X-Mass festival 2002 - SIX FEET UNDER, MARDUK, IMMOLATION, KATAKLYSM, HATE ETERNAL, IMPALED NAZARENE, MACABRE, RAGNAROK, ANTAEUS

report

 
 
Pátek 13.12 byl svátkem pro všechny věrné služebníky kovu tepaného černotou, smrtí, temnotou a možná trochu i tvrdým jádrem, ale to jen v případě jedněch zástupců a jen jednoho jejich výstřelku. Každopádně se z České Republiky vypravila početná výprava příznivců zmínivších stylů směrem na Zwikau v autobusu s agenturou Ozzy a Potkan + pár dalších nadšenců (mezi nimiž byla i má maličkost), kteří přijeli na místo ďábelského sletu vlastní dopravou.

Koncert samotný začínal v 18:00. Náš plánovaný příjezd cca. 1 hod před začátkem akce se samozřejmě nepovedl (proč asi Shindy?), takže jsem dveře Alarm klubu otvírali až v nějakých 18:40 a tím jsme promeškali první pány na holení, francouzké black metalisty ANTAEUS. Trochu mě to sice mrzelo, poněvadž jsem s nimi nedávno četl celkem zajímavý rozhovor, ale holt se již nedalo nic dělat.

Do sálu přicházím v polovině setu RAGNAROK a než se vůbec stihnu rozkoukat je Ragnaroku konec. No ani ty 3 songy jež jsem zběžně zhlédl mě však nepřesvědčily, že by tito němci měli být něčím výjmeční. Prostě jen splynuli jako druhá předkapela večera. Nebyl to průser, ale rozhodně nic světoborného… zkrátka lehce komediální black metal. Po skončení jejich setu jdeme zkontrolovat merchandise zastoupených kapel a věru je z čeho vybírat. Po chvilce klábosení zjišťuji, že už naklapali na pódium miláčci MACABRE a hned první peckou Dog.Guts z kolekce Dahmerových ukolébavek potvrzují, že jejich nové obrození na scéně není jen plácnutím do prázdna jako v případě Grave, Unleashed, ad., ale že jsou stále stejně svěží, nápadití a umí si hudbu řádně užít a zároveň(což jsou v jejich případě nádoby spojené) i pobavit publikum. Samozřejmě došlo i na kultovky ze , stejně tak jako na hity z Dahmera. Převelká škoda, že měli k dispozici jen nějakých 25 minut jimiž sice diváky dokázali dostat do varu, ale mít ještě takových 15 minut navíc, tak začne tančit celý Alarm…

Následující IMPALED NAZARENE toho nepředvedli věru mnoho…Dokonce bych řekl že téměř nic. Kapela oblíbená především pro alkoholické ekvilibristiky svého frontmana Miky byla střízlivá a tím pádem vyprchalo její veškeré kouzlo. Přiznávám, že jsme sledoval jen nějaké 3 songy a pak znuděn odcházím. Punkové pojetí black metalu ve mně nenechalo mnoho zážitků, ač jsem IN v době Suomi Finland Perkele Finland poslouchal. Vyzdvihnout by se snad dal charismatický projev Miky Luttinena, ale to je tak vše….

