MISÞYRMING - Söngvar elds og óreiðu

recenze
mIZZY
Hodnocení:
8.5

Misþyrming na debutu dokazují, že islandská blackmetalová scéna patří v současnosti k těm nejsilnějším.

MisþyrmingV roce 2012 započali Svartidauði vydáním Flesh Cathedral skvělou tradici. Od té doby se rok co rok objeví alespoň jedna islandská kapela s velice kvalitním debutem. V roce 2013 o sobě dali vědět Wormlust a Carpe Noctem, loni to byli Sinmara. Ani letošní rok není výjimkou, ten zatím patří Misþyrming.

Ti se od zbytku Islanďanů odlišují nejvíce a jsou běžnějšímu posluchači pravděpodobně i nejméně přístupní. Za to může především větší absence melodičnosti, špinavější zvuk a chaotičnost. Hrají hodně syrový a chladný black, který ve správný moment může působit i slušně hypnoticky. Oproti svým krajanům jsou ale také agresivnější. Během prvních skladeb jsem si zprvu říkal, že v rychlejších pasážích mají relativně blízko kapelám jako Celeste nebo Hexis, u nichž panuje podobná atmosféra. Nejedná se však ani zdaleka o nablacklé HCčko, pouze se tím snažím poukázat na zmíněnou agresi a chaotičnost, která se od agrese typických black/deathových kapel docela liší.

Islandské kapely také hodně staví na kytarových disharmoniích, což však není úplně případ Misþyrming. Ačkoli i u nich jsou poměrně výrazné disharmonie zastoupeny, jejich hudba na nich primárně nestojí. Mnohem větší důraz je kladen na onu agresi, minimálně v první části alba, která se až do čtvrtého songu Frostauðn (který je, dá se říct, ambientní intermezzo) drží v hodně vysokém tempu. Poté decentně zmírní a začne se ubírat do trochu jiných vod.

Vliv Islandu je zde samozřejmě nepopiratelný, což lze slyšet hlavně na konci alba. Osmý a zároveň poslední song, jelikož devítka Stjörnuþoka je jen tříapůlminutové outro, zní jako by jej složili Svartidauði. Není to žádná vykrádačka, ale od úvodního riffu až po práci bubeníka je zde slyšet, koho na Islandu všichni rádi mají a uctívají. Naopak sedmička Söngur uppljómunar mi hrozně připomíná nějakou skladbu Dødheimsgard, jen ne a ne přijít na to, jakou.

MisþyrmingMožná se z předchozích řádků může zdát, že každá skladba zní úplně jinak a jedná se o jeden velký chaos, opak je ale pravdou. Söngvar elds og óreiðu je poměrně konzistentní a určitě i kvalitní deska. Jak moc, ukáže čas. Na první poslech, předpokládám, mnoho lidí nenadchne, na to je málo líbivá, s narůstajícími intenzivními poslechy ovšem roste. Někteří jistě také ocení, že desku stvořily pouze dvě osoby – Dagur, který je hlavním mozkem kapely a Helgi, který se postaral o bicí. Zárukou kvality je i fakt, že ji vydal Ole na svém labelu Terratur Possessions, na němž najdeme samé skvosty. Islandská blackmetalová scéna zkrátka v současnosti patří k těm nesilnějším a doufám, že se o ní brzy začne mluvit v podobných superlativech jako například o francouzské a norské.

Celé album k poslechu a stažení zde: http://misthyrming.bandcamp.com/

Vložit komentář

Franta N. - 24.02.16 12:57:35
Jo jo, je to takový, že hlavně ať to je trochu špinavý, ale ne moc, a ať tam jsou nějaký disharmonický rozkládačky. Většina z toho je nakonec i nadprůměr, ale málo co mě baví tak, jako třeba Svartidaudi. Ale totéž je u různých těch pekelných zlo-deathů. Teď třeba vyšli Irkallian Oracle, podle debutu jsem se těšil, že by mohli přinést nějaký nový vítr, ale zatím jsem z toho taky v rozpacích, přijde mi, že se přiklonili k filozofii "hlavně ať je to zahuhlaný a minimalistický", podobně jako Impetuous Ritual a podobný. Ale ještě tomu dám nějakou chvíli.
bizzaro - 23.02.16 15:10:35
Za mě doprí. skaphe.bandcamp.com/album/sk-phe-2
jako vlastne asi jo, jen mi tyhle blacky nak zacinaj pripadat jak z jednoho pytle, hlavne at to ma ten spravnej zvuk a sem tam nakou rozplizlinu
mIZZY - 22.02.16 21:36:17
Cronic - 05.04.15 19:46:50
"Naopak sedmička Söngur uppljómunar mi hrozně připomíná nějakou skladbu Dødheimsgard, jen ne a ne přijít na to, jakou." mna zasa ako prve hned napadol Gorgoroth a Open the Gates...
bizzaro - 02.04.15 13:55:43
no já myslel, že si chtěl ambient....
má odpověď je stejná jak v případě otázek ohledně bm ;)
brutusáček - 01.04.15 17:36:03
brutusáček: tak to si dej poslední desku od WiTR ;-)nepoznas rozdil mezi tim, kdyz te nekdo pizla rybickou a motorovkou! :D
no já myslel, že si chtěl ambient....
bizzaro - 01.04.15 17:12:24
tak to si dej poslední desku od WiTR ;-)
nepoznas rozdil mezi tim, kdyz te nekdo pizla rybickou a motorovkou! :D
brutusáček - 01.04.15 17:09:03
tak to si dej poslední desku od WiTR ;-)
bizzaro - 01.04.15 17:02:35
ty ambientni skladby jsou super! ;)
mIZZY - 05.03.15 14:50:28
Daudi zatím nic nového oficiálně neoznámili, krom toho, že se stále čeká, než vyjde na vinylu a CD to jejich dvouskladbové EP, které je už nějakou dobu online: http://daemonworship.bandcamp.com/album/the-synthesis-of-whore-and-beast Každopádně po loňském turné s Mglou a One Tail, One Head se i na letošní rok chystá slušná černota: http://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/11021134_800089916706242_1203347284325982661_n.jpg?oh=7dea3174c30e883d490cfc2f2f11b6d0&oe=55780E09 Minimálně na jednu zastávku určitě pojedu :) Jinak mi od Misþyrming přišla odpověď "blablabla... cool that you mentioned Celeste, I've definitely been inspired by them at some time." Tudíž by se to trochu mohlo líbit i neblackařům :)
brutusáček - 05.03.15 13:30:00
Tohle se mi taky válí k přípravě na poslech a jsem na to zvědavý, Island docela v tomhle válí, zmiňované Carpe Noctem jsem hodně sjížděl, oproti tomu zase Sinmara mi tolik nechytla. Svarti letos taky něco nového?

Zkus tohle