SWANS - The Seer

recenze
gorth
Hodnocení:
9.3

Přepálený a nezvládnutý koncept znamená, že desce nemůžu dát víc. Ale značná část The Seer přetéká genialitou. Jedno z nejlepších alb Swans, a kdo ví… ví.

SwansNějakou divnou náhodou se mi v hlavě sešlo pět manter z The Seer, které docela odpovídají tomu, co mě k desce napadá.
 
The childhood is over…

Po vydání návratové My Father Will Guide Me Up to the Sky se hudební svět znovu zbláznil do Swans. Zčásti šlo o čirou radost starých fans, že „jejich“ kapela znovu žije a dokonce vydala dobrou desku, zčásti o neznalé, kteří objevili něco úžasného. Ani jedna z těchto skupin očividně nevyniká kritickým nadhledem a tak se stalo, že nejrůznější lidé (mě nevyjímaje) album poněkud přecenili. S odstupem tří koncertů, dvou let a jedné nové desky je zřejmé, že opravdu zásadní jsou na My Father… jen dvě skladby: No Words/No Thoughts a You Fucking People Make Me Sick. Jak myslím poznamenal i sám Gira, My Father… trpělo určitou svázaností, můžeme říci: zbytky Angels Of Light a jejich písniček (aby bylo jasno, druhé album AOL mám rád, ale sílu Swans to prostě nemá). Právě No Words/No Thoughts ty hranice bourala formou a délkou, což poté vyniklo v jejím přibližně dvacetiminutovém koncertním provedení, ale zejména intenzitou. V téhle linii Swans pokračovali. The Seer už nějaké omezení zkrátka nevnímá. Swans zní opět naprosto svébytně a na větší části desky výrazně jinak než kdykoli ve své historii.
 
SwansIN AND OUT!

Základem nejsilnějších skladeb (The Seer, Avatar, The Apostate a řekněme ještě Mother of the World, Lunacy a vlastně i The Seer Returns) už není riff, už to nejsou písničky, ale zvukové masy valící se k extázi. Proto je nejdůležitější rytmus, hypnotické tepání basy doplněné bicími, místy bicími a půl. Swans bývali pomalí, ale po reunionu zrychlili, už nedrtí svým nihilismem, spíš přivádějí do vytržení svou intenzitou; třeba Avatar má neuvěřitelný groove. Dvě kytary, pedal steel kytara a arzenál Thora Harrise vytváří velice hutnou zvukovou texturu, dva později zmíněné aspekty dodávají zvuku dost zajímavou barvu. Ale pozor, The Seer nepracuje s totální primitivností a nekonečnou repeticí (proto jsou ty zmínky o krautrocku trochu mimo). Jak „výplň“, tak rytmika obsahují několik vrstev, které se různě prolínají a pracují spolu. Navíc samy o sobě nestojí na místě, ale pohybují se, gradují anebo se naopak rozpadají. Často v extrémně dlouhých časech: než se The Apostate dostane k oné ultimátní basové lince, uplyne třináct minut různých experimentů a „hrátek“. Žádný prog to samozřejmě není, žádný nástroj nehraje sám pro sebe, všechno je podřízeno cíli.

Ve zbytku je pár čistých folkových písniček, které by tam vlastně nemusely být, jedna věc (A Piece of Sky) vcelku povedeně navazující na Soundtracks for the Blind, tedy zvukové plochy, které si berou své z ambientu a tentokrát i folku, a jedna poměrně agresivní zvuková koláž (93 Ave. Blues).

„Cílem je extáze.“ Ovšem druhá zmíněná skupina skladeb k ní nemíří.
 
Swans - Michael GiraI see it all.

The Seer rozhodně není dokonalá deska, ale taková se Swans ještě nikdy nepovedla. Snad až na Filth jsou songy dotýkající se pravdy proložené jemnou (relativně!) vatovitou izolací. Ale řekněme na White Light from the Mouth of Infinity, The Great Annihilator (tady asi nejvíc) nebo Soundtracks for the Blind to zapadalo do celkového zvuku/konceptu. Novinka měla být shrnutím třiceti let Swans, ale to shrnutí mi trochu drhne. Spíš než něco jako Soundtracks for the Blind mi The Seer připomíná Children of God: odraz k nové epoše (tehdy po těch totálních industriálních prasárnách, dnes po letech folku), poněkud nesourodý, přesto v mnohém geniální. Což samozřejmě vyvolává otázky, jaká bude další deska, respektive očekávání, že bude nehorázně dobrá a čistě exorcistní.

