Šestá deska Portal vám nabízí své Oko!

novinka

Koncem května ve dvanáct, hroby se otvírají, démoni vylezou, chapadly si obmotají... každého úchyláka, co rád nesoulad, sypec, disharmonie a "kukačky". Čtyři roky od ION vyjde šestiskladbová Avow, šestá deska bubáckých smrtošů z Austrálie Portal. Objednávejte u Profound Lore Records, datum vydání je 28. května a první skladba už je venku!

Vložit komentář

mIZZY - 06.05.21 17:50:27
Jasně, že Seepia je největší námrd! A hned po ní ION. Jsem to psal myslím nedávno v Marast FB diskuzi, že právě z dlouhodobýho hlediska si ještě více cením těhle (na Portal) přímočařejších alb, který ale totálně nakládají, než třeba Outre a Swarth, který jsou podstatně zajímavější, ale když je posluchač už trochu více objeví, nemají až takovej účinek jako právě tyhle dvě, který fakt perfektně šlapou. The Endmills mě jinak nejvíc mrzelo, že nehráli tehdá v Reichu, ale Werships byl taky dost hustej závěr.
gába - 06.05.21 16:17:29
AddSatan: protože Seepii jsem mám dojem nikdy neslyšel a tu druhou deku tu tehdy dost propagoval Střap :-) Pan Klobouk je taky vostrej :-))
AddSatan - 06.05.21 15:48:58
Třeba ta druhá deska mi nepřišla tak špatná. Každopádně škoda těch kukaček, ty byly boží!
zvláštní, bych si tipnul, že to řekneš spíš o Seepii, když už... jinak jsem (do včera) nevěděl, že existujou i videa ještě z dob Pana Klobouka :) www.youtube.com/watch?v=WkX5KlLb8P8 jsem si asi po 2-3 letech (? a asi poprvý na lepších sluchátkách než dřív) pustil celou Seepii a jedu to furt dokola, asi mě to baví i víc než dřív, mj. nejvíc námrd od nich :) a The Endmills to je hotový zhudebnění zhroucení reality (od 1:42) ... ad bubeník - ty přechody! ... ne, že by tam nebyly i místa, který mě baví trochu míň, ale to je (skoro) na každý desce... DR: no jo, já věděl, že jsi úchylák! :)
mIZZY - 05.05.21 19:33:14
A přitom to je jeden z nej momentů toho alba :)
gába - 05.05.21 18:49:08
ad bubenik, nejvic me dostava vzdycky ten ride v Omnipotent Crawling Chaos, to si vzdycky vybavim tohle https://imgur.com/a/ioqE5dU
Tak to je hodně krutopřísný :-DDD
SS-18 - 05.05.21 11:56:23
ad bubenik, nejvic me dostava vzdycky ten ride v Omnipotent Crawling Chaos, to si vzdycky vybavim tohle https://imgur.com/a/ioqE5dU jinak je vcelku zjevny, ze hrat nejaky standardni DM riffy je zcela v jejich moci, jenom to pro ne neni dost zvraceny.. kdo jinej ma vymejslet neEuklidovskou geometrii riffu kdyz ne Portal?
onDRajs - 05.05.21 11:29:06
DR: ale jo, generalizuješ, buď si to neuvědomuješ, nebo to děláš schválně, abys to co nejvíc shodil, ale tak ... když ti to dělá dobře :).
:-DDD Geniální! Tak jasně, že se u toho ukájím :-)
ondro, ty si prostě extrémně konzervativní, ale stejně je skvělý, že nás dokážeš všechny tak rozhicovat :)
Že jo! A to stačí tak málo..
brutusáček - 03.05.21 20:18:51
já miluju diskuze marastu! :D abych se v diskuzi pod Portal dosalo k beatles, geniální! :D
gába - 03.05.21 12:21:28
Ale no tak už. Jasně že absentuje je nesmysl, a právě proto jsem taky napsal, že je to "trk, protože obhájit se dá všechno" - tudíž jsem jen nahodil PŘÍKLAD a záměrně přehnal aby bylo jasný co tím myslím ... tak asi ne no...
