OBSCURE SPHINX - Epitaphs

recenze
loathsomE
Hodnocení:
9.2

Šamanské rytmy, pomalé tempo, deprese, temnota a krapet zla. Zapomeňte na omleté „Cult of Luna starter pack riffy“, neotřelých kapel je potřeba. Obscure Sphinx opět hnuli žánrem.

Obscure SphinxS Obscure Sphinx to táhnu vlastně od začátku. Po jejich první účasti na Brutalu (dozvěděl jsem se z doslechu) jsem si nechal patřičný čas na puštění desky, protože vyhypeované kapely vždycky nesnáším ještě dřív, než si je vůbec pustím (úsměv). Když dozrál čas, tak jsem se vrhnul na Anaesthetic Inhalation Ritual a byl jsem okamžitě rozdrcen. Postupně jsem pronikal hlouběji a byl lisován ještě na menší kousky.

Pak přišla dvojka Void Mother, trošku změna, zjemnění, složitější melodie, ale nebyl problém se do toho dostat. Zbývalo jen čekat, kterou cestou půjdou dál.

Obscure Sphinx - WielebnaJe to tady, epitaphs přede mnou a můžem na to! Šamanské rytmy, pomalé tempo, trošičku dark ambientu, začíná se věru kvalitně. Z kytary se line deprese, temnota a i trošičku zla, tak to vypadá, že se přece jen vrátili ke kořenům. Nepatrně. Nastiez už se zopakovat asi nedá a asi by to byl i nesmysl, ale hned z kraje se přiřítil podobně mamutí riff a je to paráda. Tohle si nechám líbit. Je znát progres, ale nic extrémního, prostě přirozený vývoj. Největší pokrok je ale slyšet u Wielebny. Jestliže mě na první desce její čistý vokál občas rozčiloval a na druhé jsem ho moc neřešil, tak tady už je to slast. Ta na sobě zapracovala fest, to se musí nechat, protože hned s prvním nástupem jsem se pozarouhal a zeptal se sám sebe, jestli je potřeba, aby i řvala (vážně jsem to řekl?). Nádhera, skladba se rozvíjí, chvíli se počítá, pak zase nastoupí akustika s lehkým odkazem na SOAD, frčí to pěkně.

Je znát, že kluci a bohyně se vyšvihli mezi hlavní tahouny scény a nemají strach si cokoliv střihnout a změnit k obrazu Sphému. Deska hezky ubíhá, člověk se nenudí, užívá a objevuje nové (skryté) nápady a motivy a snaží si pamatovat ty žánrové osmi a dvanáctiminutovky. Po Nothing’s Left (v rámci ní) ještě překvapí intermezzo na klavír a jede se další zkáza. Všechno v pořádku, jalovost nepřichází, skladby rostou, prostě… chtělo by se říct - klasika. Když v tom – Nieprawota! Kurva, že to Obscure Sphinx někdy takhle naloží a bubeník položí koberec, na to bych nevsadil ani pěťák. Je vyřízeno, můžu valit dom, tahle skladba mě totiž absolutně oddělala, je to úplně jiný břeh než mnou nejvíc milovaná Nastiez a přece je stejně geniální. Sludge na začátku, brutalita poté, mammstein (čti riff á la Rammstein v mamutím ohozu) a nakonec nejvíc post-rozebíračka s naprosto famózní melodií a husí kůži přinášející atmosférou! Skvost, gratuluju, klaním se a mlčím, víc nepotřebuju, zbytek až na další desce, děkuji velmi pěkně.

Obscure SphinxEpitaphs poté dojíždí v „poklidné“ pohřební náladě, prostě už si jen v klídku dát pár cigaret na vydýchání Nieprawoty (nebrat doslova, v každé další skladbě přichází „hovnoooo“ moment). Všechno pasuje, všechno lícuje, všechno ladí. Zvuk je parádní, jako vždycky, ale tentokrát se mi líbí asi o něco víc, než měli na Void Mother, ale bude to spíš tím vyzněním, jak jsem psal na začátku. Tak či onak, Obscure Sphinx se opět posunuli a tím pádem i žánr. Doufám v pozitivní dopad na podzemí, ať se to dá poslouchat, protože my potřebujeme i nové a neotřelé ug kapely, které se nebojí si jet to svoje a ne, že když někde budu číst „sludge/post“, tak to bude znamenat tisíckrát omleté Cult Of Luna starter pack riffy. Díky!
  

a co o albu říká marastí kmen? (Vyjmuto z alb měsíce.)