Nutí se otázka, co to Swans (ve svých nejsilnějších chvílích) hrají právě teď. Ovšem vzhledem k tomu, že snad nikdy nebyli tak moc osvobození od žánrů jako v současnosti, je nějaká uspokojivá odpověď nemožná. Dalo by se to opsat třeba jako „(buď dekonstruovaný) rituální (/exorcistní) (anebo anti)rock“. A pokud se oprostíme od pohledu na post-rock jako odvar z GY!BE a přijmeme místo toho definici „nerocková hudba hraná na rockové nástroje“, mohou do toho Swans klidně spadat. Navíc Gira často pracuje s gradací, a vůbec, samotní Godspeed byli Swans rozhodně ovlivněni – The Seer může být klidně víc než důstojnou tečkou za post-rockovou érou. Samozřejmě, je to hodně volný výklad a třeba by mi za to Gira rozbil hlavu.

Tomu post-rocku/“antirocku“ nahrává i úbytek zpěvu (kde ty písničkářské roky jsou). Gira míval opravdu silné texty, tentokrát však zpívá málo a značnou část jeho projevu tvoří v úvodu zmíněné „mantry“. Slova se méně podílí na efektu, hlas na zvuku, zkrátka Swans jdou na to vytržení zase jinak – chtělo by se říci „opravdovější“, čistěji zvukovou, fyzičtější cestou. Hudba a nic než hudba.
 
Swans - Michael GiraYour life is in my hands!

V momentech, kdy to opravdu platí, Swans zabíjí. Skoro celá první hodina desky je neustálý tlak a vytržení – poslech je fyzicky dost vyčerpávající. Pak ovšem dojde na probírání se autorovým vlastním životem a představování různých poloh jeho kariéry a tlak povoluje, aniž by byl nahrazen nějakou smysluplnou alternativou. Byl bych radši, kdyby Gira kašlal na třicet let a prostě zničil svět albem třeba kratším, ale sevřenějším a ucelenějším. Třeba to udělá příště, ale kdyby ubral z promotion, mohl prostě udělat nové album Swans, které by nebylo tak bombasticky prezentované, ale sevřenější a intenzivnější – protože Avatar nebo The Apostate, což jsou opravdu ultimátní věci, mají s minulostí společného málo, snad jen rozmáchlost se Soundtracks a intenzita s věcmi okolo Filth, ale to je dost volné pojítko.
 
SwansGET OUT!

Nevidět Swans naživo, možná bych snadněji přijímal tu méně intenzivní část desky, ale takhle mi opravdu přijde navíc. Koncerty představují Swans jako dokonale (!) pracující těleso, které naprosto suverénně funguje právě teď, právě v této době, právě s těmi rok starými skladbami. Nepotřebují minulost.

Další věc, o které se hodně mluvilo, jsou hosté. Vyjma Lunacy nejsou nikterak významní. Swans nepotřebují cizí jména. Tohle všechno je problém přehnané propagace. Gira dal za posledních pár měsíců desítky rozhovorů, Swans jsou prostě všude. Chápu, že se Gira potřebuje uživit, ale tohle je zbytečné.

Ti Swans, které chci, jsou jen veřejným exorcismem jednoho člověka těsně před šedesátkou.

PS: A je to nejlepší koncertní kapela na světě :).

