DRŤ – Drôtenky

recenze experimental
mrkvivit
Hodnocení:
8.5

Drôtenky nejsou žádná jednohubka, ale trpělivému posluchači přinesou zajímavou odměnu.

Datum vydání: 17. listopad 2024
VydaliLowbottomy Records
Žánr: alternative, free jazz, drone, contemporary classical

Drť, projekt slovenského saxofonisty a skladatele Miroslava Tótha, vydává své čtvrté album a opět se věnuje společenskému dění u našich nejbližších sousedů. První dvě alba vznikla zhudebněním autentických výroků politických činitelů: Puntičkár vychází z rozhovoru Alojze Lorence (poslední náčelník StB) pro deník SME, Minister z odposlechů Jána Počiatka (ministr financí první Ficovy vlády). Třetí studiovka Kruh alebo špirála? se zase věnuje klíčovým dějinným momentům Slovenska, které v textech komentuje a recitačně interpretuje Fedor Gál. Jak je vidno, žádná selanka.

Ani na aktuálním albu Drť v angažovaném tlaku nepolevuje. Témat k nastavování zrcadla je stále víc.

Na Drôtenky Tóth jako klíčovou spolupracovnici přizval básnířku a performerku Zuzanu Husárovou. Ta autorsky zpracovala tematiku verbálního i fyzického násilí, sexismu, xenofobie a hlav v písku.



Hudebně je album rozprostřeno mezi mnoha žánry, se kterými se tu zachází velmi svobodně a bez zbytečného respektu. Zvuku dominuje barytonový saxofon kapelníka Tótha a barytonová kytara jednoho ze dvou jeho stálých spoluhráčů Marka Buranovského. Tím druhým je baskytarista Márton Csernovszký. Jejich nástroje spolu vytvářejí poměrně masivní zvukovou stěnu, kterou odlehčují klávesy Evy Sajanové. Bicí nahrál freejazzový bubeník Jozef Krupa, živě ale s kapelou od začátku února jezdí Marián Leskovský, kterého můžeme znát mj. z tuzemských
Decultivate. Z výše uvedeného je možné si udělat velmi hrubý obrázek, jak asi vypadá výsledek.

Stěžejním atributem Drôtenek je kontrast. Klavírní úvod písně Prísne tichá a rozverná deklamace se přelije v minimalistický free jazz. Tlak se zvyšuje v následující titulní a zároveň nejbrutálnější skladbě, kdy Zuzana v drásavém závěru řve „…nikomu nič nehovor.“ Syrovou alternativu protkávají syntezátorové vyhrávky, tíživou atmosféru odlehčí rytmus vyšinutého tanga (Za záclonou). Emocionální křik předchozích skladeb vyvažuje skoro rapová kadence slov (Kosačky), kytarové dronové stěny dubluje saxofon v kontrastu s vyklidněným přednesem (Relaxujem). Klipovka Bludičky těží z kontrastu klavírního intra s nervní rytmikou, flétna ozvláštní frenetickou Chaos, tento štát. Pořád se něco děje, pořád je co sledovat. V závěru alba se vše zklidní. Čo máme nabízí méně slov, více kytarového riffu a nakonec šestnáctiminutová instrumentální zvuková koláž Lao-c‘ & Jonathan Sacks, která nabídne potřebnou katarzi po právě prožité emocionální smršti.

Navzdory téměř hodinové stopáži a posluchačsky ne úplně vstřícnému obsahu, nahrávka díky své dynamice a pestrosti nenudí. Kolektiv zúčastněných muzikantů vzešel z různorodého podhoubí. Hudebníci, jinak znamenití sólisté, zanechali na albu otisky svých výchozích působišť mj. Bez Ladu a skladu, Vojdi či God & Eve. Pro eventuální další kontext možno zmínit vlivy italských avantgardistů Zu, letmý dotek dronů Sunn O))) a fakt, že u Miroslava Tótha si v minulosti dvě skladby objednali Kronos Quartet.

Krom digitální podoby vychází Drôtenky na ručně lisovaných LP tělové barvy jako pilotní vydání nového labelu Lowbottomy, přidruženého k trenčianské lisovně vinyl-LAB.


