STORM CORROSION - Storm Corrosion

recenze
Filipismo
Hodnocení:
10

Storm Corrosion je album pro posluchače, kterým neschází trpělivost a vnímavost. Pekelná záležitost s minimem metalové tvrdosti, soundtrack k podzimním dnům plným deště a spadaného listí.

Storm CorrosionPromo řeči okolo podobnosti s opethovským Heritage jsou podle mého názoru poměrně blízko realitě. Akerfeldt už na poslední desce své domovské kapely naznačil, kudy budou směřovat jeho další kroky. Definitivně opustil (kromě BLOODBATH) jakékoliv pokusy o tvrdost a přímočarost a nechal se unášet na vlnách vlastní fantazie. A STORM CORROSION jsou vlastně jen logickým pokračováním započaté práce.

Spolupráce se dvěma hlavními mozky partičky PORCUPINE TREE se ukázala jako šťastný tah. Steven Wilson totiž přesně věděl, jak to Mikael asi myslí. Spojení jejich muzikantského myšlení dělá z nahrávky událost. Ti dva jako by spolu hráli odjakživa a nyní se ukázalo, kam až dokáží dojít. Tam, kde většina hudebníků už ztrácí odvahu, jejich příběh teprve začíná.

Storm CorrosionPro tuhle záležitost totiž neplatí žádná jasná pravidla. Většina skladeb se přehoupne hodně přes 6 minut a jejich poslech není na zběsilou jízdu autem. Kořeny muziky STORM CORROSION sahají až do dob THE DOORS nebo psychedelických výletů PINK FLOYD. Atmosféra je od první vteřiny temná, ale oba hlavní protagonisté ji dokáží v ten pravý moment rozseknout nějakým melodickým motivem.

Samotný úvod stejnojmenné desky obstarává Mikaelem odzpívaná Drag Ropes. A hned nacházím paralelu s Heritage. Je to song, který by klidně mohl být na poslední desce OPETH. Nádherně vystavěná skladba, která přímo reprezentativně ukazuje, jak méně znamená někdy více. Dokonalost sama. Následující (stejnojmenná) Storm Corrosion už je (díky Wilsonově projevu) jinde. Oba zpěváci však dokazují, jak moc se dokáží vcítit do své muziky. Žádná přehnaná gesta, žádná instrumentální onanie. Jen čistá, akusticky průzračná hudba. Je to důkaz, jak málo stačí k tomu, udělat geniální skladbu. Trojka Hag je jen další perlou. Klavír, basa a zpěv. Jednoduchost a síla. Spojení nástrojů a živého zpěvu je dostatečný argument, jak se to má dělat. V závěru nástup ostatních nástrojů, ale po chvilce opět zklidnění. Terapie hudbou? Možná, ale pozor! Tohle není album pro slabé nátury. Skoro v každém songu je sice nezbytná melodická vložka, ale leckterému posluchači může způsobit i stavy deprese. Happy má „pouhé“ čtyři a půl minuty, ale nenechte se zmást její délkou a názvem. Ani tady se příliš nezaradujete. Atmosféra skladby je více než ponurá, ambientní chvilky v absolutním souznění s akustickou muzikou dávají skladbě další rozměr. Osobně musím říct, že mi tady zpěv (místy až šedesátkový) dělá velkou radost. Předposlední kousek se jmenuje Lock Howl a jedná se o instrumentálku hranou v přece jen poněkud Storm Corrosion - Drag Ropesrychlejším tempu než zbytek alba. Krásně zapadá do celkové atmosféry a následující šestiminutovka vám uteče jako voda. Závěr téhle neskutečné desky obstará Ljudet Innan. A nemohu jinak než opět chválit. Pokud mi někdo přes 40 minut dokazoval, jaký že je muzikant a skladatel, tak tady je dokonalé finále. Zpěv vás unese až někam do nebeských výšin…

Jak dál STORM CORROSION popisovat? Zbytečné, už mi schází slova… raději nasazuji sluchátka a odlétám… a nechci se vracet.

Vložit komentář

martin - 21.07.12 08:27:54
Porcupine Tree a Opeth povazuju za to nejlepsi, co soucasna rockova scena nabizi, ale tohle mi prijde nedotazeny, vycpely a nudny...
Filipismo - 21.07.12 00:14:06
Dát téhle desce 55%, to už musí být někdo skutečně gurmán :-D
brutusáček - 17.07.12 00:28:21
nezvykne
vlk - 16.07.12 21:09:11
Člověk si zvykne i na válku.
bizzaro - 11.07.12 20:53:40
ja to mel stejne, strasna nuda. ale pak se mi to nak rozlezelo a zalezlo to do me :)
vlk - 11.07.12 20:26:16
Mě to nebaví, spím už v půlce. Mám aktivity obou chlapíků hrozně rád, ale tohle se jim podle mě nepovedlo. Zkoušel jsem to dvakrát a už se mi zkoušet nechce.
pf - 09.07.12 17:55:33
jako dobrý, ale...
brutusáček - 09.07.12 00:43:08
deska přišla v nesprávný čas když jsem byl naladěn na jinou notu...u mě to chce čas z těch pár poslechů to na mě působí tak, že dokázali oba dva zkrotit svoje "megalomanství" komu se zalíbil klip určitě ocení i http://www.youtube.com/watch?v=7ZrKbecv8qc&feature=player_embedded
bizzaro - 09.07.12 00:22:47
a ten klip si dejte, k muzice uplne dokonalej, husi kuze

Zkus tohle