MONTE PENUMBRA - As Blades in the Firmament

recenze
vanena
Hodnocení:
6.5

Pokud holdujete atmosférickému blacku s plochami plnými temných i melancholických melodií, není tu až s výtkou na svébytnost co vyčítat.

Monte Penumbra logoByla doba, kdy se oči blackmetalového světa upíraly na Island. Ta doba pomalu končí, řekl bych. Islandský zvuk, který reprezentují smečky jako Sinmara, Svartidaudi, Rebirth of Nefast a především zvuk studia Emissary Stephana Lockharta už není ničím samospasitelným. A se soundem do jisté míry islandská originalita stojí a padá (čest výjimkám, pozor, již na konci dubna noví Fyrnask!). Velkým kapelám jakoby trošku docházel dech, některé se rozpadly a kopírky začíná přitahovat nový trend.

Pojďme se s trendem islandského zvuku ještě jednou důstojně popasovat a podívejme se, jak dopadlo album portugalských Monte Penumbra, které Stephan Lockhart v Reykjavíku umíchal právě s typickým islandským zastřeným zvukem.

Monte Penumbra

Předchozí počiny Monte Penumbra jsem kdysi slyšel, ale neměl jsem potřebu se jimi nějak systematicky zaobírat. Šlo sice o poměrně zajímavý black metal snad trošku líznutý psychedelií, předchozí EP The Black Realm Vigilale bylo příjemné, ale asi nic, co by posunovalo žánr, nebo nutilo se vracet pro přídavek.

Novinka se, jak je asi jasné po úvodních slovech, jasně hlásí k islandskému distortovanému a zastřenému soundu. Na starší desky nijak slyšitelně nenavazuje. Až mi připadá, jako by ji nahrála skupina v jiném složení. Takže logicky návštěva Metal Archives a zjištění, že bubeník dostal někdy po roce 2016 kopny, a kapelu už tvoří sám W.uR, jemuž od doby posledního EP asi učarovala zvuková stěna. Není sám, já osobně jsem z jeho volby radostný, protože připravil desku přesně podle mého gusta. Kdyby mi někdo dal materiál ke slepému poslechu, asi bych žil v domnění, že jde o novou desku Sinmara. Opravdu, až takhle je to podobné. A ne náhodou, protože co Vám Metal Archives tají (sdílejte, než to zakážou!) je, že album nenabubnoval nikdo jiný, než Bjarni Einarson. Zvláštní je nazvučení kotle, trochu á la „peueueue“ Ynkleudherhenavogyon.

Kytarové distorzivní náladotvorné plochy jsou podobně jako u Sinmara plné temných a někdy i melancholických melodií. Mimořádně povedená, nebo snad jen mimořádně příjemně nazvučená, basa je krásně vpletená do rytmické sekce. Zpěv zní v pozadí, jak to mám rád.

Pokud holdujete atmosférickému black metalu, není desce Monte Penumbra vlastně moc co vyčítat. S jednou velkou výjimkou. Nesmíte chtít žádné novátorství, originalitu a svébytnost. Tohle je opravdu striktně zaměřená deska, kterou docení přesně ten, komu sedí Sinmara.

PS. Teprve po dopsání recenze jsem dostal do rukou vinylovou verzi nahrávky, a jak jsem musel pozdvihnout při poslechu obočí! Ten zvuk je z desky ještě daleko lepší. Kotel má zvuk naprosto v pořádku, vokál má přece jen větší prostor a celá nahrávka najednou působí mnohem magičtějším dojmem. V žádném případě neposlouchejte z Youtube, a i na digitálu dbejte na bezstrátu, protože jinak nahrávka nemá šanci vyznít. (A přičtěte si k hodnocení 10 bodů.)

Vložit komentář

Opat - 17.04.21 17:01:43
Odhlédnu-li od skutečně nesmírnou inspirací debutem Sinmara, tak jde o velmi zdařilou věc na vícero poslechů. Nutno říct, že je to asi lepší, než druhá deska Sinmara, hahaha.
mIZZY - 14.04.21 08:33:58
To album je dobrý, vlastně furt platí to, co jsem psal v dece měsíce. V záplavě hodně podobných nahrávek (Prison of Mirrors třeba), který nemám vůbec motivaci opakovaně poslouchat, tohle celkem točím. Zní to sice stejně jako Sinmara, ale zároveň od té hudby dostávám +- to, co bych od ní očekával. Jen teda na rozdíl právě od Sinmary, kde to s přibývajícími poslechy roste, tohle nějak ne a ne. První poslech dost nadějnej a namotivoval ke koupi, ale s dalšími se to prostě nikam neposunulo. Vlastně bych i řekl naopak. Jinak teda za mě starší tvorba > novinka, a to hlavně z důvodu, že As Blades in the Firmament fakt stojí a hlavně padá na tom, že je totálně neoriginální, a pokud nechceš poslouchat vyloženě něco, co zní jako Sinmara ale není to Sinmara, nemá smysl to vůbec točit. Ten Ved Buens Ende feeling první desky mi přišel mnohem přirozenější, byť o nic extra originálního rovněž nešlo.

Zkus tohle