Vložit komentář

Mrkvivit - 15.03.25 06:12:29
Odpověď AddSatan: jak řikáš :)
a volně tu navážu na tvůj tip z alba února:
Julek ploski ...
Ploski je výbornej. Máš pravdu, že to zní docela živě, ale popravdě netuším, jestli jsou něco z toho opravdové nástroje. Tenhle styl hudební dekonstrukce/konstrukce mi lahodí. Třeba Igorrr, než postavil kapelu a začal hrát "normálně," na albu Nostril byl super v tomhle směru. Dík za další tipy!
AddSatan - 14.03.25 15:26:19
Odpověď mrkvivit: Tak jsem si dal po jednom starém albu od Aksak Maboul, Art Bears a jo,...
jak řikáš :)
a volně tu navážu na tvůj tip z alba února:
Julek ploski - Give Up Channel - zábavná "epic koláž/rozbitá modern klasika" - některý postupy a zvuky mi nesedí, což platí u tohodle "subžánru" obecně, ale spíš jo - míň umělý než bývá, něco skutečný nástroje (?), potěšila hostovačka Yikii v 5. (+ Basta & Shiroishi ve 2.) - doporučuju případně zkusit její alba viz níže, jestli neznáš, z části podobný, z části víc noční můra, (post-)industrial, rozbitý ukolébavky/písničky atd. (a záměrně infantilní :), ale jinak než Drť)
na mappa, kde vyšel Julek vycházej poměrně zajímavý věci (byť je většinou z různých důvodů nedoposlouchávám - ?)
https://www.marastmusic.com/recenze/yikii-chorion
https://yikii.bandcamp.com/album/the-crow-cyan-lake-unsl021
mrkvivit - 14.03.25 13:52:10
Odpověď AddSatan: jo, záměr chápu, ale někdy to irituje až moc :) + takový až triviální ...
Tak jsem si dal po jednom starém albu od Aksak Maboul, Art Bears a jo, jsou tam nepochybně styčné body s Drťkou. A jasně, obě ty zpěvačky jsou určitě vyzpívanější a v projevu jistější - však jsou to zpěvačky. Aksak Maboul se mi zdají přístupnější, je tam i nějaký podvratný humor, Art Bear zase mají tu angažovanost a určitou zaťatost. Líbí se mi obojí. Věřím, že v té Lucerně museli Art Bear leckomu závrať.

Toho Chadimu si plánuju přečíst už dlouho...
radek.bxbx - 14.03.25 11:24:02
pokud se dobře pamatuji, tak ten "zázrak" i dopad na alternativní hudební scénu popisuje Chadima v Alternativě.
AddSatan - 14.03.25 10:37:24
Odpověď mrkvivit: Ona ta určitá "infantilita" a "otravnost" zpěvu bude do jistý míry dan...
jo, záměr chápu, ale někdy to irituje až moc :) + takový až triviální motivy hudebně (což je asi taky záměr, ale...)

on vokální projev Catherine Jauniaux v Aksak Maboul (hrajou/áli v tom i členové z Univers Zero a Henry Cow) a i divno/disharmo zpěv Dagmar Krause v Art Bears, Slapp Happy atd. taky trošku irituje, ale přijde mi i zajímavější, baví víc, Krause byla navíc fakt dobrá zpěvačka, byť zpívala divně :)
btw Art Bears tu jakýmsi "zázrakem" (asi protože byli proti kapitalismu atd.) hráli v roce 1979 v Lucerně a pro hodně lidí to bylo asi dost zjevení
+ by mě zajímalo jestli Už Jsme Doma znali Aksak Maboul, protože ti byli místy i punk (Inoculating Rabies na Un Peu De L'Âme Des Bandits, 3/3 desky je hodně Univers Zero atd. ... reunionová tvorba je spíš lehce divnej french pop)

bizzaro: jo tu infantilnost je místy náročný vydržet a nevypnout to :)
mrkvivit - 14.03.25 10:14:43
Ona ta určitá "infantilita" a "otravnost" zpěvu bude do jistý míry daná tím, že Zuzana Husárová není zpěvačka, ale básnířka/performerka. Ale zase je v tom výrazu víc syrovosti a autenticity. A určitě tam vnímám i ten společenskej kontext, kdy se i v textech stylizuje do určitých rolí a chce i trochu iritovat. Prostě spíš divadelní představení. Co tak mám nějakou reakci z okolí, tak drony jasně vedou :-) Určitě zkusím tipy pana AddSatana. Jinak od Drť ještě doporučuju album Minister, kde použili citace z odposlechů a je to velmi výživný.
bizzaro - 14.03.25 09:59:08
Odpověď AddSatan: částečně mi to připomíná resp. tipuju mj. inspiraci ve starých Aksak M...
jo, ty dronovější věci s kytarama v druhý půli mě bavily, ale ty !infantilnější" věci, ty jsou pro mě "narocny"
AddSatan - 14.03.25 00:25:24
+ i Henry Cow & Slapp Happy - In Praise of Learning
AddSatan - 14.03.25 00:15:12
částečně mi to připomíná resp. tipuju mj. inspiraci ve starých Aksak Maboul (viz mj. i tango v Palmiers z ... bandits 1980), možná i Art Bears, aj. rio/avant-prog/jazz-rock-post-punky z přelomu 70/80s, možná i Už Jsme Doma (?), Zu trochu taky,
ale ty svižnější věci mě asi spíš neba - přijdou mi až infantilní, něco i irituje (mj. vokál)

ty doom a drone skladby v druhý polovině á la závěr White Hammer od Van der Graaf Generator, Naked City - Leng Tch'e, Earth/SunnO))), Neptunian Maximalism apod. jsou fajn i dost fajn - nej poslední dlouhá instrumentálka
náročnej poslech ani ne
bizzaro - 13.03.25 22:37:20
je to nááááááročnýýý poslech, až jsem se prokousal i k předchozí desce plné ročníků a recitativu, ta mi sedla víc

Zkus tohle