INFERNO - Paradeigma (Phosphenes of Aphotic Eternity)

recenze
vanena
Hodnocení:
9

Otrušík, myrha a pryskyřice - temnota, věčnost a čepele potřené jedem Taipana.

Inferno vaněna: Inferno je nejvýznamnější současná česká blackmetalová skupina. Jako účastník všemožných mezinárodních diskusních BM skupin musím potvrdit, že je taky jediná, která má světový ohlas. Poslední dvě LP – Omniabsence a Gnosis Kardias jsou desky vynikající úrovně, laťka pro novinku už asi nemůže být nastavena výš.

Recenzi ale nebudu začínat ohlížením za historií kapely. Jednak každý zájemce může na Marastu najít kompletní a komplexní informace o Infernu, ale především, nová deska se od předchozí epochy jasně odřízne nejen vizuálem, ale především úplně novým zvukem.

Budu se snažit držet při zemi, ale čtenářům, kteří už tu o nějakou mou recenzi zakopli, musí být jasné, že zvuk studia Emissary, tedy Stephana Lockharta, hodně uctívám. A Inferno si na novinku nazvanou Paradeigma vybrali právě tenhle jeho „trademarkový“ zvuk. Jádro kontroverze okolo Paradeigma bude právě v něm. Nové album je všechno, jen ne sázka na jistotu a od Inferna to určitě chtělo odvahu, vyjet ze zajetých kolejí. Dokonce si troufnu pochybovat, že skalní fanoušek první éry Inferna (řekněme do Uctívání temné zuřivosti) si vůbec k novince najde cestu. Naopak milovník intelektuálnějšího pojetí black metalu, který si, o tom nepochybujte, na Paradeigma smlsne, se bude ptát, jestli Paradeigma nebude jen dalším albem po Svartidaudi, Sinmara, Prison of Mirrors, Monte Penumbra a Rebirth of Nefast, které zní zastřeně, distorzně a hodně podobně. Má sice silnou atmosféru, ale posluchač se dost nadře, než si něco odnese.

bizzaro: Nebude se ptát. Hudebně i zvukově je Paradeigma jinde, a to nejen oproti právě uvedeným - to však každý, kdo zná Inferno z poslední dekády, zajisté chápe. Co však nemůžu říci, že by na mě z nahrávky hned vyskočil čert, natož svrchované zlo. A v tom asi spatřuji největší odlišnost a jedinečnost Paradeigma. Na druhou stranu šestatřicet minut dlouhá nahrávka určitě není „hodná“. Je temná až na dřeň, má silné tajemno, je nepredikovatelná a člověk neví, co se pod její suitou ukrývá. Čepele potřené ze žláz Taipana, nebo klíč k podzemní říši s tajemstvími Prastarých o původu našeho světa? A právě kvůli zvuku jsem v názoru byl dlouho ambivalentní.

Inferno

Jak už u Emissary bývá zvykem, je zastřený, ale ne rozmazaný. Na jednu stranu má Paradeigma zběsilou útočnost a umí se do posluchače zakousnout, cupovat ho a nepustit, na druhou stranu v sobě Paradeigma má takové neurčitelné gotično (zvuk kytar je totiž dobarven něčím, co neidentifikuji – nějaké synthy?), to jej usměrňuje a krotí a posouvá do profánní, ale démonické majestátnosti. Stopa práce Emissary je citelná, ale charakter zvuku je jinde. Je mocný, zároveň ale vláčný a ne naprosto ostrý, takže neřeže, ale především až naposlouchávání nese ovoce v podobě samovolného zjevování detailů, v jejichž hledání bude dle trpělivosti a vlastního ucha každý jinak úspěšný.