Vložit komentář

gorth - 21.05.14 12:07:23
jak říká brutusáček... novinka je daleko komplexnější ve smyslu jednotného stylu (jen Oxygen trochu nesedí) a skladatelsky smysluplnější, už tam nejsou takové věci jako prvních deset minut Apostate, kde jen jede co nejhlasitější "bum":) spíš Seer je konceptuálně přepálenej, často zbytečně tlačenej do ("") experimentů (nebo extrémů, které fungují na koncertě, ale z desky tak úplně ne) atp., novinka prostě mnohem víc lehkonohá a ve finále lepší, post-rock jako prase;) taky mi to přijde míň Gira, víc Swans, ale to těžko říct ještě nějakou dobu počkám, jak si to sedne, ale už hodně poslechů mě úplně zničilo;)
bizzaro - 21.05.14 11:53:00
mam to naopak nez Brut, uz je to na me nak moc, strasne prepaleny a zbytecne dlouhy
brutusáček - 21.05.14 11:38:33
Tak novinka dobrej trip, jak mi to zprvopočátku nesedlo tak dalšíma poslechma se to rozrůstá. To třeba do Seer se nemůžu pořád dostat, jestli tohle je přístupnější.....?
Evilmolit - 17.12.12 11:06:39
Když dá čas a můžu se opět vzdělávat, sáhnu rád po jménech, které jsou často skloňovány jako třeba Swans. Mezeru jsem ještě nezaplnil a kapelu fakt naposlouchanou nemám. Jen mě příjemně překvapilo, to, co se pod touhle značkou a deskou skrývalo. Ani v v duchu bych nečekal, že se chvílemi vrátím až k mým oblíbencům velvetům (Velvet Underground) a trochu i plastikům (Plastic People of The Universe) a že kapela dokáže být v této neorginální době tak jiná. Super poslech a palec nahoru!
Střap - 10.12.12 09:26:39
zní jako narozeniny. Gratulace.
ierich - 09.12.12 23:51:27
Ahoj, pekne si tu povidate. Nu zacinam patou desitku let... uff, to zni. SWANS posloucham pres dvacet let, vsak me nekteri z vas znaj. Posledni deska je skvela. Koncert 2012 byl skvely.
Střap - 07.12.12 13:25:03
šlo mi o texty a o to, jak moc Swans "jdou na dřeň".. všiml sis toho "těžko to budu popisovat" a "pro mě"? ne, nezměřím to, což bude asi jeden z důvodů, proč mám tak rád hudbu... Voivod mě nebaví Östrom zní zajímavě
Neříkám, že tě musí bavit je dobře pokud ne. Östrom je hodně zajímavej sám o sobě pořádnej pan muzikant, kterej se tou deskou vrátil na scénu a je dakra dobře, že to udělal. Znám spousty interpretů jdoucích na dřeň. Některý, ani ty slova nepotřebujou. Takže momentální až náboženský pobláznění mě prostě jenom lidsky sere, ačkoli kapela je to skvělá. Nová deska je z těch ezoterickejch věcí, který mě přímo serou. Gira má nárok na ledacos tak to radši, ani moc ostře nekomentuju, protože si ho vážím...nicméně.
gorth - 07.12.12 13:04:20
první věta toho odstavce je samozřejmě hodně velká nadsázka... šlo mi o texty a o to, jak moc Swans "jdou na dřeň".. všiml sis toho "těžko to budu popisovat" a "pro mě"? ne, nezměřím to, což bude asi jeden z důvodů, proč mám tak rád hudbu... Voivod mě nebaví Östrom zní zajímavě
Střap - 07.12.12 11:53:38
Střap: super důvod... Snakefinger: ta klišé...) Áda: Swans se neposlouchají, Swans se žijí;) hledáme v hudbě trochu jiný věci, no stejně si myslím, že Swans bys neměl odkládat, zvlášť ne s tím, že zestárli... těžko to budu popisovat, ale pro mě to je tak nějak nejvíc lidská hudba, nejvíc zachycující člověka ve všech možných stavech; je fajn vědět, co to vlastně Gira zpívá, jakými všemi styly si prošli... a selhání a nedokonalost taky patří k člověku (omlouvám se za různá klišé;))
