PORTAL - Swarth

recenze
Střap
Hodnocení:
10

Tentokrát jsem si dal oraz, Swarth naposlouchal a řeknu Vám proč. Nešlo mi o to mít na MJC recenzi jako první. Šlo mi o to vědět, kam vlastně tvorba Portal spěje. Neobjevil jsem PORTAL včera a nestáhl si je z rapidsharu. Portal nějakou dobu poslouchám (první kontakt s kapelou jsem měl před deseti lety) a nechtěl jsem jen napsat, že je Portal chaotická věc. K této kapele mám osobní vztah. Vždy, když přestanu o metal jevit zájem, Portal vydají desku. Vždycky, když si říkám, že je všechno přečistěný a prefabrikovaný, dotažený, přijde střídavej počet mimoňů z Brisbane a jasně mi řeknou: „Tady je to jinak. Hodně po našem.“

Kapela, která si se svou image nezadá v ničem s The Residents, vydává třetí plnometrážní desku. Opět je vyvedena s nebývalou grafickou vytříbeneností a originalitou, kterou mají snad jenom oni (Seepia, kde jsou zachyceny vzducholodě, mlýny a oprátky, je věc mimo chápání a vlastně vůbec ne) a vím, co říkám. Nemám rád hodnocení s absencí originálního nosiče. V případě Portal to platí dvojnásob. Portal jsou prostě koncept. Ano, pokud zpěvák vystupuje s kukačkama na hlavě a kytarista má na krku oprátku a vypadá jak oběšenej člen Ku-Klux-Klanu, je něco zatraceně jinak.

Hudebně je Swarth nejpřehlednější Portal. Ano, deska je rychlejší než Outre a pomalejší než Seepia. Mohu klidně napsat, že nejsilnější skladby jsou Omenknow, Writhen, Weirships a IIIoomorphene, ale stále bude něco chybět. Ubylo chaosu, ale těžko může někdo mluvit o komerci, protože sebešpinavější věc komerční být může, ale Portal těžko. Portal jsou stále nesmlouvavá kapela. Temná, i přes osmistrunné kytary má částečně blackové vyznění. Jenže Portal jsou z hlediska postupů death metal. Opravdu, pokud si jednotlivé riffy rozeberete, zjistíte, že je to smrtka jak řemen.

A Portal koncepčně? Sice v tom naleznete stopy Lovecrafta, ale celé je to jinak. Ostatně, trailer k desce (viz níže) už napovídal, že přes veškerou jakoby ztřeštěnost mají Portal v hlavách hodně jasno. Swarth je tedy deska temná a svým způsobem i metafyzická; tak jako jsou vrcholná díla Johna Coltrana a Keitha Jarretta. Nejde v podstatě o temnotu jako kabaretní kapely, kterých vídíte denně tuny. Oni to vidí a čím víc jejich hudbu poslouchám, spatřuji jí jako vyzrálejší.

A v čem vidím, že Portal skutečně něco sdělují? Zkoušeli jste se na ty obaly vůbec koukat? Myslíte si, že vzducholod' může být duše? Bude oprátka trest a mlýn osud? Proč mají často v tématech tak často plavidla a mlýny? Tihle pánové z Brisbane mají v hlavách sakra jasno. Tohle je jedna z těch kapel, která nás na totálně zvrhlém konceptu dovedla k jiné věci. Ty zvrhlé stvůry tady nebudou úplně oni, ale jsou tady pro nás. Oni jen dělají svojí práci.

Nevím, jestli Portal vydali nejlepší desku. Každá z nich je svojská a je pravda, že jsou od desky k desce dotaženější. V něčem přístupnější, ale vlastně vůbec ne. Tou přístupností jen dokazují, jak moc o nich lidi nevědí, ale kolik toho oni vědí o lidech. Tuhle desku je dobrý důvod poslouchat a je jednou z výjimečných děl, kterými je třeba se skutečně zaobírat. Člověk pak může být překvapen, že ti podivíni z Brisbane nejsou ti, kdo je tady pošahanej.

