ALTARAGE - Succumb

recenze
vanena
Hodnocení:
7

Hudební nimrání, pidlikání a vysoce technické předvádění tu jde stranou nelidské, lépe řečeno anti-lidské atmosféře.

AltarageTo se člověk ani nenaděje, a Altarage vydají další album. Jejich tempo je vražedné, jejich revírem je Portal worshipping.

K albu jsem přistupoval s krajní opatrností hraničící s odporem, protože předchozí dvojice desek – a ať mi nikdo neříká, že je dokáže navzájem rozlišit – oproti prvotině, která mě pořád dokáže zabavit, shodila laťku. Nu a vystoupení na Brutal Assaultu 2019 si pamatuju jako největší zklamání festivalu. Jenže špatné vzpomínky vzala voda, a co by dnes člověk dal i za to nejhorší živé vystoupení, že.

Novinka Succumb oproti starší tvorbě Altarage stylově nikam neuhnula. Připadá mi ale, že kapela poněkud ustoupila ze svých ambicí udělat megazlou nahrávku. Succumb se Portalem inspiruje spíš v těch líbivějších částech. Drží se hlavně hučícího zvuku, který si Portal (ne)licencovali. Sem tam do něj vhodí úplně „normální“ pasáž, jako třeba slaja riff v úvodu Inwards. Často si ale vystačí se samotným husťácky naladěným hukotem, který funguje jako – pro poučeného posluchače – příjemný ambient.

Královskou skladbou v tomto duchu je poslední dvacetiminutová Devorador de mundos, kterou mám na aktuálním albu dost možná nejraději. Ideální doprovod k četbě, nebo k usínání. Dvacet minut bez výrazných momentů, bušení bicích a do toho vlny navrstvených kytar. Potěší i absence výrazného vokálu, těch pár zakvílení, zachroptění a skřeků je tak akorát. Čili zvuková stránka Altarage je za mě úplně v pořádku a funguje na mě.

Hudebně to už není taková paráda. Většinou jsou to sudé skladby, které nabídnou výraznější momenty. Singlová Forja hraničí s doom metalem, osmá Lavath se skvělým intrem Fair Warning pěkně přitlačí. Nejsilnější skladbou na albu je po mém soudu sedmiminutová Foregone, která se v polovině zlomí do opravdu zajímavého prolnutí hudební a antihudební roviny Altarage. Tady se už svému vzoru zdatně blíží, a dokonce bych s ohledem na Ion řekl, že je to víc Portal, než Portal. Téhle atmosférické poloze hodně přispívá mnoho zcizujících industriálních prvků. I když industriálních… spíš se dají označit za digitální efekty, které simulují různé chyby; opakující se vazbení (srovnej úvod Foregone a polovinu Lavath), nebo naprosto brutálně usekané předěly jednotlivých skladeb. To vše navozuje nelidsky chladnou atmosféru.

AltarageAltarage opět nepředvedli hudbu pro nějaký analytický rozbor. Stěžovat si na to, že basu nedokážu ve zvukové zdi identifikovat, je úplně vedle, protože celkově je mix tak přebasovaný, že se slévá a tlačí při patřičné hlasitosti krásně do uší. To je, oč běží. Každé hudební nimrání, pidlikání a vysoce technické předvádění jde stranou před nelidskou, nebo ještě lépe řečeno anti-lidskou atmosférou.

Je to možná jen žízní po portaloidních deathmetalech, že se mi noví Altarage tak líbí. Mitochondrion, Abyssal a další smečky už nás na nový materiál nechávají tři roky čekat, a tak proč nezahnat žízeň u baskického pramínku. Nazývat však jejich hudbu experimentální, nebo poukazovat na výjimečnost asi není úplně na místě, protože už se vehnali do šablony, tak jako mnohé jiné kdysi avantgardní kapely nebo dokonce celé subžánry. Přesto na mě Succumb působí poměrně svěžím dojmem a přes docela značnou délku mě vůbec nepřestává bavit.

Nevím, jestli se Succumb udělá subdivize Season of Mist díru do světa, na to je přece jen žánr hodně úzký. Nemálo z vás by s ním ale mohlo strávit příjemnou hodinku. Oproti předchozím dvěma albům bych si jej rozhodně troufl pro tenhle účel doporučit, i když nadčasovosti nedosahuje.

A jestli jste si všimli, že jméno Portal padlo stejně často jako Altarage, náhoda to není, nová deska Portal se bude jmenovat Avow a na Profound Lore se už můžete podívat na obal.

Vložit komentář

vanena - 30.09.23 11:30:36
Jo, přesně, Gift super, Exhaust taky. Pro mě zatím Succumb lepší (hodně tam oceňuji ty zcizující momenty) ale jak píšeš, hlavně u alb 2 a 3 jsem myslel že se budou jen opakovat, ale tady (opět) ukázali ambice. Sympatická deska, kterou budu hodně točit.
Franta N. - 30.09.23 02:06:59
Mně ten start připomněl, byť je to z poměrně dost jiného soudku, první skladbu z alba Gesundrian od Diocletian. Ten zlověstný marš. Není to úplně typická volba, začít album poměrně pomalou skladbou založenou na "ubíjejícím" pochodovém rytmu. Jinak souhlasím, že prostředek, hlavně Gift of Awakening, je asi vrchol. Ale i závěrečná Exhaust je podle mě super, má takový trans navozující efekt. Celkově podle mě nejlepší album kapely. Jejich diskografie má vzestupný trend, u prvních 2-3 desek jsem si říkal, že fajn, ale nic převratného, ale s každým albem to svoje pojetí death metalu brousí a je to čím dál lepší.
vanena - 29.09.23 20:53:45
taky se mi dost líbí, jen start mi připadá slabší, naopak v polovině už to má slušné grády.
Franta N. - 28.09.23 19:27:12
Nová deska je venku, za mě další krok logickým směrem, rozvíjející a zdůrazňující ty stránky, co na Succumb fungovaly. Líbí se mi to.
bizzaro - 28.04.21 09:26:53
jsou v tom slyset i Morbid Angel (Maneuvre, Lavath). neni to uplne zanr pro me, ale docela dobry, splnuje to my ocekavani. btw. ten obal, to je Toxic Avenger? ;)))
Franta N. - 26.04.21 04:03:16
Jak jsem psal jinde: Za mě temnější verze Portal. Údernější, míň rozplizlá, s větším tahem na bránu. Líbí se mi to asi o něco víc než Portal, kde ty skladby často jdou odnikud nikam a navíc to mívá až legračně pitomý zvuk (Outre). Deska by možná nemusela být tak dlouhá, bicí by mohly znít míň strojově (i když, i takhle to má něco do sebe), najde se pár míst, kde mám pocit, že se báli zkusit něco "barvitějšího", aby nezbourali atmostéru, a tak tam prostě hodili nějaký tupý strunový struhadlo na dva akordy s navrstvením pár kytar přes sebe. Ale celkově se mi to líbí, určitě jejich nejlepší věc. Tenhle druh death metalu bude vždycky narážet na svůj limit daný omezenými výrazovými prostředky, ale to už je problém většiny minimalistických věcí, jako že tohle v zásadě minimalismus je, i kdyby těch kytar přes sebe navrstvili šedesát. Ale v rámci stylu dost dobrý.

Zkus tohle