SEPULTURA - The Mediator Between The Head And Hands Must Be The Heart

recenze
Stray
Hodnocení:
9

Po nepříliš progresivním, ani příliš výrazném předchozím albovém zápisu Sepultura přichází se zdaleka nejprogresivnějším a nejlepším albem od poloviny devadesátých let.

SepulturaPrávě v těchto podzimních dnech odpověděla rázně brazilská stálice SEPULTURA na letní albovou emisi Maxe Cavalery a jeho SOULFLY, a sice vynikajícím nářezovým albem, které se bezesporu zařadí mezi to úplně nejlepší, co tito Brazilci složili v době, kdy u nich již působil za mikrofonem následník Maxe – obrovitý Derrick Green. Po nepříliš progresivním, ani příliš výrazném albovém zápisu, konkrétně předchůdci této novinky - Kairos, který ostatně působil, jako by byl zhotoven tak nějak z povinnosti, zde dostáváme neskutečně nadupanou sadu, která si svým zvířeckým zanícením nezadá nic ani s tak přelomovým dílem, jakým bylo svého času opěvované album Roots. Kytarista Andreas Kisser a jeho kumpáni dnes přicházejí se svým zdaleka nejprogresivnějším a, proč to i neříct, nejlepším albem od poloviny devadesátých let.

SepulturaTohle je nekompromisní groove metal v jeho pravém slova smyslu. Klasického thrash metalu se zde dočkáte jenom v určitých náznacích (třeba v Obsessed, Tsunami nebo v démonické The Vatican – tyto skladby ostatně patří k naprostým vrcholům), jenom jako jedné z řady ingrediencí utvářejících dílo, protože je zde všechno podřízeno neskutečně nadupanému výsledku bez ohledu na jeho stylovou čistotu. Emoce vyvěrající z drážek nosiče znázorňují rozpoložení samotných hudebníků prostřednictvím zvukové abstrakce a pestré palety agresivních zvuků. Ty utvářejí takto moderní a nadupané dílo, jež je vlastně dokonalým reprezentantem značky – moderní tvář SEPULTURY. Hlavními jmenovateli alba jsou tak divokost, pestrost, moderní a ničím nespoutaný přístup.

SepulturaTechnická stránka skladeb po mnoha letech opětovně ustupuje divokému hromobití, jež vždy vyvěralo z prostor nahrávacího studia, kde zrovna působila SEPULTURA, tedy zejména v těch případech, když za mix pultem zrovna dlel expert z nejpovolanějších – Ross Robinson. Je otázkou, jakým způsobem tento producent dociluje intenzity nosiče, zdali během prací samotným muzikantům skáče po břiše, řve jim z deseti centimetrů do ksichtu nebo zdali je během nahrávání nějak mučí. Jestliže se ale na některých předchůdcích zdálo, že už se kapela nastálo zabydluje v teritoriu jejich obvyklého thrashového pojetí, tedy někde mezi alby Arise a Chaos A.D. (tohle všechno stokrát jinak a přeci skoro stejně), dnes je opět všechno vzhůru nohama, protože The Mediator Between Head and Hands Must Be the Heart se vykazuje podobnými vlastnostmi, jaké mělo onehdy legendární album, které šlo naprosto ve všem na dřeň – ano, mluvím o zdivočelém Roots, tedy svojským a naprosto bezbariérním přístupem k agresi a hudebnímu extrému. Jedná se tedy o věc, která rozhodně mnohé fanoušky potěší, zvláště pak ty, co oblibují spíše hardcore scénu a nejrůznější příbuzné bordeloidní styly tvrdé hudby, tedy alespoň tu jejich část, kde se nehraje příliš na ortodoxní přístup, ale naopak, kde je veškerá snaha upotřebena na progresivní a ničím nespoutanou stránku věci. 

Sepultura

Už od úvodních zvuků Trauma of War je zřejmé, že se toho od Kairos hodně změnilo. Derrick Green chroptí jako smrtelně raněné zvíře, doprovázen děsivými skřeky z pozadí. Andreas Kisser předvádí na albu mnohem agresivnější hru, než tomu bylo v nedávné době. Riffy jsou zde podlazenější, sóla chaotičtější, kolikrát složené jen ze změti kvílivých zvuků. Paulova baskytara je dnes rovněž více v popředí a její zvuk působí jako masivní stěna, dodávající albu na mohutnosti. The Vatican je předznamenána ponurým varhaním intrem s chóry a dalšími proprietami patřícími ke křesťanství. Tahle skladba je jedním z vrcholů nahrávky. Myšlenka na nejtvrdší album SEPULTURY mi projíždí při jejím poslechu hlavou naprosto okamžitě, zvlášť když kolem mne posléze sviští rychlostí stáda rozzuřených bizonů. Bubeník Eloy Casagrande je skvělou náhradou za rovněž výtečného Igora Cavaleru, který řady SEPULTURY opustil již před albem A-Lex. Jeho styl hry nepostrádá agresi, drive, ani technickou vyspělost svého předchůdce. Současná SEPULTURA doslova potřebovala podobnou mladou krev.