Vložit komentář

Franta N. - 25.11.17 12:04:13
Ta ukázka mě tedy moc nevzala. Tak nějak mi přijde, že si vystříleli prach. Bývalo to větší peklo.
Dalihrob - 24.11.17 18:04:28
http://www.bardomethodology.com/articles/2017/11/23/portal-interview/ Vyplatí se přečíst i doprovodný rozhovor.
brutusáček - 31.05.15 01:29:01
666 - 19.07.13 01:50:02
na dva poslechy jsou Electric Wizard, i kdyz jeden staci bohate... Vexovoid dobrej, stale se k tomu vracim. Pro me takovej dread metalovej ambient relax. Kazdopadne si myslim, ze Portal nikdy nemeli narazit a poslouchat Negative Plane... Impetuous riffy? Jestli myslis ty chaotictejsi ('technictejsi') veci, to neni nic jinyho nez ranna tvorba Portal. A Impetuous je sracka, dodnes nechapu jak se to mohlo stat. Osmicky zabiji vic veci, na druhou stranu, Portal se s nima na Vexovoid vyporadali nad ma ocekavani, byt diky tomu uz to neni tak ukodrcane hruzostrasny jako Swarth. Jestli je vubec nekdo potencialne schopnej na osmicky hrat poradny metalovy riffy, tak je to nejspis Mameli a to se uz brzy ukaze. A obal Vexovoid, i kdyz se mi moc nelibil, dost dobre reprezentuje napln desky. Kde je, Sude, ve schematu toho obalu tvuj mozecek a jestli ho ta chapadla dokazou napichnout, to fakt nevim. Rozhodne ale tusim.
Sud - 18.07.13 22:41:18
tak zatím slyšeno dvakrát a dost zklamaní, hlavně ten brutíkovskej zvuk osmiček zabíjí ty dobrý impetuosácký riffy, když se náhodou vyskytnou.
666 - 28.01.13 19:42:35
http://youtu.be/rN0ANl55BE0 lol :)
S výjimkou pár momentů mě to nedovede vůbec chytit pod krkem. Předchozí desky měly vždycky super atmosféru a spoustu překvapujících pasáží a tady zatím neslyším nic. Doufám, že to přijde s dalšími poslechy. Nejvíce mě na tom zatím baví zvuk.
Portal tu muziku trochu srovnali a vyčistili, proto už tý špinavý, rdousící atmošky nevyteče z Vexovoid tolik, minimum na první poslechy. Ale zase to má trochu drajv a energii starý tvorby. Dal jsem to už cca tak 15x, ne vždy celý (poslední song občas přeskočím) a momentálně to poslouchám jako kdyby to bylo ambientní album a nějak víc to nehrotím. Aranže a další věci jsou...dá se v nich porejpat. Rytmika (mírný variace tam taky jsou) je slabší stránka, která by zasloužila vyresetovat (víc dynamiky), efektivní to je ale furt, nicméně nepříliš překvapivý. Není od věci to album pořádně vyhulit. Tenhle rok vyhlížím a očekávám úplně jiný věci než Portal, a že mě ta deska donutí se v ní rejpat jsem nečekal. Nečekal jsem nic, dostal o něco málo navíc. A jestli mě Vexovoid donutí konečně uposlouchat/užít si Swarth, který mi do dneška přijde moc těžkopádný a nudný, tak jen dobře. Vexovoid mi teda zase občas přijde jak EPko, když odečtu ty hluky a prvni a posledni song :) Inferno se docela protahujou teda... Trochu Season Of Mist styl mi přijde, že nastupuje Agonia. Ve smyslu chrlení možných i nemožných nahrávek. Edit: Cruciamentum dobrý, ale dělá se z toho zbytečně víc než to je. Rozlučkový show kapely, která má dvě mini. Kult! Brut: Já slyším Roots z Ulcerate a u těch Portal tuším na co narážíš, Ratamahata jede :)))
AddSatan - 28.01.13 17:33:29
tak do Stockholmu (i když se mi tam líbilo) bych se kvůli tomu nepotáhnul... těch koncertů bude asi víc, aby se to zaplatilo... Pößneck je asi 80 km od CZ hranic, takže... ... tam píšou "CRUCIAMENTUM (UK) will play their last ever show at Hell's Pleasure 2013 before falling into the abyss." ... né že by to bylo až tak důležitý... on už loni měl ten HP fest dost dobrou sestavu... uvidíme..
Dalihrob - 28.01.13 17:27:22
+ budou ještě hrát ve Stockholmu. Nejsem si teď jistý, zda poslední gig Cruciamentum bude tam a nebo v Itálii s Pentacle, ale to je jedno. D.L. se stěhuje do zahraničí a nepřijde mu fér vůči ostatním členům, si to jméno držet pro sebe. (nebo tak nějak to psal).
