THE MENU / MENU

recenze film
baara
Hodnocení:
7.5

Kulinářský thriller se špetkou humoru? Film ale má trochu jinou příchuť a od prvního krvavého chodu už nejde jen o gastronomický zážitek.

The MenuTrailer k filmovému Menu láká na kulinářský thriller se špetkou humoru a samozřejmě na křupavou Anyu Taylor-Joy. Jak už to s upoutávkami ale často bývá, film samotný má trochu jinou příchuť. Máme co do činění s velice dobrou černou komedií. Napětí s prvky společenské satiry nechybí, ale servíruje se především zábava v četných menších chodech.

Mladý „foody“ Tyler (Nicholas Hoult) vyráží se svou půvabnou partnerkou Margot (Anya Taylor-Joy) do vyhlášené restaurace na opuštěném ostrově Hawthorne, kterou poněkud vojenským způsobem vede šéfkuchař Julian Slawik (Ralph Fiennes). Každý minimalistický chod je doprovázen jeho obsáhlým proslovem, ale kdesi nad třetím talířem se ukáže, že celý večer má mnohem komplexnější koncept, který se má završit smrtí všech zámožných hostů i personálu. Od prvního krvavého chodu už nejde o příjemný gastronomický zážitek.

The MenuV první polovině filmu tvůrci vcelku obratně budují napětí nejen prostřednictvím smyčcového hudebního doprovodu a do temna filtrovaných záběrů na plážovou vegetaci. Na rozdíl od nedávného Bledě modrého oka to funguje docela dobře, ačkoli to ve výsledku vlastně nemá žádný účel. Tvůrci postupně rozpracovávají Slawikův záměr odhalovat a trestat hříchy zámožných hostí v kontrastu s pracující silou nejen v jeho kuchyni. Potenciál pro říznou společenskou satiru prostřednictvím hlouposti nazývané fine dining tu jistě je, ale tvůrci se ho vědomě vzdávají. Ve výběru hostů, obětí a trestů není žádný systém, neumírá se žádným šokujícím ani propracovaným způsobem. Tohle není Fincherových Sedm ani Buñuelův Anděl zkázy. A stejně tak, jak se Blawikovi kvůli přítomnosti Margot, která nepatří mezi horních deset tisíc, rozpadá jeho striktně naplánovaný večer, tak se přibližně v polovině i film rozpadá na sled jednotlivých scén (včetně jednoho boje žena proti ženě) propojených jen snahou Margot dostat se z ostrova živá.

Nicméně! Všechno je to až nečekaně zábavné! Humor filmu je v zásadě chytrý a vtipných momentů je tu bohatě (třeba postupně se opíjející šéfkuchařova matka je fungující komediální motiv prolínající se na pozadí celým filmem). Hodně napoví třeba to, že režisér Mark Mylod kdysi dávno režíroval Ali D Indahouse. Nebo že film vznikal pod produkčním dohledem Adama McKaye a Willa Ferrela ještě předtím, než si tito dva pánové vjeli do vlasů a ukončili činnost své společnosti Gary Sanchez (která kromě McKayových režijních počinů vyprodukovala například Booksmart Olivie Wild nebo skvělý seriál Netflixu Dead To Me). Pro jejich filmy, i pro filmy v McKayově režii, je tohle spojení výborně fungujícího humoru a polovičaté, nedotažené a v podstatě povrchní společenské kritiky naprosto typické. Přesně tohle zaznívalo na adresu K zemi hleď!, o kterém ale opravdu nelze říct, že by nebylo vtipné. Kde se vše povedlo vyvážit na jedničku je samozřejmě Sázka na nejistotu, kterou mám dodnes ve své osobní top pětce.

The MenuHerecky není co řešit. Raplh Fiennes už je dávno v kategorii herců, kde se klopýtnutí oprávněně nepředpokládá, a s monstry a psychopaty má bohaté zkušenosti. Anye Taylor-Joy se nedá upřít ani talent, ani dobrá volba rolí (a že jich nebylo v posledních letech málo), jediné upírání se u ní možná týká jídla. Což je samozřejmě vtip, ale ten cheeseburger na konci filmu doufám dojedla i s hranolkama… vlastně ne, neb nejí maso. Hong Chau je jako vedoucí restaurace téměř lahůdková.

Otázka je, zda to v dnešní době, kdy je opravdu vtipných mainstreamových komedií jako šafránu, vlastně není dobře, že film je ve výsledku „jen“ dobrou černou komedií. Já říkám ano. Smějme se hodně, smějme se nahlas a smějme se rádi. Dokud můžeme.

