HATE ETERNAL - Phoenix Amongst the Ashes

recenze
Black_Hand
Hodnocení:
8

„Fénix“ se opravdu povedl. Poctivý death metal v rukách Hate Eternal prostě pořád kvete a neztrácí nic ze své moci.

Hate EternalNarušuju tradici, vím, todle je přece Střapův píseček. Poslední dvě placky od Hate Eternal recenzoval on. Nicméně tentokrát se mu do toho moc nechtělo a navrhnul mi, abych se toho ujmul já. Byla to celkem výzva, poněvadž jsem dlouhou dobu nebyl Hate Eternal zvlášť propadlý, ale u několika jiných kapel jsem s odstupem času názor změnil a začal jsem si je užívat. A Hate Eternal do této kategorie také již patří.

Hate Eternal si na vydání svého posledního alba vybrali zajímavou dobu, protože si téměř přímo naběhli proti novým Morbid Angel, kteří byli očekáváni jako máloco. Moje podezření ale je, že Erik je slyšel, když je produkoval a to mu dodalo na odvaze. A upřímně se mu nedivím.

Asi nejlepší ukázkou mých dojmů bude rekapitulace prvního poslechu. Kratší, avšak velmi efektivní intro, navozuje atmosféru, od které jsem si sliboval hodně. I tak mě ale první plnohodnotná písnička naprosto odrovnala. Je to jako se probudit v posteli a zjistit, že si to proti vám razí parní válec s raketovým pohonem. Nepřeháním, todle bylo první, co mě napadlo. Co víc, tento pocit mě neopustil tak do dvou třetin desky, kdy se začalo objevovat víc basovějších riffů, které jdou trochu hůře luštit. Ale zvuk desky jinak není vůbec špatný, takže to šlo daleko lépe než obvykle. Nicméně s dalšími poslechy se hybnost nabraná na začátku alba ještě zvyšuje a přenáší až skoro na celé album. Geniální.

Hate EternalKlasické, výrazné vlastnosti Hate Eternal jsou tu pořád. Tlačenkový zvuk s kytarami více ve středu spektra jako vždy funguje, protože bicí a basa mohou daleko lépe komunikovat a přihrávat si. Tlačenka je to sice menší, než na Fury & Flames, ale to má za následek průzračnější riffy, takže si nelze stěžovat. Akordy se nebrodí jen ve vodách kvintakordů, ale pokrývají daleko širší spektrum, což je jeden z dalších důvodů, proč jsou Hate Eternal tak zábavní. Hlavně ve skladbě Haunting Abound je slyšet síla těchto akordů naplno. A nakonec samozřejmě nesmíme zapomenout na Rutanovská „sóla“. Sóla dávám do uvozovek, poněvadž duet dvou kytar tak nazvat nejde, ač je obě hraje on sám…a ještě se k tomu sám doprovází, ehm. Titulka toto reprezentuje asi nejlépe, přesněji její konec, který patří k mým nejoblíbenějších částem alba (jo, občas jsem trochu citlivka, trhněte si :P).

Nemůžu si pomoct, „Fénix“ se opravdu povedl. Poctivý death metal v rukách Hate Eternal prostě pořád kvete a neztrácí nic ze své moci.

Vložit komentář

DR - 21.08.15 22:00:35
Za mě teda zatím slabší než Phoenix...
brutusáček - 14.08.15 17:05:42
neskutečně vládne...a ta basa jak tam pne....
HP - 26.09.11 19:30:01
Výborné album. A pěkná recenze. :-E
Black_Hand - 26.09.11 19:29:17
"Kratší, avšak velmi efektivní intro, navozuje atmosféru, od kterého jsem si sliboval hodně." to je co?
ma tam byt "ktere" samozrejme :).
k.eight.a - 26.09.11 16:07:09
Já naštěstí tu bombovost Fury & Flames nenacházím díky velmi nevychytanému zvuku. :-)
brutusáček - 26.09.11 14:03:47
FF nepřekonáno ale hned po ní mě tato deska baví nejvíc...zvuk bicích souhlas
Wajt - 26.09.11 13:16:21
Sice počáteční nadšení malinko opadlo, ale i tak pro mě zatím v rámci DM deska roku. Hodně bych vyzvedl bicí, který se mi líbí snad nejvíc ze všech dosavadních HE. Jadův styl a party mi zkrátka sedí, byť asi nedokážu přesně posoudit, jestli je tak "poctivej", jako byl Roddy. Rutan cajk, sóla jsou tentokrát hodně vymakaný, především atmosférou. Škoda, že ubylo těch nejextrémnějších řevů a la neandrtálec. Celkově to asi není taková bomba jako Furry&Flames, nicméně laťka zůstala hodně vysoko. Jen otázka, jak se s tím poperou chlapi živě.... ad. Ta "pidlikačka" v AoR je ke konci totální zvrácenost v pozitivním smyslu.
pf - 26.09.11 12:30:00
"Kratší, avšak velmi efektivní intro, navozuje atmosféru, od kterého jsem si sliboval hodně." to je co?
septime - 26.09.11 10:26:32
Vyborne album, ktere podtrhl jarni koncert HE v Blave (odehrali snad 6 kusu z noveho alba)
Stepan - 26.09.11 10:05:50
Vynikající album!! Už sem myslel že recenze nebude...

Zkus tohle