COMBAT ASTRONOMY - Method and Trap

recenze experimental
Kotek
Hodnocení:
8

Obskurní metalová matematika, která poctivě ctí pravidlo 'méně je více'.

Combat Astronomy je jedna z poměrně vzácnejch kapel, který maj diskografii dlouhou přes dvacet let, a přesto se desku od desky poctivě vyvíjí. Já se k nim dostal cirka někdy kolem Flak Planet (což už je skoro patnáct let), kdy celkem odvážně míchali jazzový žestě a math metal.

Nebyla to tenkrát úplně strhující jízda, přeci jen se jak z metalovejch polyrytmů, tak z freejazzovejch výjezdů braly spíš ty standardnější postupy, ale kombinace to byla ještě neokoukaná, a tak se leccos dalo odpustit. Pravda, pak jsem Astronomy na pěknějch pár let z hledáčku ztratil.

Když jsem se k nim později vrátil, tak jsem byl překvapenej, kam se posunuli a sypal si popel na hlavu. Shamanic Insurgency totiž byla nefalšovaná krautová psychedelie, která festovně namotávala. Tatam byla freejazzová zlobivost, tady už se jen houpaly hodinky před očima a fungovalo to výborně.Znova stejnou chybu neudělám, a tak jsem si tentokrát datum vydání novinky Method and Trap pohlídal. Dobře jsem udělal, zase je tu znatelnej posun, a zase směrem, kterej mě baví.

Novinka ohlodává výrazivo Combat Astronomy na kost a soustředí se na kroucení rytmů v nižších, obskurnějších frekvencích. Žesťům odzvonilo, prim hrajou odlidštěný mathmetalový sekačky zasazený do potemnělejch ruchů a samplů. Příklon k minimalismu naštěstí ctí žánrovej maxim ‘méně je více‘, riffáž je totiž líp promyšlená, kroutí se v méně předvídatelnejch směrech a často překvapí drobnejma, ale o to efektivnějšíma změnama. Ještě větší pochvalu zaslouží bicí, který i přes neustálý lámání rytmů nepřehrávaj a držej si výbornej groove (tady se jazzový vlivy neztratily).Na závěr jsem si nechal podařenej zvuk, protože úzce souvisí s atmosférou celý desky. Method and Trap jako správný minimalistický dílo sází na repetici, ale místo dřívějších krautovejch psychedelik se soustředí na sevřený, temný místa, ve kterejch se blbě dejchá.

Kolem sebe vidíš jen temný obrysy, kamkoli natáhneš ruku, tam se dotkneš chladnýho kovu, rovně se postavit nemůžeš. Je ti ouzko, na čele cejtíš studenej pot, občas si musíš kontrolovat dech, abys nezačal hyperventilovat. Mohl by ses zkusit dostat ven, ale proč, když stejně někde hluboko vevnitř víš, že to nemá cenu. Klaustrofobie pracuje na plný obrátky, a tak nezbývá, než se jí poddat. Anebo jinak - ideální soundtrack do zaseklýho výtahu uprostřed věžáku, ve kterým bliká jen to jedno slabý nouzový světýlko.

Datum vydání: 25. únor 2024
Vydali: Zond Records
Žánr: industrial metal, doom metal, free jazz, noise, math metal


Vložit komentář

bizzaro - 13.05.24 13:16:18
Minulý měsíc jsem to asi 2x poslouchal i vcetne nakych starších alb. Ač je to hypno math minimalismus, ten indus-tovarni zvuk k tomu sedi a drzi to furt v pohybu. Optimální je i dylka pod 40 minut

Zkus tohle