BIG|BRAVE - Vital

recenze
kotek
Hodnocení:
7.5

Vital je skvělej náladovej sludge, kterej sice neposouvá hranice, ale to, co dělá, dělá sakra dobře. Pro fanoušky žánru povinnost.

Big|BraveNestává se mi tak často, že bych recenzi psal na první dobrou - většinou si dávám trošku načas, abych se náhodou neunáhlil. Ale jsou výjimky, kde napíšeš tři odstavce, jakmile album dohraje, a dává to smysl (a ne proto, že je to sračka). Tak jako u novejch Big|Brave – žánrově není nad čím přemejšlet, kytara, basa, bicí, sludgeový emíčko, bez nějak přílišnejch ambicí experimentovat. Hlavní cíl je jasnej, míří se na srdíčko a slzný kanálky.

V recenzi pak vlastně stačí shrnout, jestli to funguje, a pokud ano, tak přidat nějaký to metaforování a přídavkování. To sice tentokrát vynechám, ale podle chuti lze dosadit obrazy nezkrotnejch přírodních živlů, krizí identity, rozjímání nad koncem civilizace atd. Snad jen dodám, že koncept alba je dost osobní a točí se okolo Robin Wattie (zpěv, kajtra) a jejího míšenýho rasovýho původu; koneckonců, klipovka se jmenuje Half-breed, a cituje z knihy Alexander Chee How to write an autobiographical novel.

Vital za srdíčko rozhodně chytá. Už v prvních minutách mi najíždí husina, asi trochu i díky tomu, že jsem podobnou desku už dlouhou dobu neslyšel (tzn. pro ostřílený fanoušky žánru to bude spíš příjemnej pocit, kterej už dobře znaj z podobnejch desek). Masivní pomalá riffáž je kvalitní, dramaturgie desky funguje dobře – začátek nával, uprostřed zklidnění, ke konci zase rostem, čili základní předpoklady pro dobrou nahrávku jsou splněný.

Ale co Vital vytahuje z lehkýho nadprůměru je, jak už tomu u podobnejch desek bývá, zvuk a zpěv. Riffy jsou sice mohutný, ale zvuk je zároveň správně vzdušnej a nechává vyniknout zasněnýmu emíčku, který je pod vším tím hlukem schovaný. A to co má Robin Wattie v hrdle, to má málokdo; vzpomněl jsem si třeba na Julie ChristmasBattle of Mice. Což jako přirovnání k současný tváři Big|Brave funguje i víc zeširoka s tím, že Battle of Mice jsou o něco komornější a písničkovější, kdežto Big|Brave si dokážou pořádně užít opakování masivního riffu.

Závěrem snad jen tolik: Vital je skvělá žánrovka, která sice neposouvá hranice, ale to, co dělá, dělá sakra dobře. Pro fanoušky náladovýho sludge povinnost.

Vložit komentář

mIZZY - 25.04.21 18:59:29
Jo, dobrý to je, jak jsem čekal. Jak říkám, já téhle kapele nikdy nedal moc domácích poslechů, tak nechci srovnávat se staršími alby. Ale přijde mi, že tady na tomhle albu docela dost vystihli tu polohu, jak hrají naživo. Třeba trochec ohulit a ty kontrasty mezi ambientnějšími momenty a fakt hutnými riffy nakládají parádně. Ten zpěv je sice dobrej, ale trochu moc vytaženej. Jasně, kolikrát to na něm i stojí, ale live, kde byl spíše zavalenej tou kytarovou masou, mi to sedělo víc. Až tu (nebo i někde v okolí) znovu budou (což budou, minimálně Heartnoize se zbytkem Jednoty je měli opět booknuté), tak doporučuju jít. Prvně v Underdogs to bylo fakt zjevení a jeden z koncerů roku.
Radek Chlup - 24.04.21 10:06:17
Tož mám to za sebou a je to takový sludgeový šamanismus. Ten zpěv je dechberoucí!
mIZZY - 23.04.21 08:16:22
Sice jsem tu desku ještě neslyšel, ale věřím, že zní, jak píšeš. Ani předchozím deskám jsem moc nedal, ale živě to vždycky válcovalo. Hutné riffy, dobrej zpěv, nějaké to emo a nehudební prvky, zpěvačka s kytarou na absurdně vysokých podpatcích. Super kapela tohle.

Zkus tohle