ULCERATE, WORMED, GIGAN, SOLACE OF REQUIEM, DÉPARTE

report

Viděli jsme koncert v sestavě, která se tu už jen tak neukáže.

Hodně lidí mi říkalo, že 9. prosinec má v diáři už dlouho zaškrtnutý. Aby ne, takováto sestava kapel notně šlapající do současné extrémní muziky se do naší domoviny dostane přetěžko. Všechny kapely sice mají v záhlaví deathmetalový žánr, každá z nich ovšem na něj nahlíží z jiného úhlu. Ukázaly tak, že smrt kov se dá dělat na sto způsobů a pokaždé jinak.

Vlivem zpoždění dorážíme až na Gigan a tušení mě nezklamalo. Ve Vopici je plno (dorazilo cca 140 platících diváků), kamna hřejí, lidé se baví a koncert už je v plném proudu. Hned z fleku můžu říct, že strach z prostoru Vopice se ukázal jako neopodstatněný. Zvuk v klubu, v němž se v minulosti odehrála hlavně řada grindcorových akcí, se totiž postupem času neustále zlepšoval a obavy ze zahuhlané koule byly nakonec liché. Stesky ze skomírajícího Black Psa jsou tytam, na Vopici je třeba ocenit možnost odstoupit doleva na stupínek; to v případě, že člověk má už toho sonického přetlaku dost. Prostě taková koncertní alternativa tlačítka „mute“ na CD přehrávači.

Zpět ke GIGAN. Je až s podivem, jaký jejich disonantní nářez a srážka Gorguts s Hate Eternal má u publika ohlas. Nelibozvuk, atonalita, disharmonie, psychedelie a tak dále, prostě vše, co by teoreticky mělo spíš odrazovat, naopak lidi vtahuje, pohlcuje a Gigan zobou z ruky. Naživo se původní trio rozrůstá o basáka, hlavní slovo však na pódiu mají neobvyklé praktiky kytarového principála Erica Hersemanna. Theremin je sám o sobě hudební nástroj z kategorie „nevídané“, ale když se jeho zvláštních vlastností využije v death metalu, tak to už je fakt okraj okraje. Eric tu a tam kolem něj krouží rukama, jakoby ho zaklínal. Jenže čárymáryfuk a je konec. Obecenstvo chce víc a tak si vykřičí ještě jeden přídavek a pak už je definitivní šmytec. Pro mě osobně Gigan řekli vše podstatné na debutu, další dva počiny mají ve zkoumání „skřípajících struktur v železničním tunelu na LSD“ trochu rezervy, ale i tak se jedná o vysoce originální soubor. A naživo to dokázali.

Další páni na holení, američtí SOLACE OF REQUIEM, představovali černého koně koncertu. Když jsem se nedávno seznamoval s jejich letošním albem Casting Ruin, málem mě při prvním poslechu trefil šlak. Vysokorychlostní nathrashle nadrbaný death s občasným dotykem prstů na klávesách mě hodně překvapil. Vystoupení však poznamenaly technické problémy s bicí soupravou, konkrétně s triggery, které ne a ne naskočit. Solace of Requiem tedy po zdlouhavém úvodním čekání tedy nakonec spouští bez nich. A od začátku je jasné, že bez triggerů metalu pšenka nekvete. Valící se brambory a lo-fi šestistrunka odradí, ale ansámbl tohle negativum překonává nasazením a spokojeným rozmarem. Přemýšlím, kam přesně tuhle bandu zařadit. Rychlost mají až originovskou, kytarově jsou nadrbaní třeba jako Psycroptic, některé riffy svým schizofrenním pokroucením připomínají novější Abigor. Někdy se ale zabrousí do starého dobrého BDM a zvraty se kapela inspiruje u matadorů Deeds of Flesh. Celkově vzato ovšem kvartet i přes špatný zvuk (nejhorší ze všech) a kratší set předvedl podařený koncert.

S nástupem madridského kvintentu WORMED se mění dvě věci. Zaprvé, trsaného thrashingu ubývá na úkor brutálních kil. A zadruhé, vesele se triggeruje (metááál!) a kvalita soundu jde nahoru. Ano, partička razí brutal death technického střihu a jejich produkce povážlivě zhutní. Když kapela otvírá své představení staršími věcmi, jde ještě o tradičnější brutálek á la druhá strana Atlantiku. Jak čas postupuje, skupina představuje materiál z loňského Exodromos, kde se ukazuje už v jinším světle. Kapela se zřetelně inspiruje u kvapíkářů Cryptopsy a jejich neuchopitelnému pojetí zvratů. Také jsem si během koncertu Španělů vzpomněl na naše Alienation Mental v období Ball Spouter. Jenže, má to háček. Kytaristé sice sází jeden zběsilejší riff za druhým, skladby mění každou chvíli výhybku jako neposedný vlak TGV, ale něco tomu chybí. Mezi nedostižnými Kanaďany a Wormed je dělící čára hlavně co se týče kompozice. Než o písně jde spíš o konglomerát nápadů (byť dobrých) naházených za sebe bez výraznějšího pojítka. Je škoda, že skupina nedává větší důraz na repetici některých nápadů, písním by to určitě prospělo. Mně osobně rovněž odrazuje stereotypní kvíkot Phlegetona, který bandu sune do rutinních BDM kanálů. Co se týče vystoupení samotného, živě to zní hodně přebasovaně, kvůli čemuž zanikají výšky a kytarové melodie. Problémy nakonec řeší špunty a zvuk je jak z cédéčka.

