedrží svých vzorů za sukně.

Vložit komentář

Franta N. - 01.11.23 01:27:44
Z jiného soudku: Co se letošního míň tradičního DM týče, doporučuji novou desku Baring Teeth: The Path Narrows. Přístupem je to blízko loňským Aeviterne (taky kvalita), ale přijde mi to ne tak chytlavý (vlezlý), což beru jako plus, protože právě ta občasná podbízivost u mě Aeviterne trochu ubírala body. Jsou tam nějaký mathcore vlivy (takže vlastně i celkem blízko Flourishing), občas hozený trochu do blacku. Instrumentální kvalita, pěkný zvuk bicích, atmosféra se trefuje do současného podzimního počasí.
onDRajs - 26.10.23 16:24:12
Když už Succumb, tak spíš tenhle: https://succumb.bandcamp.com/album/xxi
AddSatan - 25.10.23 10:56:43
jojo gore-emo-post-hardcore vokál :), a jak už jsem psal, slyším v tom i Neurosis - období TSiB a ToG (tudíž v jádru i raný Godflesh a Swans - viz např. Thank You z Filth), v rytmice, kytarách a vlastně i trošku ve vokálu... a taky pár bodíků přidám :)
vihkav - 25.10.23 10:06:26
jsem jediný komu přijde že ten vokál začíná znít trochu hardcorově? což teda na temnotě neubírá. jako od první desky se kapela celkem proměňuje a na téhle je to možná znát nejvíc, a to i kytarovou prací. konečně to nejsou samé přepálené sypačky kde člověk vlastně netuší co se hudebně děje jako na některém polostarším materiálu. ty zasekávačky jsou fakt masakr. souhlas s frantou že pár bodíků navíc by si to zasloužilo. přestože nihl za mě zůstane v rámci kapely asi navždy nepřekonán
sicky - 20.10.23 14:50:03
Mě se to líbí. První i druhá půlka. První možná víc. Určitě zajímavější než Succumb, víc různorodý a ne tolik rigidní. Oceňuji, že nejedou tolik nudný sypačky a snaží se to někam posunout.
Franta N. - 18.10.23 22:40:02
Dobře, no, dáváte tady přívlastky jako "nezemský", "temný", "kosmická hrůza", dokonce "transcendentální" ... Nic z toho u Portal neslyším. Maximálně určitý ten "creepy" feeling, jak jsem psal. Ale samozřejmě vnímání emocí a atmosféry v hudbě je extrémně subjektivní věc.
AddSatan - 18.10.23 17:54:31
A - už to sice tady i jinde bylo v (h)různých podobách řečeno a dobře to Dantez vystihl v prvních 3 odstavcích recenze. Morbid Angel a další napsali skvělý písničky (!) inspirovaný Lovecraftem (atd.), ale Portal se fakt dostali nejblíž k podstatě toho, co chtěl Howard vyvolat, nejde (ani moc) o příšery, ale o vyvolání toho pocitu "kosmický hrůzy" z věcí, který nás přesahujou a jsou nepochopitelný, narušení reality, toho, že je něco špatně. V nějakých ohledech jsou pro mě silnější některý desky Immolation, Nile, nebo Ulcerate, ale Portal jsou z death metalu nejvíc "transcendentální" (lepší výraz mě nenapadá). A oproti tomu jsou nějaký lehký instrumentální nedostatky bubeníka apod. nepodstatný. A co se tlaku týče, když to člověk neposlouchá na nějakejch sračkách a trochu to vohulí, tak většina jejich desek tlačí až až. Mám ten zvuk i s jeho divnostmi / "nedostatky" mnohem radši než přeprodukovanej brickwall od Altarage - snaží se být hrozně odlidštěný, ale hudebně to zní pořád o dost víc lidsky než Portal (Human all too fucking human? :) ). No a teď už (snad) dám pokoj... :).
mIZZY - 18.10.23 15:29:21
Jako tvle, nemá smysl vůbec řešit. Jak na albech, tak hlavně naživo Portal posílaj jakékoliv podobné kapely do rektální oblasti. A přesně jak Áda říká, je úplně jedno, jestli některý novější bandy jsou techničtější, hlasitější, industriálnější, whatever. Jediný kapely, u kterých je relevantní tvrdit, že výrazivo Portal opravdu dotáhli ještě dál, jsou Impetuous Ritual a případně Grave Upheaval, ale obě fungují (hlavně ta druhá) na dost jiných principech.
AddSatan - 18.10.23 12:47:31