Ruku v ruce to jde však i s hudbou, která se i od posledních dvou alb a EP posunula. Určitě tu ve vnímání svou roli hraje zvuk a nacházím v ní hudebně vše z předchozí dekády, zároveň, až na kosmické psychedelično, ji v její komplexnosti vnímám jako ten nevyřčený a chybějící dílek do skládačky nově formující se temné entity stvářené z nicoty oživlých stínů za dosud známými hranicemi. Kladu si totiž otázku, je to ještě black metal? V jeho obecně vnímané formě asi ne, v UG hlubinách určitě, ale přesto nad Paradeigma přemýšlím spíš jako nad spiritistickým či mysteriózním metalem.

vaněna: Čepele potřených ze žláz Taipana, to bych si, být Inferno, dal do hlavičky promomateriálů. Nádherná slova. A zároveň náznak odpovědi na otázku, jestli je to ještě black metal. Pokud pod black metalem chceme chápat formální znaky - blasty, tremolo picking, půltónové posuny mollových akordů a RIFFY, tak se Inferno odklonili od black metalu opravdu daleko. Ale to podstatné, totiž atmosféra, je nefalšovaně (autenticky!) blackmetalová. Prostředky, které k tomu Inferno tentokrát použili, jsou jiné; zvukově připomenou ledasco, od Lurker of Chalice po Falca, ale pořád prvotřídní. A jestli říkám prvotřídní, samozřejmě nemyslím v českým rybníčku. Paradeigma vyšlo na elitním labelu Debemur Morti a zapadá do špičky světového black metalu.

InfernoAle zpátky k atmosféře a otázce po žánru. Rozhodně není náhoda, že na novince Inferna hostuje Hekte Zaren, která taky atmosférou spadá k black metalu, ačkoli byste asi těžko na jejích deskách hledali „koberce“. Jestli je nějaká blacková kapela, ke které se dá aktuální Inferno přirovnat, je to nejspíš Blut Aus Nord v jejich psychedeličtějších polohách a s hranicemi v ambientu. Co možná někomu chybí na agresivitě a taky zapamatovatelnosti, to bohatě vynahrazuje sevřeností a soustředěným budováním atmosféry. Když potom zazní vrcholné momenty ve finálních skladbách Ekstasis of the Continuum a Stars Within and Stars Without Projected into the Matrix of Time, stojí to opravdu za to.

Jestli říkáš mysteriózní metal, asi chápu, co tím míníš, ale naštěstí to není klišé - a přiznejme si, že v minulosti to hlavně v artworku s „mysterioznem“ - v uvozovkách - Inferno celkem přeháněli. Tentokrát z hudby fakt smrdí otrušík, myrha a pryskyřice. Myslím, že se Inferno povedlo vystoupit z komfortní žánrové zóny a udělat album, který je jedinečný. Nebudu už nadšení krotit, patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos slyšel a limitovanou edici jsem si v předobjednávce ujít nenechal.

bizzaro: Taky už jsem z alba nadšený, i když ho přes jeho mnohovrstevnatost nedokážu dekódovat. Čím víc ho ale poslouchám, tím víc se mi v nečekaných chvílích na mysl vrací jednotlivé motivy a celé bloky. S odstupem tak už neberu jeho prvotní nepoddajnost jako nedostatek, neb si primárně užívám jeho celistvost a všeobjímatelnost běsnivé energie a vírů děsivých atmosfér, jež svou vystrukturovanou a ne jasně zařaditelnou hudbou evokují pokroucené a těžce definovatelné obrazy, které s sebou přirozeně nesou chuť se nořit dovnitř a prožívat tu opojnou vyjetost opakovaně. Je totiž i při délkách skladeb poměrně chytlavé a adiktivní. Tepem, imagií i atmosférou.

Paradeigma je de facto sakrální soundtrack, v němž se lze ztratit podobně jako v jeho titulní kresbě. Epický příběh nebeského plavce a prvního astrobarbara Conana o několika dějstvích opakující se zkázy, odhodlání a nalézání vnitřní síly na cestě lemované ruinami jím dobytých andělských paláců k dosažení portálu do božského kontinua, kterou střeží sto Argových očí. Soundtrack předurčení s výlevy jak z Howardových neveselých vizí zasazených do astrálního hyperprostoru, kde vládne Bestie. Cože?

Nebojím se totiž u Paradeigma použít i šílených přirovnání jako blackový cyberpunk, psychotropní kraut post-black, kosmochedelický ambient apod. Snad jsem se nezbláznil, ale Paradeigma na mě působí takto mnohoznačně, přesto je nahrávka kompaktní, i když žánrově vystřeluje klidně až k… Daft Punk na opiátech v extrémním zvuku. Soundtrack k neexistujícímu filmu Tron: Dark Legacy.

