TEETHGRINDER - Misanthropy

recenze
AddSatan
Hodnocení:
7.8

Oproti přímočařejšímu EP je tu znát posun a zlepšení - a to prakticky na všech frontách. Přes všechnu chválu však Teethgrinder ani na dlouhohrající desce ze stínu dr. Dooma ještě zcela nevystoupili.

TeethgrinderObvyklé úvodní kdo, co, proč, s kým, kdy a jak jsem už důkladně probral v loňské recenzi 7'' Hellbound, takže se teď mohu plně věnovat jen letošní dlouhohrající desce. Co se za ten rok a dva měsíce změnilo? Oproti převážně přímočařejšímu EP je tu znát posun a zlepšení - a to prakticky na všech frontách. Svým způsobem jde i o částečný návrat na cestu k atmosféričtějšímu, výpravnějšímu, ale i hráčsky a kompozičně propracovanějšímu a stylově rozmanitějšímu pojetí velké desky Dr Doom - Everyone is Guilty (2012).

Teethgrinder

Grindcoreové riffy a sypačky jsou tu sice pořád zastoupeny v hojné míře, ovšem znovu výrazně zesílil vliv black (typická tremola a disonantní rozklady najdeme ve většině skladeb), death (nejvýrazněji asi v Death of the Individual), nebo i sludge metalu. Aktuální počin má celkem jasně danou dramaturgii, začíná i končí delšími, temně dystopickou, tíživou atmosférou nasáklými skladbami Rites of Sorrow a titulní Misanthrophy, které se valí spíše ve středních až pomalejších tempech. Tato metalovější valivost, ve které Teethgrinder skvěle fúzují prvky sludge, black a death metalu, hardcore a snad i něco z post-rock/metalových vod je pro toto album obecně charakteristická, stejně jako zmiňovaná pesimistická nálada, kterou podtrhují i samply mluveného slova z různých filmů. Vyzdvihnout musím zničující průstřel Vitrol, nejen svým názvem evokujícím spojitost s Anaal Nathrakh, výtečná je i zběsilá Discomfort s působivou gradací ve své druhé části, valivý, odsekávaný drtikol Iron Jaw, nebo i asi stále nejlepší skladbu Teethgrinder 187, která zazářila už na loňském sedmipalci. Jako slabší článek mi tu vychází snad jen crustová Plagued by Existence, na níž zaujme snad jen skvěle vybrané outro (tuším Jack Torrance/resp. Nicholson z Kubrickova The Shining?) - vlastně bych jí s klidem vynechal.

Všichni členové kapely na sobě zamakali i co se týče hráčských dovedností, u bicích kromě Wiegerova výkonu chválím mohutnější a údernější, ale zároveň i o něco méně umělý zvuk, než byl na EP, rytmičák konečně pořádně diktuje i v sypačkách. Potěší i výrazná, drnčivá basa. Na ještě o něco ječivější projev zpěváka Jonathana, který má (spíš seitanžel) blíže k projevu původního zpěváka Dr Doom Eliho (v některých pasážích mi dokonce připomněl i Luciana – ex-Ephel Duath), než k zlověstnějšímu Michelu Nienhusovi na Everyone is Guilty, jsem si musel chvíli zvykat, a i když se mi povětšinou jeho řev líbí, drobné výhrady k němu stále mám. I proto vítám osvěžující vstupy growlu basáka Jabea stejně tak i hostujících vokalistů – Svena z Aborted a Matta z Exhumed.

Album bylo z větší části nahráno u kapely ve zkušebně (až na vokály, které byly nahrány ve studiu Hewwehetover), pod taktovkou producenta a ex-Dr Doomáka Jb vd Wala (mj. basáka Herder a Aborted). Mohutnější, hutnější, řekněme i „metalovější“ zvuk podle mě desce sedí. Zdravá špinavost zůstala zachována, s hlasitostí se to při masteringu možná o kousek přepísklo, naštěstí nedošlo k „PETflaškizaci/zumělohmotnění“, což jde často s tímto faktorem ruku v ruce, takže i v rámci zvuku jsem vlastně více méně spokojen.

TeethgrinderPřestože musím Teethgrinder převážně chválit, stejně se nakonec, zvláště při přímém srovnání, dostávám k podobnému závěru jako u loňského EP, byť je tentokrát onen kvalitativní rozdíl o znatelný kus menší. Ani na dlouhohrající desce se jim ještě zcela nepodařilo vystoupit ze stínu doktora Dooma. Jeden příklad za všechny – schválně si srovnejte strhující „zavírák“ Apollo's DeathEIG s titulní skladbou na desce aktuální.

Jsem však přesvědčen, že obě vystoupení Teethgrinder - 7. 7. v rámci Thirst for Grind v pražské Modré Vopici a o dva dny později na trutnovském Bojišti v rámci OEF - budou rozhodně stát za návštěvu.

