DEVIN TOWNSEND PROJECT - By a Thread - Live in London 2011 (DVD)

recenze
shogun
Hodnocení:
7.8

Townsend je neuvěřitelně plodný. Mohlo se zdát, že svou produkční touhu na nějaký čas utišil sedmi samostatnými položkami z předchozích tří let, ale kdepak. V září loňského roku odehrál v Londýně čtyři speciální a ojedinělé koncertní představení. Na každém z nich představil živě jedno z alb DTP a nasnímal je několika kamerami. Vzniklo tak nejobsáhlejší hudební dílo v Devinově diskografii. Celkem 4 DVD a 5 CD.

Devin Townsend Project - By A Thread - Live in London 2011Část první – Ki & Addicted

Natočeno 10. – 13. září 2011 – ULU a Union Chapel – Londýn – Velká Británie
 
Devin Townsend patří vedle TOOL a GOJIRY mezi mé tři naprosto neoblíbenější interprety. Jeho hudební život je neuvěřitelně plodný, pod hlavičkou DEVIN TOWNSEND PROJECT vypustil v období 2009 až 2011 hned čtyři plnohodnotné desky – Ki a Addicted v roce 2009, Deconstruction a Ghost o dva roky později. Každá z nich je naprosto odlišná a svá, ale každá z nich je taktéž dokonalým dílem hudebního génia se značným uměleckým přesahem. Třetímu a čtvrtému dílu této tetralogie předcházelo bezplatné EP European Tour s pěti živými skladbami, které byly nahrány během tour v roce 2010. Po tetralogii DTP následovalo ještě ve studiu nahrané živé album Unplugged, které obsahovalo skladby jak z období DTP, tak i další písně z Devinovy tvorby. Devin Townsend je však znám svým workoholickým přístupem a v listopadu vydal obsáhlý box-set Contain Us. Mimo všech čtyř alb projektu DTP tato kompilace zahrnovala také dva bonusové disky se všemi bonusovými skladbami na prvním CD, druhé pak zaplnil demoverzemi. Aby toho nebylo málo, dvě přiložená DVD ukrývala živá videa i skladby, promo videa, komentáře ke všem albům DTP a materiál určený k remixování.

Mohlo by se tak zdát, že Devin tímto svou produkční touhu na nějaký čas utišil a těch sedm samostatných položek, které vznikly za pouhé tři roky, fanoušky i jeho samotného nasytily dostatečně. Avšak to by nebyl Devin, kdyby nepřišel s něčím ještě bláznivějším, originálnějším a megalomanštějším. V září loňského roku odehrál v Londýně čtyři speciální a ojedinělé koncertní představení, na každém z nich představil živě jedno z alb DTP. Krom neopakovatelného zážitku pro hrstku přítomných však měl Devin s těmito koncerty mnohem větší plány – každý z večerů snímalo několik kamer a vzniklý záznam pak posloužil pro dosud nejobsáhlejší hudební dílo nejen v Devinově diskografii. Celkem čtyři DVD a pět CD tak tvoří tento eponymní box-set By a Thread – Live in London 2011.

 
 
Devin Townsend Project - KiDVD 1: Ki
 
První londýnský večer byl věnován prvnímu dílu tetralogie DEVIN TOWNSEND PROJECT s názvem Ki. Koncertní sál University of London Union nebyl vybrán náhodou, komornější prostory posloužily danému záměru naprosto skvěle a přátelská atmosféra tak jen zvýrazňovala lásku Devina ke svým fanouškům, stejně jako lásku fanoušků ke svému Devinovi. Vystoupení probíhalo ve vší lehkosti, tolik příznačné pro samotné album Ki. Co však tento koncert muselo činit výjimečným, byl mistrův přístup. Komunikace s publikem probíhala naprosto přirozeně, jako by se koncert odehrával u někoho z fanoušků doma u krbu, žádná obehraná klišé či povýšené chování. Devin na hudbě miluje především to, že se o ni může podělit. Tvoří a hraje pro lidi, pro své fanoušky, i pro své potěšení. Jedno bez druhého by nemohlo fungovat a právě koncert Ki je tohoto jasným důkazem. Z každého vyřčeného slova i zahraného tónu je cítit všudypřítomná láska v té nejčistší a nejupřímnější podobě a představení se tak čas od času posune i do dojemnějších poloh.

Scéna je zařízena střídmě, nechybí tradiční promítací plátno a několik jednoduchých světelných efektů, ale pro účely tohoto vystoupení je to naprosto dostačující. Tady jde především o zážitek hudební, není třeba přehnaných efektů a bohaté výzdoby. Uprostřed té vší skromnosti stojí po celou dobu Devin Townsend, jednou se mazlí s akustickou kytarou, podruhé masíruje pražce té elektrické, vše probíhá v obdivuhodné pohodě. Stejně tak potvrzuje na živo i své pěvecké kvality, obvyklý to kámen úrazu mnohých vokalistů napříč žánry. Nelze opomenout ani další z hudebníků, kteří Devinovi pomohli s vytvořením tak unikátní podívané. Ženské vokály, které má na desce na svědomí Ché Aimee Dorval, byly bohužel hrány z playbacku, ale jinak měl Devin k dispozici kompletní kapelu, což je oproti jeho klasickým koncertům značně potěšitelné. Právě tento večer byla soupiska nejnabitější, krom samotného Devina se na pódiu objevilo dalších osm hudebníků.