Paradeigma je zázrak zrození, Paradeigma je smrt. Věčný koloběh a provázanost všech entit nesvázaných časem ani prostorem. Je to děsivý sen deziluzí a falešné svědectví o naší budoucnosti. Paradeigma je halucinogen. Tak jakou: Červenou, nebo modrou?

Vložit komentář

Opat - 19.07.21 21:54:55
Mallephyr zrovna nahrávají novou desku, tak snad něco nového taky dají.
Ano.
Dalihrob - 09.07.21 16:14:30
https://www.facebook.com/events/1924881544330494 Inferno, Somniate, Mallephyr, Depths Above, Sól 27.9. v Praze. Inferno přehrají Paradeigma od začátku do konce, Mallephyr zrovna nahrávají novou desku, tak snad něco nového taky dají.
SS-18 - 20.05.21 13:02:30
ted to par dni poslucham do kola a cim dal vic me bavi ten zvuk, to je na tom asi uplne nejlepsi.. a asi kazdy kdo k nim ma rezervovanej pristup musi uznat, ze to je fakt osobita, promysleny a zvlastni deska o parnik pred vetsinou soucasny produkce zaroven me cim dal vic sere ten vokal
js. - 07.05.21 12:13:09
ty ukázky mi nejdřív moc nesedly, ale dal jsem to celý a vypadá to minimálně velmi zajímavě, o několik tříd osobitěji než ty předchozí dvě věci. zvuk, kytary, basa, bicí v jednotlivostech dost dobrý, celkově mám pocit, že z dalších poslechů by toho mohlo nemálo vylézt, což se mi moc nestává. styl "staženější Blut Aus Nord" popravdě naznačuje něco zajímavějšího než poslední skoro dekáda BAN, Lurker of Chalice je relevantní reference, ale popravdě se mi, čistě v té neintuitivnosti + komplexnosti skládání, vybavili i Kayo... ty naivní klávesky (či co) tam bejt nemusely, ale jinak by mě to mohlo hodně bavit.
mIZZY - 05.05.21 19:32:19
Pokud se nepletu, tak s Infernem hrál právě na posledním (nebo předposledním?) koncertě i v Praze, kde si dal dvoják Mallephyr + Inferno.
bizzaro - 05.05.21 13:21:00
Skvělý záznam je tady. Na bicích Tom z Mallephyr, set čistě GK/Omni, námrd jak kurva.
tvl, Tomík si taky zaklepal? no ma to grady :)
Dalihrob - 05.05.21 09:28:20
V Rakousku se tehdy hrála jen jedna skladba z GK, dvě z Omni a zbytek Black Devotion. Na piču, ale lepší, než když se po vydání Omniabsence sety končily s Peklem na Zemi s Pohanskými meči. Skvělý záznam je tady. Na bicích Tom z Mallephyr, set čistě GK/Omni, námrd jak kurva. https://youtu.be/nwfW2LzqgYo Momentálně je v plánu přehrát Paradeigma od začátku do konce (+ přídavek z posledních dvou desek), tak jsem teda zvědavý, jak to vyjde. Momentálně se to zkouší se samply, ale asi by to chtělo někoho dalšího do koncertní sestavy a to bude asi tady v ČR problém, haha.
mIZZY - 04.05.21 23:47:06
Mno, nechce se mi to teď poslouchat celý, ale tam je (hlavně/jenom) materiál z předchozích alb. A jako metal, prostě by mě fakt zajímalo live Inferno se zvukem aktuálního alba. Jinak jo, hned když vyšlo Gnosis Kardias, tak jsem Inferno taky viděl (bylo snad dokonce v Karviné?) a to kombo nových songů s Peklem na zemi bylo dost fér, haha. Samozřejmě všichni víme, která poloha v té době kapele sedla více.
bizzaro - 04.05.21 20:50:05
az to bude venku cely
vsak na YT to je cely, viz link v rozhovoru https://www.youtube.com/watch?v=yYq24Q-wH2Q
mIZZY: Docela by mě zajímalo, jak tyhle skladby vyniknou live kdyz hrali v rakousku u barta, tak tam stridali ty novy kadidla a ten starej marduk, coz jsem moc nepochopil