Vložit komentář

AddSatan - 08.07.15 10:35:36
včera vražda, smrt, zabití! (což je význam čísla 187 - http://www.urbandictionary.com/define.php?term=187 ) hráli skladby 1-7 z LP + 187 samozřejmě (škoda, že už nedošlo na Discomfort) a snad celý EP, perfektně sehraný, nasazení, energie, pódiovka, bubeník snad i lepší než z alba, sypačky poctivý - virbl riadne vytrestal... ve zvuku trošku sem tam zanikaly ty blackový prvky, ale vlastně celkově dobrý, drobná výtka snad jen, že pouští ty intra i spolu s tím kytarovým podkresem - by to snad mohl zahrát i live... celkově super. pak jsem kecal s Martem a prý narazil a v google translatoru si přeložil tu mojí recenzi (po zmínce o DD si sám tipnul, že jsem to psal já) a byl prý trošku "frustrovaný", že to někdo vidí jako slabší než Dr Doom, ale slíbil, že příští deska už DD určitě překoná :), jinak fajn týpci všichni, prý si i lidsky sedí víc než v DD, kde už to pak moc nefungovalo, Nienhuis na desce sice super, ale živě údajně nic moc... a Mart je taky fanda The Cosmic Dead :) UxDxS taky super, živě to bylo ještě víc Regurgitate, ale krutě nasypaný, zpěvák mi připomínal Jamese Lee(ho) z Origin :), vokál přes 2 mikrofony - čistý/harmonizér a kytarista vypadal jak Bohuslav Sobotka :) Teething taky fajn hc/grind - naživo ty jižanský kapely prostě fungujou mnohem líp než z desky... lidí 104, ale dobrých 80-90 z toho byli cizinci, jak mi i pořadatelé potvrdili, asi se to zaplatilo...
AddSatan - 07.07.15 10:12:54
takže dneska ve Vopici! (doufám, že jako loni otevřou tu boční stěnu, jinak tam zdechnem :) ) TEETHGRINDER hrajou prý cca 21:00 – 21:30, pak budou určitě super i UxDxS 22:00 – 22:25 (dánský Rotten Sound/Regurgitate) + další kravál okolo viz. www.facebook.com/events/367820893404240/ brut: no spíš viz. to co jsem psal v recenzi prvního 7'', já to srovnávání nechtěl zbytečně rozpitvávat znova, víc než bylo nutný, tak jsem to shrnul tím stínem, což možná vyznívá trošku nejednoznačně... ta podobnost je jedna věc, ale to mi tolik nevadí, navíc je jasný, že když byl/je v obou kapelách hlavní skladatel Mart Wijnholds, tak to tak znít bude, důležitější je ten kvalitativní faktor, DD prostě pořád o něco > Tg, byť jim, jak píše mIZZY už pomalu, ale jistě šlapou na paty... spokojený jsem určitě taky, 7,8 (aneb odřená/špinavá 8 :) ) vnímám jako celkem vysokou/dost nadprůměrnou známku... jsem to často poslouchal v kombinaci s DD - EIG a on tam fakt dost dělá vokál zlýho pološílence Nienhuise, který mi prostě sedí víc, než současný "screamo" Edwards (čímž neříkám, že mě nebaví, ale...)
brutusáček - 06.07.15 20:28:19
možná je to tim horkem ale ztrácim se ve vyznění recenze...takže nakonec "slabší" protože to až moc připomíná dr. doom ? Za mě osobně bych byl rád kdyby bylo víc takových desek..po dalších sleších taky zvedam hodnocení a spokojenost...
mIZZY - 06.07.15 13:02:08
Jo, je to skvělé album. Rozhodně jedna z nejzábavnějších grindových desek za poslední dobu, i když jo, na Dr Doom to furt nemá, ale na paty jim pomalu šlapou, třeba na příští desce překonaj :) Více temnoty rozhodně vítám. Dost mě mrzí, že nakonec nedám ten zítřejší koncert, bude určitě mega-jeba.
bizzaro - 03.07.15 15:20:52
prvni val totalni mrda! druhej naklep non plus ultra, taktez pecka. treti zakopavaci Waste ma snad nejvic dis-kick, co jsme slysel (takhle uz jedine Gorgoroth :)), Desolation je rubacka zas jak cyp, svedsko hadra, Death of the Individual ma slusnej ustredni kenybl-motiv, Vitriol je paradni spina a blekos, Iron Jaw se vraci zas vic do udernosti a rozplizlych tonu, vyborna vec, Discomfort opet sypec a pak zlom v temnutku, 187 je mrda, skoda jakychkoli slov, ale ten blekosskej postup je super, Plague je dis-harmo/beatovy prototyp, Abandoned obraci zas v naserovku, ktera konci takovym spravnym "alternativne" znejicim motivem a tempem, finalni Misanthropy zas majstrstyk. masivnejsi zvuk (basa tu diktuje) vitam (ma to koule), je to cisty, ale furt spinavy (proste profi prace), zly, atmosfericky, ale furt s atakem, puvodni hodnocení zvyseno!

Zkus tohle