TEETHGRINDER - Hellbound 7"

recenze
AddSatan
Hodnocení:
7.3

Povedený a rozhodně dobrý debutový sedmipalec mladé a nadějné kapely, jejíž smůlou je jen to, že její kytarista dříve působil v bandě až příliš podobné a o třídu lepší.

TeethgrinderNelze psát recenzi na Teethgrinder a nevzpomenout na Dr Doom. Tuhle nizozemskou sebranku, zvláště jejich pekelné (vele)dílo Everyone is Guilty (2012) řadím mezi to úplně nejlepší, co jsem v rámci grindcore měl kdy možnost slyšet. Nutno dodat, že zde nešlo o grindcore čistý, ale grindcore zašpiněný různými jinostylovými nánosy – nejpatrnější byl ten blackmetalový, ale byl tam i death metal, sludge, crust nebo chaotický, noiseový hardcore. Everyone is Guilty byla deska nejen agresivní, vzteklá, rychlá a brutální, ale i poměrně (na žánr) sofistikovaná (jakože opak lopaty), temně-atmosférická a především nápaditá a originální.

Nedá mi to a vzpomenu i na jejich destruktivní koncerty, ať už na OEF 08 nebo v útrobách strahovské 007 po boku Fuck the Facts a Antigama (to byl panečku koncert!). Seitanžel, se v loňském roce z mně neznámých příčin po 6ti letech fungování rozpadli. Veliká škoda!

Proč se Dr Doom vlastně tolik věnuji? Protože Teethgrinder jsou naprosto ušislyšně jejich pokračovateli a následníky, a to nejen díky tomu, že zde působí drdoomovský kytarista Mart Wijnholds. Pravda je taková, že - řečí čísel - Teethgrinder z dobrých 80% zní jako Dr Doom. Martův kytarový rukopis je jasně rozpoznatelný a od Everyone is Guilty se změnilo jen máloco. Když se podívám na ty odlišnosti, tak kromě poslední (a nejlepší!) skladby s názvem 187 se i přes pekelnický název desky mírně vytrácí vliv black metalu a sludge, naopak je tu více zastoupen hardcore. Teethgrinder sami přiznávají inspiraci v Nasum (což nepřekvapí), ale také u Converge, nebo i Cursed a His Hero Is Gone (potažmo Tragedy). Pokud jde o kapku toho black metalu, tak si myslím, že pan kytarista si občas rád poslechne Mayhem, nebo nemusím chodit tak daleko a ukážu na Dodecahedron, a nejen proto, že Everyone is Guilty navřískal exiviousák Michel Nienhuis. Ovšem, jak už jsem uvedl, černota je oproti Dr Doom trochu na ústupu a výrazněji se projeví jen ve zmiňované poslední skladbě. Všechny tyhle vlivy se jim daří skvěle kombinovat a propojovat, skladby jsou dynamické a bohaté na rytmické změny, záseky, řeže to, sype to, jede to, baví to…  jenže, Teethgrinder prostě (zatím) nejsou tak dobří a přesvědčiví jako byli Dr Doom. Zvláště bubeník Joris Nijenhuis, ale i vokalista/é Dr Doom byli prostě lepší jak technicky, tak i co se týče variability projevu a osobitosti stylu, a porovnáme-li je s osazenstvem Teethgrinder, „lopaťácky“ řečeno: bicmen Dr Doom byl přísnější sypač a zpěvák lépe békal. A i Mart jakoby své nejlepší kytarové nápady už „vystřílel“ ve své předchozí kapele.

Teethgrinder

Co se týče zvuku, oceňuji to, že si nevzali za svůj typický skandinávský zvuk á la Nasum/Rotten Sound. I v tomhle ohledu jsou celkem svoji. Škoda krapet podivného, umělejšího zvuku bicích, rád bych ho o něco přirozenější, i když, o žádnou plastovou, sterilní hrůzu se nejedná, dá se to. V sypačkách také trošku zaniká rytmičák a to nemám rád. Všechny tyhle výtky ale rozhodně neznamenají, že mě debutový sedmipalec (!) téhle mladé a velice nadějné čtveřice nebaví! Naopak, zvláště poslední skladba 187 je výborná, strhující věc a dává určitý příslib, že na připravovaném dlouhohrajícím albu mohou tihle nizozemští divoši ještě překvapit a já jim v jejich počínání rozhodně fandím!