https://www.youtube.com/watch?v=ohL-swM5ZIA https://www.youtube.com/watch?v=Zce1Ce0ABtc
SS-18 - 04.05.21 19:09:10
Docela by mě zajímalo, jak tyhle skladby vyniknou live
kdyz hrali v rakousku u barta, tak tam stridali ty novy kadidla a ten starej marduk, coz jsem moc nepochopil haha.. bud delam jedno nebo druhy ne? jinak zvuk a muzika zatim super, uvidime jak dlouho me to bude bavit poslouchat az to bude venku cely, jenom me rusi ten vokal styl "nabliti do astralu" coz zni jako ze "nemam co riiiiiiiiiiiiiic[t]"
mIZZY - 01.05.21 12:10:59
Tak Antaeus a kthrss jsou extratřída, žejo. Těch kapel, které by podobnej náser dělaly tak dobře jako oni, fakt moc není. A vliv Darkthrone u KO nepopírám a ani zde nechci tu kapelu donekonečna chválit nebo nějak obhajovat, ale minimálně Nauky různic a vlastně i Radikální ateismus (kdyby neměl tak debilně nazvučenej virbl), jsou super alba, která nabízí více než jen hloupej DT rip off. I kdyby to měl být jenom ten zkurvenej vokál a tlak, které prostě ty DT desky nemaj a ve výsledku fungují o něco jinak. A jestli si to posluchač bude užívat nebo se tomu smát jako hlouposti, jeho věc. Stejně tak můžeš, jak se to už Xkrát stalo, označit za totálně hloupou píčovinu kapely jako Revenge, ale realitou je, že tak intenzivní rozmrd prostě jen tak někdo nehraje.
Franta N. - 30.04.21 13:19:54
Mně konzervativní hudba vůbec nevadí, ale skupiny jako Kult Ofenzivy (ano, nejvíc jsou tam asi slyšet Darkthrone z časů Under a Funeral Moon - Transilvanian Hunger, ale bez síly riffů, které hlavně na TH silné jsou) beru prostě ani tak ne za konzervativní, jako spíš za hloupost. Pod konzervativním přímočarým blackem bych si představil takovou nějakou muziku typu francouzští Antaeus, případně trochu jinak pojato němečtí Katharsis.
mIZZY - 30.04.21 11:09:03
Konečně jsem se k tomu trochu více dostal a jo, je to fajn. Vlastně to na mě působí o něco lépe než předchozí dvě desky, na kterých mám sice pár oblíbených motivů/skladeb, ale jako k celkům jsem se k nim moc nikdy nevracel. Tady ta blackmetalová esence a celková atmosféra funguje lépe. Asi se oplatí dát pořádnej poslech se sluchátkama a přistupovat k tomu více jako třeba k ambientní nahrávce, což vlastně i díky zvuku celkem je. Docela by mě zajímalo, jak tyhle skladby vyniknou live a zda kapela vůbec má snahu se naživo přiblížit zvuku alba, nebo to prostě bude větší metal. A Franto, vždyť cirkulárka má tak krásný zvuk :) KO jinak jako čistou kopírku Darkthrone (Burzum tam neslyším skoro vůbec, sorry) nevnímám, byť to je primárně přímočarý black metal a ne zrovna hudba pro intelektuály. Ale zpátky k tomu účelu - i když kapela hraje stupidně primitivní hudbu, ale dovede ti ve výsledku perfektně nasekat na prdel, tak je prostě v mých očích výše, než třeba skupina perfektních hudebníků, která se snaží hrát originální hudbu s žánrovým přesahem, ale ve výsledku funguje tak napůl (což teď myslím obecně a nenarážím tím na žádnou konkrétní kapelu ani nahrávku).
sicky - 29.04.21 10:42:29
Na základě zdejších kladných ohlasů jsem to zkusil a jo, parádní věc. Hlavně ten zmiňovaný zvuk/produkce, bez nich by to nebylo. Každopádně světová záležitost. Po nedávné novince Exorcizphobia další věc z tuzemska, která je top svém žánru