Vložit komentář

AddSatan - 18.07.23 22:08:24
Už jste viděli On se bojí?
tak už resp. konečně - psycho-tragikomická Freud-Lynchárna + trochu i Kafka, Aronofsky, Kaufman atd... cca první polovina super, zábavný až překvapivě, druhá polovina už slabší (hlavně les/divadlo/animace část), ale na to, že to má 3 hodiny jsem se nudil jen minimálně, prostříhal bych na 2:30-40 třeba :), no a úplnej závěr taky trochu zklamal, jak kdyby sám nevěděl jak to zakončit a už to musel utnout... herci, kamera, hudba super, celkově lepší než Slunovrat, ale slabší než Hereditary
mIZZY - 08.07.23 11:50:46
RIP Jenny :(
Dantez - 06.07.23 22:04:10
   Baara: Víly z Inisherinu jsem viděla, stojí to za to. Já (zatím) neviděla ty předchozí    jo, stálo - i za vidění v kině (já + jen 4 další :) ) - díky vizuálu / prostředí, Bruggy a Ebbing lepší, ale ne o moc, mj. z toho byli cítit Beckett a Bergman ... výhrady by se našly - mj. Farrell hrál dobře, ale jeho xicht mi do té role a mezi tamní vidlo-degeny moc neseděl, konec jsem čekal zajímavější, ale pak se mi to rozleželo - a v rámci toho podobenství vlastně ok, + pár dalších mušek, ale dobrej film Je to pěkné, ale veškerou slávu si úrpstě apriori bere Jenny.
Baara - 06.07.23 09:11:12
Colin a jeho moderní ksicht, to je problém u víc herců. Tady se mi ale líbil.
AddSatan - 04.07.23 22:53:42
Víly z Inisherinu jsem viděla, stojí to za to. Já (zatím) neviděla ty předchozí
jo, stálo - i za vidění v kině (já + jen 4 další :) ) - díky vizuálu / prostředí, Bruggy a Ebbing lepší, ale ne o moc, mj. z toho byli cítit Beckett a Bergman ... výhrady by se našly - mj. Farrell hrál dobře, ale jeho xicht mi do té role a mezi tamní vidlo-degeny moc neseděl, konec jsem čekal zajímavější, ale pak se mi to rozleželo - a v rámci toho podobenství vlastně ok, + pár dalších mušek, ale dobrej film
Baara - 27.06.23 13:51:38
Víly z Inisherinu jsem viděla, stojí to za to. Já (zatím) neviděla ty předchozí. Mia Goth je nějaký trendy jméno, musím si aspoň zjistit, kdo to je :-)
AddSatan - 27.06.23 10:06:18
Baara: myslím, že jsem se zasmál i 4x :), ale... ad pud sebezáchody - až takhle? neřekl bych, v některých se snaží přece jen trochu víc. Jo halucinace a celkově vizuál se mi líbil dost - proto jsem i rád, že jsem to víděl v kině, ale... možná bych z toho byl trochu nadšenější, kdybych neviděl Wicker Mana (verzi 1973, ten údajně strašnej remake s Cagem zatím ne - byť jako parodie na originál to prej není marný), ale... jinak v +- podobný žánrový kombinaci (byť dost jiný téma) mě trochu víc bavila loňská Pearl (dával to Dantez do diskuze k albu roku) - přičemž tam líp funguje i ta rovina, resp. kombinace komedie i dramatu - místy i správně (trochu) nepříjemný :) a Mia Goth > Anya i Florence viděl někdo The Banshees of Inisherin ("Víly"...)? - chystám se na to, byť čekám, že to bude slabší než Bruggy i Tři billboardy...
Baara - 25.06.23 14:05:59
Baara: vidíš, mně to přišlo podobný ve více ohledech, kromě prostředí, sekty a rituálů (svým způsobem) i podobně hloupý chování postav (mj. nedostatek pudu sebezáchovy řekněme), "nehezkýho" vztahu hlavního párečku (i dalších) a možná to nebyl úmysl, ale Slunovrat mi taky přišel poměrně komediální :) (+ i drama, trošku thriller/horror oboje) - jsem na tom byl tehdá v kině a nebyl jsem dle reakcí zdaleka sám :). A ohníček na závěr atd. Že je Menu víc komedie a satira beru, ale stejně... A Florence mi přišlo, že trochu přehrává, taky jsem jí to moc nevěřil...
