GOLEM MECANIQUE - Siamo tutti in pericolo

recenze experimental
AddSatan
Hodnocení:
7.5

Golem Mecanique opustila blackmetalově biblické výrazivo a rozjímá nad Pasoliniho předsmrtným mystériem. Siamo tutti in pericolo je hypnodronovou zádušní mší na niněru se vznešeně smutnými nápěvy. Sakrálnější Nico, písničkovější Pauline Oliveros nebo i dronující Dead Can Dance? Možná a nejen.

Datum vydání: 21. března 2025
Vydali: Ideologic Organ
Žánr: drone, experimental, sacred music

Pojďme si nejdříve ukázat na pojítka mezi Emperor a Golem Mecanique. Není to sice podstatné, ale zajímavé ano. Dvě hlavní jsou ilustrace od Gustava Dorého (Alighieri, Milton aj.), které zdobí některé obaly obou kapel/projektů a Stephen O'Malley, který se podílel na jejich designu/konceptu (Anthems, IX Equilibrum, Luciferis, Satan). Na některých blackened deskách GM by se našla tématická souvislost a snad jí lze lehce cítit i v onom „vznešeném smutku“ (mj. The Wanderer)? Jinak jsou ale obě tělesa převážně velmi vzdálená a to i v místech, kdy se u Golema projeví elektrická kytara a blackmetalové (spíše black drone) prvky.

Pan O))) na tento projekt Karen Jebane natrefil v roce 2016, na festivalu Échoes na francouzském venkově, kde na něj její hudba silně zapůsobila a 2020 jí vydal desku Nona, Decima et Morta (podTOP). Základem u ní i většiny dalších nahrávek GM je monolitický/tónní drone, linoucí se ze zvláštní (elektro)mechanické niněry (hurdy-gurdy) = boite à bourdon (BAB, drone box), kterou vynalezl Léo Maurel, spjatý s kolektivem La Nóvia, případně i z harmonia či varhan. Ten zvuk a jeho pomalé, drobné, ale znatelné proměny a oscilace působí extrémně hypnoticky a psychedelicky, ve vhodném nastavení vyloženě „sjíždí“. Párkrát jsem se pokoušel u nahrávky něco dělat, ale stále se zasekával a čuměl „doblba“.



Podobně podmanivý je i zpěv Karen, na Nona doplněný o hlas Marion Cousin. Smutné, éterické až lehce rituální, „magické“ nápěvy přidávají k nekonečným dronům melodie, další barvy a snad i částečnou „písničkovost“. Po Nona vyšlo několik > či < black metal/darkambientně stylizovaných nahrávek, často s temně biblickými náměty, na kterých hrál často i Thomas Bel. Zde se kromě elektrické bas/kytary objevují i extrémní vokály a dokonce bicí (Black Metal Mass Tape).

Nahrávky z let 2021-24 se porůznu přibližují i třeba k Black One od SunnO))), KTL, nebo Menace Ruine, nějakému ambientnějšímu dsbm apod. Ale najdou se i abstraktnější věci jako Antigone nebo drone folk/písničkovější Sheol s názvy skladeb cca v češtině (chybná/bez diakritiky - viz i kafkovský debut Stroj/Zamek s field rec. z Prahy). Jako duo se GM objevili před 3 lety na Alternativě (hrála/i i na Brutalu – KAL stage), kde se mi potvrdilo, že black/drone poloha sice taky (dost) fajn, ale zajímavější a silnější je ta nekytarová.

Siamo tutti in pericolo je již třetí Golem, který vyšel od O)))Malleyho labelu Ideologic Organ. Podobně jako na N, DeM nebo Abel/Kain je to znovu téměř výhradně niněrový drone se zpěvem, v úvodní skladbě doplněný drnk/cinkáním na citeru (a mluvený sampl v Il giorno). Oproti většině předchozích desek nejde o dva 15-20 minutové kusy, skladby jsou kratší. A i díky poměrně zapamatovatelným, opakujícím se nápěvům, se dá opět (s rezervou) mluvit o částečné písničkovosti, Jebane zmiňuje i inspiraci tarantellou. Dílem hudba připomene Nico kolem Desertshore, dílem dronující darkwave Dead Can Dance (začátky Yulunga, The Host of the Seraphim). Drone z nástroje je ale monotónnější a mikrotonální, bližší třeba Pauline Oliveros (Accordion & Voice) a Phillu Niblockovi (Hurdy Hurry).

Oproti všem zmíněným působí Siamo také sakrálnějším dojmem. Zpěvy tu více, tu méně připomínají liturgické, elektronicky upravené hurdy-gurdy zase zvuk varhan (v Il Giorno úplně), má to blízko i k tzv. „holy minimalismu“ (Arvo Pärt, Kali Malone), případně i Popol Vuh – Vuh či Asva – PoA? Od každého něco, meziprostor. Název alba „Všichni jsme v nebezpečí“ je citací posledních slov kontroverzního (nejen) režiséra Piera Paola Pasoliniho (Teoréma, Accatone, Saló aneb 120 dnů Sodomy atd.), před jeho dodnes nevyjasněnou vraždou v Ostii (byl brutálně ubit baseballovou pálkou a přejet autem). Karen si jeho filmy v dospívání zamilovala a na nahrávce rozjímá nad jeho posledními nocemi a dny, o kterých není nic známo. Zároveň jde o jeho zádušní mši, konceptu podřídila i texty v italštině.