Po odchodu Luttinovců příchází drobná přestavba pódia(vše bylo skvěle zorganizováno, takže prodlevy mezi kapelami byly maximálně 15 minut), kde se začínají chystat plachty s obalem desky King Of All Kings a každému zasvěcenci je jasné že nemůže přijít nic jiného, než první z vrcholů pátečního večera, tornádo s názvem HATE ETERNAL. Jejich set odstartovalo intro z novinkového disku, intro s hrdým názvem Our Beckonings. Většina nenávisti chtivých očekává první a titulní vál Krále všech Králů. Ale chyba lávky panové a dámy. Valí se na nás poslední šleh Power That Be, jež disponuje výtečnými chytlavými riffy a skvělou gradací. Od začátku je cítit ohromné nasazení a energie se kterou svou muziku doslova rvou do publika. Jedinou výtku bych mohl mít ke zvuku, který se občas pěkně slíval a některé songy byly poznatelné třeba až od poloviny, stejně tak u bicích Dereka Roddyho šlo především o hru kopáku, které byly extrémně vytažené, což bylo dost často na úkor činelů a přechodů. Převelká škoda, protože to co tam ten pán předváděl rukama si zasloužilo mnohem větší pozornost. HE hráli především z novinky, ale samozřejmě neopomněli připomenout hity z Conquering The Throne. K mému velkému žalu však nezazněla kultovka Spiritual Holocoust, jež nemá na svědomí nikdo jiný než Doug Cerrito, jež dělal Eriku Rutanovi společnost na předchozí desce a před tím nějakých 10 let tvořil nedílnou součást kultovních Suffocation. O vokály se dělil Eric se svým soukmenovcem Jaredem Andersonem a nutno říct, že z Jaredova vokálu prýštilo větší charisma, nehledě na to, že Rutanovi hlas na konci setu selhával.
Celkově se ovšem jednalo o naprosto démonické vystoupení, které nemohlo nechat nikoho na pochybách, že HATE ETERNAL jsou death metalovou veličinou. Vrcholem a pomyslnou třešničkou na dortu byl duet Jareda a Erica v titulce King Of All Kings, kde oba ječí přes sebe. To běhal mráz po zádech. Skvělé zážitek. Něco tak intenzivního se nevidí každý den.Jak říkal Shindy, tady je cítit rozdíl mezi sypáním.cz a sypáním.com. Klobouk dolů!!!

Následníci KATAKLYSM měli po takovém uragánu hodně těžký úkol. Musím se přiznat, že mě ten večer rozhodně nepřesvědčili…Bubeník byl nepřesný, kopáky mu lítaly až běda a celý set hráli pomaleji, než jsem zvyklý slýchat při dýcháncích s Temple Of Knowledge. Jasně. Vím, že znovu přibrali bubeníka ze Sorcery, ale to je neomlouvá! V nových písních byla cítit pachuť black metalu, což v případě Kataklysm nevyznívá k dobru věci, navíc bez Houda už to není zdaleka ono. Pravdou však je, že většina německých fandů na to měla jiný názor a Kataklysm si řádně užila. Vrcholem nevkusu bylo, když do jednoho songu z Tempe of Knowledge(v němž alespoň já cítím jakýsi mystický podtext) začal hrát bubeník tuc, tuc, a zpěvák pokynul na fandy, nechť s ním pějí hej, hej, hej, hej. Ne, Kataklysm býval o něčem jiném a tuhle tvář já odmítám!!!

IMMOLATION přišli, ukázali a zvítězili. Naprosto strhující výkon, což je však v jejich případě standardní. Všichni samozřejmě přišli v slušivém, tmavém úboru, jak obskurní zákony káží. Čerpalo se především z novinkového disku Unholy Cult, ze kterého přehráli vály:Of Martyrs and Man, Unholy Cult, Wolf Among The Flock, Bring them Down, Z předposlední Close To a World Below zazněla vynikající dvojka Fotře, ty nejsi můj Fotr. Vzpomínkou na starší tvorbou byly hity Into Everelasting Fire, kde si Rob řádně užil tu šílenou pískačku v prostředním riffu a nosná Can You Hear Us Death To Jesus. Žel nezazněl ni jeden song z přelomového Here In After, což jim tedy dlouho nezapomenu.V hudbě Immolation je cítit pocitovost Morbid Angelu, ale dovedená do úplně jiných dimenzí. Je ta jako procházka komnatami, kde každá místnost je ještě tmavší než by jsme čekali. Stejně tak je to i s riffy Immolation. Opět bylo slyšet, jak pan Vigna přesně ví, jak daného pocitu dosáhnout a je si naprosto jistý tím, co dělá… Samozřejmostí byla liknavost německého obecenstva. Holt hudba Obětavců není pro každého. Většina publika jen stála s otevřenou pusou a jelikož si nemohla napočítat refrén, tak prostě nechápala. Zřejmě i to byl důvod poměrně slabé odezvy. Na druhou stranu koho Immolation zaujali, ten jim podlehl úplně a naprosto. A to také šlo.