Zmínku si zaslouží také citlivý střih i práce s kamerami, jednoduché efekty v podobě rozostření či prolínání několika obrazů neruší a spolu s dokonalým a křišťálově čistým zvukem tvoří příjemnou audiovizuální podívanou. I když větší nápaditost by editaci jistě neuškodila.
 
Sestava:

Devin Townsend - zpěv, kytara

Dave Young – klávesy, kytara, harmonium

Brian Waddell - baskytara

Jean Savoie - baskytara

Mike Young - baskytara

Dirk Verbeuren - bicí

Ryan van Poederooyen - bicí

Mike St-Jean - bicí

Kat Epple: flétna
 
Setlist:

01. A Monday

02. Coast

03. Disruptr

04. Gato

05. Terminal

06. Heaven's End

07. Ain't Never Gonna Win

08. Winter

09. Trainfire

10. Lady Helen

11. Ki

12. Quiet Riot

---

13. Demon League

14. Coast (Take 2)

15. Synchronicity Freaks

16. Deep Peace
 
Bonusy:

17. Ki Photo Slide Show

18. Devin Commentary

19. ‘Coast’ Video

 
Devin Townsend Project - AddictedDVD 2: Addicted
 
Po spíše oddechovém a klidnějším koncertu k desce Ki přichází o den později na řadu album druhé, Addicted. Večer zahájil legendární a všemi milovaný mimozemšťan Ziltoid, který z promítacího plátna v rychlosti představuje všechny hudebníky na pódiu a přítomné šťastlivce pod ním připraví na energickou jízdu, kterou druhý díl tetralogie DTP nabízí. Na samotném albu má jednu z hlavních rolí výborná zpěvačka Anneke van Giersbergen (ex-THE GATHERING) a je tudíž více než zřejmé, že nemůže chybět ani při této slavnostní události. Anneke jsem právě díky spolupráci na Devinových počinech začal respektovat a uznávat a poslechnu si rád i její sólovou tvorbu. Stejně tak za bicími sedící Ryan van Poederooyen, který se podílel jak na albu Addicted, tak na Deconstruction, si show náramně užíval.

Addicted je hitové album, pro živé hraní jako stvořené. Devin si zachoval svůj pozitivní přístup, ale tentokrát se vše točilo především kolem humoru a dobré nálady. Velký podíl na tom měly i Devinovy groteskní obličeje a pózy. Ten večer rozdával plešatý pán radost a životní sílu, tedy elementy tolik nedostatkové v dnešním světě. Koncertní sál byl napěchován energií, která všechny přítomné propojila v jeden samostatně fungující organismus. Komornější klid Ki se vytratil do neznáma, s Addicted se ocitáme v úplně jiném světě. Skvělá rodinná atmosféra zůstává, jen jsme se z od krbu přesunuli na bláznivou zahradní párty. Pot se rosí na tělech všech přítomných, ti jsou ale v naprosté extázi, o čemž svědčí zejména množství širokých úsměvů v hledišti i na pódiu. A o tom přeci tento byl – potěšit, uspokojit a zároveň se bavit.
 
Sestava:

Devin Townsend - zpěv, kytara

Anneke van Giersbergen - zpěv

Mark Cimino - kytara

Dave Young - kytara

Brian Waddell - baskytara

Ryan van Poederooyen – bicí
 
Setlist:

01. Addicted!

02. Universe in a Ball!

03. Bend It Like Bender!

04. Supercrush!

05. Hyperdrive!

06. Resolve!

07. Ih-Ah!

08. The Way Home!

09. Numbered!

10. Awake!

---

11. Pixilate

12. Life

13. Kingdom
 
Bonusy:

14. Addicted Photo Slide Show

15. Devin’s Show Commentary

16. ‘Bend it Like Bender’ Video

Vložit komentář

bizzaro - 29.08.12 19:40:45
Protože vydavatelství vydá Blu-Ray později a namastí si kapsu?
válíš! ;)
tomkeb - 29.08.12 16:08:40
@ Miro: Protože vydavatelství vydá Blu-Ray později a namastí si kapsu?
Miro - 29.08.12 10:50:02
Prečo to nevydal na Blu-Ray? Prečo je metalová scéna čo sa týka vizuálnych záznamov stále sto rokov za opicami?
shogun - 28.08.12 15:39:37
Hodnotit jsem chtěl až po odeslání druhé části (Ghost a Decon). Ale zařídím to.
LordSnape - 28.08.12 14:50:09
Ta nula je tam jak pěst na oko..

Zkus tohle