NAPALMED - iii

recenze
onDRajs
Hodnocení:
7

Většina kritických textů zaobírajících se industriální nebo noisovou tvorbou se odehrává v těchto mantinelech: buď recenzent zvolí impresionistický přístup a čtenář se dozví tok myšlenek poslouchajícího, nebo znalec zvolí hlubší začlenění do kontextu scény, což ovšem laikovi mnoho neřekne. Je to však jen část mozaiky přístupů k tomuto minoritnímu žánru, přičemž hlavní je především sám impuls k jinému vnímání na kost oholených zvuků. Návod na poslech industriálu neexistuje, zbývá jenPromo materiály říkají: INTENZIVNÍ INDUSTRIÁLNÍ INZULTACE! A mají pravdu.subjektivní sdělení osobního zážitku plus výčet použitých nástrojů (u Napalmed to byly doposud rozličná železa, kovy, plechy, pružiny, dřeva, umělé hmoty, sklo, mixér, voda, kameny, elektroniku fungující, rozbitou i preparovanou, mikrofony, efekty pedálové i jiné, hlasy, samply, smyčky, nahrávky, poloplaybacky, předtočené pásky, atd.).
Napalmed se tentokrát podařilo vytvořit atmosférickou nahrávku, která staví na monoliticky neměnném soundu a na tomto základě pokouší trpělivost posluchačů. Napalmed již noisem neničí, neboří, ba téměř naopak, staví a budují. Už to není nahodilá změť továrního odpadu, nebál bych se použít slova umírněnost ve výrazu. Matadoři šíleného výplachu Merzbow jdou stranou, Napalmed spíše než nahodilými ruchy tvoří plochy a zdi. I když se jedná opět o improvizaci, nějaká koncepce za tím vším rámusem je slyšet.
Třetí deska obsahuje pouhou jednu skladbu zabírající celý čas CD, tedy bez několika sekund plných osmdesát minut. Zprvu je slyšet jakási obří pračka na lidi metamorfující do čím dál tím víc odosobnělého bordelu. Na pozadí tovární megalopole a nekonečné kovové masy se odehrává souboj dílčích industriálních součástek. Až tyto součástky-detaily dál rozvíjejí nepropustnou hlukovou rakev.

review_1076_px2

Je to pomyslný dialog všech kusů železa, ocelového zábradlí, dvoukoláků s kradeným kovovým šrotem, mosazných tyčí, dštění sirnatých oblaků z uhelných elektráren, pohybu pásových rypadel, jeřábů, řetězů a kloubních zařízení, řevu motorů nákladních aut a vysokých pecí, odstřelování dalších a dalších tun zeminy, klapání železničních vagónů, pravidelně se opakujících rytmů pásů, destrukce přírody a (nejen) lidského života vůbec. Obrazovou asociací budiž makabrózní obraz zdevastovaného hnědouhelného pásu severních Čech. Posledních dvacet minut je těžkotonážní destrukce všeho živého, hluk se proměňuje minimálně, je hrubší, silnější, zlejší. Jak se celá skladba blíží k časovému limitu stříbrného kotouče (tj. 80 minut), náhle utichá a končí. Těžko říct, co by se stalo, kdyby Napalmed vydali 2CD. Nicméně posledních dvacet minut je skutečně velmi neměnných; těžko říct, zda ku prospěchu či škodě.
Depresivní? Statické? Nicneříkající? Nudné? Tak jako abstraktní vizuální tvorba má probouzet myšlenkové asociace, působit na diváka silou, jejíž účelem je dát rozumem nerozložitelný smyslový zážitek, tak i zvuk může otevírat brány smyslové poznání. Nicméně mix obojího je na vystoupeních dobré i z praktického pohledu. Šikovný VJ dokáže projekcí oživit jinak dost statickou podívanou.
Co je třeba pochválit, je netradiční ručně dělaný obal, se kterým si autoři projektu dali práci. Je tvořen několika slupkami, které, když kalendářně otočíte, vytvoří pokaždé jiný obraz. Když ho rozložíte, uvidíte jakýsi trojúhelník. Nevím, zda pánové brali inspiraci v časopisu ABC, ale toto se jim opravdu povedlo. A samotný potisk na stříbrný kotouč je plný rezavých šroubů. Trefné.
Shrňme to. Napalmed pokračují ve svém pojetí hluku. Nezávislí, sví, i nadále vyvolávající protichůdné reakce. Co se mne týče, já si u jejich třetího

review_1076_px3

studiového počinu odpočinu. Vyčistím trubky, naložím se do industriální lázně, zadarmo se projedu po Vítkovicích. I když si na konkrétní bodové hodnocení netroufám, přesto ode mne palec hore. A kdo by se chtěl blíže seznámit s českou industriální scénou, nechť otevře kulturní magazín UNI 9/2005.
PS: 24. září se na sedmičce střetnou Napalmed s Guapo.