K tanci a poslechu zde: http://teethgrindernl.bandcamp.com

Vložit komentář

brutusáček - 28.04.15 09:55:23
dobře to zní, těšim se edit: taktéž budou i na OeF
AddSatan - 27.04.15 19:41:07
nová skladba www.youtube.com/watch?v=MtFxtgKMMt8 a taky tu minulý týden hráli s Tombs (přidáni 2 dny před akcí, zjistil jsem to dnes heh...) a 7. 7. tu budou znova s UxDxS a dalšíma kapelama ve Vopici www.facebook.com/events/367820893404240/
mIZZY - 07.04.14 15:22:14
Tak nahrávka je na bandcampu už komplet zadarmo. http://teethgrindernl.bandcamp.com/
pf - 26.03.14 13:41:10
za mě ok? ale DD to nejsou, je to fakt rozdíl třídy, i když mám radši první EP a split s COLLISION než desku, na ní mi poprvý přišly vycpávky
AddSatan - 21.03.14 11:57:35
Dr Doom pro mě skvělý, u Everyone is Guilty je škoda, že nemá trochu hrubší, údernější zvuk jako to jejich předchozí splitko s Collision, jinak je to super materiál, který v zásadě moc není s kým porovnávat, chce to víc poslechů k docenění si myslím (u mě to tak bylo) teda nějaká souvislost by se našla snad se Splitter (taky už nejsou), nebo s Our Ashes... od Beyond Terror Beyond Grace (před tím, než se rozhodli, že budou post-rockový Ulcerate :) ), nebo i trošku Anaal Nathrakh na Eschaton a Hell Is Empty (bez heavíku) dejme tomu... ale přesto Dr Doom prostě zněli jako Dr Doom a nic jinýho. hm Ass to Mouth bývala strašná blbost, to poslední se poslouchat dá, ale.... jsem přemýšlel o nějakým článku o grindu i... ale asi to hodím jen sem, z grindu co mě za poslední cca rok zaujal: P. L. F. (USA) oldschool grindcore říznutý thrash metalem, bubeník z Phobia, Noisear atd. loňský album Devious Persecution and Wholesale Slaughter doporučuju, letos mají splitko s Birdflesh 18. 5. budou hrát na 007 s Dead Instrument (Dánsko), Lycanthrophy a Controlled Existence www.facebook.com/events/252194194932478 THE KILL (Austrálie) - totální blastcore grind, bubeník z Fuck I'm Dead, trochu to připomíná i ten styl a lá Discordance Axis / Gridlink / Noisear atd. letos tu budou na Playfastu i na Obscenu http://www.youtube.com/watch?v=YLp1sXHevcw WHORESNATION (Francie) grindcore / death metal, hodně hrubá věc, super plechový zvuk virblu, trochu do Phobia, Assück atd., možná i krapet Švédska, letos na Playfastu http://whoresnation.bandcamp.com/ WAKE (Kanada) temnější, špinavější grindcore / death metal / hardcore / crust, docela i atmosférická věc, bych si tipnul, že poslouchají Fuck the Facts, ale je to přímočařejší možná tu budou v červnu s Primitive Man (zlo sludge z USA) http://7degreesrecords.bandcamp.com/album/7dr019-wake-false-lp
bizzaro - 21.03.14 11:13:06
Dr Doom dobry! o neco lepsi nez toto, ale tak to uz taky byla nakou dobu funkcni kapela, ze jo. a taky jsem slechl novy Ass to Mouth, sice klasictejsi grindcore, ale dost povedeny
bizzaro - 19.03.14 13:20:58
tohle beru, jo. crustova spina v misty zesludgeovanym a ivl grindu, Dr Doom jsou jasna volba, zkusim!
mIZZY - 19.03.14 12:49:15
Jo, je to dost slušná věc, ale jak bylo zmíněno, Dr Doom byli minimálně o dobrých 10 % lepší. Snad se s dalšími nahrávkami zlepší.

Zkus tohle