WATAIN - The Wild Hunt

recenze
Stray
Hodnocení:
6

Navoněná směska mnoha věcí, atraktivně pojatých a dobře poslouchatelných, kde není příliš prostoru pro vymýšlení něčeho vlastního, ale i tak říkám velmi profi a bohatě ošetřená věc, jen jí chybí pevné jádro.

V současné době vcelku zprofanovaní zástupci skandinávského black metalu, WATAIN, jsou bez jakýchkoliv spekulací kapelou, která se ke svému úspěchu propracovávala po krůčcích. Při vší uctě k zanícení starších alb, jejich poslední řadovka The Wild Hunt je mnohem více na očích a logicky dnes sklízí větší úspěchy. WATAIN se stali členy rodiny Century Media, a tudíž mají logicky široké možnosti, jak zhotovit a zpropagovat svou novou nahrávku, nehledíc zas až tolik na rozpočet. Jasně, nová deska je bombastickou záležitostí, jež přenáší do současnosti přesně tu pradávnou blackmetalovou podobu, s jakou celé severské pagan/okultní hnutí před zhruba čtvrt stoletím zahájil Quorthon, mnohými vzývaný šéf památných BATHORY.

Já však jednoznačné nadšení z jejich posledního díla nesdílím, i když vlastně dokážu pochopit, že se mnohým líbí, a že si napříč Evropou nachází mnoho posluchačů. WATAIN prostě JEDOU! Jsou totiž kapelou, která umí skloubit osvědčené postupy se současnými zvukovými možnostmi. Na jednu stranu tedy dostáváme špičkovou, moderně ozvučenou a patřičně natlakovanou nahrávku, na straně druhé dílo, které si příliš netyká s původností. Osobně mám pocit, že jde vlastně o takový black metal pro holky, protože je zde všechno luxusně zabaleno a budí dojem velkoleposti, ať už zvukové či vizuální. Když to celé budete však párkrát po sobě důkladně projíždět, zjistíte, že kapele i jejich novému materiálu zcela chybí vlastní ksicht. A tak tvrdím - takových jako WATAIN tu už za těch dvacet let bylo. Vyšlechtěnému materiálu totiž chybí cosi nového, nikdy neslyšeného, takže pouze recykluje. Je znormalizovaným, uniformním kusem černého kovu. Možná tedy neuběhne ani sezóna a stane se následující - ta část lidí, co obvykle chodí jenom na mega akce typu koncertů kapel jako IRON MAIDEN, KISS, METALLICA nebo RAMMSTEIN, a co jen tak mimochodem a jakoby náhodou zatouží po poslechu nějakého black metalu, sáhne po WATAIN.

Přes všechnu svou naleštěnost nemají skoro nic, podle čeho by je mohl každý blackmetalový nadšenec ihned poznat. Mám totiž dojem, že všechny pasáže, které tak trochu upomínají na švédské BATHORY, ať už z jejich období, kdy se to v jejich černém kovu hemžilo mytologií, tedy okolo skvělého alba Blood, Fire, Death nebo v době následující vikingské jízdy Hammerheart (zde třeba únavně prodlužovaná mořská epopej The One Rode), nepatří k něčemu, co bych zas až tolik doceňoval. Přeci jen, vy byste skákali nadšením okolo něčeho, co krade plné hrsti nápadů od něčeho z minulosti, navíc od něčeho, co je dnes považované div že ne za svaté? Jasně De Profundis vpadne do nahrávky jako správná severská bestie s černobílou hubou a zastíní tak několik následujících položek, stejně tak Sleepless Evil je hymnem velvyslanců černé marky, ale tohle zrovna není v dnešní přesycené době silný argument. Kapitolou samou pro sebe je poté song The Child Must Die, postavený na vesele pelášivé kytarové vyhrávce, u něhož jsem přesvědčen, že jej docení zejména fanoušci STRATOVARIUS.

Ještě jednou se vrátím k tomu kradačství. Je to vlastně skoro to samé jako případ letošních AVENGED SEVENFOLD s jejich oblibou slavné METALLICY. Zkrátka mi vadí, že mladší z kapel nemá zas až tak bytelné vlastní základy a vydatně čerpá pouze z předloh. Navíc, když to celé WATAIN ještě promíchávají s temnou lyrikou i občasným skluzem k výrazu kupříkladu portugalských vlkodlaků MOONSPELL (v jejich ranné etapě), nebo to naopak, aby se neřeklo, obohatí kakofonickým sólováním po vzoru EMPEROR, nemohu se zde ubránit dojmu z koštování přeci jen trochu přeplácaného dortu. Možná to je pro začátek odsuzující hodnocení, uvidíme jak to budu vidět za půl roku, ale zatím mě noví WATAIN přijdou jako navoněná směska mnoha věcí, atraktivně pojatých a dobře poslouchatelných, kde není příliš prostoru pro vymýšlení něčeho vlastního. Ale i tak říkám velmi profi a bohatě ošetřená věc, jen jí chybí pevné jádro.