Důvod podstatnej. A jo vadí mi to. I když komu jinýmu přát, aby si na sebe muzicírování vydělalo než lidem jako Gira. Už jen všechny ty totální klišé, co jsem si tu od Swansáků přečetl mne od oblíbený kapely dost vzdalujou. Jen by mě zajímalo v čem jsou Swans lidštější než Voivod, Ornette Coleman nebo King Crimson. Upřímně prostě to nevím a to chovám k Girovi obrovskej respekt. Mě to prostě přijde jenom jinak podaný. Nejvíc lidská je něco, co nedokážu totálně vystát a to i z toho důvodu, protože to prostě měřitelné není. Ona ta hudba je prostě jenom o lidech. PS: Konečně jsem se dostal k desce Magnuse Ostroma a povím ti, že takový lidskosti beze slov se jen tak nevidí...a vidíš nemusel, ani hrát ve Swans. A takovejch interpetů je.
gorth - 06.12.12 21:48:38
Střap: super důvod... Snakefinger: ta klišé...) Áda: Swans se neposlouchají, Swans se žijí;) hledáme v hudbě trochu jiný věci, no stejně si myslím, že Swans bys neměl odkládat, zvlášť ne s tím, že zestárli... těžko to budu popisovat, ale pro mě to je tak nějak nejvíc lidská hudba, nejvíc zachycující člověka ve všech možných stavech; je fajn vědět, co to vlastně Gira zpívá, jakými všemi styly si prošli... a selhání a nedokonalost taky patří k člověku (omlouvám se za různá klišé;))
Střap - 05.12.12 16:51:49
Omlouvám se ale čtu tady typické čecháčkovské výlevy holoprdelníků nebo přestárlých rádobyrockerů. MG je jeden z nejskromnějších lidí z hudební scény za to dám ruku do ohně a na tom tyhle řeči nic nezmění. BTW: oni to SWANS odehrajou i bez tvojí přítomnosti. Buď v klidu chlapče.
Neříkej mi chlapče na Swans spolu nechodíme.
kotek - 05.12.12 16:46:19
true worshipper?
Snakefinger - 05.12.12 16:37:01
Omlouvám se ale čtu tady typické čecháčkovské výlevy holoprdelníků nebo přestárlých rádobyrockerů. MG je jeden z nejskromnějších lidí z hudební scény za to dám ruku do ohně a na tom tyhle řeči nic nezmění. BTW: oni to SWANS odehrajou i bez tvojí přítomnosti. Buď v klidu chlapče.
Střap - 05.12.12 16:25:12
Střap: I když tahle recenzovaná věc mě dvakrát nebaví já ten význam myslel právě i dost ohledně posledních desek, ale to už je fuk... každýmu co jeho jest...
Minulá byla ok
AddSatan - 05.12.12 16:15:46
Střap: fajn, třeba to jednou docením :), ale na koncerty jim teda radši chodit nebudu, když je to tak :)))
I když tahle recenzovaná věc mě dvakrát nebaví.
já ten význam myslel právě i dost ohledně posledních desek, ale to už je fuk... každýmu co jeho jest...
brutusáček - 05.12.12 16:05:45
střáp vládne..famozní hláška.. :))))))))))
Střap - 05.12.12 15:48:26
však jsem psal: " jako jo, já asi chápu co na tom lidi bere (i když nechápu, že až do takové míry), o co se snaží, ale na mě to prostě nepůsobí... " to koho a jak moc to ovlivnilo je další věc ... na druhou stranu to nebudu opěvovat, když mě to, řekněme.. moc nebaví ... a taky.. jak moc to bylo důležitý tenkrát (jo, to už jim nikdo nevezme, jak říkáš) a jak dnes... byla to hlavně reakce na jejich "nedotknutelnost", "nízkost/neoprávněnost to hodnotit" atd., což mi přišlo komický... ale jo "nafouklý nic" jsem přehnal, to zas prr... :)
Odpovím ti jednoduše. Od doby, co to Gira s Labuťema zapíchl se scéna zmutovala natolik, že jsou Swans snad skoro významější než tenkrát....Jinak na koncert Swans jsem nešel, protože by tam bylo moc buzen...Jinak Swans jsou v pořádku. I když tahle recenzovaná věc mě dvakrát nebaví. Což ovšem u Giry neznamená, že to příště nebude naopak.
AddSatan - 05.12.12 15:03:51