SepulturaV krvelačných skladbách jako Manipulation of Tragedy, The Bliss of Ignorants a nebo v závěrečné Da Lama Ao Cao, dostávají prostor bonga a nejrůznější bubínky, které připomínají, odkud kapela pochází a co jí od pradávna reprezentovalo – lépe řečeno spojovalo se zemí svého původu. Kapitolou samou pro sebe je ponurá a atmosférická tryzna Grief, která připravuje půdu k explozi a kde Greenův hlasový projev připomíná spíše někoho jako je Jaz Coleman z KILLING JOKE, aby songy jako The Age of Atheist a Obsessed dílo zkázy posléze dokonaly.

Nebojím se tvrdit, že dostáváme jedno z vůbec nejlepších alb SEPULTURY. Z novodobé historie této stálice se mu může přiblížit snad jen dobře přijatý A-Lex. Ross Robinson tak naplnil očekávání a znovu dodal SEPULTUŘE mnoho energie a víry ve vlastní sílu a schopnosti. Každopádně, dle mého, máme co do činění s jedním z nejlepších metalových děl, jaká letos vůbec vyšla.

Článek převzat z webu crazydiamond.cz.

Vložit komentář

DR - 21.01.14 07:52:37
Nejlepší deska od Against....
Shelley - 14.11.13 17:13:57
"NÉASI"
DW - 14.11.13 17:09:58
hele sorry ale hodnotit Lamb of God musíš minimálně 85% jinak tě někdo přijde shodit z pódia. Zase jako víš jak.
Shelley - 14.11.13 14:46:52
:-D tak někoho baví, někoho ne....s tim tu nejsem sama, ale Zdeno se bude vybíjet jen na mě, slabé dívce :-P...budu radši idiot než to muset někdy poslechnout znovu ....pokud mám na 90bodovém hodnocení Chaos Inception...víc než 20 bych se tomu dát styděla...a i tak je to až až. Tak sorry za to duševní trauma při spatření dvacky :-)))) PS : taky si myslim cosi o idiocii když vidim např. něčí hodnocení Kylesy nebo Lamb of God - ale vzhledem k tomu, že jsem poměrně "tolerantní" nemám potřebu to komentovat neb si myslim že třeba děcka mají ještě právo na omyl nebo právo na to vybrat si špatnej idol....to chce čas :-)
Grga Pitič - 09.11.13 10:26:43
Souhlas s tím, kdo řekl "nuda". Nic nového, zajímavého, jen takové nesmělé "bublání."
DW - 09.11.13 10:17:30
jen vyvažuje vás fanboys:D
zdeno - 08.11.13 21:55:39
sory, ale dát tomu dvacítku, to je čirá idiocie...to jsem ještě nežral, slečně schází hudební soudnost, nepíše náhodou pro It never ends?:)
pf - 08.11.13 11:53:43
tak ani nej progres, ani nej.
Shelley - 05.11.13 23:36:20
nějak nebavka (celkově od tý doby co tam maj toho tmavšího bratrance)
DW - 05.11.13 16:56:10
Kejas ejdý tam si nejsem jistej jestli bylo dost "un dos tres" tyjo.. Myslim že jen asi 8 nebo tak
Pan Bö - 05.11.13 14:34:52
DW: tvl, já už si nebyl jistej u kejas ejdý :D
DW - 05.11.13 00:09:03
poslední co mě od Sepultury bavilo bylo Roaats Blady Rooaats ale to už nějakej pátek bude tyjo
abro666 - 04.11.13 23:10:50
nuda, mrtvá kapela
brutusáček - 04.11.13 14:12:34
ty jo právě že za mě naopak to valí a naprostá spokojenost
sicky - 04.11.13 10:24:33
snaha trochu jít jinou cestou, experimentovat se samozřejmě cení a na desce jsou fakt zajímavý momenty, ale jako celek je to takové nesourodé, kostrbaté. nemá to ten správný flow ..
bizzaro - 04.11.13 02:01:19
fakt jako nevim, jak tu desku vubec uchopit. nic novyho, ale vubec, ale pritom je to podany uplne jinak a snad i slozeny Kisserovu solovku/bocak slyseli jste?

Zkus tohle