SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Smutnice

recenze
Radek Chlup
Hodnocení:
9

Smutnice je rozmanitá, promyšlená a otevírá náruč dokořán. V jejím objetí budete cítit samotné bohy vyjevující svět plný smutku a temných mračen, ale i štěstí a radosti.

Silent Stream of Godless ElegySmutnice od tuzemských – klidně řekněme už klasiků - Silent Stream of Godless Elegy, byla očekávanou deskou, a to hlavně proto, že se kapela po vydání Návaz a následných koncertech odmlčela. Letošek se nesl ve znamení znovuzrození jejich jména s novou sestavou, která slibovala vnesení čerstvosti do zvuku kapely a tedy očekávaný, a nakonec i správně předpovídaný, progres.

Smutnice je deska, která může sloužit jako takové shrnutí všeho, co SSOGE kdy nahráli, jen k tomu byly přidány čerstvé, velmi výrazné ingredience, díky čemuž se materiál nebojím označit za nejsilnější nahrávku diskografie, a to i s porovnáním s klasikami jako Relic Dances či Themes. Miluji album Návaz pro jeho krásné melodie, snovou atmosféru, ale po pečlivém zaposlouchání do Smutnice už chápu, co mnohým na albu chybělo, a jak jim to novinka vynahrazuje.

Smutnice je deska, která se na vás dívá dvěma tvářemi. Ta jedna je chmurná a bouřlivě zamračená jako chladná krupobití bičující rozlehlá pole, ta druhá je něžná, citlivá a pozitivní jako dotek poprsků slunce hladících stébla trávy po této spoušti. Smutnice je rovněž nejtvrdší deskou, jakou SSOGE nahráli, zároveň je materiálem nejněžnějším a nejemotivnějším. Písně jsou roztaženy do dalších krajů, jsou dynamičtější a celkově promyšlenější, dá se říci i hravější, ale to mi k jinak vážnému výrazu nepřijde jako vhodně řečené.

Silent Stream of Godless Elegy

Pro Kdo z nás je víc je například příznačná deathmetalová surovost, která působí jako průtrž mračen. Dominuje ji drtivá dvojšlapka a temně se plavící growl. Po této průtrži navazuje Synečku - opravdové hudební smutnění s dojemným textem, které se nese v rockových (až anathemovských) náladách. Velmi se mi zde líbí Hančin vokál, jež by člověka i rozbrečel. Její výkon se celkově dá říci je vrcholný. Z jejího projevu cítím jistotu a klid, přitom disponuje její tradiční příjemnou barvou. Otextování je opět v češtině, přičemž texty mají zas poetický nádech (vždy měly a mají hloubku a svou vážnost), ale to je u SSOGE, kteří v tomto směru nikdy nebyli povrchní, už zvykem. 

Instrumentálně se hudba posunula především díky base Stanislava Pavlíka, který je svou hrou zásadně ovlivněn technickým death metalem. Jeho vkladem skladby nejen přitvrzují, činí je rovněž zajímavějšími. Nebojím se říci, že tak dobré basové linie SSOGE ještě neměli a že to dělá opravdu hodně. Poslechněte si třeba tu bublající linku ve slokách v Malověrná, to je prostě krása. Rozhodně však album není jen o baskytaře či zpěvu.

Smutnice je nejen pořádně nariffovaná, ale také kytarově rozmanitější. Radek Hajda je se svými party tvrdší, zvuková sféra hutnější, přitom umí i zjemnit a vytvořit napříč osmi “smutnicemi” hladící kytarové nitky, balancuje na hranicích tvrdého metalu a jemného rocku. Také bicí Michala Miltáka posunují tvorbu skupiny na vyšší level a připadá mi, že je jimi deska techničtější, ale to má určitě spojitost s progresivnější baskytarou; vytvořila se zde opravdu spolehlivá rytmická sekce, která jde ruku v noze s tvrdostí a která pro hru otevírá nové možnosti.

Silent Stream of Godless Elegy

Zvukově z materiálu jde cítit dotek strážného anděla Rolanda Grapowa, který desku excelentně nazvučil. Produkce (Yossi Sassi) je naprosto vyvážená, každé místo je zaplněno a zvuk je v určitých pasážích syrově tvrdý, v jiných zase rozněžnělý. Jde poznat vklad jejich zkušeností.

Jak jsem řekl, Smutnici v albové kolekci Silent Stream of Godless Elegy považuji za dosud nejsilnější. Tím, že materiál čerpá a vychází z minulosti, zde zůstal uchován duch kapely, ale nechybí čerstvý atmosferický vánek ani bouřlivé temnoty, podepisuje se tu fungující chemie mezi muzikanty (vše podtrhuje progresivnější rytmická sekce - baskytara zde dělá divy - a rozmanitější kytarové party) a lze cítit i onu radost z muziky, proto Silent Stream of Godless Elegy nakonec vyzařují pozitivní energií v každém tónu.

Vložit komentář

k.eight.a - 14.07.20 17:16:59
Trochu OT dotaz ... Jak je to s vydavatelstvím Redblack? Až do tohoto alba jsem o nich neslyšel mnoho let. Ti kteří zůstali se přesunuli pod X Productions, kteří mají podstatně širší záběr. http://www.discogs.com/label/61190-X-Production Jako by se po Redblacku slehla zem a pak najednou aktuální album SSoGE opět pod nimi ... Když jsem se zeptal googlu, tak o Redblacku byly zmínky naposledy na přelomu desetiletí, pak roky ticho, teď toto album.

Zkus tohle