CANDY MEATWORKS - First Twenty-Five Minutes and One Second

recenze
Gianni
Hodnocení:
9

Občas narazíte na absolutně neznámou kapelu, která vás po pár minutách naprosto dostane. O to větší překvapení, když je to kapela česká. Jde o mix rocku, funku s pachem metálku a jazzu. Stavebním kamenem je basa, která je skvěle provázána s kytarou, do toho sem tam lámaný diktát jak v rytmu Meshuggah, mathrocková zamotání nebo alternativnost Red Hot Chilli Peppers. A obrovským plusem jsou i pattonovsky udělané vokály. Tleskám!

candy meatworksObčas se stane, že narazíte na absolutně neznámou kapelu, která vás po pár minutách naprosto dostane. O to větší překvapení, když je to česká kapela, a tak si ihned řeknete, že to tak zle s naší hudbou nevypadá a stesk po „světové“ kvalitě a úrovni je tatam. Tohle je přesně případ Candy Meatworks z Kroměříže. Ti mě hned při prvním a zcela náhodném poslechu natolik překvapili a pobavili, že chuť pořídit si jejich CD byla vskutku mocná.

I když jde o mix rocku, funku s pachem metálku a jazzu, CM na to jdou trochu jinak. Po vzoru amerických Primus je u CM stavebním kamenem basa. Ta sice nemá jako u Primus šest drátů (má jen čtyři), ale výborný hráč Pishkot na ně slappingem sází jednu lepší linku za druhou. Žádné onanování, ale brutální, „nacinkané“, přesto melodické, ulítlé, šílené, někdy více nasrané basové party, jako z vlhkého snu nejednoho začínajícího tlustodráteníka. candy meatworksNapříklad ve druhém válu Sweet Savage basa lámaně diktuje v rytmu Meshuggah, přičemž spolu s kytarou vzápětí vytváří mathrockové zamotání hlavinky. Basa sice dominuje, ale kytara tu nehraje jen druhé housle. Největším pozitivem je u CM ale provázanost basy s kytarou. Basa bručí, cinká, zatímco kytara přihazuje jednu kudrlinku za druhou nebo vkusně doprovází basu a ve finále má celek koule.

candy meatworksDalším obrovským plusem jsou vokály. Ten, kdo má rád Mikea Pattona, si zaručeně přijde na své. Různé polohy zpěvu - od čistě melodického až po štěkot - opravdu evokují slavného vokálního principála, ovšem bez pachuti úmyslného kopírování. Úchylné, brilantní a zábavné. Stejně jako texty, které pobaví svým nadhledem a smyslem pro vtip. Nic náročného v nich nenajdete, přesto vám svou vtipností vykouzlí úchylný úšklebek na obličeji.

Jak tak koukám, nejčastěji tu používám slovíčko úchylný. Ale jo…CM jsou taková česká úchylnost, ve které si každý najde to své a uslyší asi i pár známých kapel. Mně se při poslechu vybaví zejména candy meatworksPrimus, tuhle slyším trochu Red Hoty a onde zas trochu Dillinky ve jejich rockových polohách; to vše pečlivě zabalené, navoněné s červenou stuhou navrch. Ano, toto EP pro mě bylo menším dárečkem. I když má jen pět skladeb, stejně ho budete točit stále dokola. Budete se smát, zpívat a bavit se. Candy Meatworks jsou totiž zábavnou grupou, která si dělá hudbu po svém. Teď už si jen vyhledat jejich koncert a… se zlatým mokem v ruce Vás zaručeně nikdo nenasere!

Vložit komentář

Evilmolit - 25.04.11 09:08:07
na bandzone zajímavé..okrajově jsem vzpoměl na harmony bay..dodá někdo postřeh, jak hrajou živě??
k.eight.a - 21.04.11 01:58:54
Zajímavé a povedené, dost mi to připomíná britské CastroValva: http://www.marastmusic.com/Recenze/CASTROVALVA-We-Are-a-Unit
meshu 888 - 20.04.11 20:36:22
nevim jak jinde, ale v Brně už je víceméně rozhodnuto. Každopádně pohledám sosáčkem, tohle zní zajímavě
brutusáček - 17.04.11 11:58:08
no v době kdy se řeší co k psychofagist možná tip?
Conspi - 17.04.11 07:52:54
Poslechl jsem celej myspace playlist a vyloženě špatně mi to nezní, ale že by mě to po pár minutách naprosto dostalo, to zrovna ne. O kapele slyším prvně...

Zkus tohle