MASTODON - Live At Brixton

recenze
Stray
Hodnocení:
8

Žádné dlouhé proslovy a zdržování, hlavně čtyřiadvacet vybraných položek diskografie a dobře ozvučený záznam ve vyhlášeném stánku Brixton Academy. Potřebujete od Mastodon více?

Mastodon - Live at BrixtonNení to zase tak dávno, co MASTODON vydali své první živé album Live at The Aragon. Konkrétně na něm zaznamenali hlavně svůj materiál z období koncertní propagace alba Crack the Skye. Letošní živák je však o něco obsáhlejším materiálem a představuje rovněž zejména poslední řadovku, a sice dva roky staré album The Hunter. A protože již na minulém záznamu došlo na důkladný průklep rasputinovského konceptu (Crack the Skye), je zde právě tohle vynikající, dle mého vlastně i stěžejní, dílo jejich diskografie zastoupeno poněkud sporadicky, tedy pouze dvěma songy, což je při výsledném počtu čtyřiadvaceti položek velmi málo. To celé vlastně ve výsledku značí jedinou slabinu na jinak povedeném a dobře ozvučeném záznamu. Nebudu se zde věnovat vizuální podobě koncertu, protože na rozdíl od audio verze jsem měl z té obrazové možnost shlédnout jen útržky.

Mastodon - Live at BrixtonNení třeba více připomínat, že MASTODON dnes patří k nejzářivějším zjevům na poli americké metalové hudby posledních deseti let, nejsou-li vůbec tím nejzářivějším. A je mým opravdu velkým přáním, zažít je koncertně u nás někdy v pozici headlinerů (osobně jsem je viděl dvakrát jako předskokany), jak odehrají svůj kompletní téměř dvojhodinový program. Vzhledem k délce zde recenzovaného záznamu je zřejmé, že takový koncert MASTODON stojí opravdu za to. Jde o oslavu poctivé a nanejvýš progresivní metalové hudby. Celá kapela do publika bez prodlev chrlí jednu vypalovačku za druhou, aniž by večer krájela dlouhými, přiblblými proslovy, nebo jinak zdržovala svůj hrací čas. V tomhle je rovněž síla MASTODON, ovšem i jiných, kteří netrpí potřebou se vykecávat. Z nahrávky je tedy jasné, že dotyčný únorový večer ve vyhlášeném londýnském stánku Brixton Academy musel vydatně nakopávat.

Mastodon - Live at BrixtonPodobě letošního živáku, ve kterém se jinak nachází hned devět položek z posledního alba The Hunter, velmi prospělo zpřehlednění a určité zjemnění, ke kterému došlo právě vlivem materiálu z poslední řadovky. Jsou to právě skladby z posledního díla, které vyznívají naživo silně a výrazně. Ať už mám na mysli stěžejní hitovku Black Tongue, nebo i kterýkoliv z rychlejších zářezů – zde uvedu např. famózní Spectrelight; je zřejmé, že právě tyto skladby vyznívají mnohem lépe než starý materiál kapely. V tomto ohledu se jim můžou rovnat snad jen některé přímočaré rubanice z alba Leviathan, kde se rozhodně nešetřilo na natlakovaných bagroidních riffech. Povedla se i epická Sleeping Giant - ostatně jako jedna z mála zde umístěných skladeb, příslušících jinak k poměrně chaotické nahrávce Blood Mountain, která se dá i poslouchat. Ze zpětného pohledu a při poslechu této koncertní směsky považuji právě období Blood Mountain za přešlap, skladatelský výpadek, úlet, jenž je, při srovnání s věcmi před i po, pouhým nesmyslným chaosem. Ve výsledku je tedy tahle živá nahrávka povedeným a velmi obšírným záznamem.

Vložit komentář

k.eight.a - 05.02.14 16:31:04
btw nevíte, kde se dá sehnat ten DVD záznam koncertu? Asi sem debil,ale nenašel sem ani na oficiálních kanálech jako iTUnes apod. a trochu mě to sere.. :(
Z toho co jsem pochopil, tak nejde a jen tak nepůjde, alespoň ne oficiální cestou... Záznam vyšel pouze digitálně... http://www.metalsucks.net/2013/12/05/mastodon-keep-simple-new-live-brixton-digital-concert-video/ http://www.metal-archives.com/albums/Mastodon/Live_at_Brixton/395250#album_tabs_notes http://en.wikipedia.org/wiki/Mastodon_discography#Live_albums Překvapuje mě, že se tu neprobírá kvalita zpěvu na živých záznamech a koncertech Mastodon ... :-)
bizzaro - 01.02.14 10:45:14
Tuhle partu sem nikdy nepochopil... Co je na nich tak výjimečnýho?
asi ze hrajou jako Mastodon? :))
Adamos - 31.01.14 19:11:55
Souhlasím s ptrem a kejtou.
ptr - 31.01.14 18:22:01
Pro mě je přešlapem Crack the Skye a jsem si jist, že spousta lidí nebude souhlasit. :-))
No ale já s tebou třeba souhlasit budu. Pro mě naopak Leviathan a hlavně Blood Mountain bude symbolizovat to, CO jsou Mastodon.. a ne epická nuda jménem Crack The Skye.. btw nevíte, kde se dá sehnat ten DVD záznam koncertu? Asi sem debil,ale nenašel sem ani na oficiálních kanálech jako iTUnes apod. a trochu mě to sere.. :(
Cherubian - 18.01.14 18:33:20
Tuhle partu sem nikdy nepochopil... Co je na nich tak výjimečnýho?
sicky - 18.01.14 16:01:17
Blood Mountain s odstupem i pro mě slabota. Nedávno jsem si to dal po dlouhý době a až na dvě/tři věci to opravdu moc poslouchatelný není, takový podivný roztříštěný album. Naproti tomu je Crack The Sky monument, album desetiletí.
k.eight.a - 18.01.14 13:14:23
Pro mě je přešlapem Crack the Skye a jsem si jist, že spousta lidí nebude souhlasit. :-))
Adamos - 17.01.14 19:14:29
....Blood Mountain za přešlap, skladatelský výpadek, úlet, jenž je, při srovnání s věcmi před i po, pouhým nesmyslným chaosem Uf. To je zase blábol. Kdybych to četl ráno, tak se z toho asi poseru. Ještě že jsem si to přečetl až večer. :-)
brutusáček - 17.01.14 10:12:11
s takhle dlouhým koncertem by mohli přijet k nám..a né přpadné 45 minutovky na festivalech...

Zkus tohle