SATOR MARTE - Za zdmi

recenze
Tom Coroner
Hodnocení:
9

Velmi si cením faktu, že album je v podstatě stylově velmi konzervativní a ortodoxní, přitom si však Sator Marte rozhodně s nikým nespletu a že v tak ostře limitované škatuli, jakou black je, mají svoji vlastní tvář.

Promo papír k CD se mi snaží klasickým způsobem vnuknout, že mne album „zaujme především nezvykle drtivými basovými party a osobitým pojetím a náladou skladeb. Album se zaobírá bezmocí, terorem, válkou a hrůzami s ní souvisejícími (bez politického nebo ideologického podtextu či přesvědčení)“. Zní to stroze, suše a spíš jako povinnost něco o albu napsat, plus trochu té obrany před nařčením z extremistické propagandy. Cédéčko putuje do přehrávače a v očekávání „drtivých basových partů“ lehce stahuji nižší frekvence. Krátké a výborně nemocné intro (nelibozvučné troubení připomíná skřetí roh z LOTRa, ale jistý si nejsem) rychle vystřídá nástup prvního songu. Vracím basy na standardní úroveň a poprvé (ale ne naposledy) zjišťuji, že promo-plky tentokrát nelhaly.

sator marte logoJe opravdu zvláštní, že tak málo blackových kapel pochopilo, jakou funkci má baskytara ve zvukovém spektru. Sator Marte naštěstí ano a mně se ihned vybaví úžasná basa norských Tulus, přestože stylově si obě kapely podobné nejsou. Jenže tahle nahrávka má nejen dobrou basu, ale vlastně všechno. Je jedno, jestli se zaměříme na razantní bicí, které i přes deforestující triggerování neztrácejí velmi agresivní lidský feeling, nebo na kytary. Ty mají potřebnou tělnatost a čistotu, aby jasně a čitelně vyřezaly všechny tóny, ale zachovávají si i dostatečnou dávku špíny, bez které by black metal zněl příliš sterilně a učesaně.

Navův vokál je pak kategorie sama pro sebe. Chorobnost, strach, zmar, nenávist a obrovská síla. Pomalé frázování zpěvu v rychlých pasážích dává nahrávce nezemský pocit, který občas evokuje fenomenální De Mysteriis Dom Sathanas a umrlčí barva hlasu pak zase trochu Kohoutem zpívané torrovské V Podzemí. Podobnost je zde ale velice okrajová, možná je to dokonce jen můj dojem. Atmosféru umocňují perfektně zapadající české texty, mateřština je pro vokalistovo frázování evidentně ideální, Nav umí využít její tvrdost i délku koncových samohlásek.

Každopádně, nejsilnější zbraní celé nahrávky je rozhodně obrovská přesvědčivost všech elementů a tím i pochopitelně celku. Satorům jejich hudbu naprosto věřím, není tu nic, co by kazilo dojem. Všechno pracuje jako jeden celek - jednotlivé nástroje, zvuková produkce, odpovídající texty, image (zde už bez paintu), šedočerný obal… Nikdo si nehraje na vlastním písečku, což je zárukou úspěchu každé týmové práce. Album přitom není zrovna nejstravitelnější na první poslech, klasický hitový mustr á la „Máma Sever“ se zde takřka nepoužívá. Jednoduché blackové počty (4/4, 6/8) jsou tu nebývale často střídány méně standardními (například hned druhý riff v titulní Za zdmi je na pět) a posluchač je tak nucen trochu zapojit mozek. Přestože to není žádná matfyzárna typu Deathspell Omega, bude na koncertě křepčící fanoušek „vyhazován“ častými změnami a nepravidelnostmi.

sator marteKdybych měl na albu vybrat nejsilnější song, pak bych volil asi titulní Za zdmi. Při hledání nejslabšího kousku budu ale mít problém, žádný song není hoden označení ‚vata‘ nebo ‚výplň‘, dokonce mi těch sedm tracků přijde i málo. Asi jako když vám donesou fantastický steak a na konci zjistíte, že místo 300g jste si měli objednat 400g. Velmi si také cením faktu, že album je v podstatě stylově velmi konzervativní a ortodoxní, přitom si však Sator Marte rozhodně s nikým nespletu a že v tak ostře limitované škatuli, jakou black je, mají svoji vlastní tvář. A jde to evidentně i bez samoúčelného používání vozebouchů/saxofonů/doplňte cokoliv dle potřeby, stačí talent. Myslím, že díky albu Za zdmi se Sator Marte zbavili dříve občas zmiňované nálepky klonu Marduk (byť mi bubeník Svar občas něčím lehce připomene ex-mardukovského Emila, viz výtečný song Mstitel) a předvedli jasně definovaný vlastní styl. Pro mne osobně jasný katapult mezi nejlepší blackové nahrávky v ČR a obrovské očekávání ohledně příští desky.