:-))) se zeptej členů Godflesh a Neurosis jaký jsou Swans nafouklý nic. Určitě budou souhlasit.Nebo lidí od Unsane a Storm Of Light...buď si utvrzenej v čem chceš, minimálně hudebně znamejí Swans opravdu hodně. A to už nikdo nezmění.
však jsem psal: " jako jo, já asi chápu co na tom lidi bere (i když nechápu, že až do takové míry), o co se snaží, ale na mě to prostě nepůsobí... " to koho a jak moc to ovlivnilo je další věc ... na druhou stranu to nebudu opěvovat, když mě to, řekněme.. moc nebaví ... a taky.. jak moc to bylo důležitý tenkrát (jo, to už jim nikdo nevezme, jak říkáš) a jak dnes... byla to hlavně reakce na jejich "nedotknutelnost", "nízkost/neoprávněnost to hodnotit" atd., což mi přišlo komický... ale jo "nafouklý nic" jsem přehnal, to zas prr... :)
Střap - 05.12.12 14:45:12
gorth: jo tohle mi teď někdo házel live z letošního turné a stejně jako u téhle verze mám problém to doposlouchat/dokoukat, pan Gira mi tam přijde akorát komický (to platí i co se týče jeho dalších performancí), no ale veskrze vlastně celkem nuda : / Helpless Child docela příjemný, pro mě asi jejich srozumitelnější poloha, ale zas nic extra... jo a taky mě asi trochu irituje hlas pana Giry :) a ty klávey pak uh... jako jo, já asi chápu co na tom lidi bere (i když nechápu, že až do takové míry), o co se snaží, ale na mě to prostě nepůsobí... a ten "worshipping" a humbuk okolo tomu pak nepřidává...
:-))) se zeptej členů Godflesh a Neurosis jaký jsou Swans nafouklý nic. Určitě budou souhlasit.Nebo lidí od Unsane a Storm Of Light...buď si utvrzenej v čem chceš, minimálně hudebně znamejí Swans opravdu hodně. A to už nikdo nezmění.
AddSatan - 05.12.12 14:17:10
gorth: jo tohle mi teď někdo házel live z letošního turné a stejně jako u téhle verze mám problém to doposlouchat/dokoukat, pan Gira mi tam přijde akorát komický (to platí i co se týče jeho dalších performancí), no ale veskrze vlastně celkem nuda : / a to víš že minimalistický/hlukový/divný věci povětšinou můžu... prostě nějak.. ne a ne Helpless Child docela příjemný, pro mě asi jejich srozumitelnější poloha, ale zas nic extra... jo a taky mě asi trochu irituje hlas pana Giry :) a ty klávey pak uh... docela mě bavilo Children of God, ale i tam cpou prvky co mi nesedí... jako jo, já asi chápu co na tom lidi bere (i když nechápu, že až do takové míry), o co se snaží, ale na mě to prostě nepůsobí... a ten "worshipping" a humbuk okolo tomu pak nepřidává...
gorth - 05.12.12 00:24:36
ničivost? http://www.youtube.com/watch?v=YSRjYYUE-_c )))) no comment filosofii nevím, když sám Gira říká, že "it's all about getting laid";) genialita tam je, akorát není lehký najít tu pravou polohu, se kterou začít, řekl bych... http://www.youtube.com/watch?v=g7Gg-DqFIkM snakefinger: já asi nejsem tak zatíženej tou osobností, takže mi jde hlavně o hudbu, no:) o provázánosti autora a díla byly třeba v literárních studiích napsány desetitisíce stránek, takže bych se do toho tak úplně nepouštěl... pokud chceš informovat jen trochu víc lidí, asi musíš vynechat to nehodnocení
AddSatan - 04.12.12 22:20:03
a ještě tu o té Červené Karkulce prosím :)), jasně Swans a Giru sv(ár)atořečit, herezi bez milosti trestat :) jak si jen dovolujeme hodnotit pana filosofa :))) ach jo... každopádně u mě podobný názory přikládají polínka pod kotel Swans/Giroidní averze a trochu utvrzujou v tom, že je to velký a nafouklý (a hlavně nafoukaný) nic... resp. jsem v tom tu "genialitu", "ničivost" a "filosofii" stále nenašel :)
