Datum vydání: 28. únor 2025
Label: Slow Dance Recordings
Žánr: dark jazz, avant rock, experimental, alternative
Export Import je poměrně obskurní jazzový uskupení desíti muzikantů z okrajů Londýna, který si vydobylo pozice v lokální scéně, ale za hranicema se jejich jméno zatím moc neskloňuje. Což by se mohlo změnit s jejich prvním dlouhohrajícím (dvoj)albem, který přináší až nečekaně svěží pohled do potemnělejch zákoutí žánru, který dřív pilovali třeba Mount Fuji Doomjazz Corporation nebo Kilimanjaro Darkjazz Ensemble.
První půlka desky (Export) se soustředí na nepříjemnou, vypjatou atmosféru, kde se temný jazzový základy potkávaj s rockovou avantgardou. Rozjíždí se pomalu, z ticha postupně rostou nepříjemný smyčcový plochy, buduje se zlověstnej tlak, kterej tě po zbytek první půlky alba takřka neopustí. Čekáš tajemnej rituál, a ten taky během prvních minut dostáváš.
Export ale neradi hrajou na jistotu podle očekávání. Nejdřív tě překvapí zpěv, kterej bys u podobný muziky nečekal, nicméně tady má jednu z hlavních rolí. Sytej, temnej hlas, kterej z rozvláčnýho vyprávění přechází do rapovejch poloh se slušnou kadencí, je na první poslech docela šok. Stupňování přednesu do agresivnějších poloh odráží narůstající tlak smyčců, atmosféra poctivě houstne, tep zrychluje, čelo se potí. Tohle spojení je neobvyklý, ale rozhodně funkční.
Další překvapení
přicházejí s tím, jak houstne atmosféra. Pomalá jazzová temnota přechází
do nervnějších poloh a přidává se důrazná rytmika a hutná basa. Saxofon začíná
skřípat, smyčce zněj, jak když sjíždíš nehtama po tabuli, vokál přeskakuje do
nepříčetnejch skřeků.
Místy z toho jsou masivní hlukový stěny jak od Zu, jindy si člověk vzpomene na Fantomas nebo Dillinger Escape Plan s Pattonem, i trochu tý freejazzový de(kon)strukce by se našlo. Nápadů je spousta, hrotí se fest, místy je to parádně nepříjemný na poslech. Ale i přes všechny ty decibely a nervy to v jádru pořád zůstává tajemnej, zneklidňující obřad – tuhle soustředěnost je potřeba ocenit, kapela ví, co chce, a nesklouzává do pejsko-kočičkovskejch slátanin.
Druhá část desky,
Import, přehazuje výhybku a nabízí křehčí duchařinu, vhodnou zejména do
pozdních nočních hodin a polobdělejch stavů. Základ je pořád pomalej,
potemnělej jazz, ale tentokrát se jde dovnitř, a tak se hudba překlápí hlavně
do introvertního rozjímání.
Nápady se rozvíjej pomalu, struktra skladeb je poměrně volná a plyne nenuceně kupředu, jako posluchač se spíš necháváš unášet proudem, než aby ses soustředil na poslech jednotlivejch nápadů. Místo zneklidňující černoty se dostáváš do melancholičtějších odstínů šedi. Hudebně už to není takový překvapení jako Export, ale udělaný je to hezky, a tak můžeš pocuchaný nervy uklidnit trochou snění s otevřenejma očima.
https://turdomkean.bandcamp.com/album/zhvk
https://illconsidered.bandcamp.com/album/balm
něco +- podobný Fantômas - Delirium Cordia (i ty smyčce, rituálno, piano, sborový vokály atd.), nebo Pattonově přednesu ve Spider Baby aj., něco od pozdnějších Naked City i Mr. Bungle na Disco Volante, free jazz/rockovější Dillingeři taky, experimental/noise rock - snad i poblíž Swans (v Transfixed třeba), rap skvělej - cca jak víc šamanskej Flowdan (i ten Patton), zpěv jak někdo z 50.-60. let (snad i Elvis, Sinatra atd.?)
z dark jazzu nejblíž k Dale Cooper Quartet (mužskej i ženskej zpěv, kytara, smyčce atd.) - Quatorze i jiný, Kilimanjaro/Mount Fuji trochu taky, nebo i noir jazz kořeny = Miles Davis - Ascenseur - i ty modal zrychlení
Import taky hodně fajn, neslyšel jsem ho zatím tolikrát, ale asi ještě docením, tam kromě noir i spiritual jazz ze 60-70s aj.
obal hodně rip-off The Surveillance Lounge od Nurse With Wound :)
každopádně z +- podobný muziky možná i nej věc za několik let (2020 Inconsolable Ghost, Neptunian Maximalism?) a jedna z nej letos obecně, takže ještě jednou dík za tip
škoda, že někde psali, že už nebudou hrát živě, koncerty byly asi divoký a snad všechny nástroje živě, snad si to rozmyslej
klip + živáky na fb
https://www.youtube.com/watch?v=LAremRU5bf0&ab_channel=EXPORTIMPORT
/> https://www.facebook.com/exportbanduk