Tak a to nejlepší nakonec a důvod, proč drtivá většina publika do Vopice dorazila. Když u nás hráli ULCERATEpoprvé, předvedli jen čtyři kousky a za 25 minut balili fidlátka. Teď měli na prezentaci více než dvakrát tolik času. Netrvá to dlouho, trio spouští a na hodinu se celý svět smrskává jen na mikrokosmos bezútěšnosti, chmur a vnitřních běsů. Ansámbl dokáže vytvořit hustou atmosféru, v níž si ruce podávají Immolation s Neurosis, bez problémů i ve třech, vydatně jim k tomu pomáhá zvuk, který nemá mnoho slabin. Ulcerate hrají hodně z loňské desky Vermis – zazní Clutching Revulsion, Weight of Emptiness (dle mého gusta nejslabší kus z desky), Confronting Entropy s ultimátním, zamotaným závěrečným riffem a k mému potěšení vynikající Await Rescission, která Vermis nekompromisně ukončuje. Z Destroyers of All se hraje povinná Dead Oceans, Cold Becoming a z alba, které určilo směr, kterým se Novozélanďané ubírají až dosud, zazní k výskotu obecenstva titulní Everything is Fire a Caecus s infernálním úvodem, který spaluje řepy došlých mániček. Stojím před basákem Paulem Kellandem, jehož expresivní řev živě bere dech měrou dvojnásobnou. Barva jeho hlasu je sice neměnná, ale jakékoliv změny výrazu by monolitu hudby Ulcerate dle mého spíš uškodily, než přidaly. Nemůžu samozřejmě opomenout na motor kapely, na nějž se rozplizlé struktury nabalují, bicmena Jamieho Saint Merata, na něhož se určitě přišla podívat většina příchozích. K němu není třeba cokoliv psát, jeho nápaditá hra je prosta jakékoli nepřesnosti, nebo nedejbože chyby. Parádní koncert tak narušují v podstatě jen dvě věci – motající se nalité individuum v kabátu, které bezduše vráželo snad do každého a absence druhé kytary. Byť se Hoggard snaží sebevíc, nepomohlo by mu ani stát se Johnem McLaughlinem s dvoukrkou kytarou. Hudba Ulcerate je v principu postavená na proplétání, vzájemném doplňováním a komunikaci dua šestistrun a v tomhle ohledu je chybějící jedna polovina sakra znát. Některé nápady se kvůli tomu hodně proměnily, některá místa vyznívají neslaně, někde (např. v tišších momentech) to zas tolik nevadí. Kdo viděl skupinu před necelými třemi lety ve čtyřech, může srovnávat.

Shrňme to. Když doznějí poslední tóny Confronting Entropy, Ulcerate sklízí zasloužený hromový aplaus. Loučení, sklízení, balení, na druhé straně tříbení dojmů. Ale ty jsou jasné. Viděli jsme koncert v sestavě, která se tu už neukáže. Pořadatelům patří velký dík za skvělý zážitek.

