PERIPHERY - Periphery II: This Time It's Personal

recenze
bizzaro
Hodnocení:
9

Kapela okolo Mishy Mansoora nestojí na místě a stále platí za pilíře žánru. Ani za cenu ztracení náročnosti muzika zpřehlednila a presto se jedná o letní párty album jako hrom! Prosíme si Periphery III.

PeripheryDruhá deska marylandských Periphery byla mezi fanoušky jednou z nejočekávanějších událostí. A nejen sezóny, ale pro jejich urychlovačem částic nabytého kultovního statusu průkopníků moderního djentu i období předchozích dvou let. Valná část fans totiž, troufám si tvrdit, očekávala vyměknutí a směřování kapely spíš po přístupnější cestě. A napovídat by tomu mohla hned úvodní Muramasa - částečně se dá říci ano, ale k tomu se dostaneme. Podstatné je, že hned na první poslech je slyšet změna.

Zaprvé zvuk. Ten je jemně uhlazenější (čistší), ale zato údernější, ostřejší a nebasuje tolik, kytary se v hutných tónech nepřebíjejí, naopak jsou, v momentech, kdy hrají společný motiv a utváří hradbu, vedle sebe rozeznatelné jak struny na hmatníku. To se ovšem netýká momentů, kde se rozjíždějí a tvoří jiskřivé paprsky emocí a tkají pavučiny barev, v těch budete mít problém zaměřit, kdo co dělá a hraje. Ale to vám bude stejně jedno, protože o to v těchto pasážích vůbec nejde. Hlavně že je vše slyšet.

Periphery - Spencer SoteloZadruhé zpěv. Ihned od prvního otevření Sotelovy sanice je slyšet, jak ten kluk šel kvalitativně strašně moc nahoru. Upevnil a zjasnil tón, nejspíš pravidelným koncertováním se mu vykreslila i barva a rozšířil rozsah, občasně se nebojí přecházet ani do falzetu (Ji, Have a Blast) a dokonce použít prodechnutá slova, skvěle frázuje (Scarlet) v jakékoli poloze – tedy i řevu. A refrény? Ač jsou na můj vkus někdy až moc sladké (jé, to zas v diskuzi bude mňoukacích keců), mají vždy skvěle vymyšlenou linku a v muzice nepřečnívají. A i když si svou dávku pozornosti strhávají, jsou zpěvné.

Zatřetí muzika. A tu, i když se jí jdu věnovat až na místě posledním, samozřejmě předsazuji před vše ostatní, ale věnovat se jí budu nejvíce. V momentě první skladby - Muramasa počítám jen jako intro, byť hrané - Have a Blast Periphery zároveň tak nějak odkrývají vše, čím je nové album příznačné. Složité pasáže kontra ty chytlavě melodické kontra, a fakt to asi nechci vyslovit, vynikající zpěv. Je očividné (jakože slyšitelné) výraznější odpoutání se od djentu a mathcorových hlavolamů a je citelná inklinace k melodičtější podobě progresivního – místy až technického – metalu, kde se naplno vyřádí všechny tři kytary – melodicky, harmonicky i rytmicky; vybavují se mi SikTh. Have a Blast, mimochodem snad nejlepší skladba alba, dle názvu nechává vyniknout i blastbeatům, které Periphery dost sluší (uslyšíte je pak drobně ještě v několika skladbách), tak jak se tomu na debutní desce stalo v Zyglrox. Celá muzika ale samozřejmě má silný rytmus aPeriphery hodně groovuje, sekačky ani djentové pasáže nevymizely (masážní úvod Ragnarok s Halpernovými kotly) a stále dominují, nicméně oproti debutu, ne že by šly vyloženě do ústraní, již Amíkům netvoří základní stavební prostředky. A i když to tak vyznít dle předchozích slov nemusí, došlo ke zpřehlednění ne na úkor úbytku složitosti, od které, zdá se, na první poslech (na první poslech!), trošku upustili. Periphery se tentokrát více věnují celkové stavbě písně, jejímu náboji a, nečekali byste, atmosféře. Efektivnějším začleněním akustických kytar zapojují ambientnější polohy a synťáky Periphery - Spencer Sotelo, Matt Halpernzas nádech vyloženě progové kapely, častým využitím skočně post-hardcorové přímočarosti (Scarlet, The Gods…) hudbu zas přibližují i těm, kteří by ji normálně ne(po)brali. Ale pozor, i přesto posluchač v Periphery II musí víc hledat, jít víc pod povrch, protože nic není odhalené na první poslech a skrývá se tu toho hodně.

