CELESTE - Assassine(s)

recenze
kotek
Hodnocení:
5

Nuclear Blast Celeste perfektně technicky ošetřil, ale hudebně sterilizoval.

CelesteHej cože, Celeste teď vycházej u Nuclear Blastu? Vzpomínám si na jejich začátky na přelomu minulý dekády, živelná pódiovka s červenejma čelovkama na hlavě v nějakým malým klubu (nevím už kde) a byl to hukot - poctivě nasraná směs black metalu a screama, u který by mě asi nenapadlo, že to dotáhne na větší pódia. Věc, která naplno vyzněla fakt asi jen v malým zaplivaným klubu, tělo na tělo, potit krev. Ne že bych je od tý doby nějak moc sledoval, ale když jsem si u novinky všiml labelu, tak mi to nedalo. Co asi s takovou kapelou udělá velkej label?

Poslech Assassine(s) bohužel nenechá moc prostoru pro tajemství a rychle odhalí předvídatelně nudnou odpověď. Upřímnou nasranost a intenzitu nahrazuje pompéznější, ale vlastně docela vyprázdněná forma. Tatam jsou jedovatý sliny ze starších alb, Assassine(s) má zvuk sice mohutnej, ale sterilní, a ani na pilu už tolik netlačí. Přednost dává rozmáchlejším kompozicím. Ještě hůř dopadly atmosféričtější party – upřímnej screamo tlak nahradily přesahy do líbivějšího post-rocku, z kterejch je až nepříjemně cítit patos. Třeba v takový Ill a tant rêvé d’elles mě ty jalový melodický linky upřímně vytáčej, a těchhle momentů je bohužel na desce víc.

Ale abych z toho nedělal román, co teda z Celeste Nuclear Blast udělal? Technicky perfektně ošetřil, hudebně sterilizoval. Ne že by se to poslouchalo úplně špatně, ale Celeste si během růstu bohužel nedokázali udržet vlastní rukopis. Ta původní nasranost a intenzita už tam není, snaha o upřímný emoce místo toho sklouzává do patosu a klišé. Na upocený dovádění za světla červenejch čelovek tak doporučím zavzpomínat raději u starších desek .