Franta N. - 26.04.21 15:47:36
Vidíš tyjo, a to já, kdybych měl z trojice Kult Ofenzivy, Kult Ohně a Inferno vybrat jednu kapelu, tak dám Kult Ofenzivy na první místo. Poslední album tedy nepočítám a i vůči starším deskám mám jisté výhrady, ale ze všech těhle kapel nejvíce plní účel, jemuž se jejich hudba věnuje.
"Plní účel, jemuž se ta hudba věnuje" ... to je možný, ale když už ten účel stojí za starou bačkoru, tak ho to může plnit jak chce. Cirkulárka taky plní svůj účel v řezání dřeva, ale jako hudbu si to pouštět nebudu. :)) Prostě generický raw black metal, ta první deska byla vysloveně směšná svojí špatností, pak se trochu posunuli a byl to prostě tuctový black metal, u kterého se člověk aspoň nemá tendenci s úšklebkem škrábat za uchem. Ale srovnávat to s kapelou typu Inferno mi přijde mimo. Inferno jsou muzikanti, a to dost dobří muzikanti, Kult Ofenzivy je něco, co si mohl dovolit Vikernes někdy v roce 93 a byl s tím originální, navíc Vikernes měl tenkrát aspoň hodně zajímavý nápady, když už kulhala realizace, a ty desky si ten status kultu jak za originalitu v kontextu doby tak za sílu nápadů zaslouží. Ale hrát tohle ve 21. století a ještě bez určitý podmanivosti těch burzumáckých riffů, to mi přijde jako fakt velmi mimo.
mIZZY - 26.04.21 08:44:54
Vidíš tyjo, a to já, kdybych měl z trojice Kult Ofenzivy, Kult Ohně a Inferno vybrat jednu kapelu, tak dám Kult Ofenzivy na první místo. Poslední album tedy nepočítám a i vůči starším deskám mám jisté výhrady, ale ze všech těhle kapel nejvíce plní účel, jemuž se jejich hudba věnuje.
Franta N. - 25.04.21 21:37:01
Kult Ofenzivy, to byla ta neumětelská nezamýšlená parodie na Darkthrone a Burzum, která kdysi dostala tuším od Garatha v recenzi 0% s přípisem v tom duchu, že jestli by tomu někdo dal víc, ať si nechá vyšetřit uši? To fakt někde rezonuje? Vím, že pak vydali nějaké věci co minimálně nebyly k popukání smíchem, ale pořád to bylo mírně řečeno takové slabší. Ale tak chápu, no, kruhy BM kvltistů jsou svérázné.
Dalihrob - 25.04.21 12:18:59
Po vydání druhé desky rezonovali Cult of Fire určitě mnohem více než Inferno, teď se to možná obrací, ale podle last.fm lidi stále víc poslouchají Asketickou meditaci než Omniabsence/GK. Ortodoxní ze zahraničí mají taky rádi věci okolo Kultu ofenzivy jako třeba Taje skal, jejichž debut vyšel nedávno na CD/LP u New Era Productions. Přijde mi i zajímavé, že Nuclear War Now! v posledních měsících vydávali re-edice starých Asgard, Satanchist nebo DAI, kde určitě těží ze světové obliby prvních desek Törr, Root a Masters Hammer. A jinak v kontextu tohoto alba jsou všechny entity bez výjimky časem svázány (ďábelský smích).
bizzaro - 20.04.21 19:21:59
btw co se týče zahraničních diskuzí ani Culf of Fire nemají takovou odezvu? tam bych to i čekal...
treba i maj, ale jsou prece uz vedic metal :)))
brutusáček - 20.04.21 16:06:27
fuu až takovýhle hype jsem nečekal, inferno i nová tvorba šla nějak mimo mě tak teda dám na doporučení... btw co se týče zahraničních diskuzí ani Culf of Fire nemají takovou odezvu? tam bych to i čekal...

Zkus tohle