Autor: 50 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
Vermilion Apparitions Frozen in Chimera

VAMPIRSKA - Vermilion Apparitions Frozen in Chimera

I když tu učesané a melancholické polohy převažují nad agresivitou nebo temnou zuřivostí, aktuální desce Vampirska v podstatě není co vyčítat.

VampirskaMikrožánr „one boy band se svícnem“ se pozoruhodně rozmohl a také kvalitativně posílil. Nejsou to jen Ifrinn nebo Obskuritatem, poslední dobou vystrkují pomalovaní bubáci svoje mnohoramenné svícny ve všech možných končinách.

Dnes si posvítíme (mrk mrk) na upíří projekt Vampirska ze Spojených států amerických. A protože bych se nerad podruhé máchal ve stejné močůvce vlastní ignorance jako u Hulder, hned upozorním, že chovám jisté podezření, že za Vampirska stojí žena (už jen použití barvy jako je rumělková v názvu!).

K samotné hudbě toho mnoho objevného dodávat nejde. Vrstvení klišé na klišé nebudu desce určitě vyčítat. Pohybujeme se na půdě žánru, který z klišé žije, chodit po hradě ve warpecu se svícnem kvůli slušivé fotce je pro úspěch projektu skoro stejně podstatné, jako umět hrát na nástroje. Obojí, vizuál i hudbu, zvládla osoba pod jménem Vampirska velmi obstojně. Má potřebný respekt k žánrovým hranicím a kvalitní techniku, pročež aktuální desce Vampirska v podstatě není co vyčítat. Je dokonce možné si tu a tam užít příjemné chvíle s nějakým tím povedeným riffem a dobrým rytmickým přechodem.

Předchozí dílo ‚Mučivá znamení krví a voskem‘ jsem v době, kdy vyšlo, minul. Naštěstí ale mohu navázat na slova nyní již našeho redakčního kolegy, který, jak je u něj obvyklé, velmi přesně hudbu Vampirska popsal zde. Oproti debutu je novinka bohužel ještě krůček blíž průměru a je zvukově zaměnitelnější.

Učesané a melancholické polohy výrazně převažují nad jakoukoli agresivitou nebo temnou zuřivostí. Naplno se prosadilo epicko-melancholické vyznění, takže nahrávka má daleko spíš nádech nových Lamp of Murmuur nebo starší tvorby Warmoon Lord, než skrz naskrz temných, byť melancholií také načichlých Obskuritatem. (Abych tedy zůstal striktně v rámci svícnového subžánru.) Snad jen škoda některých až moc melodických a jednoduchých pasáží, protože celkově se raw-black zvuk nové desky hodně povedl.

Na hodnotící škole se nakonec přikloním k průměrné známce. Je to však průměr velice solidní a poctivý. Myslím, že žánrový fanoušek si při běhání po hradě může s Rumělkovým zjevením užít hezké chvíle.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

  • Rated 5.8 out of 10.

VampirskaVampirska podruhé – podobně jako minule, avšak v ostřejších, podstatně výraznějších konturách. Projekt nadále přepíná mezi songwritingem Satanic Warmaster a nepřístupnosti Obskuritatem, vše navíc obestírá aura Mutiilation. Zatímco kytary stále zavání vampýrským sentimentem po vzoru Meyhnacha, produkce a vokál, který klasickou dikci mění za nahodilé výkřiky, jasně čerpá z útrob bosenského zla.

Vermilion Apparitions Frozen in Chimera Twilight při srovnání s debutem překvapuje zejména zvukem. Produkce vysekla 180 stupňovou otočku: zahuhlanost mění přepálené výšky a minimum basy. Z novinky tak více vyčnívají syntezátory, ale i kytary, na kterých projekt stojí nejvíce. Přestože se v rámci žánru nekoná nic nového, Vampirska nelze upřít čich na dobré riffy, které nejlépe vynikají ve středních tempech, poprvé nejvíce v Astral Transfixion: My Heart Devoid of Any Entity, kde se na počátečním polka beatu nese snesitelně melancholický motiv. Během překlopení do sypaček nastávají problémy – hudba se slévá a z výsledné změti nevyskakuje nic moc zajímavého.

Pokračování Vampirska se tak od debutu příliš neposouvá, v jistých ohledech je spíše krokem zpět. Představuje sice tvorbu v nové zvukové podobě, problémy ale začínají převažovat. Kapele by prospělo zpomalit a raději se spokojit s málem, které je možná tuctové, ale funkční. Vermilion Apparitions Frozen in Chimera Twilight tak ve většině případech spíše dokazuje, že dobrý riff je vždy více než snaha o obskurnost, kdy se více vytrácí než získává.

Hodnocení 58 %

aktuálně

diskuze