Vložit komentář

brutusáček - 28.01.22 22:34:46
Chapeau to bylo super a pak to bylo super na fluffu
mIZZY - 28.01.22 17:38:18
V Chapeau to bylo dobrý, v Ponci už jen tak napůl, na Brutalu už mě to nebavilo skoro vůbec (ale hlavně tam měli fakt příšerně čvachtavý kopáky :)
Chapeu super, v Ponci OK, na Brutalu otřesný, ve Futuru ze začátku nuda, ale poslední dva songy mrdanec. Tak uvidíme.
ale úplnou mrdku podle mě nenahráli ani náhodou
Však to taky od dobou dostalo 5/10 a ne nulu, žejo :) A jako jo, ten posun pozorovat šel, já ani nečekal, že nahrají další Morte(s) Nee(s). Taky jsem čekal větší příklon k post-metalu než blackovým sypačkám. Jenže tam, kde na Animale(s) ty post-metalový prvky dobře fungovaly, místy i dobře pracovaly s gradací, tak tady je nahradily fakt nechutně melodické linky a totálně vlezlý riffy, který tě po dvou zopakování začnou štvát a fakt je chceš přeskočit/vypnout. To fakt do teď na žádné desce nebylo.
Sachet - 28.01.22 16:50:37
No nevim, podle recenze a reakcí jsem čekal totální unylou jebku, ale zatím po dvou posleších mně to nepřijde zdaleka tak otřesný. Jasný, je to mnohem přehlednější, melodičtější, víc "atmo", než dřív, ale pozvolnej posun tímhle směrem se dal pozorovat už od nějakech Animale(s). Co mně vadí jsou občasný jalový pasáže / riffy, ale to byl problém už minule... Určitě už bylo mnohem líp, Nihiliste(s) a Morte(s) Nee(s) jsou pořád nejvíc, ale úplnou mrdku podle mě nenahráli ani náhodou. Asi mě to baví i trochu víc, než minulá deska a věřím, že naživo to bude minimálně fajn... Jo a opět hodně fajn grafika... Jen ten motiv na triku z ofiko merch-shopu se mi zdá trochu lacinej. Což o to, fotka i modelka krásná, ale z nošení nahejch bab na triku už jsem asi vyrostl...
AddSatan - 28.01.22 16:32:25
V Chapeau to bylo dobrý, v Ponci už jen tak napůl, na Brutalu už mě to nebavilo skoro vůbec (ale hlavně tam měli fakt příšerně čvachtavý kopáky :) )
"hele hrajete mrdku, je to tim že jste přešli pod NB?"
ano, přesně takhle diplomaticky jsem to myslel :)) (i když prej jsem něco takovýho říkal Sólstafir tehdá na DBE, já si to teda nepamatuju... :) )
mIZZY - 28.01.22 15:04:58
Jako jo, ale poslední dobou, hlavně na větších pódiích, už to taky nebylo vždy úplně přesvědčivé. Tak nějak ale doufám, že ve Vopici by to mohlo i s těma výraznýma melodiema a ucajdaným post-metalem fungovat o něco lépe.
kotek - 28.01.22 14:25:38
Tak koncertne to vzdycky bylo o dost lepsi nez z desek....
mIZZY - 28.01.22 12:53:31
Jako já třeba furt věřím, že ve Vopici to bude docela intenzivní hukot a ne jen popíkatá teplo sračka. Zrovna tam by to mohli aspoň pořádně ohulit, trochu zašpinit, no a ideálně nehrát jenom z nové desky. A opokud bude opak pravdou, tak ať jdou samozřejmě do píče, žejo!
brutusáček - 28.01.22 09:52:00
nejlepší by bylo se zeptat
tak můžem na koncertě, jestli teda přijedou... "hele hrajete mrdku, je to tim že jste přešli pod NB?" osobně jsem to neslyšel ještě, ale když Šef zmiňuje Gojiru....
brutusáček - 28.01.22 09:30:26
hele, a neni to spis vnitrni pocit kapely, ze se nekam dostala a nechce sanci zahodit, takze svou tvorbu zpristupni?
tak jasně, a svým způsobem i v pořádku, ale hrozí tim, že část fans znechuceně odejde a zase to nabere nové...takže klasický přechod :D
AddSatan - 27.01.22 21:12:34
no, je to samozřejmě možný, asi i takový případy budou, že to sami chtěj, ale moc se mi tomu nechce věřit, nejlepší by bylo se zeptat třeba těch OP (asi bych i zprostředkovaně věděl jak :) ), jinak se tady můžeme dohadovat jak chcem a...
mIZZY - 27.01.22 15:53:26
Pokud se kapela někam dostane a rozhodne se, že svou hudbu zpřístupní stylem jako Celeste na novince (a NB v tom třeba nemá vůbec prsty a ulovil je náhodou), stále to neznamená, že to není špatně, a že to není slabá deska.
bizzaro - 27.01.22 15:25:17
hele, a neni to spis vnitrni pocit kapely, ze se nekam dostala a nechce sanci zahodit, takze svou tvorbu zpristupni? a neni to o tom, ze NB ty kapely chytaj po tretich deskach, kdy ze sebe umelci casto vydaj to nejsilenejsi a pak se celkove uklidni, jak se svy remeslo vic naucej? ;) btw tu nikdo v ramci tyhle desky fakt nezminil tu Gojiru, poslouchali jste to? tohle je po Gojire nejvic Gojira deska :))
brutusáček - 26.01.22 22:17:23
tak Pallbearer se taky.. "posunul" jinam u NB :)
AddSatan - 26.01.22 14:52:50
právě, jde asi o to, jak moc si do toho necháš kecat, já si myslím, že Nuclear Plast na ty muzikanty nějakým způsobem určitej "tlak" vytváří, ovlivňuje, třeba i tou volbou producenta, kterej splňuje jejich představu o tom "sterilním produktu", možná i nějak nabádá k tomu, jak by si představovali aby to znělo hudebně (aby se to líbilo širšímu okruhu) nepřímo to vlastně potvrdili i Oranssi Pazuzu, který někde psali, že děkujou, že NB (nakonec?) respektovali jejich uměleckou vizi (možná tam čtu mezi řádky víc, než tam je, ale... ?), ti to + - ustáli, i když produkce Mestarin... oproti starším deskám znatelně uhlazenější je ... dobře je ta změna slyšet třeba i u Enslaved nebo Immolation - produkčně určitě, částečně i hudebně nebo případ odjinud - Hexvessel - u Century Media/Sony - to nemůže být náhoda, že zrovna ty dvě desky, který u nich vydali se vyloženě snaží být posluchačsky co nejpřívětivější a co nejmíň "divný", převážně strašná nuda ... pak se vrátili ke Svart a najednou je to zase lepší / zajímavější (byť na starý desky to nemá) náhoda ? nemyslím si!
bizzaro - 26.01.22 10:44:33
se priznam, ze nemam moc rad tenhle primer o sterilizaci kapely labelem. je to takovy jednoduchy kopnuti, kdyz se kapela dostane vys :) neverim na nej, neb pokud nejsi kokot, nenechas si kecat do svy umelecky vize, ackoli pripoustim zasah producenta, ktery muze neco ovlivnit. podle me Celeste svou predchozi tvorbou uz tak nak vyrkli vse bez napadu, kam to dal posunout, a chteli se vydat jinou cestou, takze sli vic do smířlivý alternativy a prohloubili svou post-podobu, z niz v ted v tech valivejsich riffech (dvojka i trojka totálka), ale i melodicky skoro vsude vylejza Gojira (Mars / The Way). jinak se deska (prvni ctyri skladby obzvlast) ale posloucha dobre a zasadni problem s ni nemam, byt druha polovina je slabsi
mIZZY - 26.01.22 09:07:10
Náhodou, poslední Oranssi Pazuzu, kteří vyšli u Nuclear Blastu, jsou stále výborní :) Ale je to teda výjimka potvrzující pravidlo.
Radek Chlup - 26.01.22 07:30:27
Nuclear Blast snad hudebně sterilizuje každou. Taková klasika

Zkus tohle