- mooooc dobrý album. Pomalinku se tím prokousávám (už snad tři měsíce). (Gába)

- mnohem bezútěšnější, valivější, těžší, nepřístupnější a míň prog. Ještě to bude chtít poslechy, ale prvotní zklámání je už zažehnáno. (bizzaro)

- prijemné, pochmúrne a pri čistých vokáloch až mrazivo melancholické. Výborná robota. (Cronic)

Vložit komentář

Cronic - 27.03.17 10:36:59
v Bratislave paradny koncert
sicky - 16.03.17 13:31:37
jako jó, dobrý je to :-)
mIZZY - 15.03.17 22:58:47
Na Židárně budou celkem dobré věci, jen teda v Chumelenici zrovna moc ne. Nicméně ten den je celkem fajn PéVé sešlost v Barytonu (Lycanthropy, Sheeva Yoga...). Druhej den metály ve Vopici a nějaké hipsa post-blacky v Žižkostele, plus noisy v Punctum. No a samo nejnašlapanější je čtvrteční suterén v Žižkostele, trololo.
bizzaro - 15.03.17 21:26:59
nebo jinak, je tam ještě něco co bych měl vidět?
Soul Decoder a Somnus Aeternus!
Leif - 15.03.17 21:14:07
je mi to k prdu, jelikož jít na koncert, kde mě zajímá jedna kapela z osmi, je asi blbost nebo jinak, je tam ještě něco co bych měl vidět? ty kapely vesměs znám jen podle názvu, vyjma Hypnos samozřejmě
Záleží - někdy se stane, že člověk natolik chce vidět oblíbenou kapelu, že půjde i na takový minifestivál a bude se snažit odchytit to jedno kýžený vystoupení, navíc pořadatelé celkem často zveřejňují časy vystoupení jednotlivých kapel.
DR - 15.03.17 20:46:49
radši si to pustím, z textu jsem se totiž nedozvěděl zhola nic...
Cronic - 15.03.17 16:14:33
26.3. budu aj v Bratislave randali. teda ak by to mal niekto blizsie nez Prahu :)
gába - 15.03.17 15:43:13
Předchozí věci od OS jsem měl zaregistrované jako "celkem fajn, neurazí", ale tohle album je už něco víc, opravdu dobré. Asi víte, že vystoupí v rámci Žižkovské noci v Nové Chmelnici 24.3. s Hypnos a dalšími.
nevím :-) resp. teď už jo, ale je mi to k prdu, jelikož jít na koncert, kde mě zajímá jedna kapela z osmi, je asi blbost nebo jinak, je tam ještě něco co bych měl vidět? ty kapely vesměs znám jen podle názvu, vyjma Hypnos samozřejmě
Cherubian - 15.03.17 13:06:51
Na tyhle plazivý válce je potřeba mít tu správnou náladu. Já si vždycky večer říkám, že dám OS, ale nakonec stejně skončim u něčeho jinýho… Za těch pár měsíců co to mám jsem to slyšel asi pětkrát :-) Ale budu se tomu muset pořádně podívat na zoubek, když je to taková pecka. Jdu na to. Mimochodem tohle je přesně ten typ hudby, kterej by si zasloužil HD kvalitu. Škoda...
Leif - 15.03.17 09:03:09
Předchozí věci od OS jsem měl zaregistrované jako "celkem fajn, neurazí", ale tohle album je už něco víc, opravdu dobré. Asi víte, že vystoupí v rámci Žižkovské noci v Nové Chmelnici 24.3. s Hypnos a dalšími.
gába - 15.03.17 07:33:34
Souhlas! Deska pomalu roste a roste až se toho začínám pomalu bát :-) Několik měsíců poslechu a rozhodně nemám pocit, že znám všechno. Tak jasně, je to hodně daný i délkou skladeb. Ovšem žádná vata. A hernajs ten kolosální Crowbarovskej riff hned v první skladbě....uffff, super. A taky mám pocit, že řvát vlastně ani nemusí.

Zkus tohle