Vložit komentář

mIZZY - 01.05.15 13:28:29
Ha, Cigán jako headliner! To zní jako plán!
brutusáček - 01.05.15 12:48:10
10.10. gigan, syk, perfecitizen modrá vopice
LooMis - 23.12.14 11:24:32
a tak jo, taky si sem něco přisadím :-) Departé - poslední skladba a půl, docela hodně mi to přišlo á la Ulcerate Gigan - výborný, hutný psycho jako z desek, bubeník super Solace Of Requiem - jak jsem si před koncertem říkal, že to může být hodně zajímavé zpestření, tak živě tuctovej bubeník, slabej vokál, slabej zvuk, takže celkově největší slabina koncertu s jednou dobrou skladbou na závěr Wormed - pro mne nejlepší kapela večera s nejlepším bubeníkem, který na rozdíl od Ulcerate netvořil jen peklo, ale dokázal neuvěřitelně rytmicky pepřit skladby, super space kytara, vokál trošilinku časem brzdil stále stejným projevem, ale tak nějak to tam vcelku i sedí, takže proč ne... Ulcerate - taktéž bez chybky, ale Black Pes měl uhrančivější atmosféru
irdzi - 20.12.14 13:45:43
Wormed jsem viděl potřetí (kdysi dávno black pes a minulej rok obscene) a pokaždý to bylo super. Tentokrat ještě lepší než na OEF (už tam to pro mě byla jedna z nejlepších kapel). Od Gigan jsem dostal přesně co jsem čekal a překvapil mě drummer. Hooodně dobrý. Ulcerate mě taky oproti předchozím kapelám přišli především ze začáktu trošku moc nečitelní, ale časem se to zlepšilo. Ono je to trošku nečitelný i z desek, takže se vlastně nebylo čemu divit. Na místě jsem si to vysvětloval i tím, že se přehodily komplet bicí, který byly za těch pár vystoupení super nazvučený a začínalo se vlastně od začátku... Za mě osobně tyhle 3 kapely byly všechny stejně dobrý. Bubeníci mi přišli parádní tak nějak všichni - každej jinak, ale každej hrál neuvěřitelně(stejně jako celý kapely)... Departé hodně zajímavý a SolaceofRequiem nejvíc old school z celý akce... Celkově velká spokojenost a naplněný očekávání:)
Leif - 20.12.14 11:07:30
Gigan a Wormed maximální zážitek, Solace celkem sympatický, Ulcerate bohužel pro mě jen poloviční - kytaru jsem sotva slyšel, zvuk splýval a chyběly mu výšky a průraznost, ale bicí megamasakr, to zas jo. Nevím no, jiní to slyšeli perfektně, asi jsem stál na nešikovném místě, neb k Ulcerate jsem se přemístil.
brutusáček - 19.12.14 09:37:59
Départe pro mě byli takový slabší odvar ulcerate, když se zapracuje na vokálu tak by to mohlo ještě víc šlapat. Na Gigan jsem se hodně těšil a přišlo mi že to aspoň zezačátku nemělo koule kytara ze začátku tak nějak zněla a nezněla. Pak si to celkem sedlo a už to z toho lezlo. Requiem za sen asi netřeba hodnotit, asi technický problémy bych nikomu nepřál, ale mi to nevadilo, časo co pak hráli mi bohatě stačil. Wormed ultratlak, nedalo to pomalu ani možnost se vydechnout, byla strojovna jak svině. Trošku se mi slívali ty samply na začátku skladeb ale to byl detail. No a Ulcerate megamasakr, pro mě to letos odstřelilo všechny dosavadní koncerty na druhou kolej. Merat je bůh, zbytek super. Jestli druhá kytara byla samplovaná nebo jetá do smyček nevím, ale to pro mě nemá asi ani význam řešit, takhle jak to prezentují ve třech tak jsem s tím naprosto spokojenej. Slabinou byl možná větší důraz na skladby z Vermisu, oproti starším deskám, byť to ale bylo logický že. Na druhou stranu zvolili pro mě ty nejoblíbenější/nejlepší vály. Zvuk naprosto super a hrdě můžu říkat, že já se zvuku na ně nebál, vopice umí. Everything is Fire! Mínus akce byla zahulenost podniku, asi je to tim, že na metal do klubu už moc nechodím (měknu) a víc navštěvuji akce kde se už primárně nekouří, tak jsem zvyklý na jiný vzdoušek. Vopice je malý klub a jak trefně poznamenal Add_Satan pro ty kapely, který jsou v těsném kontaktu s lidma to asi nebude asi taky ideál.
AddSatan - 15.12.14 20:22:05
Gigan dobrý, ale čekal jsem to lepší, chyběl mohutnější, hutnější zvuk - zvláště kytary, po dlouhý době jsem měl pocit, že je to nějak potichu, přišlo mi to i nějak míň psycho/schizo, možná i druhá kytara by prospěla a škoda, že nedali Beneath the Sea of Tranquility, theremin a nějaký variace na něj už dneska používá kde kdo, ale tak fajn no :). Z debutu bylo Still Image Symphony a z poslední Influence Through.. jinak vlastně ani nevím... trio už dlouho není původní, bubeník loňský (?), vokalista a basák až letošní. Wormed super, zvuku bych nic nevytýkal, hutný i čitelný, ono se to chtělo přesunout doprava před kytaristu, válcovalo to výborně, triggery sice byly, ale přece jen ty bicí zněly přirozeněji než z desky, kvičení mě bavilo tak 2/3 setu, pak už taky moc ne no... tyhle brutality moc nevyhledávám, ale bavili mě až překvapivě, i kompozičně mi přijdou ok. Ulcerate vražda, na Hellfestu měli teda mohutnější zvuk, bicí ničily ještě víc, koncert v Black Psu mi zase přišel asi atmosféričtější/temnější (i kvůli prostředí, světlům atd.), tentokrát se úplně nedostavily "zimomriavky", ale zase to na mě působilo víc "nářezově" a zvuk celkově možná i nejčitelnější z těch tří setů co jsem viděl. Ad druhá kytara - on jí Hoggard celkem slušně suploval, chvílema jsem podezíral až samply, ale asi si to fakt vždycky předehrál, hodil smyčku a hrál další - samozřejmě jen kde to stíhal, všechno neuhrál, ale nijak zvlášť mi to nevadilo... snad ani Ondrajsovi to nepřišlo "na píču" :) (když vzpomenu třeba na Origin, tak tam mi absence druhý kytary vždycky vadila víc) a opět se vyplatilo nestát před basákem, ale přejít spíš doprava :) ... Weight.. mě tentokrát taky nějak nebavila (v létě mi kupodivu sedla) a končit se má prostě s Everything... pak už je každá další skladba "navíc", byť je Confronting.. super.

Zkus tohle