AddSatan - 28.01.13 17:09:15
mno.. hlavně koukám, že budou konečně v červenci v Evropě... v Dánsku a nejblíž "kousek" za hranicema na tady: http://www.hellspleasure.de/ + tam bude údajně poslední koncert Cruciamentum... taky Repulsion, Antaeus... hmmm...
Dalihrob - 28.01.13 11:16:48
Mě Vexovoid zatím spíše nudí... :-/ čím konkrétně? S výjimkou pár momentů mě to nedovede vůbec chytit pod krkem. Předchozí desky měly vždycky super atmosféru a spoustu překvapujících pasáží a tady zatím neslyším nic. Doufám, že to přijde s dalšími poslechy. Nejvíce mě na tom zatím baví zvuk. Jinak Aosoth už mají novou desku hotovou a připravenou na vydání. Prý nejlepší materiál kapely. těšba... doufám, že to vyjde co nejdřív
Neznám sice ediční plán Agonia Rec., ale pochybuju, že by to vyšlo později než nové Inferno, které je plánované na březen/duben.
brutusáček - 27.01.13 21:19:48
nevim proč ale mně ten zvuk víc přišel roots od sepultury než meshu :), nevim proč, neptej se :) nicméně 666 by mohl napsat recenzi ;-)
666 - 27.01.13 20:52:48
Mě Vexovoid zatím spíše nudí... :-/
čím konkrétně?
Jinak Aosoth už mají novou desku hotovou a připravenou na vydání. Prý nejlepší materiál kapely.
těšba... doufám, že to vyjde co nejdřív
Dalihrob - 27.01.13 18:39:19
Mě Vexovoid zatím spíše nudí... :-/ Jinak Aosoth už mají novou desku hotovou a připravenou na vydání. Prý nejlepší materiál kapely.
666 - 27.01.13 16:05:29
zatim teda..dost přístupný to je
zpřistupnění se děje už od Outre, ale tak tobě by to mělo znít jako když Meshu ladí před vystoupením a utahujou si z black metalu :-) Mě novinka baví víc než Swarth. Nic zásadního, ale dobře to plyne a poslouchá se, což je vlastně částečně i negativum. Nejlepší materiál Portal po The Swey je stejně Aosoth - III...
brutusáček - 26.01.13 23:54:18
zatim teda..dost přístupný to je
Střap - 26.01.13 18:26:30
to taky vím :-)
666 - 26.01.13 17:43:27
tak to netahej, Centurian je taky 'live' :)
Střap - 26.01.13 13:18:27
Už to ke mě dolezlo...ani se mi to tahat moc nechce.
666 - 26.01.13 12:58:21
leak vexovoid necely mesic pred vydanim... to se zas nekdo vytahnul pokud si to tedy PL neleakli sami :)
Střap - 14.12.12 15:01:32
Zcela upřímně jsem zvědavej spíš na novej Centurian. Očekávání, co Rob ukuchtil.
Dalihrob - 14.12.12 10:07:25
Impetuousportalnord Riffy jsou hnusné, za mě "ok".
Střap - 14.12.12 09:23:32
Uvidíme jak to zapadne do desky. Zatím nic moc.
AddSatan - 13.12.12 22:22:55
hm novej vál (na jejich poměry) teda nic moc, ten začátek mi přijde jak jeden zpomalený riff ze Swarth, až moc čitelný a srozumitelný (u Swarth jsem to vnímal jako klad) a trochu bezzubý... po obalu další "rána" : /
666 - 13.12.12 20:58:55
666 - 01.12.12 18:12:32
amebix jsem nikdy neslysel, metal metalistum, cechy cechum, debile
Caller of the Cries!
Střap - 01.12.12 17:50:29
amebix jsem nikdy neslysel, metal metalistum, cechy cechum, debile
Už jsem ti jednou psal ať neotravuješ pod mejma recenzema piš si tvoje blitky pod svoje Prago Uniony a neotravuj. Edit: Marast On Air 20 listopad a berem teď ještě z Iron Bonehead, kdyby někdo něco. jinak genialní hláška, na kterou sjem včera narazil: "Caller Of The Storms may be black, but he has an aryan heart."
Sud - 01.12.12 17:43:28
amebix jsem nikdy neslysel, metal metalistum, cechy cechum, debile
666 - 01.12.12 16:02:37
smal jsem se nahlas
a kdyby neskoncili Amebix, smal by ses az do smrti, my vime... PUPA TO PUPILS!
Sud - 01.12.12 15:41:47
smal jsem se nahlas
brutusáček - 30.11.12 11:18:05