Samozřejmě nerozporuju fakt, že ten druh dm dost posunuli, o tom žádná, ale pobavila mě teze, že jsou kult hlavně proto, že byli první. Ono to roli hraje (originalita), ale osobně (a tipuju, že většina jejich fanoušků) je poslouchám především pro kvalitu hudby. Po skoro všech stránkách jsou zdaleka nejlepší, působivosti, svébytnosti a "nezemskosti" té jejich tvorby se prostě téměř nikdo ani nepřibližuje a může mít sebehlasitější a natlačenější zvuk a sebevíc "nestvůrně" zkreslenej vokál - jedinou výjimkou jsou nejpomalejší pasáže Impetuous Ritual (a i to je relativní). Zlý, temný i "creepy" (a surreálně-psychedelický) jsou pro mě z celýho death metalu nejvíc. Jiný cca podobný kapely je předčí v agresivitě / brutalitě (hlavně zvukový), ale to pro mě není až tak hodnotný, o tlaku primárně ta kapela fakt není. Osobně bych Altarage a další portaloidní kapely neměl radši, kdyby začali hrát dřív než Portal. A co se týče koncertu, tak z deathu ani blacku mě nikdy nic tak "nesundalo" (nejblíž kdysi dávno Immolation, ale to byla jiná doba...).
Franta N. - 18.10.23 11:46:38
Naživo jsem Portal neslyšel, ale z desek mi přijdou takoví divně "řídcí", neslyším tam moc tlak, a ani melodicky mi ty motivy nepřijdou nijak extrémně zlý ani temný, spíš bych možná použil anglické slovíčko "creepy" nebo něco podobného. Chápu, že to dost možná (asi) je cíl a ta kapela takhle znít chce, ale nijak zvlášť se mi to nelíbí. Ohledně toho, jestli byli jedni z prvních s daným pojetím: Jasně, v 90. letech tady byly DM kapely, který tuhle vlnu inspirovaly, ale to, s čím přišli právě Portal plus pár dalších po roce 2000, považuji za dost zásadní posun jinam.
AddSatan - 17.10.23 14:38:03
každýmu co jeho jest, ale (trochu) nejistý instrumentální výkony možná tak u některých starších věcí, kdy tam hrál na bicí Blake (ale měl skvělý, poměrně originální/svérázný nápady), od nástupu Kevinsona tam "nejistotu" neslyším, navíc některý ty věci by bubeník Altarage nezahrál vůbec ... jinak jak na nahrávkách, tak i co jsem obě kapely viděl živě, tak Portal rozhodně instrumentálně namakanější, zvláště v kytarách a nemusí si pomáhat goregrind efektem :) ... mě teda Altarage přijdou i rozplizlejší, až moc sází na to portalovský bzučení bez nějaký zajímavější práce s tím... ale to je samozřejmě věc názoru...
která se stala kultem asi hlavně proto, že s tím pojetím začali jako jedni z prvních
:))) ten byl dobrej
Franta N. - 17.10.23 14:18:02
Souhlas s číselným hodnocením, možná bych tomu dal o 5 bodů víc, ale to už je detail. Je to prostě kvalitní deska, není to geniální ani přelomová deska, ale z tohoto pojetí death metalu vysoký nadprůměr. Ad srovnání s Portal: Mně se Portal prostě nelíbí, hlavně svojí rozplizlostí a občas ne úplně jistými instrumentálními výkony (konkrétně bubeník), takže v relativním srovnání je tohle pro mě určitě lepší, ale to je fakt tím, že Portal považuji za průměrnou kapelu svého střihu, která se stala kultem asi hlavně proto, že s tím pojetím začali jako jedni z prvních, ale nevidím důvod, proč je poslouchat.
AddSatan - 17.10.23 12:59:15
jako obvykle - místy fajn, místy nuda ... "math" postupy působí často dost rozpačitě, křečovitě, roubovaně ... atmo-hypnotický pasáže někdy, nebo spíš nějakou dobu fungujou, pak začnou nudit ... slyším v tom mj. i Neurosis a Godflesh, ale funguje to na mě tak nějak napůl, občas to teda i slušně naloží, ale málokdy ... a do toho furt stejnej "emo goregrind" vokál z bé/céčkovýho příšera hororu :) ... ta poslední skladba je jedna z těch spíš nudnějších ... no, škoda, že z Portal desek je to nejblíž meshu-Vexovoid zvukově sice lepší než Succumb, to mělo tak příšerně plochej a divně umělej zvuk, že jsem to nikdy nedokázal doposlouchat, tohle je trošku lepší, ale taky mě to po nějaký době začne srát ... chápu ten "wall of sound"/industrial/noise záměr, ale oni to mají tak divně nastavený (nemyslím jen master), nevím, prostě takový napůl jo, napůl ne... jinak koukám, že se vrátili do jižních Čech (label) :) ... kdysi mě docela bavil NIHL, pak už nějak vždycky jen málo... vzývám Frantu N. aby dodal svůj názor a nezapomněl zdůraznit o jak moc je tohle lepší než Portal :) (pozor vtip)

Zkus tohle