METALLICA - St. Anger

recenze
tUDy
Hodnocení:
0

Názory na poslední album této metalové legendy se dost různí a většinou dělí do dvou kategorií:
1) ANO (super, vynikající posun, syrovej zvuk, návrat ke kořenům, příjemná změna...)
2) NE (to je vtip? To je nějakej demáč? Nedal jsi mi jiný CD?)

Šance, že by jedinec z jedné kategorie přesvědčil někoho z druhé o svém názoru, je mizivá, takže nemá smysl se nad tím zalamovat a jen se jednoduše při poslechu tohoto cd zařadit do jedné z nich. Vzhledem k tomu, že jsem se nenarodil u severního pólu a nejsem (jako každý správný Eskymák :) příznivcem tepelně neupraveného masa, abych ocenil onu údajnou syrovost - v tomto případě ovšem zvuku - a ani netrpím potřebou koupit si nevkusné oblečení jen proto, že je značkové (čili „IN“), doporučuji zastáncům prvního názoru přestat číst a ušetřit si tak zvýšení adrenalinu v krvi…

Smysluplná recenze by měla sloužit ke dvěma účelům - těm kdo cd ještě neslyšeli, zprostředkovat první zběžné seznámení, aby věděli o co se jedná, či může vyhovovat jejich hudebnímu zaměření a jestli se po něm mají vůbec shánět. A těm kteří už ho mají, případně pootevřít další ukryté kvality a napovědět, jak z něj "vyždímat maximum" (neplatí pro hudebním géniem nadané posluchače :-).
S tím druhým v tomto případě opravdu nemohu pomoci, protože i při své vrozené chlapské ješitnosti přiznávám, že jsem zklamal a o žádné skryté kvalitě nevím. Je to způsobeno především tím, že jsem cd nevydržel poslouchat od začátku do konce v tahu ani jednou, takže nemohu ocenit ani případnou koncepční hodnotu "díla". Ale znám člověka, který to vydržel 5x (prý z důvodu, aby zjistil, jestli tam opravdu náhodou něco nenajde) a též nic neobjevil.
Pro ty, kteří poslední počin Metallicy ještě neslyšeli (což se přece jen stát může), nebo slyšeli a chtějí své dojmy jen porovnat s mými, zkusím napsat alespoň mé nejsilnější pocity z přerušovaného poslechu:

Celkový dojem je asi takový: Začínající kapela s poměrně nadějným muzikantským potenciálem (na začínající kapelu), ale mizivou invencí natočila v garáži na minidisk demo, které by firmám mohlo napovědět, že by se na tom dalo zapracovat a nahrát pod dohledem schopného producenta slušnou desku - vydatelnou v nákladu cca 2000 kusů.
Problém je, že toto cd vyšlo pod hlavičkou Metallica a zřejmě ho ve skutečnosti opravdu nahráli oni (což při poslechu přivádí k myšlence, jestli tomu tak bylo i u jejich předešlých alb, protože studiová technika sice umí kouzla, ale ne zázraky).
Ale to nechme být. Řekněme, že na to tričko přišil nášivku "Adidas" nějaký Vietnamec, my ji tím pádem ignorujeme a budeme hodnotit pouze skutečnou kvalitu látky, střihu a provedení.
Při prvních tónech okamžitě zaujme specifický garážový sound, který dnes neprodukují ani ta nejhorší demostudia a hned potom ukázkový odstrašující zvuk plechového hrnce - v tomto případě suplujícího funkci rytmičáku. O tom si lze myslet jen jediné: záměr šokovat (podařilo se) a rozpoutat vášnivou diskusi zástupců obou výše uvedených kategorií z cílem: každý se o tom chce přesvědčit na vlastní uši, jde a cd koupí (pokud čísla o prodejnosti nejsou vymyšlená, tak se též podařilo - pochybuji, že to platí i pro naši empétrojkovou zemičku :-).
Když už je cd doma, je možné se podívat na zoubek samotným skladbám. Otrlejší si na zvuk možná zvyknou a přestanou ho vnímat jako rušivý element. První skladba (nebo jakákoliv - cd lze se stejným pocitem poslouchat i v režimu Random) má od začátku dobrý drive a kapela zaujme zajímavým rifem, či nápadem. Zhruba v druhé minutě skladby si říkám, že už by mohlo dojít k nějaké zásadnější změně, nebo k novému nápadu. Ten buď nepřijde, nebo dojde k tomu, že najednou pod stejným číslem tracku začne hrát jiná skladba a to bez pauzy - přilepená zřejmě sekundovým lepidlem, ale s pokračujícím textem. V této chvíli pro mě skladba ztrácí smysl a přepínám náhodně na jinou. Změny se dočkám jen v tom případě, že lepidlo se opakuje a první dva nápady jedou „išo raz“ a když budeme moc hodní, přijde i nějaká mezihra, nebo sólo.
V tuto chvíli přestávám poslouchat, vypínám cd-přehrávač a uvažuji o dalším využití nosiče. (Pivní tácek nepřichází v úvahu, protože cd narozdíl od papíru nesaje sklouznuté kapky zlatavého moku a ke všemu má uprostřed díru...). Je mi líto - má tolerance k úletům není bez hranic.
Naštěstí (zaplať Satan za ty dary) je tu ještě DVD s živou nahrávkou ze zkušebny (ovšem s vybavením, že by si i některá studia mohla nechat zdát). DVD doporučuji pouštět až po pokusu proniknout do útrob výše popsaného hudebního cd. Lze tak lépe ocenit kvalitativní rozdíl vzniklý především lepším zvukem a vynikajícím novým baskytaristou. Dojem umocňují ještě pěkně sestříhané záběry - na kluky je příjemný pohled :-). Zkusil jsem vypnout monitor a poslouchat jen hudbu z cílem zjistit, jestli je to opravdu o tolik lepší… není. Je to spíše méně hrozné a svůj velký díl opravdu odvádí samotné videozáběry (ale aspoň něco - za ty peníze).
Technická zdatnost muzikantů ční zvlášť na DVD úžasným kontrastem hráčských kvalit rytmické sekce… … … … …a zde končím, protože bych začal být sprostý (i když bubeníci by mi dali za pravdu) a v tom smysl recenze nevidím.
Ale není čeho se bát, je to jen můj subjektivní názor… :-))

