MR. PETER HAYDEN - Archdimension Now

recenze
AddSatan
Hodnocení:
8.5

MPH se vydali cestou organické syntézy prvků psychedelic/space rocku, drone/doom/sludge metalu, ambientu, noise a post-rock/metalu. Pomocí pestré zvukomalby tvoří svojí vlastní hudební (arch)dimenzi. Škoda přehnané délky, ovšem ve správném rozpoložení, náladě a chuti svůj čas do poslechu investovat se jedná o vysoce kvalitní hudební trip.

Mr. Peter HaydenRok 2014 se pomalu chýlí ke konci a tak je na místě se ohlédnout a rekapitulovat. V rámci doom/sludge/drone a podobně pomalého, těžkotonážního metalu vyšlo letos několik dobrých desek, stejně tak i v psych/space rocku, žádná u mě ale nezabodovala tak jako Archdimension Now od finských psychedelických kosmonautů Mr. Peter Hayden. Jejich letošní počin se mi do rukou a následně uší dostal už v dubnu, v rámci jejich společného tour s Dark Buddha Rising. Několikrát jsem jej od té doby protočil, a byť kladné dojmy vždycky převažovaly, nebyl jsem dlouho z nahrávky úplně nadšený. Proč? Ta deska je totiž hrozně dlouhá. Navíc obsahuje jen jednu skladbu, která zabírá hned dvě CD, přičemž stopáž prvního čítá téměř 68 minut a druhého jen o deset minut méně. To je nálož vskutku enormní, a i když nemívám s dlouhými stopážemi problém, tak až takovouto porci nedokážu strávit příliš často a to i přes kvality nabízené krmě. Ovšem v tom správném rozpoložení, náladě a chuti svůj čas do poslechu investovat je Archdimension Now skutečně vysoce kvalitním hudebním tripem. V poslední době jsem se asi častěji dostal do té správné nálady a dojmy se ještě zlepšily a více méně ustálily.

Deska fascinuje svou velkou zvukovou propracovaností, vrstevnatostí, rozmanitostí a smyslem pro detail. Její zvuk se dát popsat jako mimozemský, vesmírný, cizí, rozostřený, zamlžený, prostorový a vrcholně psychedelický. MPH navíc nezůstali stát na rozcestí a nejsou jen obyčejným stoner/doomem s pár space zvuky, ale vydali se cestou skutečné, organické syntézy prvků psychedelic/space rocku, drone/doom/sludge metalu, ambientu, noise a řekněme, že i post-rock/metalu, přičemž tuhle neurčitou škatulku si podle mě vlastně zaslouží mnohem víc, než většina dnešních generických post- kapel. Tohle totiž míří skutečně někam dál. V některých částech a zvláště v druhé polovině druhého CD se rock/metalové elementy vytrácí a hudba se nese převážně v ambient/drone/noiseovém duchu. MPH pomocí pestré zvukomalby tvoří vlastní svět, svojí vlastní hudební (arch)dimenzi a chvíli dá práci se v ní zorientovat a zabydlet. Dominující je po celou dobu pocit cesty do neznáma, návštěvy fantaskních, snových, nereálných světů. V nich na nás čeká Mr. Peter Haydennapětí a nebezpečí, ale zažijeme i mnoho příjemných, uvolněných chvil. Nástrojové obsazení čítá dvě kytary, dvojici syntetizérů (přičemž si občas nejsem jistý, jestli vlastně slyším zefektovanou kytaru nebo synťák), baskytaru, bicí a samply. Až s přibývajícími poslechy jsem si všiml některých vedlejších linek, zvukových detailů a jejich vývoje. Nikdy by mě nenapadlo, jak mohou být v podobné muzice skvěle použity některé zvuky, např. samply ptačího zpěvu. Lidské zpěvy naopak absentují, jen na začátku se z ambientní mlhy vynoří mluvené slovo, spíš jakoby náhodně zachycené radiové vysílání, pak už se spojení s čímkoliv pozemským ztrácí docela. Vše je velmi zkreslené a se zvukem se často manipuluje, např. bicí, především kopák místy zní spíše jako vzdálené dusání přibližujícího se mimozemského monstra (ufomammuta?).

Občas se může zdát, že je to snad improvizace/jam, a možná i z části je, ovšem z některých pasáží s přesnou, někdy i mírně nerovnou rytmikou je jasné, že byly nějakou dobu nacvičovány a pilovány. Je těžké k něčemu přímo přirovnat, ale řekněme, že tu lze rozpoznat jistou příbuznost, ať už ve zvuku, postupech, nebo náladách, či že se prostě (asi) bude líbit lidem, kteří rádi věci jako Nadja, Ufomammut, Dark Buddha Rising (s nimiž sdílí jednoho člena), Bong, SunnO))), Esoteric, Oranssi Pazuzu, starší Pink Floyd a možná i novější Swans. MPH však v lecčems míří ještě do trochu jiných (vesmírných) končin než zmínění. Pro finské (nejen) doomové kapely je typické znít a hrát tak trochu jinak, divně, po svém a ani MPH rozhodně nejsou výjimkou.