Vložit komentář

pf - 21.12.13 16:52:40
tak na immortal má boží vzpomínky, když mi john hegre (jazkamer, dělal mj. zvukaře v hullen, jediném klubu v bergenu, kde tyhle kapely mohly hrát) vyprávěl storky, jak chlapci začínali a jak paraelně běžela jejich kariéra pečlivých otců-úředníků, co vyhazovali děti z volva před školou a zároveň zlých mužiků... a top byla storka s Pytten a nahráváním debutu, kdy synci vůbec netušili, že by se to mohlo jmenovat black metal, až pytten zahlásil, že je to tak zlý, že si to snad ani jiný název nezaslouží
AddSatan - 19.12.13 18:26:19
Hh: s těma Immortal souhlas, starý desky do AtHoW (včetně) mám rád, hlavně Battles. A mám u nich svým způsobem rád i to, co lze považovat za komický :). U těch Inquisition bych byl s tou originalitou právě kvůli ehm.. "silnýmu vlivu" Immortal dost opatrný, né že by tam i nějaký vlastní vklad nebyl. Problém je, že Immortal se člověk smál kvůli image a klipům, u Inquisition se směju u hudby. Co vím, tak ani jejich fanoušky poslední album moc nebere, mě už vůbec ne. Jak říkám, jako "guilty pleasure" proč ne :). Ale to jsme odbočili od Watain, u kterých mi důvod oblíbenosti taky vždycky spíš unikal, je fakt, že vykradli co mohli, dřív alespoň trochu šikovněji ... spíš jsem reagoval na to, že letošní BM je "hrozně chudý", až tak hrozný mi to totiž nepřijde...
bizzaro - 19.12.13 16:29:31
tak ona to vylozene spatna deska neni, jen.. tak nak skoro o nicem a o vsem. misty dobry, ale ty pokusy o hitparadu neberu.
Hellhammer - 19.12.13 15:51:05
Inquisition jsou docela originální bych řekl a když jsme u toho,oni jsou originální a celkem nezaměnitelní i Immortal,i když se na ně fluše.To,že Inquisition na šestým albu už nevymýšlí rovnák na ohejbák,ale pilujou svůj styl, je jasný,ale dělají to po svým a považuju je stále za originalitu,která tam prostě pořád je.Rozhodně víc než tady u Watain,tam ji nikdy moc nebylo..:)
AddSatan - 19.12.13 14:51:46
Inquisition originální? Mě to vždycky přišlo jako taková srandovní bubu-kosmos-satan variace na Immortal a to nejen tím 88MM-"anti-semetic"-žabikukem za mikrofonem :)). Ale tak jako "guilty pleasure" proč ne :). Jinak jsem letos nic tak silnýho jako třeba loni Dordeduh nepotkal, ale pár fajn věcí vyšlo... nějak víc mě zaujalo třeba: Lychgate - s/t, Situs Magus - Le grand oeuvre, z těch obskurnějších/divnějších věcí určitě ještě Sink - The Holy Testament 2 (black/drone/dark ambient podivnost z Finska). Docela v pohodě jsou i splitka Omega Centauri / Smohalla a Nightbringer / Dødsengel. Něco do sebe má i Aosoth - IV: Arrow in Heart, ale tam pořád úplně nevím, to předchozí mě bavilo víc... Oranssi Pazuzu spíš zklamání, i když to není úplně špatný, stejně jako Aborym, Code, Cult of Fire... Nejlepší "černotu" ale letos určitě vydali The Mount Fuji Doomjazz Corporation :) - Roadburn, to sice není metal, ale svým způsobem to má k black metalu dost blízko a to nejen obalem :) a black metalistům by se to mohlo dost líbit... avantgardní black metal je i složkou nových Kayo Dot, ale to se dostávám už trochu jinam... taky koukám, že Mories vydal nový EP Cloak of Altering, dle ochutnávky by to mohlo být zábavný...
LordSnape - 18.12.13 21:01:35
Jo, na ty jsem zapomněl. Jsou super, jen je to pořád totéž a novinka už nemá moc čím překvapit. :-)
Hellhammer - 18.12.13 19:15:53
