BYTHOS - Chthonic Gates Unveiled

recenze black/death
vaněna
Hodnocení:
8

Aktuální album Bythos nemůže fanouška zklamat. Ve všech ohledech svého předchůdce předčí a přinese nejen víc sól a sypaček, ale také víc atmosféry a lepší zvuk.

V předvečer narozenin Mizzyho mámy (19.4.) vydal Terratur Possesion druhé album finské „all stars black metal (která nehraje black metal) band“ Bythos. Protože i první album bylo hodně zajímavé, není proč váhat, pusťme se do recenze.

Žánrově zůstávají Bythos na novém albu rozkročení mezi melodickým death metalem a black metalem. Silné jsou vlivy heavy metalu a slyšet je i okultní black metal podle vzoru Reinkaos, posledního opusu Dissection. Novinka Bythos se posouvá ještě dál směrem k přijatelnosti většinovým publikem a nejdál v tomto ohledu zachází nejspíš druhá, po occult rocku pošilhávající skladba Thoughtless Light, ze které jako bych slyšel Year of the Goat. Kvalitní zvuk nechává vyniknout především sólovou kytaru, ale i vrstvy rytmické kytary v riffech zní povedeně a jdou okamžitě do uší. Poznávacím znamením a kořenem pevně vážícím Bythos k black metalu je vokál Hoath Toroga (Behexen), jehož nenávist v přednesu i řvaní je dost možná tou nejostřejší kudlou v sestavě.Hudba je dostatečně pestrá a bohatá na to, aby udržela bez problémů celých 41 minut pozornost. Sálá z ní oddanost temnému dílu, byť na pořádnou sypanici si musíme počkat až do samotného závěru, v předposlední Daimon of Nullification si poslechneme i black metal. Jinak se pohybujeme především v hladivých vodách heavy/melodic deathu až rocku, kdy skladbám vévodí hlavně silné refrény (čtvrtá Hidden Heart of Darkness mi vždycky připomene ty nejlepší momenty Reinkaosu).

Instrumentální kvalita je nade vší pochybnost zaručena, a dokonce na mě kapela působí jakoby svými hráčskými ambicemi daleko překračovala domovské spolky svých členů. Nedokážu spočítat, kolikrát jsem už novinku Bythos protočil, ale (od toho mám metriku – 13x) mám pocit, že Bythos mi již řekli vše podstatné.Nemyslím si sice, že by šlo o desku, ke které bych se vracel po desetiletí, ale obrovsky mě motivuje navštívit festival, kde bych ji mohl slyšet a prožít živě. Má velkou energii, takže ode mě: Nic než doporučení!

Datum vydání: 19. duben 2024
Vydali: Terratur Possession
Žánr: heavy metal, black metal, melodic death metal

Vložit komentář

bizzaro - 29.05.24 23:16:00
je to taková příjemná poslechovka a Reinkaos z toho fakt místy leze, že bych to teda na Finy netipoval

Zkus tohle