Po tomto druhém vrcholu večera nastala větší přestavba pódia a zhruba za 20 minut nastoupilo komando pomalovaných bubáků MARDUK. Otevřeně přiznávám, že jsem viděl jen 2 songy, takže jen zkratkovitě. Kvalitní zvuk, kvalitní vystoupení, výborný nový bubeník. Zaslechl jsem nějaké hitovky z Panzer Division Marduk, které byly rozpoznatelné šílenou sypanicí, jinak ale nemám příliš přehled z kterého materiálu čerpali nejvíce. Pro fanouška black metalu to mohl být skvělý zážitek. Já jsem se až tak nebavil.
A jdeme do finále. Po nejdelší přestavbě pódia, přichází hlavní hvězda večera SIX FEET UNDER a hned je jasné, na koho čekalo nějakých 80% německých fandů. Chris Barnes, alias vyhulený Al všechny vítá a začíná jedničkou z Warpath, War is Coming, následuje Death or Glory, ze stejného disku a pak již vše jede jak na běžícím pásu. Samozřejmě mají výborný přehledný zvuk, ale nazvučit hard rock dnes umí každý ňouma, takže by byla spíš ostuda, kdyby tomu tak nebylo. Blok SFU trvá nějakých 60 minut a po 2 přídavcích, jež si ještě německé publikum vyřvalo je definitivní šlus.

Závěrem bych snad jen doplnil že se na koncertě sešlo okolo 1100 fandů, což je na dané poměry rozhodně slušná návštěvnost. Prostě když je dobrá sestava, tak se dá i v Německu uspořádat rentabilní koncert. 