Inquisition - Obscure Verses for the Multiverse..je velice dobrej black,kterej má nápad a je originální.Jinak mě taky moc nic nenapadá.Satyricon už moc black nejsou a jinak mě nic v tom žánru moc nebavilo letos..
LordSnape - 18.12.13 18:51:55
Tak mě nebavilo ani to poslední od Satyricon. Celkově je to v BM letos hrozně chudé. Code nic moc, Cult of Erinyes taky... Zachraňují věci jako Germ, Oranssi Pazuzu nebo Hate Meditation. Z těch přímočarých pak jsou cajk Handful of Hate.
Hellhammer - 18.12.13 16:52:56
Kdyby to CD mělo alespoň spád,drive a skladby alespoň částečně nějakou postupnou souvislost,gradaci,návaznost atd..,tak bych jim tu splácaninu stylů i trochu odpustil,ale ono je to nejen splácané,ale i nudné,kostrbaté a absolutně nechytlavé.. Shodou náhod,jsem to poslouchal ve stejný čas jako novinku Satyricon,a bylo krásně sylšet,jak nafouklé nablýskané rádoby progresivní CD od Watain, dostává v přímém srovnání hudebně,feeligově a umělecky na frak, od blackem načichlýho, prehistorickýho stoner/doom rocku, se zahuhlaným zvukem..
Franta N. - 18.12.13 16:00:25
Už LD mi přislo jako sešup dolů od Casus Luciferi a Sworn to the Dark, což jsou pro mě jasně nejlepší alba Watain. Ale LD mělo přeci jenom nějaké ty dobré momenty (hlavně senzační závěrečnou skladbu), zatímco tady není fakt nic, hezky zahradá a zmixovaná vata.
LordSnape - 18.12.13 15:55:49
Fakt je, že je to oproti Lawless Darkness fakt slabota.
Franta N. - 18.12.13 11:37:55
Tak jo, jsme fakt zruční muzikanti, proč toho nevyužít? Mám dobrej thrashovej riff - jasně, šup tam s ním. Nějaká blacková tremolo jízda - musí bejt. Občas nějaká disharmonie, to zní progresivně, nějaký ten zásek, abysme zněli tvrdě. Co tam ještě máš? Hard rockový sólíčko - vidíš, to nám chybělo. No a jako bonbónek tam šoupnem jednu ironmaidenskou baladu. Jak říkám, jsme fakt dobrý muzikanti, můžem si to dovolit a lidi nás za to budou žrát. Nějak takhle na mě noví Watain působí: Parta ostřílených profíků naházela do kotlíku všechno od Bacha po Vlacha, výsledkem je dort pejska a kočičky, který nedává z žádné strany pořádný smysl, ale zní strašně pestře i bombasticky. Pro fanoušky Sabaton, kteří si chtějí poslechnout něco jakože fakt tvrdého, ideální deska. Těch 60% by se snad dalo dát.
brutusáček - 18.12.13 11:15:07
no a třeba takoví Watain mi celkem pravidelně utíkají na BA..rok co rok
Hellhammer - 18.12.13 10:29:53
Jo tahle deska byla docela dost tlačená v reklamě a v promo materiálech,tak jsem čekal něco skvělého.Spíš jsem měl problém to doposlouchat do konce.. Není to ani tak líbivé a chytlavé,jako chaotické a nesourodé.Je tady De Profundis,jako něco co má uspokojit tradičnější posluchače,pak jsou tady modernější postupy(Black Flames March),pak zničeho nic divný slaďáček The Rode On(pro který ve Sparku vymysleli termín první blackmetalový ploužák..WTF??),chvílema kapela jako kdyby uctivě pokukovala po Emperor(z hodně velké dálky ovšem..).. Nic proti experimentům a neotřelým postupům,když se umí.. Bohužel Watain to neumí,jenom plácají do kupy postupy velmi otřelé a profláklé,což není zrovna cesta k progresi,kterou bych měl rád... Kdyby se drželi jednoduššího a přímočařejšího vyznění,vhledem k jejich instrumentálním kvalitám,by to určitě dopadlo lépe. Takhle je to prostě splácaný,rádoby složitý průměr,který mi profrčel hlavou a už tam zase není. 5,5/10

Zkus tohle