Na závěr jen uvedu, že již existuje tričko, na kterém je na prsou vyobrazen obal tohoto alba a na zádech nápis: BYL jsem fanouškem Metallicy. Pokud by někdo věděl, kde ho sehnat, mám dva zájemce :-)

11 / 75:00

Vložit komentář

brutusáček - 18.01.15 17:00:00
ty kráso v tý době mít takovej zvuk tak je to dost super metal(core) :), mi se to líbí
DW - 15.01.15 20:04:11
Připomnělo mi to dobu, kdy album vyšlo a já ho slyšel poprvé. Už tehdy coby teenager sem nevěděl, jestli si někdo dělá prdel, nebo to myslí vážně. No a pak přišla Lulu :D "Nedali jsme tam sóla, protože nám rušila naše čakry." Dodnes je možno se na tehdejších rozhovorech silně ujebávat. Btw přečtěte si tuto diskuzi, je krásný vidět ty nicky tady pohromadě, to byly časy :)
Morbo - 14.01.15 22:33:03
Hodně zajímavý projekt. Konečně má člověk srovnání, jak by to bývalo znělo, kdyby... A nutno říct, že mi to aspoň pomohlo si uvědomit, že nebýt toho špinavýho nedotaženýho zvuku, tak by ty špinavý a nedotažený písně nefungovaly už ani trochu.
bizzaro - 14.01.15 09:58:04
k.eight.a - 29.07.04 19:05:18
Abych taky prispel :-) Asi tak, sedim v jedny Nymbursky hospode vylitej jak taska (cca 8 kousku v sobe) jako hodinar, celo na stole a valim se tam uz alespon hodku. Jako background tam hraje Kabat nebo Alkehol, uz presne nevim a nebyt toho, ze tam pustili novou M. asi bych ten stul jen tak neopoustel...
ierich - 28.07.04 13:31:19
CO TO MELETE??? TED POLOUCHAM "The Unnamed Feeling", V PRACI, NA SLUCHATKA, A PRITOM TZV. PRACUJU A JE TO SUPER. ZNALEC.
CáňňaX - 10.07.04 14:45:16
Mně se líbí Heaven Shall Burn ... a to černý album je mezník ... do černýho alba vykrádali DEath Angel a Megadeth , po černym už jenom svoje vykrádačky ... howgh (jediný pravý američan) ... MCXV
pecorism - 09.07.04 15:28:32
no ted napodruhe uz se me to prece jen zdalo vic :-)
bizzaro :: direk-thor - 09.07.04 15:09:28
taky maj PO teprv prvni desku, ze? no, o DEP se dnes presvedcime, uz je zesosano ;) -m- ;)
pecorism - 09.07.04 13:57:12
psyopus jim to letos natrel....
pecorism - 09.07.04 13:53:06
jako musim se do toho asi teprve dostat, ale je tam dost zbytecných vymeklých trendových pasaží, které me serou :-)
bizzaro :: direk-thor - 08.07.04 23:45:47
NEVĚ!!! ;)
pecorism - 08.07.04 23:21:03
new dillinger sounds like commercial nu-phuckin-metal shit!!su zvedavy na vase nazory....kurva a tak sem se na to tesil...
strap - 07.07.04 11:59:32
a to me clovece kamos zase o vikendu kamos za trest poustel st.anger a rekl bych pravy opak vis jak to chodi.
ierich - 05.07.04 15:21:35
.
ierich - 05.07.04 15:20:45
ale zrovna voivod 2003 mi prijde proti trotlalice 2003 jako uplnej propadak. a koncert byl uzasnej!!!
strap - 30.06.04 14:39:15
nevim clovece me je ten hetfos furt z nich nejak nejsympatictejsi nepocitam li pany basaky jasona a robba.jinak vsak vis ja radsi voivod vidis jsem vemeno mel jsem je zrecenzovat jen by to ode me moc objektivni nebylo haha.do tech jsem fakt zamilovanej.