AddSatan - 03.05.21 11:51:39
:) se tam toho gábovi vymklo trochu víc, mj. - "absentující songwriting" - to by se dalo říct možná tak u Encenathrakh a i tam s ?, u Portal těžko, může ti přijít nelogický, nezajímavý, slabý apod., ale že absentuje je nesmysl ... jinak je taky příznačný, že šiješ/te do převážně formálních aspektů. Ale za to asi může nynější doba :). A ten pocit, kdy známá kapela A mi přijde přeceňovaná, zatímco moje oblíbená kapela B, která mi přijde mnohem zajímavější, "skoro nikoho" nezajímá, znám sice taky, ale prd s tím uděláš. Na druhou stranu ten kubofuturismus mi do jisté míry (v závislosti na konkrétní pasáži), analogicky k Portal celkem sedí :).
vanena - 02.05.21 21:06:19
a nesnažit se generalizovat ... Ale to už je holt nynější dobou, kdy všude vítězí forma nad obsahem.
¯\_(ツ)_/¯
gába - 02.05.21 17:53:58
Tak jsem si trochu zbytečně povzdechotrknul no, sorry :-D Nerad bych tu rozdmýchával nějakej flejm :-) Třeba ta druhá deska mi nepřišla tak špatná. Každopádně škoda těch kukaček, ty byly boží!
kotek - 02.05.21 14:36:24
Ta snaha negeneralizovat se nejak vymkla :)
Pustil jsem si tuhle skladbu šestkrát a musím souhlasit s Frantou a Ondrou. A to se doopravdy snažím slyšet tu „nelogičnost, pokroucenost“ atd. a nesnažit se generalizovat (hehe :-) ) .... Jen se OPĚT vyzdvihuje něco, co si takovou pozornost nezaslouží. Ale to už je holt nynější dobou, kdy všude vítězí forma nad obsahem.
gába - 02.05.21 14:29:33
Pustil jsem si tuhle skladbu šestkrát a musím souhlasit s Frantou a Ondrou. A to se doopravdy snažím slyšet tu „nelogičnost, pokroucenost“ atd. a nesnažit se generalizovat (hehe :-) ). Nechci opakovat již zmíněné, tudíž snad jen menší trk, protože obhájit se dá pochopitelně úplně všechno: tragickej zvuk – experimentální surrealismus nestíhající bubeník – nihilistický dadaismus absentující songwriting – new wave Ov kubofuturismus Pochopitelně existuje nepřeberné množství mnohem horších kapel. Jen se OPĚT vyzdvihuje něco, co si takovou pozornost nezaslouží. Ale to už je holt nynější dobou, kdy všude vítězí forma nad obsahem.
vanena - 30.04.21 10:31:30
To je asi jádro problému, i pokud máš naposlouchaného Lustoslawského a spol, Beatles stejně sračka nejsou.
js. - 30.04.21 09:20:28
Já bych teda napsal, že pan Ondrajs (a nejen on) má na Portal názor, jak moje babička na bigbít.
tak pokud babička poslouchala v šedesátkách Feldmana, Nona, Beria, Bouleze a Lutoslawskiho, mohla zcela oprávněně tvrdit, že jsou Beatles sračka.
brutusáček - 29.04.21 22:19:49
ale zase nevím, jestli bych se nesmál té krabici na hlavě frontmana ;-)
tyvoe ty kukačky jsou nejvíc :D
Dalihrob - 29.04.21 21:42:16
Já bych teda napsal, že pan Ondrajs (a nejen on) má na Portal názor, jak moje babička na bigbít.
