Euroblast Tour 2012

report

Zastávka Euroblast tour mohla být jednou z nejzajímavějších akcí pro djentu/progresivně chtivé fanoušky. Zvuk však z větší části vše pohřbil.

Pořadatelé Euroblast festivalu se pro jeho úspěch v předchozích ročnících letos rozhodli k ocenění hodnému kroku a jali se jej až pod nos dostat i k fanouškům, kteří by si jinak luxus vyrazit na čtyři dny za stoéčkovou vstupenku do Německa nemohli dovolit. Vybrali se čtyři interpreti a šup s nimi na skoro měsíc do Evropy. Při dnešní popularitě moderních žánrů, které představovaly hnedle ¾ účinkujících, zamrzela mrzká návštěvnost tohoto djentblastujícího křižníku. Dost pod 150 hlav se mi na podobnou akci zdá věru málo, nicméně vzpomenu-li na nedávnou návštěvu Periphery s BtBaM, vlastně se ani nedivím. Akcí je prostě mnoho, financí nepozbývá. A budoucnu moc nenapomáhá ani to, jak akce dopadla zvukově.

Stealing Axion © Tomáš ŠrejberPrvní, kdo tu mizérii odnesl, byli Amíci STEALING AXION. Přišel jsem sice již v momentu (heh, jejich debutní cd se jmenuje Moments), kdy hráli již 10 minut, ale zvuk ničemu takovému nenapovídal. Koule. A hodně vyhlazená, nikde žádná záděra na zachycení. Snažím se někam hnout, koukám, poslouchám, jdu dozadu, tam je to ale ještě horší, takže se vracím zpět k podiu, abych alespoň z pódiovky slyšel, co hraje kytara. Když už neslyším, snažím se tedy něco alespoň vidět, ale celé podium sledovat nestíhám, takže při ohlédnutí na jeho druhou stranu zjišťuji, že kytarista hraje sólo. Hm, vracím se pohledem a všímám si, že ten druhý – zjištěno opět opticky – řve. Takže jediné, co jsem z vystoupení progresivních Stealing Axion slyšel, byla kytara přede mnou s občasně vyplynulými zpěvy, do toho bubeníkovi odezírám z rukou. Velká škoda, protože tihle zakulacení chlapci nehrají jen djent, ale jejich muzika využívá i (death)metalových základů, kde nebylo o kopáky nouze. Důkazem toho je Everything or Nothing, která ukončila set. Z něj jsem rozpoznal ještě Mirage of Hope a groovovou 47 Days Later. Nebýt zvuku, mohlo to být vynikající.

Monuments © Tomáš ŠrejberDruzí nastoupili MONUMENTS a co myslíte, kde jsem si našel místečko? Za zvuků první skladby – Doxa, tuším – jsem prozkoumal celý sál a nakonec skončil prakticky přímo před podiem, kde jsem tak nějak měl šanci slyšet alespoň to, co se z něj linulo. Zvuk se sice průběhem odehraných 97% Static a Empty Vessels Make the Most Noise zlepšil, ale jít si stoupnout někam, kde by člověk slyšel celou kapelu, stejně nešlo. Volím tedy tuto možnost, i když se pár jedinců snaží před ním dělat kapele nějakou pohybovou kulisu a koukám tak Mattu Roseovi prakticky přímo do huby. A četli/slyšeli jste-li, že svou roli nezvládl, zapomeňte. Už na Gnosis má svůj projev, kde několikrát zní zajímavě frázovaná mluva (živě to znělo až jako „rapnuté“), ale i čistý zpěv byl bez ujíždění naprosto v pořádku. Kapela je v pohybu, tedy především Adam Swan s jeho basou ho procestoval plně a dobrou náladu na tour reflektují členové Vildhjarta (Daniel Ädel v jedné z písní i hostoval), kteří kapele přímo na podiu uštědřují fakáče; veřejně soukromá párty. Z hlediska hudebního nebylo co vytknout, kytaristé dávali i ty nepřísnější věci (Degenerate, Admit Defeat) s lehkostí, a když jste šli až k nim, dokonce jste i slyšeli. Touhle kapelou by se mohly řídit atomové hodiny, takže opět moc fajn, jen škoda toho zvuku. Pokud s tím Chmelnice nic neudělá, bojím se, že tam nikdo nebude chtít koncerty dělat, natož tam na ně chodit.

