DARK TRANQUILLITY, AMORAL, ACYL

report

Žádná z předkapel příliš neupoutala, hlavní hvězdy večera nad nimi, zejména díky osobě frontmana, byly o několik tříd.

Středeční koncert DARK TRANQUILLITY a několika jejich exotických předskokanů jsem si prostě nesměl nechat ujít hlavně z toho důvodu, že jsem si nedávno zkompletoval diskografii hlavních švédských hvězd a navíc jsem tyto průkopníky melodického death metalu naživo nikdy neviděl. V Šeříkovce se ten večer příliš lidí nesešlo, odhadem tedy nějaké zhruba dvě stovky věrných a zasvěcených, takže bylo mnoho prostoru najít si v sále ideální místo k sledování koncertu a ještě se v něm volně pohybovat.

Celý koncert mi nakonec charakterizovalo několik poznatků, a sice zejména ten, že mne žádná ze zúčastněných předkapel příliš neupoutala, stejně tak zjevné bylo zjištění, jak nezanedbatelnou pozici má u hlavních hvězd večera právě jejich zpěvák Mikael Stanne, jenž se ukázal být opravdu výrazným lídrem, na kterém celý výkon kapely stál nebo padal, a protože se v Plzni ukázal ve velmi dobré formě, měl jsem z koncertu i přes celou řadu výtek (viz.níže) nakonec dobrý pocit.

První zahřívače THE LEHMANN PROJECT jsem bohužel nestihl, protože koncert začal velmi brzy, tedy zhruba někdy těsně po sedmé večerní. Když jsem poprvé nakráčel do prostorného sálu tohoto stále po socializmu dýchajícího kulturáku, svůj set zrovna zahajovali Francouzi ACYL, v jejichž řadách působí několik členů alžírské národnosti. Horkokrevnost z hudebníků přímo sálala a svůj avantgardně pojatý groove metal, který měl dle mého vcelku blízko k stylu brazilských SOULFLY, obohacovali celou řadou exotických rytmů (v jednu chvíli se bubínků zhostila většina kapely). Jinak vlastně nešlo o nic dosud neslyšeného. Deathmetalově uřvaný hlas burácel nad podlazenými riffy a vše působilo tak nějak skočně. Opravdu nešlo o hudbu, která by chtěla nějak zásadně upalovat vpřed, spíš se tak rochnila v podobných schématech a vlastně po několika skladbách splynula do určité monotónnosti. O nic lépe na tom však nebyli ani Finové z AMORAL, kteří by se dali považovat za jakousi třetiligovou farmu pro AMORPHIS (v jejich zpěvnějším období z konce devadesátých let). Vyzáble působící zpěvák s culíkem předstoupil v košili, kterou měl přetaženou nemožně vypadající vestičkou - ke zbytku své kapely se zkrátka nehodil. Vypadal vlastně trochu jako bratranec Villeho Vala z HIM a to nejenom díky faktu, že se snažil ze sebe ždímat tóny, na které svým hlasovým rozsahem neměl. Jeho rozevlátí dlouhovlasí spoluhráči, na první pohled (díky prasečím rypáčkům) vypadající jako typičtí Suomi metalisté, však svými songy nijak neupoutali a vrstvili jeden kýč za druhým. Šlo zkrátka o velmi typický severský dark metal okresní jakosti (ačkoliv má tahle kapela ve svém profilu uvedené značky thrash/death - čert vem škatulky), prostý nějakých výraznějších nápadů, notně přehrávaný a rádoby dramatický.

DARK TRANQUILLITY - Mikael StanneHlavní hvězdy večera byly několik tříd nad všemi předešlými kapelami, zejména díky osobě svého frontmana, který se ukázal být pevný v kramflecích ve všech svých hlasových polohách a ještě působil na pódiu dost sympaticky, což se projevilo v jeho časté, ovšem nikterak dlouhé komunikaci s fanoušky. Stanne dokonale vyburcoval stohlavý chumel pod pódiem a lehce do hudby DARK TRANQUILLITY všechny přítomné vtáhl. Slabinou se ukázalo nápadné upozadění obou kytaristů na úkor kláves, které na můj vkus zastávaly ve vystoupení příliš dominantní roli. Švédové totiž již několik let působí bez baskytaristy (tento nástroj suplují samply ovládané klávesákem) a na zvuku to je znát hlavně díky mírné ztrátě dravosti. Všichni čtyři Stanneho spoluhráči plnili pouze roli jakéhosi křoví, což ani tak nevadilo, neboť je tento blonďák schopen přitáhnout na sebe pozornost a celý hodinu a půl trvající koncert, ve kterém zaznělo zhruba šestnáct skladeb, sám kočírovat. Hrálo se převážně z alb Damage DoneFiction a zejména z posledního díla Construct, výlety do devadesátých let se v Plzni nekonaly. Já osobně jsem si nejlépe vychutnal právě skladby z poslední desky jako Uniformity, State of Trust nebo The Silence In Between, které mi umožnily zjistit, jak moc mi současné pojetí DARK TRANQUILLITY v lecčems naživo připomene pozdní tvorbu PARADISE LOST. Možná je to zvláštní, ale tohle byl vjem, kterého jsem si všiml jednoznačně nejvýrazněji.