Jsou tu však i zápory, které jsem částečně zmínil v úvodu. Jak to tak občas v podobné muzice bývá, některé motivy, byť jsou skvělé, jsou opakovány až příliš dlouho, až se trochu zají. Naštěstí je doplňuje vrstevnatá a proměnlivá zvuková textura, vytvářející zajímavé ambientní Mr. Peter Hayden - Archdimension Nowsoundscapes a pakliže se člověk dokáže zaměřit právě na proměnlivé okolí, které obklopuje hlavní motiv, dojem natahování se tím do značné míry eliminuje. I tak jsem dospěl k názoru, že kdyby se z většiny dílčích pasáží ubrala jen třeba jedna minuta, mohla by to být vlastně perfektní deska – přesně taková, jakou si už dlouho přeji slyšet. Některé části jsou prostě úžasné a svou intenzitou a pohlcujícím účinkem mě nepřestávají fascinovat ani po x-tém poslechu. Celkově mě tenhle počin, i přes zmiňované výhrady dost imponuje a v mnohém mě překvapil – evidentně je stále kam jít dál. Doufám, že ve svém průzkumu neprobádaných končin vesmíru tihle finští psychonauti nepoleví a příště přece jen trochu zkrouhnou stopáž, myslím, že se od nich dočkáme ještě hodně zajímavých věcí.

PS: S tou obtížnou stravitelností to nejspíš nebude tak horké, bandcamp kapely hlásí, že první várka cédéček je už sold out.

Vložit komentář

mIZZY - 13.03.17 20:30:44
Jo, taky se mi to líbí. Takoví hodní Dark Buddha Rising :)
AddSatan - 07.03.17 16:25:25
nová deska k poslechu: http://www.cvltnation.com/premiere-streaming-ph-eternal-hayden/ je to teda výrazně kratší než předchozí deska/y, přístupnější, líbí se mi to, byť teda v pár místech ty synťáky a vokodér vokál zatím úplně nevím :), čas ukáže...
totalySICK - 05.12.14 15:22:18
gorth: super! doufala jsem, že se toho ujmeš :) AddSatan: máš tady pěkně nepozorné čtenářstvo, to ti tedy povím! :D
AddSatan - 04.12.14 20:50:27
On this release... řekněme?
tak nějak... může být :)
btw, nebyl by třeba seznam těch lepších skladeb? docela bych si to poslechl, ale i to kratší cd je na hranici mých možností...;)
jak píšu v recenzi, to album je jenom JEDNA skladba, rozdělená na 2 CD :), ani to není roztrackovaný jako Ufomammut... takže tohle dost dobře nejde :) mohl bych možná vypíchnout nějaký úseky stopáže, ale od napsání recenze jsem to ještě poslouchal a ono to fakt chce dát alespoň to jedno celý CD vkuse aby to mělo ten správný účinek a člověk ten celek mohl docenit... a nejde se do toho nutit, taky se mi párkrát stalo, že jsem to vypnul v polovině... ale když si to sedne a sepne, tak je to fakt monstrózní trip :) dej to celý z toho bandcampu a když ti něco bude připadat natažený/nezajímavý tak to holt o nějakou tu minutu posuň :), taky jsem to tak ze začátku dělal... ale třeba s posledníma Swans (byť se mi to překvapivě celkem líbí) jsem měl větší problém s doposloucháním... hm ale vypíchnu alespoň to co začíná kolem cca 19-20 minuty prvního CD a vygraduje v 37-38 minutě, pak ještě jednou v 50-51... ale pak je to vlastně super až někam do 30. minuty druhýho CD heh... a bez té cesty k tomu to tak stejně nevyzní... se to nedá takhle úplně... :) a Haydeni teda umí i celkem normálně stravitelný písničky, tohle je taková dobrá vstupní brána: http://mrph.bandcamp.com/album/we-fly-high akorát Archdimension je MNOHEM dál a víc... a jinde... aneb jak tam tvrdí ta citovaná zahraniční recenze: "This is less an album than a microcosm, a dimension mapped on plastic and transmitted through light, sound and grinning, endless otherness." tak nějak no :)
gorth - 04.12.14 18:59:52
On this release, Mr Peter Hayden fuse elements of psychedelic/space rock, drone/doom/sludge metal, ambient, noise and post-rock/metal into their own (arch)dimension of sound, weird but organic. The length may be problematic, but in ideal circumstances, listeners will find themselves tripping on the music, absorbed beyond awareness of time. řekněme? btw, nebyl by třeba seznam těch lepších skladeb? docela bych si to poslechl, ale i to kratší cd je na hranici mých možností...;)
totalySICK - 04.12.14 09:37:01
jo a - Pítři si dali odkaz na tenhle článek na svůj Facebook, i s tím červeným shrnutím nahoře, tak by jim někdo možná mohl přeložit aspoň to... :)
totalySICK - 04.12.14 09:32:06
Putre: asi se to dá porůznu ještě koupit, ale přímo u kapely na nosiči už nejspíš ne, píšou tady "sold out" http://mrph.bandcamp.com/album/archdimension-now
Putre - 04.12.14 07:49:05
totalySICK - 03.12.14 14:23:59
Jen jestli tu první várku cd spíš nerozdali... :) A musím říct, že i přes tu šílenou stopáž to působí natolik haluzně a rozmanitě, že to k nudě má hódně daleko (můj poslech nebyl ovšem zcela soustředěný, takže se necítím na definitivní hodnocení). Nicméně některými místy jsem byla natolik příjemně překvapena, že už teď můžu konstatovat: povedlo se jim to! :)

Zkus tohle