vanena - 29.04.21 18:15:58
ondro, ty si prostě extrémně konzervativní, ale stejně je skvělý, že nás dokážeš všechny tak rozhicovat :)
AddSatan - 29.04.21 13:40:30
DR: ale jo, generalizuješ, buď si to neuvědomuješ, nebo to děláš schválně, abys to co nejvíc shodil, ale tak ... když ti to dělá dobře :). Navíc pochybuju, že jsi tomu věnoval tolik času, kolik by bylo potřeba, ale chápu, taky to většinou nedělám u věcí, který mě (moc) neberou. Ta surreálnost, "nelogičnost" (dadaismus jsem právě psal, že spíš ne) u nich ani není až tolik ve strukturách, tak jak to popisuješ/te a ve složitosti / nekonkrétnosti riffů (i když mají i dost složitý a nekonkrétní a ano, i dost jednoduchý a přehledný), spíš v jejich pokroucenosti, frázování a napojování (a opět - neplatí vždy), velkou roli v tom hraje právě i zvuk a ladění (to by mě celkem zajímalo a některý ty akordy/rozklady taky vypadají dost šíleně). To svérázný nazvučení je taky na většině desek jednoznačný +. Něco jako nazvučení Here in After / Failures... umocněný na druhou (nebo ještě víc), což (mimo další vlivy) platí i hudebně. Nejvíc mi asi vyhovuje Swarth, ale i zvuk Seepie a Outre a celkem i ION má svý kouzlo. Bicí, ano někdy jsou jednoduchý, ale ty patterny / přechody atd. jsou často dost (opět) svérázný a prostě to tam sedí. Nějaký zvukový rovnání kopáků mi zrovna u nich přijde směšný řešit a nikdy mi to nijak nevadilo. Jinak krabici už frontman nepoužívá víc jak 10 let (což mě mrzí, že jsem je viděl už bez ní, ale i tak to byl jeden z nejsilnějších koncertních zážitků vůbec).
mIZZY - 29.04.21 13:18:24
Portal naživo > všechny další metalový kapely, co jsem kdy viděl. I když možná ne, je to už docela dlouho a od té doby jsem dal live ještě Mare, Impetuous Ritual a Grave Upheaval, z jejichž koncertů jsem měl podobně silnej zážitek, byť vždycky o něco jinej. Každopádně do dnes jedna z nejsilnějších vzpomínek. A to ani neměl krabici na hlavě. S bubeníkem u Portal jinak nemám absolutně žádnej problém. Ona ta hudba s těma jednoduchýma bicíma (který ne úplně vždy jsou total stupidní) totiž ve výsledku ničí mnohem více, než kdyby tam byly celou dobu totální sypačky.
onDRajs - 29.04.21 11:23:57
Ty skladby mě většinou emočně nijak nechytnou, protože nemají čím. Pár divno-riffů nalepených za sebe, občas fajn, občas vůbec, primitivní rytmika, vesměs slabý zvuk, a to je všechno. Občas se jim urodí něco, co se dá celkem dobře slyšet, ale ta chvíli nastává spíš míň často. Jo, přesně jak píše Franta, o to tu jde hlavně. Ad bicí, poslechnu si Outre a slyším kulhajícího daňka (aspoň kopáky by si mohli zvukově srovnat). Jinak žádné generalizování, i kdybych rozebral skladby do jednotlivých motivů, závěr bude stejný. Mně vůbec nejde o to, aby song měl strukturu typu ABABCB nebo ABBCDDA. Na to, abych v tom hledal dada nebo surrealismus, na to jsou ty riffy moc jednoduché, konkrétní a vlastně úplně banální - to bych hledal něco podprahového spíš ve Wormlust apod., kde ta hudba abstrakcí úplně dýchá. Tady je to prostě tupota s občas zajímavými momenty. Vizuál tu těžce vyhrává nad hudbou. Možná by živě bylo celkově působivější (na albech je to zvuková bída), ale zase nevím, jestli bych se nesmál té krabici na hlavě frontmana ;-)
Franta N. - 28.04.21 17:40:42
Já Portal nechci úplně odsuzovat, minimálně některý desky se dají poslouchat, aspoň jednou za čas. Jen mi to přijde jako hrozně přeceňovaná kapela. Takový poloslepý střelec, co se občas trefí, ale většinou spíš mine. Příměr k dadaismu možná v něčem sedí, ale taky dadaismus chápu jako vymezení se vůči extrémnímu konceptualismu své doby, a spíš jako dobový trolling kolegů umělců než něco trvalého. Což pokud má tohle být trolling příliš vyumělkovaného, zvukově vyčištěného death metalu s pečlivým dávkováním délky sóla apod., tak OK. Prostě vymezení se, protiváha trendu, to taky k umění patří. Ale na poslech mi to nic moc nedá (většinou).