Převládají smutné a tajemné nálady, ale odstíny se mění. V úvodní La Notte je i cosi povznášejícího, drone je hřejivější, v Il giorno prima je cítit napětí a chlad, v La tua ultima serata se tóny/témbry zajímavě, psychedelicky mísí a „kloužou“, připomíná to i sirénu (i jinde) a trochu dudy, v závěru Le lacrima di Maria je snad cítit i smíření a klid. Každá skladba je trochu odlišná, jasnou favoritku nemám, úvodní kus je navzdory delšímu rozjezdu díky zpěvům v druhé polovině možná nejchytlavější („“).

Zvuk krásný (master Stephan Mathieu), obal se Julienovi Langendorffovi též povedl (nádech avant-nunsploitation?). Siamo sice chybí efekt prvotního překvapení z (v mém případě) Nona, Decima et Morta, ale zvláště s přibývajícími poslechy opět došlo k silnějšímu okouzlení a docenění, má to hloubku, pořád to dokáže pohltit.

18. dubna v Punctum.


Vložit komentář

AddSatan - 18.04.25 12:05:36
Odpověď leif: Zajímavá deska, poslechl jsem si už po článku o koncertech měsíce a na...
však dondi i tak, vstupné lidové a Nina Garcia bude taky zajímavá - viz živák z února níže (od 20:03 drone"black" :) - resp. experimental věci Thurstona Moorea jsou tam znát), zpěvy dle Hildegardy z Bingenu budou pěkný atd.

a dnes na Ideologic Organ vyšla nová Lucy Railton, drone(/"klasika") na cello, předchozí asi zajímavější, ale pěkný, zvláštní až disonantní témbry atd.

https://www.youtube.com/watch?v=stKtNBXY1t8&ab_channel=nilonilaz /> https://lucyrailton.bandcamp.com/album/blue-veil
https://www.marastmusic.com/recenze/lucy-railton-corner-dancer
leif - 18.04.25 08:53:00
Zajímavá deska, poslechl jsem si už po článku o koncertech měsíce a natolik se mě to zaujalo, že jsem se chystal na ně zajít živě.
jkl - 17.04.25 11:07:37
Ne, souvislost tam není, jen ženského hlaholu není nikdy dost.
AddSatan - 16.04.25 12:54:19
Odpověď js: skoro bych i řekl, že nejlepší věc od ní, uvidím, až se ty dojmy ještě...
skoro jo, na Nona jsem si ujel ještě trochu víc, ale... a tohle je i "přístupnější" řekněme ... a neslyšel jsem všechno, má toho až moc
snad jo, i v tom MeetFactory to bylo hodně hypno-pěkný, ale dal bych si komornější repete, ale dorazim tak jako tak, v kuchyní už ví :)
btw k inspiraci v DCD se vyloženě hlásí " How not to hear their influence on my singing voice..." viz echoes níže (i k těm Emperor :) v MDB odstavci)

jkl: tam asi souvislost s GM neni co? ale zní to dle koštu... zajímavě :)

přihodim novou Darju Kazimiru se Zurou Makharadze, ritual/avant-"folk-ambient", drone až noise, rytmický, celkem syrový, dravý i hlučný, improv, spousta podivnejch nástrojů a perkusí, velmi silnej vokál někde mezi Diamandou Galás, Hekte Zaren, nejexpresivnější polohy Lisy Gerrard a vůbec takový ty divný východní i extrémní techniky

https://cycliclaw.bandcamp.com/album/minotaur-ananke

https://echoesanddust.com/2025/03/under-the-influence-with-karen-jebane-from-golem-mecanique/
jkl - 16.04.25 12:07:10
zkus nobou aya - hexed!
js - 16.04.25 11:26:26
skoro bych i řekl, že nejlepší věc od ní, uvidím, až se ty dojmy ještě trochu usadí.

a myslím, že se v Praze určitě ještě ukáže. spíše sólo.
AddSatan - 16.04.25 07:57:38
GM nakonec v pátek v Punctu nevystoupí : /, ale ze stejnýho labelu tam zahraje taky drone/experimental/noise kytaristka Nina Garcia, kterou oblibuje i Thurston Moore, místo GM jiný sakrální zpěvy - skladby od Hildegardy z Bingenu v podání Vidy Vojić + nový projekt Kultu Masek a Obelisk of Light
https://punctum.cz/event/nina-garcia-golem-mecanique-scientists-in-the-galapagos-sonitus

Zkus tohle