WORMROT - Hiss

recenze
sicky
Hodnocení:
7.5

Vyzrálé a jízlivé kapelní syčení, které neprošumí.

WormrotWormrot jsou ze Singapuru a hrají grindcore. Pro většinu možná ne příliš důvěryhodná kombinace, než však začnete obracet oči v sloup, vězte, že navzdory předsudkům hoši předkládají nečekaně zábavnou desku. Na ploše rozumných 33 minut rozjíždí trojice poctivě divokou performanci, která je po hudební stránce extrém, nejde však (jak bývá v tomto stylu zvykem) o nasranou, monotónní sbíječku. Albu Hiss samozřejmě dominuje fofr, jekot, klepačky, rychlost, prostě tradiční grind hodnoty, jako celek však nepůsobí nepřístupně a tvrďácky nudně.

Songy oscilují mezi minutou až dvěma (občas i méně) a odehrávají se v hodně rychlém tempu, každý však nabídne nějaký moment, který jej v pravý čas rozsvítí. Konkrétně je to třeba thrashový riff, skočná hardcore houpačka nebo různé pogo-punkové halekačky, anebo (spíše v druhé polovině se objevující) některé lehce avantgardní momenty, které dělají nářez méně jednotvárný, resp. na poslech více chytlavý.

Albu hodně pomáhá zvuk, který je ostrý, břinčivý ale zároveň čistý, konkrétní. Tvrdé kopáky dávají hudbě razanci, ostrá kytara zase energii. Produkce je střídmá, prosta studiového nafukování, na druhou stranu nekoná se garážová nekvalita. Sound má punkové parametry, nastavený je však velmi dobře. Hudba zní čitelně a je radost poslouchat, jak to kapele zařezává. Jak všechny ty klepačky, zvraty, mosh-dupáky sedí i v tom fofru přesně na doby a žádnou disharmonii nebo utahanost není třeba v produkci maskovat.

Co je pro nahrávku stěžejní, je určitě zpěv. Frontman střídá více poloh a hudbu tak činí maximálním možným způsobem pestrou. Ať použije přiškrcený řev, murmur nebo obyčejné punkové vyřvávání, vždy je projev příjemný na poslech a baví. Při přepínání jednotlivých módů se navíc dobře trefuje do hudby a skladby tím dokáže ještě víc nakopnout.

Hudebně se Wormrot pohybují někde mezi true grind sypačkami typu Pig Destroyer, Nails a chaotic hardcore spolky á la Converge, slyším tam ale i trochu nadsázky, kdy se mi zjevuje duch starých S.O.D. Projev kapely je každopádně hodně živelný, není to však monotónní metalový deathgrind. Tím, že kapela pojímá žánr spíše z té HC-punk strany, není vyznění tolik urputné a deska má vlastně pozitivní energii.

Těžko vyzvednout konkrétní kusy. Jsou to totiž spíš jednotlivé momenty, které posluchače překvapí, a když už, tak třeba položky Behind Closed Doors, Seizure nebo When Talking Falls, Its Time For Violence jsou asi esencí toho, co se mi na albu líbí. Samozřejmě je třeba připomenout, že stále se pohybujeme na poli grindcoru, takže instrumentální nebo kompoziční zázraky nečekejte, ale na daný styl jde bezesporu o nadstandard.

Asiaté zkrátka natočili desku, která je v daném žánru top a myslím, že zaujme i posluchače, který Obscene Extreme scéně zas až tolik neholduje. Krom hudby a zvuku se povedl se i zvláštně zneklidňující obal - zkrátka celkově interesantní záležitost, kterou nelze nepochválit. Kapela má nyní určitě šanci poskočit do širšího povědomí, bohužel šušká se, že po vydání této desky, resp. odchodem zpěváka a manažerky, Wormrot končí. Pokud tomu tak skutečně je, tak určitě škoda, protože měli našlápnuto. Na druhou stranu si ale zase mohou jednou říct, že skončili na vrcholu.

Vložit komentář

sicky - 16.09.22 10:03:46
V tom zvuku právě spatřuji to plus. Takto to není tradiční grindcore chlív a je to poslouchatelný
vanena - 15.09.22 16:01:02
všichni máte pravdu (kromě mě) - moc moc uhlazené.
AddSatan - 14.09.22 14:43:29
jo a Wormrot neskončili, živě s nima bude řvát Dubko z Implore a v březnu 2023 budou hrát v v Praze v Rock Café a v MC Fabrika v Budějicích ten vliv Matsubary (Gridlink) tam místy slyším dost, trochu i Topona Dase (Fuck the Facts), takový až melo-death/black, neocrust, post-? linky ... Vijesh Matsubarovi nahrál část bicích na loňský "sólo" EP: www.takafumimatsubara.bandcamp.com sice mi to sedí taky jen částečně / napůl, ale asi trochu víc než Wormrot ... a když už jsem u toho, tak do Gridlink se letos přidali Fajardo a Cordoba (Maruta)
gába - 13.09.22 15:30:28
AddSatan: souhlas se vším... a Whoresnation baví taky
AddSatan - 13.09.22 10:06:17
ten úvod - možná pro negrindery ok, ale jsou to "hvězdičky" už víc jak 10 (12-13) let, 2009 na OEF mě bavili dost si vybavuju, 2011 ve Vopici ještě celkem taky, byť proti Maruta tam působili až úsměvně :) ... z desky mě nikdy moc nebrali místy hrotěj dobře, relativně vynalézavě, ty žánrový přesahy jsou většinou fajn, občas tam kromě zmíněných slyším i vliv Discordance Axis / Gridlink, často ale taky moc rutinní hc/punk lopata mám ale dost problém s tím zvukem - je to moc čistý, ořezaný frekvence, přeprodukovaný - takovej až moc umytej (jak už obal napovídá? :) ) "šampón grindcore" :), bicí snad komplet trigger (i přechody?), kopáky ještě ok, ale moc umělej rytmičák (což vadí hlavně v sypačkách), bicí bych dal v mixu trochu míň a kytaru víc ... hlavně kvůli tomu zvuku zvládám vždycky jen tak 3-4 skladby, pak už nevydržím a vypínám z grind(/death)u mě letos (překvapivě?) zase hodně baví Whoresnation - Dearth (ale tam se zase nebude líbit zvuk sickymu :) )

Zkus tohle