bizzaro :: direk-thor - 30.06.04 09:30:49
jasne, souhlas. taky sem nekde na zacatku dal 3 body ;) uz jen Hetfoš si to zasoulozi..
strap - 30.06.04 09:27:10
teda muj vkus sorry haha
strap - 30.06.04 09:26:05
nevim me ta posledni deska prijde jakoze se to moc opakuje je moc dlouhy a tak vubec.jinak je na tom dobry jak se da udelat pseudogarazovej zvoucek.ale fakt je ten ze vkus se od metalliky ponekud vzdalil.
bizzaro :: direk-thor - 30.06.04 08:45:21
ja myslim, ze Mödlika je cool band, az na jeji nejaka ta leta. jestli je to taky tim, ze ji posloucham od nakyho 87-8myho. prakticky do Justice je vsechno bomba, "cerna" platna me az tolik neba (ale nejake ty kvality neshazuji), Load & ReLoad jak co, ale tahle deska? nevim nevim... taky asi jak co, tedy spis jak jakej napad ;)
ierich - 29.06.04 19:28:19
druzi, mne se to libi docela dost... esli to nebude uz tim vekem. V pohode se pritom da pracovat.... mne se teda ale (s vyjimkou loudu a reloudu) libi vsechno!!!! ale jak rikam, bude to tim, ze sem v roce 1986 poslouchal ten vetrnik... kde bylo 5 songu z master... a nahral si na monokazos elta... a vod ty doby ma je proste rad! tak!
Louza senior - 28.06.04 17:34:45
ad strap v reflexu vysla recenze..pokud se to da nazvat jako recenze tak pohledej na jejich webu. reflex.cz
Louza senior - 28.06.04 17:33:45
hehe Darkmorone jsi ubozak zeptej se Marigolda...:-)...Rapere
strap - 28.06.04 09:41:25
hosi hosi docela me prekvapuje ze to metallice bastite.radsi bych shlidnul ten dokument.jinak je podle me cerna deska fakt dobra.
Darkmoor - 28.06.04 08:35:58
Louza senior - ale ale buřtíku, tyhle kecy jsi nikdy neprokázal, i kdyz jsi se o to vehementně snažil
BoB - 28.06.04 08:17:27
Loužo, máš to nejaky domotany...!!!
Louža - 27.06.04 14:56:58
...nedocenili ... ;)
Louža - 27.06.04 14:55:59
Louža senior : Hihihi, cože? To fakt říkal? :))) To je vůl. Proto ho mám tak rád. No tak si tu teď poslouchám Loady a REloady a musim přiznat že ty alba maji něco do sebe. Hudebně jsou teda mnohem invenčnější než randál na Anger. Myslim, že fanoušci tyhle dvě alba vůbec nedocenily. Narozdíl od příšernýho černýho alba což je vodrhovačka snad ještě horší než Anger. To album je dobrý tak leda jako učebnice breaků a riffů někam do hudebky.
Louza senior - 26.06.04 16:59:36
Musim souhlasit s Juniorem Metallica drhne...Darkmorone drz hubu vubec tomu nerozumis....jeste vzpominam kdy jsi tvdil ze metallica hraje na novem albu rap..auuu..:-)))
Ellnath - 24.06.04 16:20:12
mě teda nikdy nebavilo poslouchat cely jakykoliv řadový album metaliccy... a tohle mi fakt prijde jako test jak moc jsou jejich fanousci vypatlany... Kdyby to tak bylo... ale bohuzel tomu moc neverim...
WhiteCorpse - 17.06.04 18:43:01
O to triko bych měl vážný zájem :)))))
CáňňaX - 16.06.04 22:22:58