brutusáček: asfalt koupim..hlídej mi ho a já k pavoukovi můžu? :) Ty jo seš menší tužka a víš jak vypadá stejk.
to jo ale my z proletariátu si ho můžeme sotva dovolit..i na koncerty chodíme v půlce v domnění že je zlevněný ;-)
Střap - 30.11.12 11:02:42
asfalt koupim..hlídej mi ho a já k pavoukovi můžu? :)
Ty jo seš menší tužka a víš jak vypadá stejk.
Pan Bö - 30.11.12 11:02:20
picture vinylu Seepia bych se rád zbavil. Je nehranej domu pořízenej jako dekorace srát na cetky. Pokud není U Pavouka je nejvíc v lati.
...no nebejt to picture,už bych ho přestěhoval.... :/
Pan Bö - 30.11.12 11:00:22
Na to kašlu U Pavouka je taky dobře...a nechodí tam AddSatan.
:)
brutusáček - 30.11.12 10:55:50
picture vinylu Seepia bych se rád zbavil. Je nehranej domu pořízenej jako dekorace srát na cetky. Pokud není U Pavouka je nejvíc v lati.
asfalt koupim..hlídej mi ho a já k pavoukovi můžu? :)
Střap - 30.11.12 10:33:51
a cože to, že se Střap nekamarádí s vinylem...já právě bych se na ně chtěl orientovat :) AddSatan je v lati tyvoe..! ;-)
To neřeš picture vinylu Seepia bych se rád zbavil. Je nehranej domu pořízenej jako dekorace srát na cetky. Pokud není U Pavouka je nejvíc v lati.
brutusáček - 30.11.12 10:19:52
a cože to, že se Střap nekamarádí s vinylem...já právě bych se na ně chtěl orientovat :) AddSatan je v lati tyvoe..! ;-)
Střap - 30.11.12 10:03:36
...tak se vyser na "znalectví" a prostě si přijď ten koncert užít neasi...ale zas,tvoje volba
Na to kašlu U Pavouka je taky dobře...a nechodí tam AddSatan.
Pan Bö - 30.11.12 09:45:48
..... a docela zvažuju, že se vyseru i na DC. Jak se dneska každá buzna tváří jako znalec Incantation přestávám na to mít chuť.
...tak se vyser na "znalectví" a prostě si přijď ten koncert užít neasi...ale zas,tvoje volba
Střap - 30.11.12 09:26:24
edit: maximalne to vidim na cover Negative Plane :(
No to je sice taky sračka, ale počkej, aby tam nebyl cover Coffins nebo Repuked to bylo žůžo. Brutusáček: Nemám rád vinyly....aby si se v tom orientoval. Jinak mi začíná být jedno jak ta deska dopadne a docela zvažuju, že se vyseru i na DC. Jak se dneska každá buzna tváří jako znalec Incantation přestávám na to mít chuť.
666 - 29.11.12 22:25:06
nová deska bude prý víc punková slyšel jsem :))
punkove utahanej meshuggah je uz Swarth :) edit: maximalne to vidim na cover Negative Plane :(
AddSatan - 29.11.12 21:42:59
miladskej pung od protinožců..vinyl pro Střapa! :)
teď se směješ, ale až v tracklistu uvidíš cover od Boba Marleyho (ad "hlava rastafariána" :) ).... ehm, asi ..stačí :), s čerty nejsou žerty :)
brutusáček - 29.11.12 21:31:33
hm ten obal se mi k nim taky moc nehodí, dle něj bych hádal kapelu, co by se mi asi nelíbila :) nová deska bude prý víc punková slyšel jsem :))
miladskej pung od protinožců..vinyl pro Střapa! :)
AddSatan - 29.11.12 19:03:49
hm ten obal se mi k nim taky moc nehodí, dle něj bych hádal kapelu, co by se mi asi nelíbila :) nová deska bude prý víc punková slyšel jsem :))
brutusáček - 29.11.12 14:38:51
kolik emocí vyvolá obal :)
666 - 29.11.12 12:47:28
kdyz nova deska bude k necemu, tak na obal muzou dat misto mozku i vite co... :)
Dalihrob - 29.11.12 12:30:55
Já si u toho z nějaké důvodu vzpomněl na závěrečného bosse Chrono Trigger. http://youtu.be/MYkgbPfRKvo Pokud teda ještě někdo neviděl/neslyšel živé provedení "Curtain"
Střap - 29.11.12 12:04:46
no to nevím vypadá to jako hlava rastafariána, co má vši.
bizzaro - 29.11.12 11:29:25
Obal na první pohled docela zklamání
az na ten mozek, vubec! temnota
Střap - 29.11.12 10:39:40
Obal na první pohled docela zklamání...uvidíme jak dopadne deska mám z toho trošku strach.
Sud - 10.11.11 22:50:40