AddSatan - 28.04.21 10:27:59
Nevím, proč by v experimentání básni, nebo v jakýmkoliv jiným umění nemohla hrát roli náhoda. Navíc "náhoda" je stejně jen nepoznaná(/telná?) příčina/souvislost (nebo tak něco). Ale to je jedno - ve vztahu k Portal mi to přijde jako přehnanej příměr, sedící jen málokdy a částečně. Oni to mají (převážně?) promyšlený, jen přemýšlí jinak. Spíš death metalovej surrealismus než dadaismus. Ani napětí, drama, nebo nějakej druh pointy, možná těžce uchopitelný, nebo ne úplně dořečený - což může být i +, mi tam většinou nechybí. A znovu - spíš jsem s tím měl problém dřív, dnes už mi to vlastně až tak divný/neuchopitelný nepřijde (a i dřív to platilo jen pro některý místa a v různý míře atd.).
vanena - 28.04.21 08:39:09
Franta N. : jednak díky za zmínku o minimalismu, v tomhle kontextu jsem o Altarage (Portal) neuvažoval, a dává mi to najednou dobrý smysl. Ohledně náhodného generátoru: takového Morgensterna bys klidně s náhodným generátorem mohl splést, přitom dnes už patří ke klasice... K Portal jsem si hledal cestu hodně dlouho, ale nakonec to beru, jak to leží, jako celky těch alb, jako hozenej kámen, chceš-li, jednotlivé prvky v nich často nedávají smysl
Franta N. - 27.04.21 20:14:22
Proti netypickým strukturám skladeb nic, ale i ty by podle mě měly být vypointované, budovat nějaké napětí, drama. To u Portal slyším málo kdy. Přijde mi to asi tak, jako že experimentální báseň může samozřejmě být hodně netradičně komponovaná, ale pořád experimentální báseň nerovná se náhodný generátor slov a spojení.
vanena - 27.04.21 09:28:15
Já bych měl držet hubu.
tak. :)
onDRajs: Skladby vedoucí odnikud nikam, riffy, které nemají logiku, zoufalý bubeník, blbý zvuk atd. moc generalizační, ale částečně jsem s tímhle (asi až na bubeníka, ten mi myslím nikdy nevadil) u nich taky dřív občas problém měl a možná někdy/e ještě trošku mám, ale z těhle "záporů" se časem staly spíš klady, ta "nelogičnost", svéráznost, bizarnost, částečný (!) kašlání na to, co by skladba/riff/songwriting/zvuk měl/a neměl/a apod. je u nich právě super -
AMEN
AddSatan - 26.04.21 17:35:42
Skladby vedoucí odnikud nikam, riffy, které nemají logiku, zoufalý bubeník, blbý zvuk atd.
moc generalizační, ale částečně jsem s tímhle (asi až na bubeníka, ten mi myslím nikdy nevadil) u nich taky dřív občas problém měl a možná někdy/e ještě trošku mám, ale z těhle "záporů" se časem staly spíš klady, ta "nelogičnost", svéráznost, bizarnost, částečný (!) kašlání na to, co by skladba/riff/songwriting/zvuk měl/a neměl/a apod. je u nich právě super - oni se z těch jejich napodobitelů / derivací / podobných kapel, kteří možná vynikají v jiných ohledech, stejně nejblíž dostali k zhudebnění toho, když se (mj.) Lovecraft snažil popsat "nepopsatelné", že je něco (úhly) "špatně", neeukleidovskou geometrii apod. ... jasně, lze se tomu smát (stejně jako Lovecraftovi), ale ten pocit "nezemskosti" jsem v rámci (minimálně death) metalu u nikoho silněji nezaznamenal. A přitom to pořád JE death metal.
Ale stačí tomu dát pěkný vizuál, nějaký evil koncept a lidi to sežerou a budou za tím hledat velkou filozofii.
Přezíravá mrdka. Ne nestačí. Svojí roli to hraje (a nikdo to nedotáhl dál / líp než oni), ale primárně (ani sekundárně) to kvůli tomu fakt nežeru, možná někdo jo, ale pochybuju. Novej song fajn, na jejich poměry to má i takový bizarně "veselý" místa, jak tam někdo ("The happiest Portal song ever") zmiňuje. Nic extra už od nich nečekám, ale...