Vložit komentář

BIZZI - 08.01.03 13:44:21
myslite posledni countryMacabre? ;)
goRRRe abRRRo - 02.01.03 10:37:58
macabre je vyjimka, snad je nechces srovnavat s homokladama impaled???
Violet - 01.01.03 23:34:07
hele, a Macabre je jako co? Snad ne ded medl... To je punk jak noha!!! A jaky byli!!!
goRRRe abRRRo - 01.01.03 20:00:16
TY JZDMANE, SES GUMA PUNKERSKA
Milda - 27.12.02 21:31:20
stačej ty jeho pózy a je to poznat....
Vlakin - 27.12.02 03:22:23
Byl jsem ve Vidni a tam I.nazarene totalne zavladli!!!oni za to nemuzou,ze fialka,jzd vimperk a dalsi neposlouchaj punk.jinak macabre,hate eternal super!!!z immo se neposiram(jako nekdo),ale byli v pohode.Marduk-zpevak jako lada krizek rizlej santaklausem,sranda.Kataklysm docela ok,ale videl uz jsem je v lepsi forme.A 6fu asi jako ve zwickau-super zvuk,dobrej vykon,ale chris je prej fakt dement.
Čenich - 22.12.02 13:29:28
BYLO TO SLUSNÝ AZ NA RAGNAROK,MACABRE,IMPALED NAZARENE!! JINAK 9 KAPEL ZA VEČER JE NECHUTNĚ MOC
radala - 22.12.02 13:06:52
asi to bude tím zvukem.... jinak nevím, co jsou koberce, ale výraz kopáková autorita je zupa :))) jinak mám samozřejmě na mysli Hernandeze a alba Failures a close to... no nevím zase sem si to poslech a připadne mi jako talent, kterej necvičí, nebo hodně cvičící antitalent
Violet - 22.12.02 11:08:45
nezda..je jeasne, ze to nerni kopakova autorita jako napr. Commando Sandoval nebo Dave Curloss, ale ty kopaky ktre tam hareje mimo nejsou....Konec koncu tam ani moc kobercu nema...
radala - 21.12.02 13:00:48
jeden dotaz na deathmetalové a bubenické autority (BiZZ, Vio, Gore, M2B): nezdá se vám bubeník z iMMo taky trochu mimo? ne že by byl tak špatněj, má zajímavej styl, ale ty kopáky taky nejsou nejpřesnější, možná je to zvukem... jen by mě zajímal váš názor.
goRRRe abRRRo - 20.12.02 18:52:25
pico, hate, immo a macabre vrazdy, zbytek homo hak cyp
k.eight.a - 19.12.02 08:29:55
BZZ: Na Ch.M.B. bych ji rad vzal, ale jede se mno kytarak (Radek - ten dobrej :o))) BTW: Je to jeji soused... Asi bych nesehnal spani pro 3 lidi, a treba by se to zvrhlo, ze bych tam byl za křena. Stejne tak tobe nekoho predstavit, hned bys ji ojel... (Coz ja bych tak rad :o)))
biZZa - 18.12.02 23:09:54
k8: zapomen na to a vem ji s sebou na CH.M.B., ja ji neco predvedu, s tebou bz to vzhralapcx: smila neni treba ;))) ;)) ;)
pcx - 18.12.02 17:38:34
Van den PLAZZ?
pcx - 18.12.02 17:38:01
jo, zapomněl jsem na smajleeg
pcx - 18.12.02 17:37:47
ZZ: důrazně protestuji proti mojí diskvalifikaci v této soutěži, je to čestné a sportovní, za což byste se měli stydět...
k.eight.a - 18.12.02 11:44:59
Jo! Myvam pak hrozny schizy... Moc premejslim o uplnych picovinach (jeste vic nez normalne) a nesoustredim se na to na co bych mel... a v neposeldni rade me to "vymastuje". 16 RULEZZ! - prave ji prevychovavam na metalacku... Uvidime jak to pujde :o))) PS: Pujcil jsem ji ten nejpristupnejsi metal, co jsem nasel doma - Vanden Plas a Rhapsody...
bizzi - 18.12.02 09:50:09
Mosh: ;)))))budiz k nim pripocteny i preklepy, nejen hrubky
mosh.2.bleed - 18.12.02 09:30:01
a nemoch bych dostat nějaký body zadara? víš jak na tom s tou češtinou sem, takhle nemám šanci...
bizzi - 18.12.02 09:10:44
NEVZTAHUJE SE NA PCX A MARTINA ;) NEMÁ CENU JE OBDAROVÁVAT CDS A NAJÍT CHYBY BY PRO NĚ BYLO PŘÍLIŠ SNADNÉ ;) VYMYSLIM TŘEBA NĚCO SPEŠL
mosh.2.bleed - 18.12.02 09:10:08
ty když se spálíš tak si TO posereš? fekál!! šestnáctky rules, hlavně hiphoperky...
bizzi - 18.12.02 09:08:53
OK, TÍMTO TUTO SOUTĚŽ VYHLAŠUJI OFICIÁLNĚ. CENA: NĚJAKÉ CD, VYBERETE SI. PIŠTE NA MŮJ MAIL NEBO DO DISKUZE S PŘEDMĚTEM SOUTĚŽ!!!
k.eight.a - 18.12.02 09:03:07
:o))) Ne, o 4 vic... Uvidime na Besidce... Hlavne nenos huleni, nebo si to zas poseru :o(
BUgsBUnny - 18.12.02 08:42:20
Kejte, tys měl rande s mladou kočičkou??? Zase dvanáctka???