Kurva tahle zjebanina už mě sere , myslel jsem , že se Marastu vyhne ... kurva lidi toste na přišli až teď , že to píčovina ... na koncertech hraje AlcoholicA stejně jenom starý písničky , protože to sami moc dobře ví , že to je sračka ... asi si z nás dělaj prdel , co všechno si vod nich seženem , já jsem to ještě neslyšel , kromě dvou "písniček" ... a ani kurva nechci ... FUCK OFFFFFFFFF MCXV
Ashok - 16.06.04 13:39:27
BiZZ : i ten prog se tam najde, neboj :o)
Darkmoor - 16.06.04 08:23:14
Loužo, nedělej tady ostudu!
Tudy - 15.06.04 22:48:10
Bi-zzaro: Tož nevím, asi nic. Jak už tu psal Ashok, dokončujeme Equika a ktomu jsme s Ebolkou začali makat na válech pro novou desku. Satanužel se ani v jednom případě nejedná o punk, takže 15 minut je fuckt málo... :-) Ale jinak mě poslední dobou nejvíc zaujaly poslední desky In Flames, Moonspell a Beltain...
Louža - 15.06.04 17:16:42
Anger je skvělý album....mám ho stále moc rád. Prostě to drhnou...co kdy Metallica dělala jinýho ?
bizzaro :: direk-thor - 15.06.04 16:52:42
a bude prog? ;o))))
-m- - 15.06.04 16:10:06
no..koneckonců, dokončení Equicka taky tak 10 - 15 min, ne? :-P -m-
bizzaro :: direk-thor - 15.06.04 16:03:43
jenom kecy, recka zabere - jak rika mr. Cermis - 10 - 15min ;-)
Ashok - 15.06.04 15:22:57
BiZZ : na recky ted nejak nejni cas - dokoncujeme dalsiho Equicka pro oblazeni Plazze, Nighta, atd . . . . :o))) . . . .pak budes mit co psat zas ty :o)
bizzaro :: direk-thor - 15.06.04 15:03:17
ale za 'stare ery' nic nedostalo body 'pod' ;-) myslim, ze to s tou Medlikou trochu prehanite. proste sracka a to staci, myslim, ze treba 3 body sou ok. Hetfíííld zpívá, basa hraje ;-) co ty a naka recka? ze byste dali dohromady pisici Equi Team. jeste Jirka a Igor z Whipu k nam ;-)))
Ashok - 15.06.04 14:07:15
jen kvuli tehle picovine (rozumej poslednimu pocinu Metallicy) bych stanovil i zapornou stupnici bodovani. BiZZ : co ty na to ? Kdyz uz nic tak by to Odpovidalo stare filozofii mjc :o))
bizzaro :: direk-thor - 15.06.04 11:53:37
pinda: a co napises priste? ;-)
NiHique - 15.06.04 11:00:49
ja bych tomu dal tak za pet , ale je to dany tim ze jsem nikdy nebyl jejich fanda, proste to prosumelo, ale nijak to neurazi yop a film jsem nevidel (skoda)...
-m- - 15.06.04 09:19:34
hola heja lidi, tak jsem byl vcera v kine na Some Kind Of Monster - a musim rict, ze je to mazec dokument!!!!!!!!!!!Jak se mi posledni deska nelibi, tak timto to chlapci castecne napravili!!! Doporucuju vsem - a hlavne muzikantum!!! Mimochodem, Ulrich je fakt idiot... :o) -m-
pinda - 14.06.04 18:35:07
3 body?, Chobotnice? Nóó, to by se dalo uznat (ovsem jen v prípadě, že stupnice neobsahuje záporné hodnoty:-) PS: Netušil jsem, že oba čteme stejnou literaturu:-))
bizzaro :: direk-thor - 14.06.04 00:38:55
mno.. docela aktualne, ze? ;o) ja furt nemam nazor - asi rači ;) je to vlastne tak, jak "pinda z Eboly Joy a Equirhodont" rika, ale snad by se pro ne nakej bodik nasel... treba 3?

Zkus tohle