Franta N. - 26.04.21 15:41:25
Já bych měl držet hubu (taky to tak berte), ale Portal si pouštím spíš jen pro zasmání. Skladby vedoucí odnikud nikam, riffy, které nemají logiku, zoufalý bubeník, blbý zvuk atd. Přijde mi to prostě celé jako nafouknutá bublina. Ale stačí tomu dát pěkný vizuál, nějaký evil koncept a lidi to sežerou a budou za tím hledat velkou filozofii. Pro mě jsou Portal jen důkazem, kam až obskurní metal může zajít. No nic, bijte mě, už mlčím...
Nebyl bych až tak přísný v odsudku, ale chápu tvůj názor a vlastně mě při poslechu některých jejich věcí napadají podobný myšlenky. Jako třeba "ty bicí, to má fakt být death metal?" Protože hlavně na starších deskách je bubeník fakt slabý. Ale asi nejvíc mě tam nebaví ta kompoziční bezradnost, o které taky píšeš. Ty skladby mě většinou emočně nijak nechytnou, protože nemají čím. Pár divno-riffů nalepených za sebe, občas fajn, občas vůbec, primitivní rytmika, vesměs slabý zvuk, a to je všechno. Občas se jim urodí něco, co se dá celkem dobře slyšet, ale ta chvíli nastává spíš míň často.
onDRajs - 26.04.21 15:01:31
Já bych měl držet hubu (taky to tak berte), ale Portal si pouštím spíš jen pro zasmání. Skladby vedoucí odnikud nikam, riffy, které nemají logiku, zoufalý bubeník, blbý zvuk atd. Přijde mi to prostě celé jako nafouknutá bublina. Ale stačí tomu dát pěkný vizuál, nějaký evil koncept a lidi to sežerou a budou za tím hledat velkou filozofii. Pro mě jsou Portal jen důkazem, kam až obskurní metal může zajít. No nic, bijte mě, už mlčím...
Franta N. - 25.04.21 22:26:16
Mně třeba zlejší než Portal přijdou Mitochondrion. Ne úplně konzistentně, ale některý pasáže u nich jsou totální peklo. U Portal slyším takových pasáží o dost míň. Mám s nimi v zásadě dvě problémy: Jednak určitou rozředěnost zvuku na většině alb, jednak z nich mám často pocit, že neumí moc vypointovat skladbu. Ty vály tak uplynou, některý disonance fajn, některý nic moc, ale nějaký vrchol skladby, kompoziční myšlenku tam často nenajdu, i když se snažím. Když to srovnám třeba s tím, co nahráli Mayhem na Ordo ab Chao (jejich asi nejvíc chaotická a pekelnická deska), tak tam mi ty skladby dávaly větší smysl.
mIZZY - 25.04.21 21:57:53
Jako jasné, individuální vnímání hraje rozhodně roli, ale jestli se bavíme o temném death metalu, tak zrovna Portal mi oproti mnohem strojovějším Altarage přijdou temní až za hrob. Třeba ne úplně na všech albech na první dobou, ale z Outre ta temnota fakt číší. Hned úvodní Abysmill je hodně ouch. Jakoby tě shodila nějaká zmrdská svině do propasti a ty pak nekonečně padal. Každopádně, dal jsem dnes to nový album Altarage a za mě zatím 50/50. Oceňuju noisovej závěr, uvidím, jestli bude fungovat aji opakovaně, ale napoprvé jsem se do toho celkem příjemně ponořil. A v předchozích songích je několik fakt dobrých a valivých momentů s dobrými riffy, které působí docela krutě. Na druhou stranu tam jsou ale zase některé momenty, které působí až tupě. Rozlámanost a nahodilost některých nápadů jim taky úplně nežeru. Jako chápu, o co se snaží, ale třeba oproti tomu, jak to dělají Portal, to na mě zatím nefunguje. Aspoň ne na první poslech. Šanci tomu ale ještě dám, byť mi to přijde poslepované až na sílu (úmyslně), a i vzhledem k (oproti Portal) sterilnějšímu zvuku a větší strojovosti, méně uvěřitelné a bez větší atmosféry. Ale jak říkám, některé momenty tlačí pěkně.