Vložit komentář

pavel AKa FTK - 27.09.08 12:14:43
jedna z mnoha neutrálních recenzí o napalmed, která si na druhou stranu zachovává jakýsi pozitivní nadhled...a to je fajn. Nechť si každý v nahrávce najde co uzná za vhodné a koho to nebAví, tak ať to jednoduše neposlouchá. Za sebe mohu napsat, že v této nahrávce neshledávám nic špatnýho a držím oboum pánům palce do další"práce"
anonymfous - 23.09.08 19:40:11
NPLMD je mrtvev, ať žije napalmed!
pf - 23.09.08 11:26:47
jasně, jak jsem psal, ten zbytek recenze je ok a othle to trochu shazuje, nic víc
DR - 22.09.08 12:34:36
buk: 1:0, vím o tom, všiml jsem si toho pozdě; a co se týče té statičnosti, tak to se týkalo spíš industriálu všeobecně než napalmed lem: děkuji za projevenou toleranci, to u tebe nebývá obvyklé pf: promiň, co naděláš; přesto mě překvapuje, že se ozve takovej industriální bard ;o))
Anubiseth - 22.09.08 00:40:32
NPLMD mě mile potěšili na Chomutovském Cumbajšpíl, kde si zahráli s Fan Tim Kin... Výstup to byl parádní. Sice jsem Napalmed slyšel za život jen tak 5x a mám doma jen jedno jejich CD, ale jako fanoušek úplně jiných uměleckých směrů musím smeknout. na první poslech bordel, na druhý, třetí a čtvrtý poslech taky bordel, ale na ten pátý je to v některých částech tak disharmonické, že se soustředím spíš na ty zvuky okolo a začnu vnímat tu podstatu toho všeho. U mě v tom hraje 99% jen fantazie a nemá to nic společného s hudbou. Reálný život, moje pocity. To, jak mě trhá boles na kusy, protože ona je s jiným... to slyším , když Radek zakřičí tu zoufalost do mikrofonu... ten dozvuk, jak rachotí kov o kov... to je moje pukající srdce... Dobrá práce, mám rád umění, co se mě dotkne osobně ... a EMO to není...
Panacik - 21.09.08 20:50:20
zaujimavy clanok SIC SOM ESTE NEPOCUL TO CD ALE MAM STALE VACSIU CHUT SI HO ZOHNAT NAPALMED SU V POHODE
RADEK.K. - 21.09.08 19:31:50
UPŘÍMNÝ DÍK ONDROVI ZA RECENZI A VŠEM, KDO REAGOVALI A BUDOU REAGOVAT, ROVNĚŽ DĚKUJEME! P.S. VE STŘEDU JSTE ZVÁNI NA SEDMIČKU.
pf - 19.09.08 11:12:55
hele, já netvrdím, ež ej špatná, ale ten úvod až po výčet !nástrojů" tam fakt být neměl. to je cleý
lemmy - 19.09.08 10:43:09
moc tě obdivuju že si tuhle recku napsal, ondro. i když bych mohl mít spoustu debilních urýpaných poznámek, obdiv to naprosto neumenšuje
pf - 19.09.08 10:05:37
na poslech industriálu neexistuje kriste ježíši, one je návos na poslech HC? ema? čehokoli?
bk - 19.09.08 07:56:26
ondro, takový "matador šíleného výplachu" jako ty by přece mohl vědět, že za pseudonymem Merzbow se skrývá jediná osoba - Masami Akita. :) a napalmed jsem viděl živě jen jednou, ale jestli jejich "show" opravdu něco nebyl, tak statická (vizualizace nevizualizace zavizualizace předvizualizace)...

Zkus tohle