MASTODON, RED FANG, RUSSIAN CIRCLES

report

Dvě skvělé kapely, kdy každá z nich by Lucernu s přehledem zaplnila. Ale Mastodon jsou jenom jedni a kralovali.

Po nejrůznějších vystoupeních u nás na festivalech (Brutal Assault, Rock For People) se to konečně podařilo a Mastodon zahráli i v klubu, byť samozřejmě prostory LMB jsou, řekněme, trochu problematické. Ale můžeme být rádi alespoň za tohle (v jednání údajně byla i hala Folimanka, ale už se to nestihlo), aspoň bylo vyprodáno. A i pro samotné kapely to mohla být příjemná změna - od velkých, rozlehlých sálů si odehrát v podstatě malý, intimnější koncert.

Vzhledem k tomu, že mi konec pracovní doby kolidoval se začátkem koncertu, stihl jsem, bohužel, z RUSSIAN CIRCLES jenom poslední skladbu Deficit. Jak se proplétám zákoutími klubu a blížím se do jeho spodní části, intenzita zvuku jde nahoru a příjemným zjištěním je, že zvuk už nyní je naprosto skvělý a drtící a nechává vyniknout to, na čem je hudba chicagské kapely postavena – zasmyčkované kytary, na které se nabaluje zprvu základní, jednoduchý rytmický motiv, který postupně bobtná a košatí. Mohu tak jenom se slzou v oku zavzpomínat, jak jsem si při jejich hudbě lebedil v Matrixu cca 7 let nazpět a po straně pódia je měl jak na dlani.

Vlastně všechny tři kapely se vyžívají v tom, že si dokáží pohrát s rytmem skladby a zdánlivě z počátečního jednoduchého paternu vyždímat uhrančivou záležitost. RED FANG v tomto ohledu ale zůstávají hned na začátku, kdy naopak namísto košatění to taví více do groovu a prokládají špetkou psychedeliky. Na rozdíl od instrumentálních Russian Circles, Red Fang už rádi a často pracují s hlasy od všech tří strunných nástrojů, zatímco bubeník John Sherman se vyžívá v rychlopalných přechodech a víření (skvělý byl v Throw Up). Trochu jsem se těšil, zda-li kapela dostojí své klipové image coby velcí pijáci piva, ale nakonec to myslím skončilo u dvou Plzniček, co během vystoupení vypil Brian Giles. Měl na to čas, jelikož se ve zpěvech vcelku rovnoměrně střídal s basákem Aaronem Beamem, a možná právě protože si stále ucucával, měly jeho party správný říz. Ačkoliv celý set byl skvělý, druhá polovina, kde zazněly i největší hitovky (a vlastně skoro všechno klipovky, které má tahle kapela krásně ulítlé), byla nádherně vygradovaná - Crows in Swine, moje nejoblíběnější „mlíkařská“ Wires a na závěr montypythonovský Prehistoric Dog. Mezi ně byly vklíněny vlastně jenom dvě nové skladby – Flies a The Deep. Víc se toho do setlistu nevešlo, jelikož se muselo končit brzo.

MASTODON měli začít okolo osmé, ale než jsem si stačil zařídit věci nezbytné (záchod, mrknout na merch – jako triko Mastodon za 800 je přísný), tak ještě ve frontě na pivo slyším nezaměnitelný začátek – na saních za cinkání zvonků nepřijíždí ani Santa Klaus, ani děda mráz, ale za bicími už sedí pan jedinečný Bran Dailor a rozehrává Sultan's Curse. Nejen že není ještě ani 19:45 a už se hraje, ale co víc – zdá se, že Mastodon od posledních zastávek překopali setlist. Ve zpěvech dostává hned od začátku nejvíc prostoru právě Bran, jelikož, a to ať se na mě nikdo nezlobí, on má ze všech čtyřech pánů nejlepší hlas. Neuvěřitelně nadaný muzikant. Takže hned po úvodu zaznívá např. i starší Ember City, Divinations (to banjo je geniální) a Megalodon. Nová deska Emperor Of Sand nakonec dostala poměrně velký prostor – zazněla z ní téměř polovina skladeb a vůbec to nevadilo. Prokládání novinek a starých věcí bylo naprosto přirozené a celý set působil kompaktně. Radost sledovat a poslouchat od začátku do konce - zpočátku jsem zůstal na balkónu, ale zpěvy se mi tam zdály nějaké slabší, tak jsem se procpal do dolního sálu a zaujal místo vlevo od pódia a nelitoval jsem. Neskutečně jsem si užil Andromedu, popovku Show Yourself zpívala celá Lucerna, piva padala z římsy na dole stojící, a těm to nevadilo, vychutnal jsem si extatické zpěvy v Roots Remain, skvěle zvládnuté Streambreather i Precious Stone. Škoda, že třeba z Remission nehrají March of the Fire Ants, ale „roots, bloody roots po atlantsku“ Mother Puncher.

Pak přišla asi dvouminutová pauza, byl přinesen další mikrofon a nastal čas na přídavek ve speciálním setu se Scottem Kellym. Jak po koncertě poznamenal Bran – Mastodon vlastně na každé desce měli Scotta za hosta, ale až teď mají dostatek materiálu, aby si s ním mohli takto zahrát. (Když odbočím – mně přijde, že Scott Kelly ani nepotřebuje někde bydlet, když je furt na nějakém turné). Prakticky celý koncert byl podpořen projekcí, ale tak nějak jsem to ani nevnímal, jelikož jsem byl představením na pódiu doslova hypnotizován. Marně jsem se snažil objevit alespoň náznak nějakého falešného tónu ve zpěvech – ano, na desce jsou linky vypjatější, ale tady a teď se opravdu zadařilo. Když už něco takového hrozilo, přidali, ať již Troy či Brent na agresivitě, a prostě to přes zuby procedili.