Franta N. - 25.04.21 20:30:59
Hele, věc vnímání atmosféry v hudbě je individuální. Mně prostě Portal vesměs moc "zlí" nepřijdou, neslyším to tam, to v těch Altarage to slyším asi víc. Portal mi často přijdou prostě jako "divnohudba", ale bez silnější atmosféry.
mIZZY - 25.04.21 18:49:43
Tvle, Portal že málo zlý? Jako okay, není to zrovna nějaká nekromancie ani uctívání Satana, ale že by byli málo zlí čtu snad prvně. A třeba takový Outre je fest zlý album. Jinak teda nový album jsem ještě neslyšel, ale obecně samozřejmě Portal > Altarage, a to tak že totálně a na každým albu, i na slabším Vexovoidu. Novej song Portal OK, vinyl objednanej, myslím, že by to mohlo být dost slušný album. I když takovej odstřel jako ION (což je samozřejmě naprosto vynikající album) úplně nečekám, ale já jsem obecně vůči novinkám podobných kapel dost skeptickej. Ty nový Altarage ale teda poslechu, snad taky nebudu litovat času :)
Franta N. - 25.04.21 18:32:09
Tak jsem si teda ty nové Altarage pustil a bylo mi líto času, který jsem tomu věnoval. Zato na nový Portal se těším fest; oko zachutnalo víc než jsem čekal.
No jo, když ty jsi na ten raw black metal, že jo. :)) Nicméně z těch dvou kapel (Altarage a Portal) se mi Altarage líbí asi víc. Portal mi přijde málo "zlý", celkově jsem nikdy nerozuměl těm jejich charakteristikám jako "zhudebnění pekla" apod. Svoje momenty hlavně na některých deskách mají, ale úplně moje kapela to není.
Dalihrob - 25.04.21 13:36:19
Tak jsem si teda ty nové Altarage pustil a bylo mi líto času, který jsem tomu věnoval. Zato na nový Portal se těším fest; oko zachutnalo víc než jsem čekal.
Franta N. - 24.04.21 01:10:19
Recenze už je ve frontě, taky se mi to dost líbilo, poslední vál je hodně sebevědomej :) .
Přesně tak, poslední skladba je celkem frajeřina. 12 minut nebo kolik stejný kytarový distorze s drobnými obměnami zvuků na pozadí byl hodně odvážný tah, protože to snadno mohlo skončit jako úplná ptákovina. Ale tady se to povedlo, ten efekt navozování jakéhosi temného meditativního transu funguje. A celkově ta deska je dost dobrá. Oproti předchozím přidali víc vrchních linek, co dělají občas pochmurný blackový melodie, občas dokonce cosi co připomíná kytarový sólo, a konečně to nezní jen jako fajn podklad, nad nímž by ale mělo hrát něco dalšího. Což byl můj problém s předchozími nahrávkami. Chvíli jsem si musel zvykat na zvuk bicích, ale nakonec OK, dělá to takovou odlidštěnou, strojovou atmosféru. Za mě celkově super.
vanena - 23.04.21 20:16:07
Asi ještě víc se mi líbí nová deska Altarage, za mě nejlepší věc co zatím vydali, hodně zajímavý poslech.
Recenze už je ve frontě, taky se mi to dost líbilo, poslední vál je hodně sebevědomej :) .
Franta N. - 23.04.21 15:07:24
Mně to zní docela dobře. Ne všechny desky Portal se mi líbí, u některých mi vadí řídký zvuk (absence tlaku), ale tohle zvukově patří k tomu lepšímu od nich. Asi ještě víc se mi líbí nová deska Altarage, za mě nejlepší věc co zatím vydali, hodně zajímavý poslech.
vanena - 23.04.21 14:03:56
bude to dobrý. lepší než ion.
brutusáček - 22.04.21 18:34:09
ty jo...jeden track kukačky nedělá, ale ION byl trošku víc šleha, tohle mi zatim zní jako zrychlený Outre, ale jako neni to špatné :)

Zkus tohle