Vildhjarta © Tomáš ŠrejberPak nadešel čas pro Švédy. VILDHJARTA se v létě objevila na Brutal Assaultu, kde dokázala, i když nějaké výtky bych měl (ztrácející se kontinuita setu a tempo), že tři kytary – což ještě lépe předloni demonstrovali Uneven Structure – na podiu zkrotit lze i v rámci takových pomotanin, jaké předvádějí. Jenže jakoby se najednou otočilo kouzelným prstenem a Vildhjarta vykouzlila zvuk jak z pohádky. Všechny kytary (dvě živé a třetí opět z playbacku) včetně obou zpěvů a základu bicích byly najednou slyšet. Jasně, Vildhjarta v djentu platí za ojedinělost (viz recenze Måsstaden) a hraje trošku něco jiného než Monuments. Jejich muzika má více času, nehraje se tolik not, hraje se dost disharmonicky a spíše se za sebe tóny dle příručky mladého modeláře staví do plynoucích tvarů, takže v Benblåst, Shadow, Eternal Golden Monk i finální All These Feelings bylo možné krásně cítit veškerou neuchopitelnost i zlotřilost (co na to Gorguts?), jíž disponují. Sice na mě roztrhanost jejich hudby měla podobný vliv jako v létě na festu, a může za to lehce nedůrazný David Lindkvist za bicími, ale s odstupem toto vystoupení cením více než to letní, takže s dárečkem v podobě jedné nové skladby konečně spokojenost.

Jeff Loomis © Tomáš ŠrejberTak že by to nakonec dopadlo dobře? Bohapustý bláhový omyl! Jak se psalo v tiskovce, JEFF LOOMIS je (může být) studnicí inspirace pro řadu progressive kapel, čemuž během jeho setu koneckonců mohli napovídat i u zvukaře stojící kytaristé Monuments, hlavně Olly Steele tedy, ale celý set mohl tak maximálně uspokojit prasata v hnoji. Zvuk totiž tentokrát překonal snad i hranici úvodních Stealing Axion, takže i valná část – především toho mladšího – osazenstva mizí. Slyšet prakticky vzato byla vlastně jen Jeffova sóla a virbl bicích, takže jestli Loomis nejen na deskách Nevermore prokazuje, že je schopným skladatelem (jasně, musíte mít tyhle „dračí“ kytarové hrdiny tak nějak rádi), tady jeho set po předcházejících kapelách vyzněl až jako onanistický oldschool. Znalý jeho tvorby ze setu sice poznal Shouting Fire at a Funeral, Sibylline Origin, Devil Theory, Jato Unit, kterou si pár lidí spletlo s přidanou Mercurial, nebo na desce Ihsahnovu Surrender, jejíž refrén si v duetu schopně dali basák a doprovodný kytarista (jeho vřešťan v asi třech skladbách slyšet byl až zbytečně), ale že by jinak ve skladbách až na výjimečné úseky byla nějaká podkladová kytara, nějaké riffy, to bohužel. Fanoušky tak snad alespoň potěšilo zahrání dvou nových skladeb - co z nich však měli, to netuším. Nezbývá si na ně než vyčkat na další desce, poznat z nich - až na sóla - nebylo nic.