Takže? Kapela okolo Mishy Mansoora nestojí na místě a stále platí za pilíře žánru. Ta novou desku zpřehlednila i za cenu neztracení náročnosti a mohutný a čistý sound, skvělý zpěv a fantastická dynamika a agresivní a presto titěrná Halpernova hra z ní dělají jeden z hudebních vrcholů letošního roku. Debut pokořen.

Vložit komentář

DW - 08.03.21 23:45:32
V posledních letech jdu cestou hudební regrese a poslouchám alba spíš do minulosti než do přítomnosti a musím říct, že ačkoliv jsem chtěl dvojku dát jen tak jednou a rychle jet dál, poslední týdny jsem se u toho nějak sekl. Ne všechny skladby jsou povedený, ale když se to povedlo, povedlo se to tu maximálně. Podle mě asi nepřekonatelná deska, kterou sice na pozdějších nahrávkách překonávají minimálně po stránce engineeringu (věci z III typu Absolomb nebo Lune jsou technicky jinde), jenže mně se líbí ten syrovej drive, kterej už potom mockrát nepředvedli a to i v popíčkových skladbách. S odstupem času si myslím čtenářskou 90 vysloužilo určo.
DW - 02.08.13 09:36:47
já teď poslouchám Zelliack, to je dost dobrý:) http://youtu.be/1IWXIoD_hvU Za majkem nejvíc nesnášenej pěvec v historii TesseracT
bizzaro - 02.08.13 02:23:05
ese - 07.08.12 01:47:29
Rozhodně neprásklo, Petrucciho hostování byl vlastně důvod, proč jsem se tím zabývala. Mě se ten djentovej zvuk kytar strašně oposlouchal a pokud tam není nic navíc, tak asi nic pro mě. I ty jejich sóla jsou děsně sekaný. Ne všechnu (sólovku nee), ale je to pan technik a srdcař zároveň. To je záruka, že z něj občas vypadně něco, z čeho běhá mráz po zádech.
bizzaro - 31.07.12 23:31:45
Mě fakt z celý desky baví jen to Petrucciho sólo v závěru Erised.
az tak? a to jen proto, ze sis to precetla, nebo te to fakt prasklo pri poslechu? jinak Petrucciho tvorbu rada?
DW - 31.07.12 21:28:23
podle mě je Erised společně s Luck nejlepší song na albu a Petrucciho sólo překonává Bulbovo o koňský délky. Vzal sem si to poslední tejden do mobilu a takhle to fakt je:)
ese - 31.07.12 20:56:48
Mě fakt z celý desky baví jen to Petrucciho sólo v závěru Erised. Zbytek je děsně sterilní..
bizzaro - 22.07.12 23:12:47
bizzaro - 18.07.12 15:02:02
tak treba kdo neuslysi ve Facepalm Mute Drýmy (diky zpevu hodne), tak at se jde bodnout
taky tam slyším SikTh velmi často
neasi, kytary, sem tam i rytmicky je to tak zpracovany
Stana - 17.07.12 20:20:02
Bizz - taky tam slyším SikTh velmi často, takže z mý strany jenom nadšení.. Ani zpěv mi protentokrát nevadí:)
DW - 17.07.12 02:40:44
DW - 16.07.12 17:54:09
pro mě určitě Facepalm, Scarlet, druhá půlka Luck a Erised.
brutusáček - 16.07.12 11:10:17
skoro žádný djent, skoro žádná práce pro djent specialistu....od druhé desky jsem nic nečekal a o to větší je to překvapení jak je to parádní, nejvíc práce a pokroku samozřejmě udělal pěvec Sotelo...povedlo se! nejlepší vál asi možná nejměkčí je "Ji"

Zkus tohle