Vložit komentář

molit - 20.03.11 13:26:13
corn: pro mě je to jako stát na setu Gorgoroth uprostřed kotle..:-) (3 songy anuda:-)
Corn - 20.03.11 07:38:20
Mě baví monolitický zlo už cca 18 let :-)))))
molit - 19.03.11 18:02:29
čr..
gorth - 19.03.11 13:34:07
myslíš u nás nebo celkově? protože ve světě se jich už objevilo a objevuje celkem dost:)
molit - 19.03.11 11:17:59
corn: přeeesněěě!:-) ad SM:přát čekám, kdy se začnou objevovat nějaký avant kapely vyšlý z blacku.. ono takový monolitický zlo je hezký, ale nevydrží bavit stále..:-/ ------)nebo někdo něco znáte?) u týhle nahrávky se mi líbí zvuk, ten tam fakt sedí!
Corn - 19.03.11 08:04:16
Jasný, hlavní je, že je to baví je jejich fans.
molit - 18.03.11 21:25:54
corn:pánové zatím berou hudbu jako zábavu a image moc neřeší (lokální ambice:-),ps:taky jsem se jich ptal na ty fotky:-D ju a ad jména..ono je to sraz lidí z undrošových kapel a Kubajs je prostě jen jeden..nebo by byla lešpí přezdívka Pivajs?:-)) ale to sem nepatří...
Corn - 17.03.11 21:58:32
Neznám, ale koukám na ten profil a v sekci "info o kapele" mě zarazily fotky v paintech před zdí, na který je křídou namalovaný srdíčko a nápis MILUJU.... :-)))). Image je taková nesourodá (pseudonymy "Nocturnus Umbra", pak "Kubajs" a najednou zase "Aznagoth") a ani hudebně mě to nějak nevzalo, nezlob se, nechci ničí snažení snižovat, ale na mne to nezafungovalo.
molit - 17.03.11 21:01:34
zajímaví pekelníci:-) a noví Infernal Blaze? Znáte? http://bandzone.cz/infernalblaze
lunaris - 17.03.11 19:19:12
Velice kvalitní materiál, u nás určitě naprostá špička v posledních letech a od samotné kapely velký posun. Ještě o něco větší sympatie chovám ke spřízněným borcům Kult Ofenzivy.
Corn - 17.03.11 14:42:35
ohníčkovej black... to zní jak Barbánek s paintem... :-))) http://www.databazeknih.cz/knihy/ohnicek-s-barbankem-7632
Sud - 17.03.11 14:17:42
mels slyset posledni marast on air, neasi
bruth - 17.03.11 14:17:33
neříká se " staro-leso-kostelo-pytteno-jeskyňnost " ale říká se ohníčkovej black metal ;-)))
Corn - 17.03.11 14:03:07
Deforsetují triggerování je použití triggerů (třeba na kopáky), které zvuk přiblíží k "moderně nazvučenému standardu" a oddálí tu staro-leso-kostelo-pytteno-jeskyňnost :-) Čili deforestující = zbavující dřevního "lesního" zvuku :-)
Black_Hand - 17.03.11 11:04:52
recka zajimava :). ze bych to zkusil? mimochodem, shodou okolnosti recenzent poslednich DSO tady na marastu matfyzakem je :P. takze nejses moc daleko od pravdy.
LordSnape - 17.03.11 10:42:38
Připomíná mi to výborné nory Celebratum. Hlavně teda frázování vokálu.
plague - 17.03.11 10:37:54
Co je to "deforestující triggerování"?
bruth - 17.03.11 09:49:56
hezký logo a názvy songů, fakt bez ironie

Zkus tohle