Fotky © Tomáš Šrejber

Vložit komentář

DW - 14.11.12 18:44:09
Wajt: měl sis koupit na hlaváku v lékárně za 6,- :)
Wajt - 14.11.12 12:45:06
akh: Podle mě se s tím prostorem naprosto mazácky popral zvukař Immolation. Obětoval tlak a spodky, ale kapela byla krásně čitelná.
akh - 14.11.12 10:51:45
Hezky napsanej report. Jen mi to neprislo jako takovej pruser. Zvuk jsem cekal spatny, u Monuments jsem nepoznal ani jednu skladbu, Loomis me vetsinu casu nudil a vidle super. Celkove dobry. Taky podeziram prostory klubu, kdyz jsem tam prisel poprve, dost me to prekvapilo. Myslim, ze zvuk se tam hodne odrazi. Je to klasickej problem, prepalenej zvuk, aparatura jede na hranici svych moznosti a do toho nevlidne prostory, ktere zvuk poslou uplne do hajzlu. Jestlize je to blbej prostor, tak je potreba k jeho nazvuceni pristoupit citlive a hlavne zkusene, eliminovat nedostatky mistnosti. Fakt bych do toho chtel videt a pochopit, jak to ti lidi zvucej. Nekdy mam pocit, ze zvucej ocima a tak nejak ve stylu "jak jsou zvykli" a kdyz to v jinym prostoru nezafunguje, nevedi, co s tim.
Wajt - 14.11.12 09:45:09
Všechny kapely měly svého zvukaře, resp. Monuments a Vildhjarta zvučil ten samý člověk. K úkolu však řistoupil s výrazně odlišnou svědomitostí - sorry, ale jeho nazvučení bicí prvně jmenovaných ve stylu "leze mi signál do mixu a jde to do beden, tudíž je to ok", to byla tragédie. Takhle laxní přístup jsem dlouho neviděl. NCH má podle mě především dost špatnou akustiku. Stačilo, když se zkoušel samotný vokál. Ani ten nebyl konkrétní, hodně se tříštil. Tohle byl průser. Vildhjarta měla zvuk poslouchatelný, ale zase to bylo dost přehulený..zapomněl jsem doma špunty a v uších mi pískalo do včerejška.
DW - 13.11.12 16:14:30
tihle měli také svého a stejně to stálo za hovno :). Hlavně jsem se divil, že hrajou jen přes Engly..
brutusáček - 13.11.12 16:13:13
přitom voivod tam byli parádní...ale měli svého zvukaře....
DW - 13.11.12 15:06:32
napsaný :) Tohle byla akce, kde sem viděl hodně lidí si zacpávat uši, aby něco slyšeli přes kouli. Jinak teď poslouchám nahrávky z koncertu a teda, to bych musel v masteru treblovat do neskutečných výšin, tak přebasovaný bordel jsem dlouho neslyšel.
Pan Bö - 13.11.12 14:18:49
Stealing pro mě do dne koncertu neznámá,ale při zacpání uší bylo dobře slyšet,jak se kytary překrejvaj a doplňujou - fajn Monuments překvapení jak kráva a pomyslnej vítěz tohoto "klání" (přestože jsem přišel hlavně na Vildhjartu).zpěv mi místama nesed,ale to je spíš asi vkus,než že by byl špatnej.a i zvuk se chvílema dal(když kytarista, z pohledu diváka vlevo vyměnil 7mi strunu za 8mi.vzhledem k tomu,že při výměně na aparátu neměnil nic,nejspíš byla určující síla signálu.anebo taky blabla :) ).jinak SUPER bicí! Vildjarta jistota a bomba.dostal jsem více měné,co jsem chtěl až na absenci aspoň jedný ze dvou skladeb z EP omnislash Loomis.až na dvě skladby nuda.a to nejen zvukem.1.kdyby tam byl sám s automatem,byl by výsledek stejnej 2.po "předkapelách" to prostě bylo uplně zbytečný...aspoň pro mě určitě ..ale jinak i přes dementní "zvuk" výborná akce
brutusáček - 13.11.12 12:08:15
stealing byli sympatáci, ten basák byl roztomilej medvídek :)....z Monuments tak nějak nesdílím nadšení víc než zvuk mi vadila roztěkanost zpěváka ten neucelenej projev byl spíš na škodu... Vildhjarta samozřejmě dobrý správný meshu tlak ale pro mě takový dosti křečovitý a prostě jak řikam "intro k meshuggah" a pán Loomis, jsem rád že jsem ho viděl, střílí to hlava nehlava, fontána sól..kde místama méně by bylo více, ale přesvědčil, vzbudte ho o půlnoci vychrlí to z rukávu :) zajímavá byla skladba publika, bylo vidět kdo přišel na monuments a kdo na loomise, a vcelku to i fungovalo byť na Loomise už to prořídl
DW - 13.11.12 11:42:30
přečtěte si tu sračku co vyplodil někdo ex abyss na akvárku, to se poserete smíchy. Odkaz sem házet nebudu, takovejm stránkám reklamu nedělám.
sicky - 13.11.12 09:24:02
Stealing Axion příjemný překvapení, zejména ke konci, když hráli ty tvrdší věci, to bylo fajn Monuments tak nějak napůl, kytary byly málo a nebavil mě zpěvák Vildhjarta super, bonba, nejvíc Loomis aka Velký Honič o ničem, po třetí skladbě jsem to vzdal

Zkus tohle