ANATHEMA, A DOG CALLED EGO

report

Podzimní večer, ideální čas na Anathemu, nemyslíte?

V 19:00 se otevřou dveře klubu. V 19:45 začne předkapela. V 21:00 nastoupí Anathema. Tak bylo avizováno na webu pořádajících Obscure. Volím ideální příchod na půl osmou, osvěžit se a omrknout merchandise. Bohatému výběru vévodí starší nahrávky na vinylech, pamětníci doplňují do sbírky starší kusy, mladší ročníky podléhají artworku aktuální desky Weather Systems. Vinyl opravdu zažívá renesanci.

To už se schyluje ke startu předkapely. A DOG CALLED EGO se musí vejít před rozestavěnou aparaturu Anathemy a zároveň se poprat s technickými problémy hned v úvodu, kdy vlastně ani nestihla zhasnout světla. Naštěstí se mašinka na samply daří rozjet a polointro-poloskladba může večer odstartovat. Z pár ukázek mi bylo vcelku jasné, proč si je Britové vybrali. Studiově se hamburské trio tváří jako jemní písničkáři s občasnou rockovou razancí. Stejně tak zněli i ve Futuru. Skladba, která se náladou jemně přibližovala k japonským Mono, byla příjemným startem, leč to bylo asi tak vše. Zbytek setu už byla taková solidní, svižná kytarovka, která vesměs neurazí, ale ani nezaujme. Zvuk byl na pomezí přijatelnosti, lehce rozostřen, ale na poměry předkapely a zvukové pověsti samotného klubu ucházející. Nicméně tak jako několik let nazpět (v Praze 7 a v Brně již 8), bych volil českého zástupce. Určitě by se zde nějaká česká kapela, co by se k Britům hodila, našla.

Anathema, Vincent Cavanagh © Petr ŠrámekANATHEMA ale nenechává nic náhodě, takže se v devět hodin v poklidu zhasíná a kapela začíná set úvodní dvoj-písní, jenž dá jasně najevo, ke které desce je tato podzimní pouť. Untouchable, Part 1+2 jsou totiž stejně tak jako na desce ideálním startem i pro koncert. Zvuk si ještě lehce „sedá“, ale u Part 2 je už v mé velké pozornosti sledován duet Vincenta a Helen, nad kterým jsem se rozplýval už na desce. Živé provedení samozřejmě nezklamalo a sklidilo velký ohlas, fanoušků nové desky je v sále evidentně víc než dost. Helen už je stoprocentní (nejen pódiová) součást kapely a samozřejmě nechyběla při všech písních jak z novinky, tak i z předešlých desek, kde se objevil její hlas, byť to bylo velmi sporadicky. Druhá čtvrtina patřila trojlístku skladeb z dnes již 13 let staré desky Judgement. To muselo ocenit vesměs starší obecenstvo, které dle mého názoru bylo v mírné většině. Ano, posun je znatelný a skalní fanoušci rádi zavzpomínali na desku, která se bez nadsázky dá označit za přelom tvorby Ostrovanů. Prakticky dál než za Judgement se během koncertu nešlo, takže těmto fanouškům musel výlet do devětadevadesátého stačit. Koncert příjemně ubíhal, pohodová energie plynula z pódia a nazpět a v sále panovala fajn atmosféra, která jako by naléhavost a posmutnělost některých skladeb rušila. Za těch dvacet let, co Anathema hraje, z ní čišela posbíraná sehranost: bratrské kytary samozřejmě bez chyby, bicí rázné a Helen půvabná. A pozadu nezůstal ani Daniel Cardoso, portugalský dlouhán jako koncertní obsluha kláves. Že by měl prostor zahálet, se opravdu říct nedalo, ostatně taková The Storm Before the Calm vyžaduje mnoho pozornosti. S vokodérem při skladbě Closer si už Vincent poradil sám. Štafetu po něm převzala Helen v titulní A Natural Disaster a zaslouženě si tak užila potlesku, který byl adresován zcela jenom jí.

Anathema, Daniel Cavanagh © Petr ŠrámekDvě hodiny trvající koncert se pomalu chýlil ke konci. Po skladbě Are You There si Anathema dovolila odejít, ale publikum se jen tak odmítnout nedalo a nezbývalo než něco přidat. Na Weather Systems finální Internal Landscapes jako skladba nejnovější a třešnička v podobě Fragile Dreams – nakonec se v diskografii zapátralo přece jenom dál, než se po celý koncert hrálo. Anathema, která nemá problém naplnit nějakou tu menší sportovku, se tak jako před dvěma lety spokojila s naplněným malým klubem, který jí byl od první skladby zcela oddaný. Příjemný zážitek však nezkazily ani menší zvukové vrásky (smyčce byly sem tam utopené, Vincent mnohdy přezpívával Helen). Přesto byl zvuk stabilní a zejména písním z desky nové dodával, oproti jemné studiové práci, mnohem tvrdší výraz. I tak Britové odcházeli za bouřlivého potlesku. Pár škarohlídů, kteří za aktuálně popovějším směrem kapely definitivně zabouchly dveře, se samozřejmě našlo, ale u valné většiny publika Anathema opět uspěla. Svůj úkol splnila, a tak, jako většina, i já odcházím do studené podzimní noci zcela ukojen.

