ORANSSI PAZUZU, COBALT, DEMIMONDE

report

Tupí a primitivní Cobalt sofistikované headlinery roznesli na kopytech.

Trojice nápaditých metalových kapel se na jedné akci moc často nesejde. Zejména příležitost vidět Cobalt byla opravdu výjimečná, ale zároveň právě u nich bylo možné si od živého provedení slibovat hodně. Oranssi Pazuzu si u mě měli napravit reputaci po dávném rozporuplném vystoupení na DBE a u Demimonde jsem byl prostě zvědavý, jak jejich poměrně komplexní tvorba vyzní naživo. I když je trochu zvláštní chodit na kapely 15, 10 a 5 let poté, co byly opravdu aktuální.

DemimondeDemimonde živé hraní překvapivě sedlo, byť se při něm posunuli výrazně jinam. Kosmické klávesy prakticky nebyly slyšet, takže ven lezl spíš poměrně svérázný prog/tech thrash/death s pěkně nazvučenými kytarami a obtížně slyšitelnými bicími. Skladby takhle fungovaly solidně a potvrdil se letmý dojem, že klávesová takyavantgarda nového alba není součástí podstaty hudby, ale spíš doplňující atmosférkou – na Mutant Star to bylo jinak. A propos – kombinace dobovosti avantgardního metalu z přelomu tisíciletí a dobovosti djentu, které aktuální polohu Demimonde výrazně zabarvují, je taky pozoruhodná. Cílovka téhle hudby už dávno nejsem, ale bavil jsem se – fair enough.

CobaltDemimonde byli na své poměry hodně metal, ale s Cobalt se to samozřejmě nedalo srovnávat. Přímočaré, šlapavé hoblovačky s davem pěkně mávaly, ale zároveň vynikly i skladatelské schopnosti a osobitost projektu Erika Wundera. Přirovnání k raným Celtic Frost dávala smysl, podobnost s tím, co před oněmi deseti lety dělali Nachtmystium, byla také evidentní, jenže pak tu byl ještě onen jižanský/stonerový/bluesový aspekt, díky kterému připomněli Cobalt i Mastodon, a koření americany. Žádná revoluce, jen nenápadný úkrok stranou a nenásilné fúze – a deset let staré hlášky o metalové progresi v regresi začaly znovu dávat smysl. Ulepené pivní bříško polonahého zpěváka nebylo důležité, tenhle koncert i díky přesnému, ale agresivnímu zvuku krásně šlapal.

Oranssi PazuzuKdyby dokázali Oranssi Pazuzu přijít s podobně průzračnou formou jako Cobalt, mohlo jít o fascinující koncert. Spojení psychedelického rocku a black metalu má obecně ohromný hypnotický potenciál, jenže Oranssi Pazuzu se jen málokdy nechají opravdu unést onou vlnou, většinou se ji až příliš snaží formovat a připravují se tak o bezprostřednost a poutavost. Cobalt v horších výchozích podmínkách lépe chápou, jak dát blackovému riffu náboj, který v repeticích posluchače odnese do nekonečna. A tak Oranssi přidávali synťáky, hluky, kytarové vrstvy a decibely, ale všechno marné, nic nestrhlo. Přesné důvody se hledaly těžko. Možná byla hudba přeplácaná, možná měly ve zvuku víc vyniknout synťáky nebo basa, možná by Oranssi potřebovali jednodušší bicí. V dané situaci jsem ale přes brutálně hlasitý zvuk zůstal zcela netknut a stále víc se nudil. Oranssi Pazuzu bohužel už asi navždy – studiově i živě – zůstanou v poloze, kdy se budou strefovat jen těsně vedle vysněného výsledku, který by mohl být tak působivý. Takhle bohužel jejich zajímavý styl až příliš často ubíjí těžkopádnost.

Fotky © MetalGate

Vložit komentář

AddSatan - 19.05.17 10:49:59
Demimonde jsem slyšel jen 2 poslední skladby (? a Laval Formation), asi nejlepší zvuk s jakým jsem je zatím slyšel a asi i nejlepší zvuk z celýho večera (až teda na zanikající virbl v sypačkách - prej špatná blána :) ), jo taky mě to (trochu překvapivě) celkem bavilo, i když... no prostě pořád dojem, že před 5-10 lety by mě to asi bavilo víc... Kabált taky jen dva poslední songy, hrozná nuda, nebavilo vůbec, ale kupodivu mi zpěvák oproti desce vyloženě nevadil... OP fajn/dobrý, ale ani potřetí mi to živě úplně nesedlo/nepřesvědčilo... zvuk nebyl až tak hroznej (zkusil jsem postupně 3 místa a dál od podia lepší), ale zvláště v těch nejvíc nářezovejch, hlukovejch místech to byl až moc "rozostřenej" a převýškovanej bordel (bez špuntů bych to asi vzdal), klávesy/synthy a i některý další zvukový - kytarový detaily zanikaly, basa byla slyšet, ale měla být prostě víc, chyběla větší hutnost, bez toho ta hypnóza nemůže fungovat... lepší byly spíš ty klidnější momenty a pak Vasemman käden hierarkia bavila dost, ale ani ta mě úplně nedostala... no a bicí - on dobře hraje ty divno-rytmy přes přechody (třeba v Lahja válel), ale třeba "sypačky" mu moc nejdou, resp. to hrozně šidí - hlavně kopáky (kopne jen tak jednou za čas "aby se neřeklo") a občas mi i v jiných partech přišlo, že to nějak úplně nedává/trochu křeč... no prostě celkově zase dojem, že když si to pustím doma z desky, tak si to užiju mnohem víc... největší + celýho večera byla koupě 2LP reedice Kosmonumentu - moc pěkně udělaný, koupil jsem i LP debut, ale ten je teda trošku "odfláklej" mi přijde... asi škoda, že jsem nešel loni no...
15 - 18.05.17 21:17:29
Cobalt hodně solidní, ale Oranssi Pazuzu pohřbil totálně dokurvenej zvuk. Na Chmelnici to tenkrát bylo jak z desky a mráz chodil po zádech tam & sem.
brutusáček - 18.05.17 14:15:05
já jsem OP viděl prvně a za mě dobrý, za pomocí substancí, takže já jsem spokojenej.

Zkus tohle