Po 90 minutách byl nicméně konec, ale opět se projevila další sympatická stránka Brana, který se tradičně přišel rozloučit s fanoušky pod pódiem (i těmi na balkóně) a přišel si „zahrát na Metallicu“ a porozdávat pár svých paliček. Já toho kluka prostě miluju.

Je mi líto, ale tenhle koncert se zkrátka vydařil od začátku do konce a nemám nic víc než superlativy. Trochu zvláštní jenom bylo, že se skončilo lehce po 21:15, jelikož v pozdních nočních hodinách již byla LMB obsazena pro místního Aleše, který přijel se svou diskotékou. Bylo to fajn!

Setlist:
Sultan's Curse
Divinations
Ancient Kingdom
Ember City
Megalodon
Andromeda
Oblivion
Show Yourself
Roots Remain
Precious Stones
Mother Puncher
Steambreather

Přídavek, host Scott Kelly:
Scorpion Breath 
Crystal Skull
Crack the Skye
Aqua Dementia
Spectrelight
Diamond in the Witch House

Vložit komentář

brutusáček - 28.11.17 12:06:58
jo ten setlist RF tušim sedí, jak psal Loo, odehráli ty svoje klipovky a RF jsou prostě víc ten "bigbít". Mastodon paráda, vokálově to nebylo pořád jako z desky ale mnoohem lepší než na BA. Možná v tom klubu/klubové atmosféře se ty nedostatky líp ztratí. část setu s Kellym byla naprosto super!
Stana - 27.11.17 15:57:26
Je málo rockovejch koncertů po kterejch stíháš večerníček, tohle byl jeden z nich. Tím jsem si chtěl postěžovat na brzkej začátek, z práce jsem se urval dřív a i tak stihl jen Mastodon, ALE! ti mi totálně vylepšili dojem z večera. Stál jsem na balkoně u vstupu, perfektní výhled na Dailora a tyvole, jestli tohle není nejlepší drummer tak nevim. Skvělej set, na to jak se mi ta nová deska nezdála tak naživo maj songy fakt koule. A to, že byly nejlepší kousky z Crack the Sky podepisuju - Oblivion naživo je orgáč.
bizzaro - 27.11.17 14:42:12
Super report :) Mohol by som poprosiť, ak ho vieme, celý setlist Rad Fang? Diky, Patrik
tohle hrali ve stredu, by mohlo odpovidat, ne? http://www.setlist.fm/setlist/red-fang/2017/store-vega-copenhagen-denmark-1be0d110.html
Czerwik - 27.11.17 14:28:37
Super report :) Mohol by som poprosiť, ak ho vieme, celý setlist Rad Fang? Diky, Patrik
bizzaro - 27.11.17 13:21:29
no třeba ještě Velká Lucerna, Meetfactory, Vltavská ale ok, nevidim do toho, tak věřím, že to jinak nešlo :)
byl to patek, to jsou kluby hodne narvany mesice a mesice dopredu, a hlavne cena LMB a MeetF se zasadne lisi, dalsi x desitek tisic nakladu, to by ten koncert byl jeste drazsi
sicky - 27.11.17 12:35:14
no třeba ještě Velká Lucerna, Meetfactory, Vltavská ale ok, nevidim do toho, tak věřím, že to jinak nešlo :)
LooMis - 27.11.17 12:16:24
no ono když si vezmeš, že chceš naplnit sál pro 900 lidí (což v LMB bylo), tak ti moc alternativ nezbývá - Akrolopolis, Roxy, Folča a pak už vlastně jen haly a to je trochu o něčem jiném. Prostě to možná byla jenom shoda náhod na jeden den? :-)
sicky - 27.11.17 12:09:06
Loo: neříkej mi, že už od léta (nevím, kdy přesně to bookovali) byly na 24.11. všechny relevantní kluby obsazený :-)
LooMis - 27.11.17 11:45:40
jak jsem psal - Tomáš (Fiala) mi říkal, že byli nakonec rádi za LMB, i když prej provozní zkoušeli i nějaký navýšení ceny na poslední chvíli (páč věděli, že jinde už volno není). Setlist v podstatě nakonec stejný jako jinde, uřízli Red Baron (s tím by to bylo tak akorát do 21:30), celkově ale spokojenost veliká.
bizzaro - 27.11.17 09:48:51
tohle je v cizine bezny, na turne jsem to zazil nekolikrat, kdy mi gorily staly za prdeli, abych si s baleni cajku hejbnul, pac pak tam je party
sicky - 27.11.17 09:01:02
jj, koncert parádní, Mastodon konečně (napočtvrtý v ČR) zněli, jak měli, zpěvy, kytary, zvuk všechno cajk i setlist byl ok, věci z Crack the Sky dle očekávání nej (jen mě utvrdilo, že tahle fošna je jiný level , než ostatní). Obě předkapely ale také hodně v pohodě. Nechápu jen to místo konání, resp. ten brzký konec, kvůli té místní 80ś diskotéce. Přeci jen Mastodon je docela velká věc a nenechat je zahrát ani přídavek, kvůli tomu aby včas začala diskotéka pro teplouše, je docela fail. Navíc spoustu lidí by třeba ještě chvíli zůstalo, dalo na pivko, pokecalo, ale ne, okamžitě po koncertě pustí bez milosti do metlošů disko hrůzu, wtf?

Zkus tohle