Hrálo se:

 1. Untouchable, Part 1
 2. Untouchable, Part 2
 3. Thin Air
 4. Dreaming Light
 5. Everything
 6. Deep
 7. Emotional Winter
 8. Wings of God
 9. A Simple Mistake
 10. Lightning Song
 11. The Storm Before the Calm
 12. The Beginning and the End
 13. Universal
 14. Closer
 15. A Natural Disaster
 16. Flying
 17. Are You There?
  --
 18. Internal Landscapes
 19. Fragile Dreams

Vložit komentář

Stick - 11.10.12 13:56:56
Pokud se dobře pamatuju, tak Are You There? nezazněla. Jinak k té bitce, nějakej vůl tam začal pořvávat pořád dokola Restless Oblivion, dokud nedostal po hubě. A dobře mu tak :-)
brutusáček - 11.10.12 11:45:35
hm...ještěže nešel na Atrocity.
nebo na Cynic :-)
Střap - 11.10.12 11:18:25
hm...ještěže nešel na Atrocity.
bizzaro - 11.10.12 10:47:59
pokud
se nějaký zoufalec probudil asi z kómatu a po dvaceti letech zjistil, že hraje Anathema kterou zná z prvních dvou desek. Takže když slyšel co Anathema dnes hraje, tak soustavně pokřikoval
tak se asi
kouknout na setlist:)
nemohl, pac ho nezna :)
DW - 11.10.12 10:37:53
asi se měl chlapík kouknout na setlist:)
Tchort - 11.10.12 10:08:54
Bitka proběhla v zadní části sálu. Nějaký zoufalec se probudil asi z kómatu a po dvaceti letech zjistil, že hraje Anathema kterou zná z prvních dvou desek. Takže když slyšel co Anathema dnes hraje, tak soustavně pokřikoval až ho jeden dobrý člověk pár ranama umlčel. A díky mu za to, že tak udělal, měl jsem tak zážitek zkažený jen asi ze tří skladeb:-)
   pf: hele, podle aleše tma byla i nějaká bitka...   na anténě? kdy a kde probůh? a hlavně kvůli čemu? :) že hrajou popík? :)
brutusáček - 10.10.12 12:43:47
hele, podle aleše tma byla i nějaká bitka...
na anténě? kdy a kde probůh? a hlavně kvůli čemu? :) že hrajou popík? :)
Střap - 10.10.12 11:02:29
že na to chodí Brichta není žádný překvapení. Má několik vysokých škol.
pf - 10.10.12 10:45:41
hele, podle aleše tma byla i nějaká bitka...
Střap - 10.10.12 09:05:54
...někteří fanoušci byli opravdu vidle!!!
Odpovídající kapele...a nickům jejich fanoušků na MM.
zlo - 09.10.12 22:57:25
...někteří fanoušci byli opravdu vidle!!!
brutusáček - 09.10.12 16:44:46
jedno staré pravidlo říká začít tleskat až se umělec ukloní :)
DW - 09.10.12 15:48:05
můj repec bude o dost kritičtější, jak píše Martin, chyběly tomu koule - a ten potlesk před koncem skladby - přijde mi, že kapela k tomu několikrát sama vybízela, když dělala, jakože usnula a už ten konec vypustí - no nikdy nevypustila :) Každopádně demografie publika byla dost vtipná. Jo a kytarista ADCE připomínal Vlastíka Korce.
brutusáček - 09.10.12 13:32:44
kdyby tam na basu nehral typek co uvadi pocasi na TV Nova, tak se clovek ani nepobavi
heh to je fakt :) a já koho mi připomíná :)
martin - 09.10.12 12:40:53
Na tomhle koncerte me vic nez kdy jindy udivovalo buranstvi nekterych fanousku. Kdyz pominu pravidelny potlesk pred koncem skladby a naprosto nesmyslne vykriky do klidnejsich pasazi typu "ted je relativne ticho, uziju si svou chvilku slavy a zarvu Metallica!!!", nejvic mi koncert pokazila parta chlapiku, ktera si tam prisla pokecat nad kelimkem pivka. Ani nekolik upozorneni z me strany nepadlo na urodnou pudu, takze jsem po celou dobu vystoupeni premital nad tim, jestli mam zkusit najit jine misto s dobrym zvukem a vyhledem nebo ustat primes buranskych kecu. Jinak ze strany Anathemy asi vsechno ok, jen mi prislo, ze to bylo celkove takovy neskodny...chybelo trochu vic dravosti. Dost mozna za to muze i akustika klubu.
Gulesh - 09.10.12 12:09:35
Asi tak no, predkapela zadnej slagr...kdyby tam na basu nehral typek co uvadi pocasi na TV Nova, tak se clovek ani nepobavi:-)...ale jinak Anathema...suprove zahrany a naprosto precizne zazpivany...

Zkus tohle