CATHEXIS - Untethered Abyss

recenze
vanena
Hodnocení:
4.5

Muzika kapely, která evidentně umí hrát, v níž však postrádám atmosféru. Škoda, že skutečně šlapat začne album až po polovině.

CathexisPři poslední četbě Saló aneb 120 dní sodomy jsem si uvědomil, že i z té nejlepší zábavy se stane nudnej opruz, pokud se přísně aplikuje systém a tabulkové vnímání světa. Co to má společného s Cathexis? Nic, ale bohužel poslech Cathexis mě nepřivedl k žádné tezi natolik zajímavé, abych se o ni s Vámi chtěl podělit.

Cathexis vypouští už svoje třetí LP, ale od dvou předchozích desek je dělí už 8 let, z nichž prý posledních šest let pracovali na novince. Za těch osm let už je scéna, do které deska přichází, trochu jiná. Dnešní situace na math scéně, a budu rád, pokud mě opravíte, mi trochu připomíná technical BDM po zjevení Defeated Sanity. Jedna banda vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny Ivede, dO temNoty sváže. Ion Dissonance pro mě uzavřeli počítací kapely, dál už to stejně nikdo nedotáhne. Tak proč se snažit? A když už se snažit, proč tak jalově, jako to dělají Cathexis?

Dělám to vždycky nerad, a ještě o dost víc nerad to dělám u kapel, které evidentně umí hrát, ale udělat to musím: propálit, že Cathexis nahráli jednoduše slabou desku. Na počítání nehraju, ostatně ona Untethered Abyss ani není nijak komplikované poslouchání. Atmosféra je taky nijaká a skutečně šlapat začne album až po své polovině, zhruba někde kolem Library of Babel. Vokály nesmyslně nahlas přeřvávají to poslední, co ještě může být trochu zajímavé, což jsou kytarové pidlikačky. Ostatně kapela se vidí ve vodách blízkých Gorguts (jestli, tak starým), Necrophagist (ne), Artificial Brain (ne). Na mě osobně tahle hodně technická poloha Cathexis vůbec nefunguje a jako zajímavé vidím spíš náladové party, kde se zpomaluje a vůbec trochu u hudby přemýšlí a neexhibuje. Těch je pomálu, kromě už zmiňované skladby mi ještě konvenuje Mortuus in Perpetuum. Snad nejvíc mi materiál evokuje Ad Nauseam, ale bez jedu a s mnohem větší porcí brutálního texaského death metalu. Svoje posluchače si takový mix snad najde, ale já mezi ně patřit nebudu, neboť postrádám to nejpodstatnější – atmosféru.

Asi nemá smysl se dál brodit zbytečnými slovy, když konec cesty nepřinese katarzi. Za technické skillz nějaké ty body je nutno přidělit, před úplným závěrem album dokonce začne i šlapat, ale i tak kromě fanoušků počítacího brutal-techu (ano, tím myslím tebe, Bizzi) nemá potenciál někoho oslovit. Takže u mě určitě Acathexis > Cathexis.

Vložit komentář

brutusáček - 29.06.21 22:44:08
noooo......je to nuda
kotek - 26.06.21 12:14:10
Já si to teda pamatuju jen matně, ale myslím že když jsem to poslouchal prvně, tak jsem si říkal dobrý, ale při třetí skladbě už jsem ztrácel pozornost. Teď jsem to letmo zkusil znova, a stejnej pocit, nějak se to tak divně vleče v těch středních tempech. Ale díky recce jsem si znova pustil Minust The Herd od Ion Dissonance, což je vždycky plus...
mIZZY - 24.06.21 11:44:39
Slyšel jsem teda jen ty dva songy, co jsou na bandcampu, a blbý to není. Ale taky nějak souhlasím s tím, že vzhledem k tomu, kolik kapel podobnou hudbu dělá mnohem lépe, nějak nevidím důvod Cathexis poslouchat. Málo pořádného tlaku, málo pořádného chaosu, málo atmosféry nebo málo pořádného songwritingu, cokoliv z toho být na vyšší úrovni, asi k tomu přistupuju jinak. Plus to taky sráží vokál. Být to aspoň pořádná BDM chrochtačka, ale tohle poloviční kvičení k téhle hudbě moc nesedí.
bizzaro - 24.06.21 10:52:06
zkuste Mizzy, Brute, Kotku… a dejte vědět

Zkus tohle