Myslím, že pokud se u toho divák zasměje víc než 3x, záměr to nebyl :-) Pud sebezáchovy holt ve vyvražďovačkách nemá co dělat. Mně se tam teda hodně líbilo zpracování těch jejich tripů. S tím si zjevnĕ dali velkou práci :-)
AddSatan - 23.06.23 23:13:36
Baara: vidíš, mně to přišlo podobný ve více ohledech, kromě prostředí, sekty a rituálů (svým způsobem) i podobně hloupý chování postav (mj. nedostatek pudu sebezáchovy řekněme), "nehezkýho" vztahu hlavního párečku (i dalších) a možná to nebyl úmysl, ale Slunovrat mi taky přišel poměrně komediální :) (+ i drama, trošku thriller/horror oboje) - jsem na tom byl tehdá v kině a nebyl jsem dle reakcí zdaleka sám :). A ohníček na závěr atd. Že je Menu víc komedie a satira beru, ale stejně... A Florence mi přišlo, že trochu přehrává, taky jsem jí to moc nevěřil...
Baara - 23.06.23 22:35:43
Mno, dokoukal jsem na 2x (zvědavost, jak to skončí byla vlastně dost slabá) a jo, sice mě to ze začátku nebavilo (mj. pro mě dost nezajímavý prostředí / téma), ale postupně poměrně zábavný / sem tam vtipný ... vlastně mi to přišlo dost jako Asterův Slunovrat (a tedy vzdáleněji i The Wicker Man) - jiný prostředí / téma a motivace postav (byť v základních obrysech právě dost podobný Slunovratu / TWM) ... akorát míň uvěřitelný reálie - neříkám, že by to takhle fungovat nemohlo, ale prostě jsem jim ten fanatismus atd. úplně nevěřil (snad ani Fiennesovi úplně ne), stejně jako závěr s cheesseburgerem - až moc snadný, že to "prošlo" atd. ... podobně jak u Slunovratu mi byly ty postavy úplně jedno, takže... vlastně mě ty filmy bavily / nebavily asi stejně, akorát Slunovrat zajímavější prostředí (byť obšlehnutý z mnohem lepšího The Wicker Mana) a vizuál ... hudba od Colina Stetsona fajn, ale do Hereditary udělal lepší, působivější
Tak jsem se na Slunovrat konečně podívala, protože jsem to už stejně dlouho měla v plánu, a kromě "přivezem si sem pár lidí zvenčí, abychom je odkráglovali" tam spojení nevidím žádný. Žánrově úplně jinde. Slunovrat jen film, kterej se bere vážně, the Menu určitě ne. Slovy klasika, to je hra na úplně jiným hřišti. Že to postavám nevěříš, je v návaznosti na to, IMHO, naprosto v pořádku (neb satira). Ale Florence Pjů teda sfoukla Anyu jak svíčku na mikro matcha dortíku.
AddSatan - 21.06.23 09:35:16
Mno, dokoukal jsem na 2x (zvědavost, jak to skončí byla vlastně dost slabá) a jo, sice mě to ze začátku nebavilo (mj. pro mě dost nezajímavý prostředí / téma), ale postupně poměrně zábavný / sem tam vtipný ... vlastně mi to přišlo dost jako Asterův Slunovrat (a tedy vzdáleněji i The Wicker Man) - jiný prostředí / téma a motivace postav (byť v základních obrysech právě dost podobný Slunovratu / TWM) ... akorát míň uvěřitelný reálie - neříkám, že by to takhle fungovat nemohlo, ale prostě jsem jim ten fanatismus atd. úplně nevěřil (snad ani Fiennesovi úplně ne), stejně jako závěr s cheesseburgerem - až moc snadný, že to "prošlo" atd. ... podobně jak u Slunovratu mi byly ty postavy úplně jedno, takže... vlastně mě ty filmy bavily / nebavily asi stejně, akorát Slunovrat zajímavější prostředí (byť obšlehnutý z mnohem lepšího The Wicker Mana) a vizuál ... hudba od Colina Stetsona fajn, ale do Hereditary udělal lepší, působivější
mIZZY - 29.05.23 16:07:41
Jo, mě to bavilo dost. Asi žádný extra výjimečný film, ale rozhodně zábavné.
Baara - 26.05.23 21:15:59
Neviděli. Není síla.
vanena - 26.05.23 10:53:14
U tohoto filmu mě mátlo (jak přesně říkáš) jenom falešné očekávání "něčeho víc." Je to ale dobrá komedie. Už jste viděli On se bojí?

Zkus tohle