PRVNÍ HOŘE - Lamento

recenze
Freew
Hodnocení:
8

Dostalo se mi do rukou a do uší CD kapely První hoře s názvem Lamento. Musím říct, že jsem kapelu neznal, a proto jsem byl pln očekávání, co že se z desky vyklube. Z prvních tónů nelze nic vyčíst, protože jako intro je zvolena dechovka v pozadí s hlasatelem stereofonního vysílání, které je rázně přehlušeno nástupem kláves, bicích, basy i kytary. Zprvu se rozezní ladná muzika, vzápětí následována metalovým riffem nastoupivší sekce a zpěv zpěvákův. Rázem je těžké zařadit desku do nějaké stylové škatulky. Ale vlastně proč chtít První hoře někam škatulkovat. Právě nechtít je zařadit a jen tak se nechat kolébat jejich muzikou je fajn.

Metal to není, rock to není, jazz a vážná muzika to také není. Přesahy ze stylu do stylu však působí velmi příjemně. Chvílemi se zdá, že jde o hudbu k filmu, chvílemi odplujete na francouzský venkov s heligonkou šansonového typu. Chachá, jaká to chyba, v momentě se převalujete v bubnu v pračce, ve kterém vám do uší křičí skřeti v samopalovém rytmu bicích a kytary.

Čemu je to podobné? Nechci urazit ani jednu z kapel, chvíli snad Henry Rollins, chvíli Psí Vojáci. Ne a ne, není to ani jedna z těchto kapel. Jsou to jedineční První hoře.

„Ono se to hýbne, zavrčí
a už se to sápe, leze to na tebe“

Krásně by se vyjímali na nějakém letním festivalu. A je opět těžké vyjádřit, o jaký druh festivalu by se mělo jednat. Snad metalový Brutal? Nebo multižánrový Trutnov? Nebo alternativní venkovský festival Kozy? Možná nějaký divadelní kabaretní festival… Všude by jim to slušelo.

Další poznámka k předělům jednotlivých skladeb. O co jde? O ukázky z filmů, kdy netušíc čekáte, co za hlášku deska vyplivne - nečekané a vtipné. Nejde zde však o předěly, ale hlavně především o skladby. Zapojení nástrojů jako je klarinet či fagot podtrhává pestrost Lamenta. Sluší se vyzdvihnout poetické texty, na kterých je jako na ocelových nohách celé album postaveno. Zhudebněné verše překlenuté propracovanou hudbou – „A tvoje srdce, to je ryba, průhledná smutnodávná ryba, kterou nevykostíš“.
Málo tuzemských kapel dosahuje takových kvalit jako První hoře. Jsou neuchopitelní, neokoukaní, zajímaví, pestří, profesionální. Vidět je živě musí být nezapomenutelný zážitek. .:. 8/10

Vložit komentář

k.eight.a - 07.03.10 19:24:42
@ lama: Chtěl jsem tím jen říct, že odkaz je v pořádku a funguje. :-0
lamakomprivaci_vbr - 05.03.10 01:03:14
uzena kejto: http je intenetovy protokol, ktery se nacita automaticky. Pokud nekomu odkaz nefungoval tak mel mf vypadek nebo mu to nevim blokuje komp.
bizz - 05.03.10 00:21:40
ve Vagonu jsem nebzl kvuli Chmelnici, Chapeau dam
šimi - 05.03.10 00:13:24
Tak na týhle bandě si poslední dobou fakt ulítávám, minulej tejden ve Vagonu dobrej mazec! Začátkem dubna s Insanií v Chapeau...
k.eight.a - 19.02.10 01:09:18
Ten odkaz odkazuje správně, jen na začátku chybí "http://" ;-) @ Bertrám: Jsem muž, po Vašem vystoupení v letním Kině v Lysé jsi se stavil na kus řeči. :-)
Bertrám - 12.02.10 09:02:38
Teda tohle jsou dvě nádherný recenze!! Asi nic nepotěší víc, než pocit, že tvoje dílo oslovuje i někoho dalšího než tebe. Děkuju za něj!! :-) Pavlo, moc mě těší, že posloucháš i Na úpatí. Sám jsem ho neslyšel leta, ale dnes si ho poslechnu. :-) Jedna věc mě ale mrzí. Ten odkaz, který poslala k.eight.a, prostě nefunguje. A mě těší, když lidi naší hudbu stahují. To je síla internetu - možnost nabídnout hudbu za darmo. Jen pak musíme také doufat, že lidé, kteří chtějí podpořit a mít originál, si koupí naše CD. ;-) Už dlouho jsem nečetl žádnou recenzi, ani nehledal na Google První hoře. Tohle mě moc potěšilo. Děkuju! Klávesák. http://bandzone.cz/rajs
k.eight.a - 29.01.10 02:27:02
@ Pavla: Taky jsem překvapen že tentokrát MJC vážně zaspal. Ano naživo je to super, viděl jsem je v roce 2009 už 2x 8-) Jinak druhá deska CDA zde: mediafire.com/?zwamj5qexur ;-)
bizz - 25.01.10 16:38:54
ja si to s panem Medáčkem ve Zlych vyridim, tam jsem ho/je objevil :D
Pavla - 25.01.10 16:38:31
A doporučuji poslechnout i předchozí album Commedia dell' arte a stáhnout z jejich stránek první album Na úpatí:-)
Pavla - 25.01.10 16:36:00
nu, mě překvapuje, že tak věhlasný webzin objevil jednu z nejlepších našich kapel až teď:-) .. jen malej trkanec, se nečilte;-) a to jste asi neměli ještě tu čest naživo - to je teprve námrd!!! Jooo holt občas by to chtělo místo Zlejch vyrazit i za kulturou:-) oni totiž První Hoře v Práglu docela i hrávají.... :-) Mimochodem kluci budou asi hodně rádi, že v recce nepadla ani zmínka o UJDčkách:-)
bizz - 24.01.10 22:26:01
me to same, pecka za peckou
D. - 24.01.10 20:25:53
ty kravo tak tohle me necekane a totalne rozmrdava :D super!
Filipismo - 24.01.10 18:03:45
Jedna z nejlepších a nejoriginálnějších desek roku 2008!

Zkus tohle