Vložit komentář

Stray - 26.11.14 13:24:23
DW: Tak zaprvé jsem byl součástí MP 8 let. V počtu článků jsem byl v době svého odchodu - druhý (asi okolo 450článků). Jak nemohlo tedy fungovat? jediný rozdíl byl v tom, že já měl chuť psát, celá řada ostatních naopak ne, odchod byl mou osobní volbou, nebudu svou iniciativou sponzorovat lidi, kterým je v podstatě moje snaha u prdele. To poslední o co jde, je, že by šlo o nějaký rozkol v názorovém pohledu na to, o čem se na stránkách bude psát. O to vůbec nejde. Jenom nemám zapotřebí být blízko té aroganci, kterou se několik tamějších jedinců prezentuje. Co se týče MP, uzavřená kapitola, nesmysl, konec, tečka, navždy!
DW - 26.11.14 12:17:16
"Bylo to prostě slabé, klasický UG koncert." Nevěřim, že už seš tak daleko Strayi.. Koukám, že oproti zbytku MP jedeš zcela opačnej vývoj (ti v požehaných letech teprve kouzlo UG objevují) tak se nediv, že to do budoucna nemohlo fungovat.
bizzaro - 26.11.14 12:16:52
Měkké i ve slově "ripáčky" - nějak mě v hlavě zůstávají slova - Rip, ripička, ripáček ještě z časů metalopolis (Rip byl ex-kolega) tyhle debaty s lidma co si dávat nicky typu Crust nemám zapotřebí řešit, unavuje to, díky za pochopení.:-)
ale foo, rypaka jsem prehlid Crust sem kdysi psal, vsak ty jsi taky Stray
Stray - 26.11.14 11:51:57
Michaela Kopečková: Několik věcí. Recenze se nepíšou od toho, aby vypovídaly o něčem z objektivního pohledu. Něco takového ani není možné. Recenze je vždy pouze subjektivní. Předkapely - na této akci mne vůbec nezajímaly a nakonec ani nezaujaly, v textu jsem je zmínil jenom proto, protože mi Bizzi sehnal akreditaci a chtěl report z celé akce. Kdyby záleželo pouze na mě, nezmínil bych se o nich ani slovem a do sálu bych vešel až s desátou večerní. V těchto žánrech mne podobně malé a nevýrazné věci nezajímají. Rypáčky, nějak jsem to chtěl odlehčit, mě přijde že všechny tyhle kapely vypadaj stejně.:-) Měkké i ve slově "ripáčky" - nějak mě v hlavě zůstávají slova - Rip, ripička, ripáček ještě z časů metalopolis (Rip byl ex-kolega).:-) Nad možností, že by tam bylo tvrdý Y jsem se ani nepozastavil.:-) Crust: je to tak, thrash/ death je z archives, jak už jsem řekl, kapela mne nezaujala, nezajímala, musel jsem něco napsat, nelíbila se mi a byla mi úplně jedno, no díky té zpěvnosti jsem tam ty Amorphis trochu slyšel, ovšem to by museli jít Amoral s kvalitou mnohem mnohem více nahoru. Bylo to prostě slabé, klasický UG koncert. Bizzi: Na Obituary a podobné akce bych sice ještě zajel, ale já už fakt nechci psát pro Marast, prosím. :-) Mám svůj vlastní stánek, kterýmu se věnuju a tyhle debaty s lidma co si dávat nicky typu Crust nemám zapotřebí řešit, unavuje to, díky za pochopení.:-)
Crust - 25.11.14 22:28:25
Stray si nejspíš na metal-archives všiml uprostřed kolonky death/thrash a přehlédl hned vedle v závorce poznámku 2005-2007 :) Připodobnění k Amorphis nebo zpěvákovi HIM snad ani nemá cenu komentovat, klasicky mimózní úsudek :)
DW - 25.11.14 09:46:24
Míša má pravdu minimálně v tom, že Arimoral už nehrají thrash/death od Reptile Ride, po kterém do kapely pozvali právě Ariho a totálně změnili styl (a tím nasranli v podstatě všechny fanoušky předchozí tvorby). Zbytek netuším, to musíte vědět vy:)
Michaela Kopečková - 25.11.14 07:41:59
Promiňte, ale tato recenze je vážně "kvalitní" a hlavně "objektivní". Nechápu, jak můžete kritizovat vzhled a oblečení zpěváka (a zbytku kapely). Říkat o Finech, že mají prasečí rypáčky (a ještě tam mít hrubku jak prase), to mi fakt přijde hodně blbé (a typicky české, hlavně kritizovat nesmysly, které jsou nepodstatné). Vsadím se, že vy jste nejkrásnější. To, že se Vám nelíbí jejich hudba (což chápu, každý jejich hudbu rád nemá), neznamená, že jsou špatní (stejně jako ostatní dvě předkapely). Nevím, kde jste si našel, že hrají trash/death (to hráli ještě před rokem 2008, od té doby se ubírají jiným stylem, protože mají nového zpěváka). Na fb i na jejich oficiálních stránkách najdete, že po tom všem míchání stylů ten svůj nazývají Classic rock of 21st century. Dále kdybyste si něco přečetl o novém albu (které mělo všude možně úspěch), jež prezentovali na koncertě, tak byste věděl, že jejich styl se spíše ubírá k progressive rocku/metalu. Samozřejmě jsem fanynka, takže můj názor není zcela objektivní, ale ten Váš by být měl, nezlobte se. Kdybych měla dělat recenzi na nějaký koncert, tak bych si o těch kapelách asi něco zjistila. Pokud jde o mě, tak se vydařil celý program, ale já tomu asi tak nerozumím nebo nejsem dostatečně kritická.
DW - 25.11.14 01:00:27
Už minule jsme čuměli jak puci, Dark Tranquillity to naživo hraje neskutečným způsobem. Kdo máte možnost, určitě na ně zajděte, je to paráda snad vždycky (a vida, bylo i Plzni.)

Zkus tohle