Violet - 18.12.02 01:12:09
tak uděláme soutěž, kolik chyb jste tam našli? Já to ještě nepočítal, ale rád si to od vás vyslechnu...
Violet - 17.12.02 18:24:44
jo vim to, te chyby jsem si vedom.sorry
VALLHALA - 17.12.02 15:55:01
JA NEPIJI TO TAM BYLI JINI KABRNACI;STRAPACI;TROCHU JSME DALI V BUSU;ALE TAM JEN KULTURA A SYPANI MADE IN USA:::::::::
k.eight.a - 17.12.02 15:54:07
Jo! Stale cekam na propirani "sypání.cz a sypání.com" a reakce na muj prispevek... :o)))
k.eight.a - 17.12.02 15:39:45
Jo! Stale cekam na propirani "sypání.cz a sypání.com" a reakce na muj prispevek... :o)))
schweinzero - 17.12.02 15:28:15
jo, a ta anketa je zmanipulovaná, páč jsem si popletl tlačítka, takže jsem odhlasoval, přestože jsem vůbec nechtěl. hanba zmanipulovaným anketám na marastu! :)
pcx - 17.12.02 15:16:04
VIO-LENT: hele, nejsou RAGNAROK aus Norway?
pcx - 17.12.02 15:15:41
Dlouho zotavovat... to ses zse tak ožral?
VALLHALA - 17.12.02 11:08:24
Z TOHOTO KONCERTU SE BUDU JEŠTĚ DLOUHO ZOTAVOVAT.HATE ETERNAL A IMMOLATION BYLA TOTÁLNÍ ŠLEHA.A JEDEN Z KONCERTNÍCH VRCHOLŮ TOHOTO ROKU,PRO MĚ URČITĚ....
mosh.2.bleed - 17.12.02 09:34:26
milda: já se těch impaled nijak nezastávám, je to demence, ale docela to šlape a ani mi to jejich crustování nepříde jako ňáká přehnaná póza. ale sračka to je..
bizzi - 17.12.02 09:22:24
myslim, ze Chris by mohl byt otitulovan DEMENT ROKU, protoze jestli X-Mass nemohl byt u nas v Czech jen kvuli tomu, ze si nemoh v klidu prevest hůlo, tak k tomu uz zadna. vubec to neni hudebni fanda, jen vyhulenej kreten, kterej nestoji za to, aby ho nekdo poslouchal. nedela to z lasky k hudbe, ale... doplnte si sami.jinak, Violko, super repík, ale trosku bych uvital gramar ;)
Milda - 17.12.02 09:15:44
IMpaled Nazarene - znám jen z desky a viděl jsem pár klipů - ale podle mě to jsou jedni z největších sráčů co současná scéna nabízí.... hudba na hovno , k tomu ještě totálně dementní názory.....
bizzi - 17.12.02 09:14:06
kdyby si precet zacatek..
mosh.2.bleed - 17.12.02 08:52:11
ignorace antaeus a ragnarok neúmyslná..
k.eight.a - 17.12.02 08:49:08
Ja jsem dal prednost rande s mladou kockou, a teprve uvidime, jestli to byla dobra volba... Hlaska sypáním.cz a sypáním.com RULEZZ!!! Skoda jsen ze jsi to tam vic nevysvetlil, docela bych se v tom porochnil :o))) Kazdopadne dobry report (Az na ignoraci blackovych smecek...)
mosh.2.bleed - 17.12.02 08:44:03
proč tomáši neosvětlíš jak že to bylo s tím x-massem v čechách? jen do něj, do zmrda arogantního!! nebo jak si náctiletý ožralý německý "tanečník" vybral ke svému tanečku toho nepravého a z podpódia ho museli odtáhnout jeho neméně debilní kamarádi.. jedna přesná pěst na spánek a byl klid.. macabre super, immolation nejlepší. impaled se mi docela líbili, oni v sobě ty crust/punkový kořeny maj, takže to ani nezní ňák trapně, a von ten starej primitiv syrovej black má k punku dost blízko.. ale nepůsobili moc sehraně, basák/kytarista se furt otáčeli na sebe i na bubeníka... basák byl vůbec idiot, punker co furt potřeboval plivoat, opírat si nohu o odposlech a dělat machra přitom byl fakt mizernej.. hate eternal trochu zklamání, díky zvuku, tedy hlavně ve předu to nebyl ze strany kytar žádnej tlak/mohutnost, ale protože tupači 6fu a marduk měli svý mega bicí nahoře, zatímco pro zbylé kapely byly jen takové "malé sonorky" hned zkraje pódia, měli jsme roddyho téměř na dosah ruky, což bylo takovou kompenzací..kataklysm sem vůbec neviděl, marduk šou jak sviň, na 6fu mohlo pařit tak 300-400 lidí, pěknej kotel, němcům to ke štěstí stačí. chris byl kokot.. ".. hej madrfakři, zčekujte tenhle song.." pak se votočí k obřím bicím a jako že jen tak si zabrumlá, ale pořád do miku ".. ale stejně na vás seru..."... vojs krutej, jinak krutej debil.

Zkus tohle