What is the current status of Portal? Any new music in the works? Any other projects? We have at this point recorded our 4th full length album, with only vocal tracks to be laid down. We have an upcoming Australian tour with ABSU in January which we are looking forward to. Within Australia, who do you think are some bands that you enjoy that deserve a bigger audience? Innsmouth, Stargazer, Cauldron Black Ram jinak nevim, co mel bejt ten odkaz, co sem daval posledne, asi tohle http://shop-hellsheadbangers.com/item.asp?PID=21695
Sud - 14.09.11 18:34:45
Sud - 15.01.11 14:30:46
SWARTH is now repressed available from Profound Lore Records as a jewel case version in an exclusive slip case, all digipac versions are now sold out from the label. SWARTH will also see a European region release via Ireland's great Invictus Productions. As for the vinyl version, we are awaiting news of this massive project.
bizz - 28.11.10 21:38:58
cas je vecny, plyne nikam a pro vsechny stejne? no jsem zvedav, urco tu nekdo vi..
bros - 28.11.10 20:05:39
jak mam chapat symbol presypacich hodin a nekonecna?
Sud - 27.11.10 02:23:53
gianni - 13.11.10 14:37:45
teď sem si tu všiml toho mýho komentu a nic ztoho neni pravda...ta deska má takovou atmosféru, že to dostane snad každýho...jen tomu nechat otevřenou hlavu
bizz - 05.02.10 16:46:01
:))) hehe, no neni to jednoduchej poslech. zni to jak nahrany zvuku demonu ze sklepa v Evil Dead :)))
GIANNI - 05.02.10 16:25:18
obdivuju lidi, který sou schopný dát placku v jednom zátahu...co se týče atmosféry, tak math/grindový kapely typu PSYOPUS či TANGAROA jsou čajíček, který sou lehce stravitelný...ale todle je na mě moc...
JUC. Sud - 28.01.10 04:14:49
mne se vic libita recka na Outre, ale tahle taky dobra
Strap - 28.01.10 00:56:31
DR: sice chapu, ale uprednostnuji naznaky nez prednasky:-)
DR - 27.01.10 22:25:52
Škoda, žes ten koncept víc nerozebral. Takhle je to jenom poloviční.
lunaris - 27.01.10 21:11:48
Konečně něco s normálním zvukem.
pf - 27.01.10 17:15:54
tahle deska ne naprostá bububum bomba
brutsáčik - 27.01.10 15:29:54
bros mě spíš hlavu 33 :)
pan i - 27.01.10 15:25:18
hodne svojska vec a kdyz je na to nalada tak si je sjedu...oridzinl bend jak cyp
bros - 27.01.10 15:01:57
Hele ta pomalá, střední pasáž Writhen mi hrozně připomíná Meshuggah - Nothing :)
brutsáčik - 27.01.10 14:18:19
uf, ty lidi tam musí papat nějaký halucinogení klokany
Strap - 27.01.10 13:51:21
bizz - 27.01.10 13:46:24
j amyslim, ze to je podle nich, ale da se na to i logicky prijit.. davam si to ted znova a mi to prijde fakt jak sabat. slet vsech demonu, carodejnic, kozlu a vsi haveti vylezajici z der kopulujici na jedny velky hromade. ten zvuk jako celek je silenej, kytary ziletka pod jazyk, bubny hrajou neco uplne divnyho.. ale nasel jsem si v tom snad i zalibeni :) jinak Werships, The Swayy a druha pulka Marithyme vladnou
brutsáčik - 27.01.10 13:41:01
a to je podle nich? nebo to má nějakej význam náboženskej, mytologickej atd....?
Strap - 27.01.10 13:16:34
Opratka znaci trest, mlyn osud a plavidlo dusi. Vsak se jich chystam uz brzo zeptat.
brutsáčik - 27.01.10 12:57:26
jj recenze se nekustečně povedla..originál cd je fakt "hezky" zpracovanej! jinak teda "Proč mají často v tématech tak často plavidla a mlýny?"
3rd - 27.01.10 12:44:14
Super recenze na tenhle těžko popsatelný úkaz.. Díky.
bros - 27.01.10 12:41:58
já mám dojem že jsem právě přečetl jednu z nejlepších recenzí, co tady na marastu je. deska je neskutečná.
bizz - 27.01.10 12:11:33
deathmetalová kakofonie... v riffáži to zní jak meluzína prohánějící se vám ušima, v kilech jak právě odbitá dvanáctá, zpěvák haleká jak postižený hejkal, jak vybuchlá sopka.. ufff.. psycho jízda

Zkus tohle