bizzaro - 04.12.12 18:45:08
Mám tu čest se možná označit za přítele pana Giry. Viděli jsme se nesčetněkrát... ale nikdy, opravdu nikdy bych si nedovolil hudbu Swans a vůbec osobnost pana Giry hodnotit. Připadá mi to velmi nízké vzhledem k tomuto člověku, kterého snad kromě sebe samého nemůže pochopit snad nikdo.
a neni tvuj postoj prave jen o tom, ze se znate? znam plno hudebniku a "hodnotim" jejich hudbu, potazmo i oni sami se na muj nazor zeptaji. neshledavam tedy nikde zadnou nizkost hodnotit ho/Swns, jde preci jen o nazor a sdeleni lidem, kteri nemeli tu cest - to slyset/tam byt/ho nepoznali. napsat neco zevrubnejsiho o MG by sis troufal?
Střap - 04.12.12 17:01:19
Mám tu čest se možná označit za přítele pana Giry. Viděli jsme se nesčetněkrát, pan Gira mi dal práva na nahrávaní jeho akusických koncertů i koncertů SWANS přes US, Kanadu až po Berlín, na zdi mi visí originál obrazy malované právě MG, originální obal desky Love of Life, v šuplíku mám originál manuskript knihy The Consumer, ale nikdy, opravdu nikdy bych si nedovolil hudbu Swans a vůbec osobnost pana Giry hodnotit. Připadá mi to velmi nízké vzhledem k tomuto člověku, kterého snad kromě sebe samého nemůže pochopit snad nikdo. Je to jeden z posledních žijích (nejenom) hudebních filozofů dnešní doby. Klobouk dolů.
Tak ten názor docela chápu a beru. Jen s tím z posledních žijících filozofů bych snad už, ani neoperoval. Jinak chápu.
Snakefinger - 04.12.12 16:47:10
Mám tu čest se možná označit za přítele pana Giry. Viděli jsme se nesčetněkrát, pan Gira mi dal práva na nahrávaní jeho akusických koncertů i koncertů SWANS přes US, Kanadu až po Berlín, na zdi mi visí originál obrazy malované právě MG, originální obal desky Love of Life, v šuplíku mám originál manuskript knihy The Consumer, ale nikdy, opravdu nikdy bych si nedovolil hudbu Swans a vůbec osobnost pana Giry hodnotit. Připadá mi to velmi nízké vzhledem k tomuto člověku, kterého snad kromě sebe samého nemůže pochopit snad nikdo. Je to jeden z posledních žijích (nejenom) hudebních filozofů dnešní doby. Klobouk dolů.
bizzaro - 26.11.12 20:40:29
aby toho nebylo malo, i The Seer ma svy zabery..
AddSatan - 15.11.12 13:56:17
"Chápu, že doba je zlá a internet hubí nezávislé vydavatele, Michael Gira by ale coby autor alb Greed a Holy Money měl být opatrnější na to, jak nakládá s vlastním odkazem. Vydat před řadovým albem část materiálu v rámci sběratelské edice obsahující tolik obrázků, kolik si zaplatíte, a za 300 dolarů nabízet spoluúčast na tvorbě jedné skladby zavání sebeparodií." .. další šance pro true worshipping? :))
brutusáček - 05.10.12 15:49:39
karlovarská losovačka neproběhla..takže jsem nevyhrál..a zas tolik jí nebaštim..s neurosis je fajná..takže ne-e
Střap - 05.10.12 15:37:21
Jdete někdo na Jarboe?
brutusáček - 28.09.12 13:38:58
když je gorth worshiper - http://www.dayafter.cz/store/index.php?action=detail&item_id=11423 :)
bizzaro - 27.09.12 10:03:00
co jsem tak zjistil, tak jsem asi jeden z mala, kterej to dokaze dat i vickrat nez jednou po sobe :)
bizzaro - 26.09.12 00:15:58
no docela jako jo, i kdyz je to silene dlouhy. vlastne, a ani nevim, zda to je vubec mozny, to jako hudbu neposloucham, ale jako takovej saundtrek k zesileni :)
gorth - 24.09.12 20:01:54
takže nakonec baví, bizzi?:)

Zkus tohle